Ľuboš Čecho
06.12.13,18:22
Zdravim,viem ze tu uz podobne temy su ale stale sa v tom stracam.Chcem zacat podnikat v oblasti sluzieb,to znamena velmi male naklady (kupa auta,nafta,monterky atd drobne naklady).Ale odberatelia su vacsinou platcami dph.Je to sluzba ktora je vyhlaskou potrebna.TO znamena ze urobim sluzbu v hotnote 100€,fakturujem 100€ ako koncovu sumu.Ma s tym problem platca dph kedze ja som neplatca? a ako by to bolo keby som sa na buduci rok stal platcom dph,pretoze som prekrocil obrat 49790€,je problem u odberala ze zrazu ta sluzba bude 100 + 20% dph? ide mi o to ze ci som z pohladu odberatela zaujimavejsi ako neplatca dph alebo nie.
Dakujem za odpoved.
nadejko
09.12.13,04:23
Si pre nich zaujímavejší ako neplatca DPH, lebo potom musíš zvýšiť cenu ak budeš platcom, lebo by si prerobil na dpháčku, ale ak si prekročil obratom hranicu, musiš byť platcom DPH tak je to v zákone, vraj povinnosť.
TomasBugiy
09.12.13,10:50
Pokiaľ je tvoj odberateľ platca DPH, tak mu to môže byť úprimne jedno.
Pretože ak vyfakturuješ 100 eur, zaplatí Ti 100 eur a týchto 100 eur si dá do nákladov. Ak by si bol platca a teda fakturuješ 120 eur (100 + 20 DPH), tak on Ti uhradí 120 eur. Ty následne 20 eur odvedieš štátu a tvoj odberateľ si týchto 20 eur zas bude žiadať vrátiť od daňového úradu.

Čiže čiste teoreticky - pokiaľ je tvoj odberateľ platca DPH, tak mu je viac menej jedno, či si platca alebo neplatca DPH.
Problém by bol, ak by bol odberateľ neplatca DPH. V tomto prípade, ak by si bol platca DPH, tak tvoje služby by boli automaticky drahšie o 20%. A tých 20% by si odberateľ nemohol žiadať vrátiť (pretože nie je platcom DPH). Pre neho si tým pádom pridrahý.

Čiže stručne. Je Ti lepšie byť neplatcom DPH.
bodliak
09.12.13,10:57
Zostať neplatcom DPH, pokiaľ neprekročíš obrat a nestaneš sa ním povinne, je lepšie z dôvodu menšej administratívy.
Inak, ak teraz dodávaš za 100, a ostatní hovoria, že ak sa staneš plátca, budeš mať cenu 120, tak to je to typické slovenské...

Prečo by mal mať automaticky cenu 100 + DPH, keď jeho náklady na vstupe budú o DPH nižšie ???
draik
09.12.13,11:25
Ak má väčšinu odberateľov platcov DPH, tak by mohol zvážiť dobrovoľnú registráciu skrz odpočtu dane na vlastnú réžiu. Musí si však spočítať, či mu zábezpeka, administratíva a kontroly stoja za to.