boogie111
10.12.13,16:08
dobrý deň, chcel by som sa opýtať ak 16ročný chalan vlastní herné servery na ktorých predáva pomocou sms brány rôzne nadštandartné účty, balíky navyše, bonusy ku hrám... čo v takom prípade....je to vôbec legálne?...čo dane?...poprípade ako riešiť takýto príjem
a_je_to
11.12.13,07:50
Nuž to je podobná otázka, ako ... 16 ročný chalan vlastní nadupaného Hummera ... ako je to s možnosťou jeho osobnej dochádzky na gymnázium na tomto vozidle a s parkovaním pred budovou školy ? No úúúplne jednoducho. Nemá podľa občianskeho práva z titulu veku spôsobilosť nadobúdať práva a povinnosti, vyžadujúce hranicu 18 rokov. Koniec výrokovej časti odpovede. A ... šľahačka navrch ? Ak dosiahne príjmy z toho, čo na svojích serveroch stvára ... zodpovedá za ich dosiahnutie a ich ďalšie zákonné ošetrenie ten, kto mu venoval, resp. inak sprístupnil tie servery na činnosti a nakladanie podľa jeho osobného uváženia. Jedno je isté ... že tak vysoká funkčnosť toho systému nie je iba jeho výsledkom. Ale aj niekoho, kto mu to usilovne spriechodňuje. Aké detstvo a akú motiváciu mal a má 16 ročný chalan, ktorý už teraz vo vlastnom mene poskytuje nadštandardné účty a balíky navyše ? Ide o občana .... tejto zemegule ? Či o IT – mimozemšťana ? Ak je tak talentovaný, nech sa venuje riešeniu diferenciálnych rovníc vyššieho rádu, určených matfyzákom, nie hrabaniu prachov v 16 rokoch. Ľudstvo odjakživa bavilo prekonávanie hraníc možností. Nieko skáče z kozmu padákom, niekomu je už osemtisícosemstovka v Himalájach málo na zdolanie, chcel by niečo vyššie. Ale, je to zdravá otázka a zdravý trend ?
marjankaj
11.12.13,08:06
No napríklad na šachových turnajoch často hrávajú aj mladiství. Ak sú dobrí, tak môžu vyhrať aj cenu. Finančnú prípadne aj vecnú. A tá môže presiahnuť stanovený limit.
Takže má čo zdaňovať.
Takisto by mohol mať príjem z autorských práv. To tiež nie je zakázané.

Či je daná činnosť nelegálna, to by mali definovať príslušné paragrafy. Takže všeobecne by som to neodsudzoval.

V §32/8 zákona o dani z príjmov je spomínaná aj aj možnosť podať daňové priznanie za neplnoletého.
Katy a R
11.12.13,08:54
Janko - ale veď nikde nie je zakázané (a_je_to to ani netvrdí), že neplnoletý nemôže mať príjem. samozrejme môže - a sú rôzne druhy príjmov! No a v takom prípade aj podáva DP (jeho zákonný zástupca).
Ale tu ide o legálnosť! myslíš, že môže prevádzkovať hracie servery?
marjankaj
11.12.13,09:04
No nie je presne uvedené o čo ide.
Možno vytvoril software (podľa autorského zákona) a iba spoplatnil používanie.
Ja som a_je_to neprotirečil.
Iba som tým chcel povedať, že nemáme dosť informácií o uvedenej činnosti.
a_je_to
11.12.13,09:05
... jasné, že áno, to nie sú príjmy obchodnoprávnej povahy, zo sústavnej činnosti za účelom dosiahnutia zisku, ale príjmy z občianskoprávnej činnosti, tie sú dovolené aj mladistvým. S povinnosťou zákonného zástupcu podať priznanie. Ale cieľavedomá zisková činnosť vo vlastnom mene vyžaduje vekovú hranicu a splnenie ďalších zákonných povinností, taktiež viazaných na plnoletosť.
veronikasad
11.12.13,09:16
Janko, ale v tomto prípade neide o závislú prácu, ktorú môže vo výnimočných prípadoch maloletý vykonávať. Na činnosť ktorú uvádza by mal mať živnostenský list, ktorý mu ako neplnoletému nikto nevydá-
marjankaj
11.12.13,09:22
Napríklad dieťa zázračne nadané, trebárs husľový virtuóz, bude činnosť(koncerty) vykonávať sústavne a určite nie zadarmo.
To slovo "sústavne" uvádzané v zákone asi nikto nedokáže presne naplniť. Možno iba mŕtvy. Ten to bude už naozaj sústavne.
Mne z otázky nie je celkom jasné o akú činnosť ide.
marjankaj
11.12.13,09:40
Ak ide o príjmy na základe autorského zákona, tak živnostenské oprávnenie nepotrebuje. Preto treba upresniť o akú činnosť ide. O závislej práci vôbec neuvažujem. To by vybavil zamestnávateľ.
a_je_to
11.12.13,10:10
autorské príjmy môžu prúdiť z predaja produktu - softu, nie z jeho využívania v tržbotvornej činnosti. Podľa zadania zrejme nejde o autorské právo, ale o prevádzku. Server sa spravidla neprevádzkuje na vytvorenie produktu autorského práva, ale ... môže. Rozdiel je iba v očakávanej pravdepodobnosti.
marjankaj
11.12.13,10:28
Môžeš mať v tomto prípade pravdu.
Ale nemusí predávať produkt. Predá iba licenciu.
Viď autorský zákon §40-49
boogie111
11.12.13,17:36
neviem kompletné informácie a moc sa tomu ani nerozumiem ale ak Vám to pomôže: jedná sa o 4 servery z toho niektoré sú jeho niektoré si prenajíma (alebo dačo také) a za tie prenajímané platí cca 300€ mesačne, ako som už uviedol sú to herné servery kde ludia môžu online hrať nejaké hry a cez sms bránu sa nakupujú účty atď...plus má peniaze z reklám ale to asi není problém ked je akokeby zamestnancom googlu či čosi také...produktom sú VIPúčty atď. peniaze z sms idú do nejakej spoločnosti a tá si zoberie svoju províziu a vzyšok sa odošle chalanovi na bankový účet....doteraz to chalanisko riešil tak, že všetky zarobené peniaze vrazil späť do serverov a elektroniky s domnením že to je v poriadku keď mu nevíde žiadny čistý príjem no teraz už není načo míňať peniaze
boogie111
11.12.13,17:39
takže stačí ak zákonný zastupca urobí DP alebo je lepšie prepísať to na niekoho plnoletého so živnosťou?
a_je_to
11.12.13,19:08
no, vidím, že ide skôr o väčší balík, než menší. Hádam by bolo lepšie to legalizovať na plnoletého zástupcu. Radšej na začiatku, resp. po začiatku, ako uprostred, alebo vôbec a po čase byť zistený. Ak urobí iba priznanie, je tom stále málo. Pretože je tam potreba povinnej registrácie príjmovej činnosti vopred na daňovom úrade, aj zdravotnej poisťovni a možno už hrozí aj sociálna.