Štef8nya
09.12.13,15:23
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ako je to s platením odvodov u zamestnancov, ktorí pracujú na dohodu.
Na úrade práce mi povedali, že som prihlásená a mám dohodu o prac. činnosti s pravidelným príjmom, tak by za mňa mal platiť odvody (SP, ZP) zamestnávateľ.
V zdravotnej poisťovni mi povedali, že som prihlásená len na dni, ktoré pracujem a ostatné dni si platím sama. Okrem toho som bola v jeden mesiac prihlásená na 3 dni a odpracovala som 7. Chcem sa spýtať, či si to môže zamestnávateľ dovoliť a ako to vlastne je s tým platením odvodov?
PS: môj brat pracuje tiež na dohodu a odvody mu platí zamestnávateľ
Vopred ďakujem za odpoveď!
Mila123
09.12.13,14:26
si aj v evidencii na úrade práce? ak áno, nie je čo riešiť, ZP máš v poriadku, dokonca keď pracuješ máš ho 2x platené, 1x ako uchádzačku o zamestnanie a 2x ako dohodár......
Štef8nya
09.12.13,14:38
Dohodu mám uzavretú od 18.10. a na úrad som sa letela zahlásiť 6.12., hneď, ako mi ekonómka oznámila, že si platím každý deň, ktorý nerobím.
Neviem, či ste nepochopili mojej otázke, ale ja som sa chcela dozvedieť, či je zamestnávateľ za mňa povinný odvádzať odvody po celý mesiac alebo iba za dni, ktoré pracujem. A či si môže dovoliť zahlásiť ma na menej dní, ako som odrobila?
Mila123
09.12.13,14:40
ale tieto údaje v prvej otázke chýbali....
vysporiadaj si evidenciu odpracovanej doby u zamestnávateľa a prípadný rozdiel doplatíš vo svojej ZP....
evidencia odpracovanej doby a prihlásenie do ZP musia byť v súlade....
veronikasad
09.12.13,14:46
Štef8nya (Dnes 16:38) Dohodu mám uzavretú od 18.10. a na úrad som sa letela zahlásiť 6.12., hneď, ako mi ekonómka oznámila, že si platím každý deň, ktorý nerobím.
Neviem, či ste nepochopili mojej otázke, ale ja som sa chcela dozvedieť, či je zamestnávateľ za mňa povinný odvádzať odvody po celý mesiac alebo iba za dni, ktoré pracujem. A či si môže dovoliť zahlásiť ma na menej dní, ako som odrobila?
----------

Zamestnávatel platí za dohodára odvody do zdr.poisťovne. len za dni, ktoré odpracoval. Ak ti niektoré dni nezaevidoval (ani nezaplatil) ? - vybav si to priamo u zamestnávatela alebo podaj podnet na Inšpektorát práce. U uchádzačo o zamestnanie odvody za ostatné dni platí štát. Keďže ty si evidovaná nebola, musíš si ostatné dni doplatiť z minimálneho vymeriavacieho základu ako samoplatitel,
Štef8nya
09.12.13,14:54
ďakujem vám pekne za odpoveď
Štef8nya
10.12.13,09:35
Ďakujem vám za odpoveď