zazi
10.12.13,19:10
V poučení čítam: V A 1 dodávateľ neuvádza údaje odo iného členského štátu s miestom dodania v tuzemsku s oslobodením od dane podľa § 43 zákona o dph tzv.intrakomunitárne dodanie. Neviete mi poradiť čo tam patrí aké dodania?
a_je_to
10.12.13,22:52
... zaujímavý objav, naozaj sa tomu nedá veľmi rozumieť. Ani po opakovanom prečítaní. Keby za slovom ... v tuzemsku bola čiarka, alebo "a", tak by sa dalo. Prvá veta by znamenala asi ...dodávku pre nezdaniteľnú osobu v inej krajine EU. Druhá veta ... bežné dodávky do EU, ktoré si samozdaňuje odberateľ. Ale v tejto podobe ... hmmm. Lebo ... čo je dodané v tuzemsku nemôže byť zároveň intrakomunitárne a už vôbec nie oslobodené podľa § 43. Ktorého podmienkou uznania je spätné potvrdenie, že bolo dodané do inej krajiny EU, nie v tuzemsku. Pre bežného užívateľa mätúca informácia ... ako celá kažimírovská koncepcia tohto celého nápadu a ... perly ducha z dielne Smeru. Ale, možno niekto z Kažimírovho fanklubu časom vysvetlí ...
zazi
11.12.13,07:12
Ešte na školeni nám povedali, že § 8,9 bezodplatné dodania sa uvádzajú v kontrolnom výkaze v A1. Lenže ja si na takéto DPH vystavujem interné doklady a tovar alebo služba je dodaná občanovi. Aké tam mám potom uviesť SK.....? A ešte sa to týka fa za tovar a služby,ktoré dodávame občanovi a na všetky dodania vystavujeme fa. tiež nemajú Sk a neviem do ktorého riadku by som ich mala dať do kontolného výkazu?
a_je_to
11.12.13,08:47
Ďalšiu radu ? Vidno, že si aj pozorná, aj usilovná, ale nerob predčasnú paniku okolo tejto veci. Predčasné úsilie je márna nadpráca. Ono sa to do začiatku účinnosti aj samé od seba upresní. Tiež nechodievaj na predčasné školenia na túto tému, iba zvyšujú nervozitu. To, čo sa na nich dozvieš je iba podnetom, aby si navštívila ďalšie a ďalšie. Snaž sa pochopiť ducha tohto skvostného nápadu - zabránenie fiktívnym odpočtom. To Ti dá viac, než analyzovanie slovíčok. Kontrolný výkaz nebude rozpisom všetkých súm priznania DPH, iba tých inkriminovateľných.Predmetom kontrolného výkazu bude na výstupe iba DPH, ktorú si môže v tuzemsku na vstupe niekto odpočítať. Teda adresné faktúry na tuzemského platiteľa, aj bločky z ERP. Predmetom na vstupe bude každá odpočítaná DPH, fakturovaná iným platiteľom. Nič iné, či už zákon so skomolenými vetami bude hovoriť tak, alebo trochu inak. Ber s rezervou, lebo konečné znenie na prahu účinnosti ešte nepoznajú asi ani jeho tvorcovia.
mojto
11.12.13,11:50
Po prečítaní tej prvej vety mi nič nezrozumiteľné nepríde: dodanie tovaru do iného členského štátu má predsa miesto plnenia v tuzemsku.
a_je_to
11.12.13,13:59
... ale veď hej, hej ... presne podľa § 13/1/a ZoDPH. Ale bežného dobromyseľného a uvažujúceho užívateľa to viac mätie ako zorientuje. Samotný vznik témy je toho dôkazom. Lebo každý na začiatku uvažovania stotožňuje miesto dodania s miestom nadobudnutia. Vyplýva to z prirodzenosti mysle. Dosť ťažko sa v začiatkoch práce s týmto zákonom uvedomuje, že miesto dodania je v tuzemsku, ale miesto nadobudnutia tej istej zásielky je v inej krajine EU ... a naopak. V tomto sú pohotovejší tí, ktorí menej rozmýšľajú a viac memorujú zákon, napr. policajti, daňováci, financi, právnici a podobné živly. Určite menej manažéri, matematici, filozofi, ajťáci a výrobári. Účtovníci podľa prevahy týchto vlastností môžu patriť buď k jednej alebo druhej skupine. A prečo je to tak napísané ? Asi preto, lebo keby bolo miesto dodania v inej krajine ... tak asi by sa k tomu nedali ukladať povinnosti cez slovenskú legislatívu. Lebo zákon nemá len časovú, ale aj teritoriálnu pôsobnosť. Iná logická väzba ma nenapadá.
hupka
11.12.13,15:52
Vystihnuté na 100 %. Dopredu absolvované drahé školenia, na ktorých sa nič presné nedozvieme.