Frank2805
09.12.13,18:01
Ahoj som 17 rocny chalan s vyskou 183 cm a vahou 53 kg nemozem vobec pribrat stretavam sa s na internete s temami Rychly metabolizmus neviem ci to mam ale zjem toho vela poradte co mam jest ak nie je dolezite mnozstvo ale to co jem po 2. Oplati sa mi zacat posilovat nemam ziadne svaly a som chudy a do posilky 1,50 vstup to tiez nie ak mam cvicit ak to pomoze tak ake cviky na doma a este hrajem hokejbal cize pohybu mam asi dost dakujem za rady
arizona
09.12.13,17:03
Frank2805
09.12.13,17:20
No dik ale to citat myslel som ze tam budu nejake konkretne veci no dik
buchač
09.12.13,17:22
Prečítaš a následne ( priebežne ) nájdeš nejaké konkrétne veci ......
Pohar
09.12.13,17:30
ak je všetko ok - myslím u obvodného lekára...tak potom fakt jedine posilovanie - akurát dnes som čítala na FB - kamarátka má posilovňu - ako jeden mladík nabral svaly pod jej vedením....chcem tým len povedať, že skúsení trener vo fitku by ti iste vedel poradiť....
buchač
09.12.13,17:33
Neblázni !!!!

Svaly síce naberieš ( možno ) , no z niečoho sa musia vyrysovať .
Keď je šrac jak pierko , tak musí nabrať aj na váhe ...

Nie je všetko pravda na Booku Fasov ...
arizona
09.12.13,17:35
ved je tam vela rad a skusenosti
Pohar
09.12.13,17:37
:D:D:D ja viem pravdu máš len ty.....zabudla som, pardón
Frank2805
09.12.13,17:37
Buchac ma pravdu nemozes mat svaly z nicoho vies najprv priprad zeby som nevypadal jak z koncentraku a osobny trener keby som mal love idem hned no nemam
Frank2805
09.12.13,17:38
A este mam zvysene ASLO vyoperovane mandle aj slepak ale to asi nebude pricina kedze to sa mi deje posledny rok
buchač
09.12.13,17:41
@Pohár ...

Nie iba ja mám pravdu ...
Pravdu mi dáva realita ...a povedzme , že aj nejaké skúsenosti z čias minulých , vzpomienkových .

Ale šak čítaj
http://www.posilnovanie.sk/viewtopic.php?f=2&t=9994&sid=ca93188256c4eb50bdc17d26809d9ca1
Pohar
09.12.13,17:41
a čo robia s tým ASLO? neposlali imunologovi? ale to sú dve veci.... no mala som spolužiakov ktorí boli ako z koncentráku (kosť a koža)....a začali cvičiť a vyzerajú lepšie.
Frank2805
09.12.13,17:42
Zatial som sa dozvedel iba ze cvicit cvicit
Frank2805
09.12.13,17:46
Ked cvicit tak iba doma no to tiez treba vediet co aby to bolo efektivne rad by som isiel do posilky ale nesu love tak nic a ASLO si skace jak chce momentalne mam okolo 1ooo vsetci doktori posielali vybrat mandle rok po operacii a nic
Martin1310
09.12.13,21:20
http://www.porada.sk/t196388-vypracovane-telo.html

Tuto sa pozri (príspevky od nandrolona) je tam aj ohladne toho cvičenia ale teda človeče to ti chýba nejakých 30kg. to je dosť.
jslancik
10.12.13,05:46
Skús prosím upresniť tvoj bežný jedálniček, teda čo ješ v priebehu dňa. Od toho sa odvinieme. To by bola prvá vec, na ktorú by sa spýtal tréner.
Frank2805
10.12.13,06:03
Zatial co citam mam jest ryzu zemiaky cestoviny a to jem a syr ups tak to nenavidim tvaroh cotage a tak jem iba tie tehly a tak to som od malicka nejedol a po 2. nebudem chodit do posilky a este si platit to nie skor nejake cviky na doma
jslancik
10.12.13,06:31
zaujímavý mladý muž... Kým teda budeme čakať na tvoj jedálníček, poriešime iné veci.

Tvoj prvý problém, ktorý blokuje ostatné riešenia, sú peniaze. Prerátajme si to. 1,5 máš vstup do posilky. Dajme tomu 4x to týždňa, 20x do mesiaca. To máš 30 eur. Riešenie je jednoduché, volá sa P-R-Á-C-A. 30€ zarobíš za dve šichty na brigáde. Tak prosím nehovor, že nemáš na to, aby si chodil do posilky.

Riešenia na tvoju váhu sú dve úzko spojené - jesť a cvičiť. Bez cvičenia ti jesť až tak nechutí a myslíš si, že to, čo zješ, stačí. Očividne nestačí. K jedálníčku napíšem po tvojom vyjadrení. Nestačí iba "čo" jesť, ale aj "koľko" a "ako často".

Na nabratie váhy potrebuješ cvičiť s ťažkými váhami. Napr. prvý mesiac by si mohol cvičiť doma cviky s vl. váhou. Aby si sa dostal trošku do formy. Ale na objem potrebuješ cvičiť najväčšie svalové partie (chrbát, stehná) kombinovanými cvikmi (drepy, mŕtvy ťah). Bez nich to bude bez želaného efektu. A to môžeš jedine v posilke.

Ak by si moc chcel, môžeš cvičiť aj doma. Pár jednoručiek zoženieš luxusne do 50€. A veľkú činku zoženieš za stovku, dve - podľa množstva kotúčov. Napr. tento set: http://www.insportline.sk/1743/nakladaci-cinkovy-set-insportline-bs08 - to máš 80€, plus 4 kotúče 5kg spolu za 20€ - do stovky komplet. Jedna lavička na benč do 100 €. (http://www.insportline.sk/700/posilnovacia-bench-lavica-insportline-adjust - 160€ - taká lepšia)Jeden mesiac brigády a máš domácu posilku zariadenú.
arizona
10.12.13,06:33
Si este mlady, tvoje telo sa vyvyja,potrebuje vela energie,My co mame deti v tvojom veku,alebo starsie vieme svoje. Deti a hlavne chalani jedia v tvojom veku "ako kyseliny" vsetko mozne,ale maju dobre spalovanie, takze zvacsa nepriberu.V neskorsom veku je to zas naopak. Treba sa s tym zmierit,vsetko potrebuje svoj cas, telo si rozumie...
Frank2805
10.12.13,06:50
Tak PC nemam. Pisem to vsetko cez mobil cize pardon za diakritiku a tak brigadu a kedy kazdy den musim cestovat za skolou domov prichadzam okolo pol 4 brigada nepripada uahy a hlavne nie tam kde byvam. Co sa tyka tych jednoruciek ano povedal som ze chcem pod stromcek ale kedze si darceky kpujem am tak nc z toho dostavam 4o stipko 2o EUR cestovne a do skoly furt daco treba ci rodicovske alebo potreby . Jedalnicek kazde rano ranajkujem hoci nestiham rozok s maslom trochu paprikou a salamy, skola desiata 6 oblozenych rozkov a 1l caju, obed az o pol 4 mama ale vari furt doma cize dobre varene jedlo potomeste okolo 5 daco pod zub malicke a vecera okolo 7 vacsinou to co som mal na obed . Ako som spomynal nejem tvaroch iba syr ako tehlu a tak
jslancik
10.12.13,07:07
ďakujem za odpoveď a priblíženie situácie. Za invektívy sa ospravedlňujem.

Brigádu si skús nájsť na víkend - v hypermarketoch by nemal byť problém, prípadne v najbližšej pekárni. Po škole nemusíš chodiť domov, ale rovno na brigádu. A cez prázdniny by si zarobil peňazí na komplet posilku. Bolo by dobre vo vašej situácii pomôcť rodičom s výdavkami, nad tým si neuvažoval? Jasné, že to naruší stereotyp...

K jedálníčku - Prvé jedlo - raňajky - ľahko ovplyvníš - treba o 15 minút skôr vstať. Raňajky sú základ, bez nich nemáš šancu pribrať. Malo by to byť najvýdatnejšie jedlo dňa, ak chceš pribrať. Sám s tým mám problém, ale treba jesť. keď budeš cvičiť, bude ti viac chutiť.

Druhé jedlo - desiata - chválim, aj keď vlastne supluje raňajky a obed.

Tretie jedlo - obed - nemáš!!!!!!!!! Skús si nabaliť ďalších pár obložených rožkov, alebo čo. Tvaroh, cottage, hocičo hutné.

Štvrté jedlo - olovrant - ten máš, aj keď to voláš obed. OK

Piate jedlo - večera - nie štandardná situácia, keď ješ hlavné jedlo na olovrant. Piate a šieste by malo byť obsahovo vymenené, tak ako tretie a štvrté. Ale v súčasnom stave, kým nezmeníš ten obed, tak piate jedlo niečo ľahšie, ako vravíš, maličké. Ak budeš cvičiť večer, tak to bude asi predtréningové jedlo, čo ja viem 200g šunky, prípadne 100 šunky a 100 syra.

Šieste jedlo - neskorá večera. Ak budeš cvičiť, tak je to druhé najdôležitejšie jedlo dňa. Musíš sa najesť pred 8. hodinami hladovania. Tak ako raňajkami musíš dohnať to, čo si stratil v noci hladovaním. Takže kľudne jedz to, čo jedávaš - čo ostane z "olovrantu".

Nezabúdaj, že pečivo, (biele už vôbec - to je svinstvo) je iba nosný materiál. Z neho sa vôbec nenaješ. Základ je spomínané "hutné" jedlo. Nie pena, ktorou je pečivo.

Držím palce. Ak budeš mať otázky, rád zodpoviem. Aj ohľadom cvikov na doma, keď ťa to zaujíma.
Frank2805
10.12.13,07:12
Uvidim ako sa to vyvinie s tymi jednoruckami potom sa ked tak ozvem :D. Dakujem za odpoved
Jarka 1
10.12.13,07:17
Frank, keď čítam, čo si napísal, tak ako keby to písal môj syn. V tvojom veku bol presne ako ty. Mohla som ho kŕmiť, koľko som chcela. Ešte v noci vyjedal chladničku, varené jedlo aj trikrát denne a nič. Dokonca mal medzi chalanmi aj prezývku podľa toho, aký bol chudý. Poobzeraj sa okolo seba a možno zistíš, že to proste máte v rodine. Na začiatok možno stačí, prestať sa tým trápiť. Teraz rastieš, denne cestuješ do školy a tak tvoje telo spotrebuje veľa energie.

Začni trošku po večeroch posilovať. Stačí doma s činkami a nič nepreháňaj. To všetko za predpokladu, že si inak zdravý.

A nepoteším ťa veľmi, lebo syn má už 30 rokov, ale stále nie je žiadny maco. Niečo však začal priberať až po skončení školy, keď mal pravidelnú stravu cez obed.
jslancik
10.12.13,07:19
hlavne si doplň tie jedlá do jedálníčka. To môžeš urobiť už od zajtra. Dnes si naplánuj, čo si zajtra zoberieš na obed, nastav si skôr budík, atď. Bez jedla nebudeš priberať ani náhodou.
Frank2805
10.12.13,07:23
Prestat sa s tym trapit , to je tazke v mojom veku ani ziadna baba si ma nevsimne. Uplne by mi stacilo aby som trochu pribral aspon na 6o kg a je pravda casto sa stretavam s tym posmechom :( ale ja si idem svojou cestou a ignorujem to.
Jarka 1
10.12.13,07:33
Ideš na to správne. Môj syn sa tiež trochu trápil, nechcel chodiť na kúpalisko. Bol však veselý, vtipný a preto bol v partii obľúbený. Myslím, že sa bez neho nezaobišla žiadna chata. A baby? Tak to by si sa veľmi prekvapil. Až som sa niekedy jedovala, že furt nejaká sukňa pri ňom.
jslancik
12.12.13,07:50
no čo, mladý muž, ako si naložil s našimi radami? nejaká spätná väzba by mohla byť. Nestačí iba vedieť, čo mám robiť, treba podľa toho aj konať.
Frank2805
12.12.13,08:01
No trochu som zmenil jedalnicek a tie jednorucky uvidime na Vianoce zatial cestoviny som mal vcera som sa snazil rozdelit do tych 6 jedal. Dufam ze mi to vydrzi. Brigadu hladam no posudte sami Snina. Nic moc.
jslancik
12.12.13,08:04
hlavne posilni raňajky a vymysli OBED. nech sa ti darí.
jslancik
02.01.14,07:14
no čo, ako pokračuješ? ako to dopadlo s jednoručkami? mimochodom, cez sviatky som sa dostal k super knihe od Marka Laurena - Telo ako posilňovňa (you are your own gym). Sú tam cvičenia s vlastnou váhou. A ver tomu, že to funguje. A majú veľmi šikovnú aplikáciu do smartfónu, podľa eng. názvu knihy. Dokonca aj s videoukážkami cvikov. Knižka vyšla 9,99, aplikácia tuším 2,5€. Ale hlavne musíš jesť...
korela
02.01.14,09:34
Treba nie dodať, ale upozorniť, že biele pečivo a koláče, zápražky a pod. iba prekysľujú organizmus, čo vyvoláva ďalšie problémy rovnako ako biela ryža, cestoviny.
Treba pribrať do stravy viac iných zdravých obilnín, a s nimi sa dostane viac výživných látok, dôležitých minerálov do organizmu.
V pekárni sa pečie v noci. Má 17, chodí do školy.
Čo sa týka brigády, podľa toho, akú bude mať možnosť získať. Ak bude poriadne fyzicky pracovať, ani tam nemusí ísť.
Keď začne sám s činkami, aby si nepoškodil najmä chrbticu.
jslancik
02.01.14,09:49
o pekárni niečo málo viem. Väčšina robí na tri smeny, takže nonstop. Najviac sa robí na poobednej, resp. vtedy treba najviac brigádnikov. A to sa mu hodí. Dá sa dohodnúť na časoch od 14 do 20, alebo 18...
Osobne mám skúsenosť, že v pekárni, kde som robil, neodmietli žiadneho brigádnika. Zarobili síce máličko (stále viac ako zamestnanci), ale mali možnosť si zarobiť.
Predpokladám, že netvrdíš, že školopovinní nemajú možnosť brigádovať a zarobiť si.
Frank2805
18.01.14,16:56
Prepáč ze som neodpovedal ale nepozeral som maily ináč s tymi jednoruckami to nevyšlo skoda :(
korela
18.01.14,20:49
Ja som chodila na nočné do veľkopekárne, samozrejme nie každý deň, na strednej aj s priateľkou a ráno priamo odtiaľ do školy.
Celý čas na nohách, bez prestávky. Tak si viem predstaviť, koľko kalórií tam stratí. Neviem kedy sa bude učiť, kedy cvičiť, a kedy v kľude jesť.
Nech robí brigádu, ale nie takúto ťažkú. Keby kresli výkresy za stolom, ale niečo na PC, to by bolo niečo iné. Ale nie ho posielať na ďalšiu fyzičku.
Manžel bol veľmi štíhly a vyšší ako tento mladík, po svadbe ako som začala variť každý deň teplé večere, po večeri 5 Dg čokolády, do roka pribral 15 kg a bola akurát.
A to sme bývali u jeho rodičov.
Možno chlapcovi zaberie výdatnejšie jedlo.
Treba najmä v dnešnej dobe zistiť či nemá nejaké potravinové intolerancie a v akom stave má vylučovanie.
Iba o tom sa ľudia hanbia hovoriť.
Tiež parazity vedia narobiť svoje.
nika.sum
18.01.14,21:25
Moj syn trenuje v posilovni denne, obedy v skole odmieta a kedze by bol bez jedla dlho tak ranajky ma poriadne , aj cukry nezabuda. Do skoly si berie cestovinu, tvaroh, cotage alebo motzarelu. Po skole zase nejaky neskory obed a potom este veceru a medzi tym urcite este nejaky olovrant. Poctivo cvici a postavu ma super, no ma stastie v tom, ze je od narodenia pevny a vela sportoval vzdy. Ma 18 rokov, ale s babami ma problem, je zase hanblivy.
jslancik
19.01.14,05:28
No a ako teda cvičíš? A ako ješ? Jednoručky nie sú podmienka.
Frank2805
19.01.14,06:49
Jesť jem často prinútil som sa ze hneď ako prídem zo skoly sa naobedujem nie ako inokedy az okolo pol 6 a cvičiť to nie nestiham domov chodím o pol 4 ale hrám hokejbal 2x týždenne ale to my myslim nepomáha hoci behat 1,5 hod. Po vonku je makacka
jslancik
19.01.14,16:37
Behanie má úplne opačný výsledok, ako ty chceš. A keď nestíhaš, tak nestíhaš. Skús si pozrieť svoj denný program, ci by sa tam nenasla pol hodinka, hodinka na cvičenie. Koľko času stráviš neuzitocne, alebo co ja viem.
Frank2805
19.01.14,17:46
No nejak by som našiel tu pol hodinku aspon hoci sa mi po škole nechce nic robit. A co (ako) mam cvičiť ? bez ciniek klasika kliky a brusaky ?
jslancik
19.01.14,18:24
Napíšem, keď budem na compe. Cez mobil sa mi zle píšu dlhé texty. A skúsim pohľadať v pdf knižku, čo som spomínal vyššie.
dusansl
21.01.14,16:06
Už sa našiel niekto, kto by bol taký láskavý a vyšetril činnosť a funčnosť vašej štítnej žľazy?
Frank2805
22.01.14,06:38
Co ? Tak to nie
jslancik
22.01.14,06:43
taký láskavý bude každý endokrinológ. Ale pri daných príjmoch a výdajoch energie je nemožné pribrať. A ak má niekto rýchly metabolizmus, tak nemá šancu.
jslancik
22.01.14,06:51
v PDF som knižku nenašiel. Ale vravím stihahni si do mobilu appku, je veľmi šikovne spravená a full verzia je skoro zadarmo.
cvikov je habadej. na brušáky sa sústrediť nemusíš. Môžeš cvičiť kliky, výpady vpred, vzad, doboku, drepy, tricepsové zdvihy medzi lavičkami, tzv. "let me ins", rímske mŕtve ťahy na jednej nohe, pozri si na youtube "mark lauren", má aj tam dosť videí. nech si vieš predstaviť tie cviky.
Systém cvičenia - mna dosť oslovili "rebríky/ladders". máš určitý čas na jeden cvik (napr 7,5 minúty). princíp je, že oddychuješ rovnaký čas, ako predtým cvičíš. začínaš s jedným opakovaním. potom pauza v dĺžke cvičenia 1 opakovania. potom dve opakovania, pauza v dĺžke dvoch opakovaní. v tej appke je to premakané, počíta to čas samé. Keď už nevládzeš, tak ideš s počtom opakovaní nižšie, nie vyššie. samozrejme pauzy sú kratšie. od 1 zas nahor. Ak to stihneš do 7,5 minúty. Týmto systémom sa dá za krátky čas slušne zničiť...
4 rebríky v jednej tréningovej jednotke, trvá to asi 36 minút (s 2min prestávkami medzi cvikmi)
Frank2805
22.01.14,13:56
No idem pohľadať appku :D a uvidíme
jslancik
16.04.14,10:02
no čo, Frank, koľko si pribral?
kesikesi
13.11.14,14:37
zdravim, ja som pribral po nutridrinkoch a moc...tiez soim mal take problemy...ak mas zaujem tak sa ozvi
Slayer666
15.11.14,08:28
Tvoju situaciu dobre poznam, lebo moja bola podobna. Ked som mal 16, mal som 184cm a nejakych 55-56kg (a bolo nas takych viac). Hovori sa tomu ektomorf. MUSIS zacat posilnovat, ale posilka teraz nie je prave najlepsie riesenie, aj z financnych dovodov. Ale aj z inych. Viem si presne predstavit, ako sa asi budes citit v takej posilke robiac bench press s nejakymi trapnymi 20kg, ked ini davaju aj 100. Co ta v konecnom dosledku casom odradi tam chodit.


Kup si nastennu hrazdu. Tie kupis za 25€ v pohode. Namontuj ju na stenu a tam mas asi vsetko vybavenie, ktore potrebujes. Mozno sa este hodi basketbalka, tu mozno aj mas a ked nie, to je par €. Hrazda je asi ta najlepsia investicia, aku mozes urobit.

Vsetko, co sa da zacvicit s cinkami, sa da aj s vlastnou vahou. Odporucam knihu Convict Conditioning, ale vela toho najdes aj po nete - googli progressive calisthenics, Spartan calisthenics alebo traditional calisthenics.

Napr. taky obycajny klik - su mnohe variacie, od uplne primitivnych pre obezne dievcatka (kliky vertikalne o stenu), cez ten klasicky stredne tazky, az po naozaj sialene (iba s jednou rukou a iba na jednej nohe).

Zhyby su tiez tie normalne (ktore su same o sebe dost narocne) az po tie, kde je druha ruka za chrbtom. Namiesto deadliftu existuju naozaj narocne variacie mostikov. Drepy sa tiez daju robit tazsie aj inak, ako nalozenim si na chrbat.

Zameral by som sa na tychto pat cvikov:
- kliky (hrudnik, predne deltoidy, tricepsy),
- zhyby (horny a stredny chrbat, cela ta bicepsova skupina a ciastocne aj zadne deltoidy)
- mostiky (spodny chrbat, vlastne tie partie, co aj deadlift, akurat bez toho zatazenia zadnej casti stehien)
- brusaky alebo tzv. leg raises (brucho)
- drepy (cele nohy)

To su cviky, na ktore potrebujes len tu hrazdu, mozno basketbalku na niektore variacie a nejake knihy, ktore urcite mas (pri klikoch, ak mas s nimi problem, co predpokladam, ak si das niekolko knih pod ruky, budu lahsie a tak si mozes kazdy den jednu zobrat, az kym ich nevies robit riadne). Usetris peniaze, kopu penazi. Nebudes sa citit trapne pred ostatnymi v posilke. Zaberie ti to ovela menej casu (ziadna cesta tam, prezliekanie sa, cesta spat, cakanie, kym sa uvolni lavicka a pod.). Toto vsetko znamena, ze to vydrzis robit a nezabalis to. Lebo nebudes mat dovod ani vyhovorku. Tak a padaj to robit. :D

P.S. Jest treba, ale ja osobne ho nepodozrievam z toho, ze neje. Lebo na mna vzdy cumeli, ked videli, ze zjem viac nez vacsina ludi. Ale ano, jedz poriadne a mozno aj trochu viac, nez poriadne. Vyvazena strava - maso, zelenina, strukoviny, obilniny, zemiaky, skratka vsetko.

P.P.S. Otazka, ci mas zacat posilnovat, je mimochodom uplne nezmyselna. Si muz, takze mas posilnovat. Bodka.
axeco
15.11.14,12:01
V Tvojom veku som tiez mal okolo 60 kg. A obvodna lekarka mi mudro povedala "Lepsie je mat o 10 kg menej, ako o 1 kg viac " Ak nemas ine problemy, tak to neries, mas proste taku strukturu tela. Ak trvas na pribrati, skus navstivit endokrinologicku liecebnu v Lubochni
myara
16.11.14,09:38
moj priatel bol tiez chudy, az pomaly podvyziveny, pritom jedol vela, aj v noci, a aj mastne, proste vsetko, ale nepribral, ALE teraz ma po 30, a uz pribera :) a vsetci muzi, co viem, ze boli take vychudnute typy, tak po tej 30, sa to obratilo, a uz su z nich chlapi, takze to chce aj svoj cas
volakedy tiez chodil do posilovne, aby pribral, a teraz zvazuje, ci tam nebude chodit, aby schudol :D
dracik1
20.11.14,03:08
Na to, aby si zistil pricinu toho, preco nepriberas, aj ked jes, by naskor pomohla seria testov - krvny obraz, vysetrenie stitnej zlazy, navsteva diabetologa. To ze si vysoky a chudy moze byt dane genetickymi faktormi a/alebo vykonom tvojho metabolizmu v tomto veku. Tvoja vaha je podla BMI indexu vyhodnotena ako podvaha, co nie je dobre podcenit, na druhej strane moze ist o bezny jav toho, ze si prudko vyrastol co tvoj organizmus musel "zivit" a este len spamatava a pomaly zacina budovat silnejsie struktury takto dynamicky sa vyvijajuceho organizmu. Pokial nejde o ziadnu metabolicku / hormonalnu poruchu, tak ta uistujem, ze cim budes starsi, tym budes mat menej starosti s tym, ze mas malo kil. Ja som mal v tvojom veku len o nieco viac kg a len o par cm menej, a krivka mojej vahy isla hore s vekom - do opacneho extremu - ale to je uz o inom. Drz sa, a absoluvuj vysetrenia.