M.Magic
07.12.13,13:41
Dobrý deň,
zakladám si e-shop a uvažujem či sa stať alebo nestať dobrovoľným platcom DPH. Založil som si živnosť a ešte len začínam, čiže pôjde zrejme o podnikanie v menšom rozsahu, a teda povinnosť registrovať sa mi zatiaľ nevznikne. Dodávatelia o ktorých uvažujem sú platcami DPH a sú aj zo zahraničia (ČR, Maďarsko). Mojimi zákazníkmi budú aj koneční spotrebitelia - nepodnikatelia, ale čiastočne možno aj podnikatelia, ktorí by mali záujem o odpočet DPH. Neviem ale teraz ešte odhadnúť, ktorých zákazníkov bude koľko.
Ako by som sa podľa vás mal rozhodnúť? Aké výhody a aké nevýhody registrácie by som mal zvážiť. Vopred ďakujem za názory. Michal
bodliak
07.12.13,13:53
Záleží, koľko odberateľov je plátcov DPH. Ak by si dodával len konečným spotrebiteľom, neplátcom, tak to radšej zostaň bez DPH.

Ak budeš chcieť dobrovoľne, DÚ bude chcieť zábezpeku. Cca 2.000 Eur. Na rok im to požičiaš zadarmo. Máš voľných 2.000 Eur ?
tictac7
07.12.13,20:33
Záleží, koľko odberateľov je plátcov DPH. Ak by si dodával len konečným spotrebiteľom, neplátcom, tak to radšej zostaň bez DPH.

Ak budeš chcieť dobrovoľne, DÚ bude chcieť zábezpeku. Cca 2.000 Eur. Na rok im to požičiaš zadarmo. Máš voľných 2.000 Eur ?


...v poslednej dobe je to už 3.000,-- eur - a nie je to o "požičaní" - ak mu vznikne daňová povinnosť, tak ju nemusí uhradiť, ale s dátumom splatnosti DP si ju DÚ stiahne zo zábezpeky - bez sankcií a zábezpeku už nie je potrebné dobplniť.... teda DS si bude "viesť evidenciu" - rozdiel medzi zábezpekou a daňovou povinnosťou a pokiaľ tam bude mať dosť prostriedkov, nemusí platiť nič - začne platiť, ak tam už nič nebude. Ak uplynie 12 mesiacov od registrácie a stále tam bude mať zostatok, tak si požiada o vrátenie zostatku zábezpeky....

...ešte predvčerom som si aj myslela, že je to inak....terazky už viem...dostal som link....