IwankaS
07.12.13,21:52
Ahojte poradaci... Mam taku otazocku s ktorou si neviem dat rady... sro-cka sa stala platcom DPH teraz v decembri,(podanie na registraciu v polovici novembra) no ale robi sluzby, ktore sa z pravidla fakturuju za cely predchadzajuci mesiac. Takze sa sluby poskytnute v novembri sa fakturuje do 15decembra. Ako vystavit faktury? s DPH alebo bez ? Prosiiiim pomoze niekto? hmmm

Vie niekto poradit? Pozerala som aj paragraf 55 aj vysvetlenie ze co vsetko si mozem dat na vstup... No len neviem co s tymi fakturami? vystavovat ich s DPH?
Rozalka
08.12.13,15:55
Fakturuje sa na základe zmluvy?
Kedy je deň dodania služby (možno sa to píše v zmluve)
a_je_to
08.12.13,17:26
Každá faktúra musí obsahovať dátum, kedy bola dodávka uskutočnená /tovar, služba/. Ak je tento dátum starší, ako dátum registrácie pre DPH, tak fakturuješ ako neregistrovaná pre DPH. Teda bez údaja svojho IČ DPH a bez DPH, aj keď si už v čase fakturácie platiteľom. To isté platí pre odpočet DPH na vstupe. Ak si registrovaná od 6.12.13 a účtuješ prijatú faktúru za 12/2013 na vodu, el. telefón, tak 5/31 z fakturovanej sumy účtuješ do nákladov vcelku, vrátane DPH a 26/31 rozpíšeš na základ a DPH.
IwankaS
08.12.13,21:21
Dakujem za odpoved, zajtra som chela ist na DU.. ze co s tym No jedna sa za sluzbu za november takze DVDP je 30.11.2013 a datum vystavenia do 15.12. Takze ak som spravne pochopila faktura bude bez DPH... Ale stale mi to neda to, ze sro-cka sa stala platcom DPH zo zakona takze hranicu mam uz prekrocenu a ja teraz budem vystavovat bez DPH? a nic neodvediem ? To len tak sa moze? No nejde mi to do hlavy... :(
IwankaS
08.12.13,21:26
Dodanie sluzby je celkovo toho 30.11. a vystavenie FA je max do 15 dni za predchadzajuci mesiac... Platcom DPH sa sro stala 6.12. Neviem to :(
a_je_to
09.12.13,00:16
Ak si k 31.10.13 prekročila ročný obrat pre registráciu /nezáleží o koľko/, tak do 20.11.13 si bola povinná podať žiadosť o registráciu. Zaregistrujú vás trebárs od 6.12.2013. Službu, ktorá bola dodaná 30.11.13 fakturuješ ešte ako neregistrovaná, teda bez DPH. Lebo jej dodanie je pred dátumom registrácie. Mala by si vyfakturovať aj služby od 1. do 5.12.13, samozrejme ako neregistrovaná, aby sa oddelili od tých, ktoré budú dodané po dátume registrácie a fakturované už s DPH. Sranda, že v príspevku som tipol, že registrovaná od 6.12. ... a ono to ozaj aj bolo.
IwankaS
10.12.13,09:18
Ano tiez som pozerala ze presny typ... Na DU mi tiez az traja povedali ze by sa to malo fakturovat bez DPH.No len som si myslela ci netreba podavat danove priznanie k DPH za to obdobie medzi podanim registracie a zaregistrovanim. A na to mi tiez povedali ze nie (ze to bude zahrnute v dani z prijmov...), ale ze mam pisat metodikom do BB....nech to mam na papieri...
a_je_to
10.12.13,13:42
... no vidíš, tak to máš potvrdené z troch miest na DÚ, zo štyroch na Porade. Ak Ti to dajú písomne ešte aj z metodiky BB, tak by si to hádam mohla aj risknúť ... :-) nie ?
IwankaS
10.12.13,19:37
Asi tak nejak... :) Dakujem za debatku a hladanie riesenia ...