filka
23.03.06,06:55
Dobrý deň,
Mala by som otázku týkajúcu osobných údajov. V našej firme plánujeme robiť interné školenia zamestnancov a výsledky sumarizovať do systému hodnotenia pracovníkov.
Moja otázka znie:
- či takéto hodnotenie pracovníka je považované za osobný údaj
- či je možné takéto hodnotenie zverejniť napr. firemnej nástenke (napr. ako forma motivácie zamestnancov...),s tým že by tam boli uvedené aj údaje pracovníka (čo v prípade, že by tam bolo iba meno a pozícia + výsledky?)
Je to asi trochu špecifická otázka, ale naozaj u nás existuje takýto problém a bola by som rada keby niekto kompetentý vedel poradiť čo robiť.
Dakujem vopred za postrehy.
filka
23.03.06,09:28
Prosím Vás,nik nevie poradiť?
Chobot
23.03.06,10:24
Dobrý deň,ffice:office" />
Mala by som otázku týkajúcu osobných údajov. V našej firme plánujeme robiť interné školenia zamestnancov a výsledky sumarizovať do systému hodnotenia pracovníkov.
Moja otázka znie:
- či takéto hodnotenie pracovníka je považované za osobný údaj
- či je možné takéto hodnotenie zverejniť napr. firemnej nástenke (napr. ako forma motivácie zamestnancov...),s tým že by tam boli uvedené aj údaje pracovníka (čo v prípade, že by tam bolo iba meno a pozícia + výsledky?)
Je to asi trochu špecifická otázka, ale naozaj u nás existuje takýto problém a bola by som rada keby niekto kompetentý vedel poradiť čo robiť.
Dakujem vopred za postrehy.

Toto by som neposudzoval ani tak v rovine ochrany osobných údajov ako skôr o dodržiavaní uričtých citlivých pracovných údajov a obchodného tajomstva. Veď to hodnotenie je v podstate rovnako dôverná informácia ako napr. výška platu. U nás, čo sa robia napr. ročné hodnotenia, tek to je medzi nadriadeným a pracovníkom, samotné hodnotenie sa zakladá iba do osobného spisu. Pokiaľ zamestnanec sám nerozkecá, ako bol hodnotený, firma to nezverejňuje.

Podľa zákona o ochrane osobných údajov, by zamestnanec mal podpísať u zamestnávateľa, že súhlasí so spracúvaním osobných údajov na pracovnoprávne účely. Čiže ak by ste aj takýto súhlas mali, tak aj tak by ste nemali jeho údaje zverejniť, lebo dal súhlas len na spracovanie. Myslím, že by sa to mohlo považovať za osobný údaj, rovnako ako napr. dosiahnuté vzdelanie alebo vek (čo tiež zamestnávateľ nezverejňuje každému o každom vo firme).

Ešte je aj iný pohľad - tí horší môžu byť tým dotknutí, že ich prezentujete ako "salbších" a ani tí lepšie hodnotení nemusia mať vždy záujem o ich prezentovanie ako "top" zamestnancov.

Na Tvojom mieste by som navhol, aby súčasťou každého školenia bolo tlačivko, kde zamestnanec podpíše súhlas s prezentovaní jeho hodnotenia. Ak to nepodpíše, tak to zostane medzi ním a firmou. Voči samotnému hodnoteniu by zamestnanci nemali veľa čo namietať, lebo to je vecou firmy, ako bude hodnotiť zamestnancov. Dokonca je to aj žiadúce, najmä pri posudzovaní prípadného zvýšenia mzdy.

Takže hodnotiť je fajn, ale na prezentáciu by som vyžadoval súhlas zamestnancov. V opačnom prípade sa vystavujete možno aj porušeniu zákona o ochrane os. údajov, ale najmä všeobecnej nespojnosti s formou prezentovania. Zamestnanecom nemusíte ten súhlas osobitne vysvetľovať alebo ich na to príliš upozorňovať, stačilo by, keby napr. na testovacom hárku (alebo dotazníku alebo inom tlačive, podľa ktorého ich budete hodnotiť) bola na spodku uvedená veta, že zamestannec súhlasí so zverejnením výsledku hodnotenia v rámci firmy. A na spodok nech sa podpíšu. tým by ste boli pre prípad námietok po zverejnení krytí.
filka
24.03.06,05:11
Dakujem velmi pekne Chobot,presne si to vystihol...
filka
24.03.06,06:06
Tak to som zase ja.Mam este podobnu otazku, ci je v poriaku ked po vnutrofiremnom skoleni zamestnancov sa im predlozi z odprednasanej problematiky vedomostny test?
Vysledky testy budu len zalozene v osobnom spise zamestnanca.
Chobot
24.03.06,07:56
Tak to som zase ja.Mam este podobnu otazku, ci je v poriaku ked po vnutrofiremnom skoleni zamestnancov sa im predlozi z odprednasanej problematiky vedomostny test?
Vysledky testy budu len zalozene v osobnom spise zamestnanca.

To som načrtol aj minule. Na také niečo má firma plný nárok, aby preverovala vedomosti zamestnancov. Firma je dokonca zo zákona povinná starať sa o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov (§ 153 ZP: "Zamestnávateľ sa stará o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov alebo o jej zvyšovanie. Zamestnávateľ prerokuje so zástupcami zamestnancov opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu zamestnancov, jej prehlbovanie a zvyšovanie.").

Môžete dokonca v rámci kritérií na vyplatenie odmien alebo bonusu zaviazať zamestnanca, aby sa zúčastnil školenia alebo iného kurzu.

Voči preverovaniu vedomostí nemôže zamestnanec namietať (jedine keby obsah testu vôbec nesúvisel s jeho pracovnou náplňou alebo pozíciou - napr. pokladníčku by si asi ťažko testoval z pravidiel cestnej premávky).