Soňula
10.12.13,09:14
Ahojte, prosím Vás, môžem cez edane posielať od januára 2014 daňové priznania viacerým daňovníkom / majú uzatvorenú novú dohodu s DU, nie ZEP/ na jednom počítači? Zatiaľ som posielala len jednemu dańovníkovi, neviem si to technicky predstaviť, ak budem posielať aj iným, stačí po vyplnení priznania na edane zadať len " jeho"prihlasovacie údaje? Vopred ďakujem
SsSusanka
10.12.13,08:36
áno, môžete posielať priznania za viacerých daňovníkov, bude sa to rozlišovať pri odosielaní cez ID používateľa...a môže nastať prípad, ako mám ja, kde pán konateľ má 2 sro-čky a posielam priznania za obe, tak budem priznania posielať na jedno ID používateľa (keďže bolo vytvorené naňho ako na konateľa) a bude sa to rozlišovať cez IČ DPH
tictac7
10.12.13,08:48
2 možnosti:
1. majú uzavretú dohodu a Ty si splnomocnená osoba - je to bez problémov - podpisuješ svojim podpisovým certifikátom - žiadny problém
2. majú uzavretú dohodu a Ty nie si splnomocnená osoba - musia Ti dať podpisový certifikát, ktorý si musíš nainštalovať vo svojom PC a potom pri odosielaní - vybrať správny certifikát na podpísanie dokumentu - dá sa, ale je to "zložitejšie" - vybrať ten správny certifikát platný pre ten-ktorý subjekt...
Soňula
10.12.13,09:45
Tá prvá možnosť ma zaujíma. Ja si vybavím svoj podpisový certifikát, uzavriem dohodu s DÚ na seba. Daňovníci, čo im budem posielať DP má splnomocnia / t.j. niake tlačivo-splnomocnenie na DU?/ Vlastne ten môj certifikát -dohoda s DÚ bude platiť aj pre ostatných, ak ma splnomocnia? Dobre tomu rozumiem?
tictac7
10.12.13,11:07
podrobný popis máš na drsr - Získanie prístupu k autorizovaným elektronickým službám
Soňula
10.12.13,11:09
Dik-mooc.
Dáša_
10.12.13,11:23
prečo by mi museli dať certifikát, ktorý by som mala inštalovať na svojom PC? Dali mi ID a heslo a posielam tak niekoľko firiem. Aj keď je teda pravda, že ide o vzájomnú dôveru.
tictac7
10.12.13,11:32
...no ja neviem, ale keď som menila PC, viem, že mi to nešlo, a volala som do BB na technickú podporu a niečo som si z toho starého PC musela prehodiť do nového.... ja som v tomto antitalent, takže sa ma nepýtaj na podrobnosti - bolo to v lete 2012....
Dáša_
10.12.13,11:57
no veru, všeličo už s tým posielaním bolo. Istý čas to vôbec nešlo, bolo treba všelijaké zmeny. Teraz to ale už dlhší čas funguje, bežím na nové dohody a v pohode. Mám len ID a heslá a nie je problém. Tie edane si vlastne same volia spravne ID podla toho, ktorého klienta zrovna posielam.
JANA LC
10.12.13,18:24
Dobrý večer,
dnes som to akurát riešila s DÚ na infolinke k elektronickým podaniam. Som zamestnankyňa dvoch firiem na spracovanie účtovníctva, ktoré spracúvam doma, mám jeden notebook a jeden počítač, pre každú firmu zvlášť, majitelia si tak zakúpili podľa svojej potreby. Ale mzdový program a podvojné účtovníctvo mám len v notebooku. Ten zamestnávateľ, ktorého spracúvam v počítači , si okrem SZČO založil aj s.r.o., a zamestnal v decembri 2013 aj zamestnancov. Navrhla som mu, že by bolo dobré, aby som ho riešila v notebooku, lebo tam sú programy, ktoré potrebuje, a zároveň je aj výkonnejší a rýchlejší. Už aj žiadosť o elektronické prihlasovanie do VšZP, som už riešila z notebooku. Všetko funguje. Ostalo už len doriešiť DÚ, ako to bude fungovať, keď budem chcieť poslať prvý mesačný prehľad o zrazených preddavkoch za mesiac XII./2013 v januári 2014.
SZČO už mal pridelené ID používateľa, nemá ZEP. Po pridelení DIČ z DÚ na novú s.r.o. išiel majiteľ na DÚ s dohodou /už to neviem presne pomenovať/ jednoducho aby mohol cez už pridelené ID zasielať dokumenty elektronicky aj za s.r.o..
Potom nám prišiel z DÚ mail v tomto znení:

Dobrý deň,

Väzba medzi Vašim ID "000000" používateľa autorizovaných elektronických služieb DR SR a DIČ "0000000000" v roli "Užívateľ s úplným prístupom" bola vytvorená.

Vedela som, že za SZČO sme posielali cez nejaký el. kľúč, tak som si ho chcela do notebooku natiahnuť z minulosti zaslaného mailu z DÚ. No po kliknutí na link ma upozornilo, že tento kľúč už je niekde inde...
Nerada nechávam niečo dôležité na poslednú chvíľu, tak som dnes zavolala na vyššie spomínanú infolinku a tam mi pán XY povedal, že žiadne kľúče sa už nepoužívajú, že sa mám normálne prihlásiť cez príslušné ID, že mám posielať dokumenty, či za SZČO, alebo s.r.o. , že sa to samo rozlišuje pridelenými DIČ.
Išla som teda do e-dane, prihlásila som sa, a aj keď zatiaľ nemám čo podať, prezrela som si už odoslané dokumenty za SZČO, sú pekne v riadkoch a na začiatku riadku prvý číselný údaj je DIČ. Vyzerá to tak, že by to aj mohlo fungovať. Neviem, zatiaľ neriešim, presunula som dnes účtovníctvo SZČO do notebooku, už v počítači nemám nič, a maturovať budem v januári.
Prepáčte, ak som obšírnejšie písala, ale aj pre mňa bolo ťažké to všetko zvládnuť, tak dúfam, že to niekomu pomôže.
Pekný večer všetkým !
Soňula
11.12.13,07:33
Ahoj, prosím Ťa, keď posielaš DP niakemu daňovníkovi, už ťa program / myslím edane/ nevyzve, že si musím vybrať certifikát z ponuky? Podľa mňa táto "funkcia" výber certifikátu asi fungovala pri " starej dohode", pri tejto novej sa certifikát nevyberá. No nemám si to ako vyskúšať, takže či to takto funguje si overím až v januári.
kn-alka
11.12.13,07:35
už nie je potrebný certifikát, funguje to na ID a heslo
kn-alka
11.12.13,07:37
už netraba žiadny kľúč, len ID a heslo. Vojdeš do e-dane, dáš prihlásenie-ID-heslo a je to. vyplníš dokument dáš odoslať. Niekedy si znova vypýta na to ID heslo.... a je to
Soňula
11.12.13,09:23
Super.