Liptáčik
09.12.13,16:26
Už som tu preštudovala toho viac, no mám z toho - galimatiáš. Potrebujem v JU odpísať pohľadávky do 331,94 a nad 331,94 Eur. Ako to urobiť? Ako mi to ovplyvní základ dane? Mali by tvoriť pripočítateľnú položku k DzP, pretože výdavky na realizáciu fakturovaných prác boli zahrnuté do výdavkov DzP.
Mohol by mi niekto poradiť?
beatam
11.12.13,09:46
§17 ZDP
(12) Základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, sa

a) zvýši o menovitú hodnotu pohľadávky pri jej postúpení, a to aj ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota,
b) zvýši pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),
c) zníži pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške zaplatenej obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením pri splnení podmienok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),

§19, ods.2:
i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:

1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331, 94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331, 94 eura,
beatam
11.12.13,10:00
Takže, pohľadávky splňajúce podmienky podľa písm. i, nebudú mať dopad na ZD, len ich zrušíš v knihe pohľadávok. Pohľadávky nad 331,94 - ktoré nesplňajú podmienky, zaúčtuješ v rámci uzávierkových operácií do príjmov, takže zvýšia ZD.
beatam
11.12.13,10:01