mirek01
09.12.13,13:07
Dobrý deň. Som FO - občan, nepodnikateľ.Chcem si kúpiť nove auto od dílera v Česku. Viem, že auto mi predá bez dane a ja mam povinnosť daň do 7 dni zaplatiť. Mam otázku:
1. akým kurzom prepočítať sumu bez dane uvedenú na faktúre?, resp. kurzom z ktorého dňa
2. na akom tlačive z daňového úradu podávam úhradu DPH?
3. keď chcem zaplatiť za auto v Čechách v hotovosti nevzťahuje sa na mňa zákon č. 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti? Suma by mala byť nad 10 000 €
massarro
27.01.14,08:50
Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 1 zákona č. 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb v hotovosti (ďalej len "zákon") sa zakazuje platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5000 eur, ak odsek 2 neustanovuje inak. Podľa ods. 2 sa zakazuje platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15000 eur, medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi.
Podľa § 7 ods. 1 zákona zákaz podľa § 4 sa vzťahuje aj na odovzdanie hotovosti v cudzine odovzdávajúcim, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území SR, ak odovzdávajúci má v SR trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.
V prípade, ak podnikateľ ide kúpiť osobný automobil do Nemecka, kde za automobil aj zaplatí, plnenie (kúpa automobilu) sa uskutočňuje v zahraničí, tzn. nie sú splnené obidve podmienky ustanovené v § 7 ods. 1 zákona, preto sa zákon na tento prípad nevzťahuje, a teda platba môže prebehnúť v akejkoľvek výške v hotovosti.

Ing. Sidónia Jakubovie, Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň.

Podnikateľ si ide kúpiť osobný automobil do Nemecka. Cena automobilu je 20000 EUR. Vzťahuje sa na neho ZÁKON o obmedzení platieb v hotovosti??
T.j. limit v hotovosti do 5000 ?, alebo je to mimo územia SR a hotovostná platba sa môže realizovať.