Laco10
06.12.13,17:39
Mam jednoizbovy byt, v ktorom uz viac ako 2 roky nikto nebyva. Z toho dovodu aj spotreba elektrickej energie bola nulova. Dodavatel elektrickej energie mi v polovici roku 2013 vymenil elektromer a dodatocne mi vypocital spotrebu elektrickej energie po obdobie 2 rokov. Musel som zaplatit nemalu ciastku cca 400 EUR. Moju reklamaciu povazovali za neopodstatnenu.
Skor ako budem na ich odpoved reagovat, chcem vediet, ci mam pravo pozadovat overeny skusobny certifikat o nefunkcnosti povodneho elektromeru. Mne sa zda neuveritelna samotna skutocnost, ze distributor energie moze kedykolvek, ked usudi, prehlasit elektromer za vadny, vymenit ho a podla vlastneho uvazenia douctovat dodatocne spotrebu, ktora nikdy nebola vykonana.
Mária27
06.12.13,16:44
Nemôže. Elektrometer je tam namontovaný práve preto, aby meral.
misoft
06.12.13,16:45
bubkoch
06.12.13,17:12
cela otazka je jeden velky chaos a dezinformacie vyplyvajue z neznalosti ...
- dodavatel ziaden elektromer nevymiena
- distributor nikdy nic nerobi len tak, bez dovodu alebo podla vlastneho uvazenia ... distributor sa riadi svojim prevadzkovym poriadkom a technickymi specifikaciami, ktore su pre neho zakon a nikdy sa nemoze k nikomu spravat rozdielne a diskriminacne ... a uz vobec nemoze svojvolne urcovat spotrebu, vsetky sposoby urcenia spotreby a ich pouzitie v konkretnych situaciach sú popísane v prevadzkovom poriadku
- ze tam nebola spotreba tvrdis ty, ak bol vadny elektromer mas smolu
- precitaj si prevadzkovy poriadok svojho distributora, tam najdes vsetky odpovede, prip. zajdi na zakaznicke miesto a tam ti vysvetlia co robili a preco .. z tvojho laickeho a znacne nepresneho opisu situacie sa neda nic vydedukovat
Laco10
07.12.13,06:29
Noo, chaos by som to nepomenoval, ani neznalost, ani dezinformaciu. Je pravda, ze som sa preklepol - nie dodavatel, ale distributor (ZSE) vymenil elektromer.
Inak v otazke je spravny pojem - distributor.
Neviem, co Ti je nejasne. To, ze bola nulova spotreba nameral elektromer je fakt a viem aj jednoznacne dokazat, ze tam nikto nebyval.- mam vyuctovanie aj za vodu.
Problem je v tom, ze arogancia mocneho sa opatovne prejavila. Zistil, ze uz 2 roky na odbernom mieste je nulova spotreba. Teda s aroganciou mocneho vydedukoval, ze elektromer je vadny. Dovtedy samozrejme vadny nebol. Tak ho vymenil a dodatocne nauctoval priemernu spotrebu.
Moja jedina otazka v tomto pripade bola:
Moze si distributor svojvolne prehlasit akykolvek elektromer za vadny bez toho, aby nasledne vedel jeho zavadu preukazat certifikovanym dokladom a preskusani elektromeru?
Takze ziadny chaos, jednoznacna otazka. Ak si od fachu, tak odpovedz a pomoz, ak nie si, tak sa laskavo zdrz komentarov.

Este na zaver dakujem za dobry typ - "prevadzkovy poriadok". Uz som si ho nasiel a zacinam si ho studovat. 155 stran.
:) Nasiel som: kapitola 5.3, bod i.
Prevadzkovatel vymenil elektromer bez pritomnosti odberatela. Nasledovne nesplnil povinnost PISOMNE oznamit konecny stav stareho a pociatocny stav noveho. Naviac si nesplnil povinnost uschovat elektromer po dobu minimalne 60 dni.

http://www.zsdis.sk/documents/1240/Rozhodnutie-URSO_0024_2013_E-PP_Prevadzkovy-poriadok-PDS.pdf
Laco10
07.12.13,06:32
Dakujem, linka je uzitocna
bubkoch
07.12.13,15:37
som od fachu, ale toto co pises mi jednoducho pride ako nemožné ... aspon u toho "mojho" distributora taketo konanie je nepredstavitelne ... ak skutocne vymenili el-mer, nemas ziaden zaznam ani doklad z preskusania ze je vadny, napis podnet na URSO a SEI ... viac sa ti poradit neda
Laco10
07.12.13,23:03
:) myslel som si, ze sa vyznas. Uz z prvych reakcii. Dakujem za potvrdenie mojho nazoru. A skratky URSO a SEI (dakujem za dalsi hint) pouzijem vo svojej odpovedi tomu "mojmu" distributorovi, ked poukazem na nedostatky v jeho postupe.
misoft
07.12.13,23:31
Ak by si nevedel, čo tie skratky znamenajú: URSO -Úrad pre reguláciu sieťových odvetví http://www.urso.gov.sk/ a SEI - Slovenská Energetická Inšpekcia http://www.sei.sk/