kacena26
23.03.06,08:09
pekný deň, dnes mi naša mzdárka doniesla ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania očanov so zdravotnám poistením za rok 2005 kde musime odviest povinný podiel zamestnávataľa. este som sa s tým nestretla tak by ma zaujímalo ako to zaučtovat aby to bolo ok.
vopred ďakujem...
va1ke
23.03.06,07:11
ja som to zaúčtovala 524/336 z AE
kacena26
23.03.06,07:15
diky... myslela som si
Tweety
23.03.06,07:16
pekný deň, dnes mi naša mzdárka doniesla ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania očanov so zdravotnám poistením za rok 2005 kde musime odviest povinný podiel zamestnávataľa. este som sa s tým nestretla tak by ma zaujímalo ako to zaučtovat aby to bolo ok.
vopred ďakujem...
Odvod za nesplnenie povinného prídelu zamestnávania občanov so zmenenou PS- 538/379.
kacena26
23.03.06,08:22
tak teraz neviem ked nad tým rozmýslam a hladám v knihách neviem čo je správne ale 538 je take všeobecné tak hádam nič nepokazím... dik
Dada
23.03.06,08:23
Účtujete 538/379 do roku 2005.
Tweety
23.03.06,08:25
tak teraz neviem ked nad tým rozmýslam a hladám v knihách neviem čo je správne ale 538 je take všeobecné tak hádam nič nepokazím... dik Mám podvojné od Cenigovej, a tam je tá 538.Určite to nepatrí na 524.
Zuzka
23.03.06,08:26
Ja to účtujem na 548 AU/379 AU.
mudroš
25.03.06,13:23
Ja si myslím (aj napriek názoru Ing. Cenigovej), že to patrí na 527 - Zákonné sociálne náklady. Minimálne na účet v účtovej skupine 52.

Podľa zákona o účtovníctve má účtovná závierka podávať pravdivý a verný obraz. Odvod za nezamestnávanie zamestnancov s ZPS súvisí s osobnými nákladmi. Je to ale na uvážení každej účtovnej jednotky, kde to vlastne patrí.
Ak v účtovej skupine 52 účtujeme tvorbu SF, príspevok do garančného fondu a podobne, tak podľa mňa sem patrí aj odvod za to, že nezamestnávam ZPS. Tieto zdroje slúžia na kompenzáciu pre ZPS obdobne ako garančný fond slúži na preklenutie platobnej neschopnosti zamestnávateľov platiť mzdu.
sara-ke
28.03.06,13:12
Dopbry den, mam surnu otazku :ked podnikatel vlozi peniaze do podnikania, mozem to uctovat cez 491 ?? (napr.? 211/491)

prosim odpovedzte mi ako?

dik
sara-ke
28.03.06,13:23
ako sa uctuje ked vam vratia peniaze z energetiky? na bank. ucet ??
KEJKA
28.03.06,13:42
Dopbry den, mam surnu otazku :ked podnikatel vlozi peniaze do podnikania, mozem to uctovat cez 491 ?? (napr.? 211/491)

prosim odpovedzte mi ako?

dik
v PU, ak je SZČO, tak 491
ak je to s.r.o., tak 365, alebo 413, alebo 479
KEJKA
28.03.06,13:43
ako sa uctuje ked vam vratia peniaze z energetiky? na bank. ucet ??
myslíš dobropis ZEZ?
musíš mať faktúru -zaúčtuješ dbp -502/-321
a potom 221/321
apo
23.02.09,08:35
Ja si myslím (aj napriek názoru Ing. Cenigovej), že to patrí na 527 - Zákonné sociálne náklady. Minimálne na účet v účtovej skupine 52.

Podľa zákona o účtovníctve má účtovná závierka podávať pravdivý a verný obraz. Odvod za nezamestnávanie zamestnancov s ZPS súvisí s osobnými nákladmi. Je to ale na uvážení každej účtovnej jednotky, kde to vlastne patrí.
Ak v účtovej skupine 52 účtujeme tvorbu SF, príspevok do garančného fondu a podobne, tak podľa mňa sem patrí aj odvod za to, že nezamestnávam ZPS. Tieto zdroje slúžia na kompenzáciu pre ZPS obdobne ako garančný fond slúži na preklenutie platobnej neschopnosti zamestnávateľov platiť mzdu.

Dobrý deň priatelia Poraďáci.

Riešim účtovanie povinného podielu zamestnávania občanov ...

Uvažoval som o tých istých účtoch ako sú rozdiskutované v tejto téme, ale a ako najvšeobecnejší by som dal 548. Napríklad sociálne náklady účtujeme pre vlastných zamestnancov, takže sociálne náklady na tvorbu zdrojov v pôsobnosti celej SR by mohla účtovať vládna inštitúcia, alebo možno nadácia.

Povedal by som, že mala by byť zhoda aspoň v nákladovej skupine 52x, 53, alebo 54x.
Prikláňam sa k 548 tak ako sa má účtovať garančný fond, hoci v mzdách ja ho mám stále ako 524, mal by som to zmeniť.

Má niekto definitívny názor overený napríklad audítorom?

Ak áno prosím o radu.

Ďakujem pekne.

apo
KEJKA
23.02.09,09:03
Dobrý deň priatelia Poraďáci.

Riešim účtovanie povinného podielu zamestnávania občanov ...

Uvažoval som o tých istých účtoch ako sú rozdiskutované v tejto téme, ale a ako najvšeobecnejší by som dal 548. Napríklad sociálne náklady účtujeme pre vlastných zamestnancov, takže sociálne náklady na tvorbu zdrojov v pôsobnosti celej SR by mohla účtovať vládna inštitúcia, alebo možno nadácia.

Povedal by som, že mala by byť zhoda aspoň v nákladovej skupine 52x, 53, alebo 54x.
Prikláňam sa k 548 tak ako sa má účtovať garančný fond, hoci v mzdách ja ho mám stále ako 524, mal by som to zmeniť.
Má niekto definitívny názor overený napríklad audítorom?
Ak áno prosím o radu.
Ďakujem pekne.
apo
ja sa prikláňam k účtu 548.
účet 524 - povinné odvody, ktoré sa odvíjajú od miezd zamestnancom, teda aj garančný fond ai.
548-všeobecné náklady, príspevky inde nezaradené. Odvod ZŤP sa neodvíja od mezd ani nekryje náklady vlastným zamestnancom, so skupinou 52 teda podľa mňa nemá nič spoločné.
Na účet 548 odporúčam účtovať aj náklady, ktoré vznikajú pri náhradnom plnení, teda ak zamestnávateľ plní podmienky pre NEPLATENIE odvodu.
redie
24.02.09,14:58
Prosim o radu - AKO ZAUCTOVAT:
Ak mi pride v roku 2009 faktura za "uroky za oneskorene uhrady faktur v roku 2008"?
Stefan2005
24.02.09,16:03
Ešte k tomu odvodu:

Oficiálne sa to volá "odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím" - pričom tento odvod možno nahradiť alternatívnym plnením - zamestnávaním alebo zadaním zákazky.

Postupy účtovania hovoria v § 67
Účtová skupina 53 - Dane a poplatky

"(1) V tejto účtovej skupine sa účtujú dane, odvody a obdobné platby charakteru nákladov, ak je účtovná jednotka daňovníkom okrem dane z príjmov, ktorá sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 59 - Dane z príjmov a prevodové účty."

... nestačí jednoznačná formulácia postupov účtovania pre účtovanie na účte 538 ?
apo
24.02.09,16:45
Prosim o radu - AKO ZAUCTOVAT:
Ak mi pride v roku 2009 faktura za "uroky za oneskorene uhrady faktur v roku 2008"?

562/383

v roku 2009

383/32x

apo
apo
24.02.09,16:49
Ešte k tomu odvodu:

Oficiálne sa to volá "odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím" - pričom tento odvod možno nahradiť alternatívnym plnením - zamestnávaním alebo zadaním zákazky.

Postupy účtovania hovoria v § 67
Účtová skupina 53 - Dane a poplatky

"(1) V tejto účtovej skupine sa účtujú dane, odvody a obdobné platby charakteru nákladov, ak je účtovná jednotka daňovníkom okrem dane z príjmov, ktorá sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 59 - Dane z príjmov a prevodové účty."

... nestačí jednoznačná formulácia postupov účtovania pre účtovanie na účte 538 ?

Ahoj štefan2005,

aj s tvojím návrhom sa dá súhlasiť.
:rolleyes:Keď je to odvod tak prosím, môžeš mať naozaj pravdu.

apo
macte
13.03.09,10:06
Dobrý deň,
nechcem zakladať novú tému, preto som sa "votrela" do už existujúcej.
Vie mi niekto poradiť ako zaúčtovať nasledovný prípad?
- spoločnosť je poskytovateľom internetových služieb.
Má povinnosť každý rok hradiť nejaké % z tržieb telekomunikačnému úradu.
ako mám zaúčtovať povinnosť - závazok voči TU keď mám od nich platobný výmer?
dúfam, že mi niekto pomôže.