flector
09.12.13,07:58
Všade možne sa to tu stále spomína v rôznych odpovediach, že pokiaľ sa jedná o neplatcu DPH je potrebné tú formulku ("nie som platca dph" ) písať do každej faktúry.

Ale naozaj je to tak?
Ktorý konkrétny zákon toto prikazuje?

Vďaka za odpoveď.
tictac7
09.12.13,07:25
žiadny zákon to neprikazuje.
draik
09.12.13,08:43
Zrejme ste mysleli osobu, ktorá síce nie je platiteľom DPH, ale je registrovaná podľa §7 a §7a zákona o DPH - to sa netýka tuzemska, ale napr. dodania služieb do iného štátu EU.
marjankaj
09.12.13,09:16
Žiadny zákon to neprikazuje. Ale ani nezakazuje.
Teda napísať to tam môžeš, ale nie je to povinné.
Ak je niekto neplatca DPH, tak ani nemusí vystaviť faktúru podľa zákona o DPH.
pavol54
09.12.13,09:32
dobre vedieť, neplatitelia sú u mňa väčšinou len štátne inštitúcie a tie to píšu
draik
09.12.13,09:37
Nie tak celkom. Čo sa týka faktúry, tak zákon o DPH, sa v istých častiach týka aj neplatcov pri faktúrach do EU resp. inej cudziny. Viď §72 (povinnosť vyhotoviť faktúru) v spojení s §74 (obsah faktúry) zákona.
marjankaj
09.12.13,09:50
Samozrejme zákon o DPH sa týka aj neplatcov.
Ale formulka "nie som platcom DPH" v súčasnom zákone uvedená nie je.
A o tom je táto debata. Ak to v zákone je tak uveď paragraf a nebudeme už o tom diskutovať.

To by neplatitelia DPH mali na bločkoch z ERP tiež uvádzať túto formulku?
draik
09.12.13,10:40
Zadávateľ zrejme chcel vedieť, čo a či tam má písať. Pri oslobodení od dane sa používa buď odkaz na zákon o DPH resp. smernicu Rady alebo hláška "dodanie je oslobodené od dane" viď §71 ods. 1 písm h). A to je to, čo sa týka napr. poskytovateľov služieb do cudziny, ktorí síce nie sú platiteľmi DPH, ale musia byť registrovaní podľa zákona o DPH. Práve o tejto povinnosti sa hovorí v diskusiách, ktoré zrejme mal zadávateľ na mysli.
marjankaj
09.12.13,10:43
Ale to sa týka iba platiteľov, ktorí dodávajú služby oslobodené od dane. To je iný text a aj význam.