Dáša_
11.12.13,09:49
Zamestnanec si so zamestnávateľom dohodol, že tento mu bude poskytovať cestovné náhrady vo výške 800€ mesačne.
Zamestnanec k vyúčtovaniu tejto sumu poskytol iba "odjazdené kilometre", bez určenia cieľa cesty, bez preukázania phm, spotreby... V skratke, ani jeden km z vyúčtovania nie je taký, ktorý by zodpovedal cesťáku v bežnom ponímaní.

Pre zamestnávateľa takýto cestovný príkaz podľa mňa nie je dokladom, ktorý by podložil daňový výdavok firmy, môže byť iba nedaňový.

Ale čo v prípade zamestnanca? Podľa zákona o dani z príjmov:
"(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani

a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste"

Nie je potrebné zamestnancovi túto "paušálnu" náhradu dodaniť v mzdách?


a teraz si nemôžem odpovedať sama :) , tak iba pridám článok, ktorý som našla
http://www.pp.sk/1555/Nenarokove-cestovne-nahrady-a-dan-z-prijmov_DAU44931.aspx

z uvedeného mi vychádza, že by som to mala zamestnancovi dodaniť...
Braňo
11.12.13,09:17
cestovnú náhradu nad rámec zákona účtuješ ako nedaňový náklad, dodaníš zamestnancovi cez mzdu.
Dáša_
11.12.13,09:20
dakujem. Len ešte podotázka, kedy môžem povedať, že cestovné je nad rámec zákona - mohlo by to byť v prípade, keď proste zamestnanec len tak od oka vyplni km bez toho, aby bolo jasne, či jeho cesty boli naozaj pracovné?
bea
11.12.13,09:21
Áno, aj my sme takto mali stravné na služobnej ceste nad rámec zákona. Dodanili sme cez mzdy...
Tweety
11.12.13,09:24
Dáša_ (Dnes 11:20) dakujem. Len ešte podotázka, kedy môžem povedať, že cestovné je nad rámec zákona - mohlo by to byť v prípade, keď proste zamestnanec len tak od oka vyplni km bez toho, aby bolo jasne, či jeho cesty boli naozaj pracovné?

Toto je presne to nad rámec. Teda nie je to presne podľa ustanovení § Zákona o CN.
Podľa zákona o CN riešime len PC, a toto teda asi nie je PC, kedže sa nedá zistiť, či tam nie sú aj súkromné cesty.
Dáša_
11.12.13,09:26
V´daka, aj ja mám ten názor. Problém, že v minulosti to nikto neriešil. A keď teraz poviem, že tie náhrady mali dodaňovať a od začiatku roka to aj urobím a opravím všetky výkazy, to bude sranda...