stormcatcher
06.12.13,15:26
Akým spôsobom sa preukazuje vklad peňažného daru do výstavby spoločného domu. Že boli použité na financovanie stavby. Musia byť uchované bločky, alebo je možná aj nejaká zmluva, alebo niečo iné, inak?
KEJKA
06.12.13,15:26
málo informácií.
KEJKA
06.12.13,15:27
Ak chceš neskôr dokázať, že sa peniaze minuli na stavbu - uchováš si bločky.
Ak ti ide o to, aby sa raz ten dar dal dokázať é= preukázať, musíš mať darovaciu zmluvu.
Kto daroval komu?
Nemôžeš byť sám súčasne darca a aj obdarovaný.
Darca má zmluvu,
obdarovaný má bločky.
stormcatcher
06.12.13,15:52
...ja som darca, ale ide mi o peniaze minuté na stavbu, či neexistuje jednoduchší spôsob ako bločky. Hodnoty bločkov môžu byť aj menšej sumy, a neviem si predstaviť stovky bločkov.
misoft
06.12.13,16:08
Ty ako darca - budeš mať predsa zmluvu - a obdarovaný bude musieť dokazovať, na čo obdarované peniaze minul - aj tými bločkami. To už je jeho starosť..... Ty si svoje splnil.
Mária27
06.12.13,16:42
Môžete si jednoducho potvrdiť, koľko si preinvestoval do cudzej nehnuteľnosti.
stormcatcher
06.12.13,16:44
...ešte jeden pokus, neviem či sa podarí.
To čo ste tu napísali, všetkému rozumiem.
Nastala situácia, že obdarovaná musí dokázať výšku darovanej investície do stavby bločkami. Tak zoberie cestovný kufor a vysype / teraz som úmyselne nadsadil / 5000 bločkov. Všetko je ok. Ja by som len chcel vedieť , či neexistuje iná možnosť, ako bločky, napr. zmluva. Nie je zrovna najideálnejšie odkladať cestovný kufor bločkov. Dúfam, že som to napísal lepšie.
stormcatcher
06.12.13,16:46
...no niečo takéto, ako milion bločkov. Kto to potvrdí
misoft
06.12.13,16:46
Faktúra, bezhotovostný prevod z účtu na účet predajcu = len výpisy (je to menej ako bločky)
Mária27
06.12.13,16:58
to ti nechce potvrdiť dobrovolne?
marjankaj
06.12.13,17:09
Veď čestné prehlásenie mu môže kedykoľvek vystaviť.Len či to bude darcovi stačiť.
stormcatcher
06.12.13,17:22
nie nie nie, teraz je všetko ok. Darca som ja a nepotrebujem potvrdenie. Dcéra chce použiť. darované peniaze. Mal som na mysli to slovenské "keby niečo" a musela by dokazovať, že do stavby investovala svoje vlastné peniaze.
marjankaj
06.12.13,17:33
A keby investovala iba svoje peniaze, tak by si ty tie tvoje chcel naspäť?
Nechápem, čo sleduješ.
Raz si jej peniaze daroval, tak už patria dcére a nie tebe.
Iba v prípade dedičstva po tebe by ostatní rodičia mohli žiadať započítať dar.
stormcatcher
06.12.13,17:55
?????? odvolávam sa na pôvodnú otázku
marjankaj
06.12.13,18:00
:eek:
Ice dive
06.12.13,18:50
tak na jednej strane chápem rodiča, že dáva dcére celoživotné úspory resp. nezanedbateľnú čiastku a v podstate má 50 % šancu že o pár rokov bude veľkej láske koniec... a bude nutné toto riešiť... takže si dosť predvídavý rodič...

nevieme v akej výške je daná hotovosť a v akej hodnote je nehnuteľnosť, ďalšia vec aké sú vzťahy v rodine medzi mladými a starými... nakoľko jednoduchší spôsob ako skladovať kufor bločkov je, nechať napísať časť nehnuteľnosti na dcéru... dnes napríklad 10 000€ má inú hodnotu ako 10 000 € o 10 - 15 rokov... napísaním časti nehnuteľnosti sa hodnota vložených peňazí istým spôsobom zachová... avšak ako som napísal, je to veľmi tenký ľad a pokiaľ vzťahy sú dobré tak takýto návrh ich môže aj dosť naštrbiť...
pavol54
07.12.13,07:12
No neviem či je to kufor bločkov, ja som mal vyúčtovanie pre 1PSS a všetky bločky mi vyšli v hodnote 5000 000 Sk na tri stránky a zopár faktúr. Však niečo bude robiť firma tak jej daruj to čo urobí firma a ty jej preplať faktúru a nemusíš sa strachovať keby niečo,( základy, elektrina, kúrenie ap.), akurát na faktúre si daj i podmienku že fakturované výšku uhradí zo svojho účtu storm. Takto budeš frajer a u rodiny nevzbudíš podozrenie, že máš v budúcnosti "podozrenie".
stormcatcher
07.12.13,09:07
Keby som sa spoliehal na bločky, určite by tých stránok bolo o kapáne-hodne viac. Ten kufor bol len príklad, že tých bločkov by bolo neúrekom.
Dcéra už peniaze má, a do odpovede, žiadne darovanie, žiadne dedenie, žiadne rodinné vzťahy, žiadne podozrenie, žiadne či ja budem spokojný alebo nie, žiadne či ich chcem späť /to je hlúpa poznámka/, taktiež suma je nepodstatná a nehnuteľnosť bude zapísané 1/1, len investície budú rôzne.
Všetko to vyššie je len omáčka ktorá k mojej otázke je nepodstatná. To je len to, čo ste podsunuli.
Takto: Dcéra ide s priateľom stavať do čoho investuje značnú časť svojich peňazí. Teraz, ak by nastala slovenská realita, že by sa po pár rokoch začal jej priateľ stavať na zadné, určite bude chcieť peniaze naspäť. Výšku investície by musela vydokladovať, čo sú vlastne tie vaše poondené bločky.
A teraz sa vrátim k počiatočnej otázke. Musia byť uchované bločky, alebo je možná aj nejaká zmluva, alebo niečo iné, inak? Niečo jednoduchšie.
Príklad. Dcéra s priateľom podpíšu dohodu-zmluvu-potvrdenie-vyhlásenie alebo niečo podobné, že z ceny už postavenej nehnuteľnosti je xy€ sú jej vlastné peniaze/napr. dar/. Je niečo takéto možné?
Je príjemnejšie založiť A4-ku ako kufrík bločkov Naozaj neviem, ako to napísať jednoduchšie. Najbližšie bola Maria27, chcel som to len doladiť, len už nereagovala.
pavol54
07.12.13,10:35
to si mal rovno napísať "dal som dcére peniaze a teraz špekulujem". Ja osobne byť jej priateľom tak z takého konglomerátu rýchlo vycúvam lebo vzťah založený na dodatočnej potencionálnej nedôvere je na ho...o, a je základom vzťahových nezhôd. lebo napríklad chytiť kľučku na dverách s obavou aby som jej niečo nespravil lebo patrí otcovi mojej priateľky, blbá predstava. dar je dar buď je peňažný a obdarovaná robí si s ním čo chce alebo je vecný a aj s tým si môže robiť čo chce
marjankaj
07.12.13,10:46
k priateľ bude chcieť nejaké peniaze späť, tak nech si sám odkladá bločky a faktúry. Prečo by si ich mala odjkladať tvoja dcéra?
A ak by si to napísal aspoň trochu zrozumiteľnľ, tak by sa Mária27 aj vyjadrila. Ale ani ona nemá vešteckú guľu.
pavol54
07.12.13,14:02
lenže priateľ nevie o pripravovanom pokrytí výdajov, to si potom môže zrovna poznačiť že zjedol pri stavbe väčší kus chleba zo svojho, zo spoločného, či bol kúpený z darovaných peňazí