tinka111
23.03.06,10:12
Prosim Vas v jednoduchom uctovnictve mi ostali vysiet este stare zavazky z roku 2004 - faktury boli nahrate v tom roku no doklady o zaplateni mi v tomto roku nedolozil. Ako to mozem vyhodit tak aby mi to tam uz nefigurovalo? Vopred vdaka!
Zita5
23.03.06,09:16
Prosim Vas v jednoduchom uctovnictve mi ostali vysiet este stare zavazky z roku 2004 - faktury boli nahrate v tom roku no doklady o zaplateni mi v tomto roku nedolozil. Ako to mozem vyhodit tak aby mi to tam uz nefigurovalo? Vopred vdaka!


Ak by si zaúčtovala úhrady tak by si mohla odpísať záväzky ako uhradené , ale ak nemáš doklady o úhrade , nemôžeš ich ani uplatňovať vo výdavkoch , čiže v záväzkoch Ti bude vykazovať stále zostatok .

Tak nech sa snaží a prinesie doklady o úhrade .
renča1
23.03.06,09:18
len doplním, že závazky treba nechať v JÚ až do skončenia živnosti a to v tom prípade, ak by nemal doklad o úhrade. Pri skončení si o tieto závazky poníži základ dane.
tinka111
23.03.06,09:18
Neda sa to ani nejakym internym dokladom, s tym ze by som to nedala do penazneho dennika? Ono je to taky nepodareny podnikatel a tie doklady mi uz asi nikdy nedonesie...
tinka111
23.03.06,09:21
Aha takze keby siel napr. do likvidacie - az potom sa riesia taketo dlhodobo vysiace zavazky? A vtedy by si ten zaklad dane mohol ponizit tiez iba na zaklade nejakych dokladov o uhrade?
ormika
23.03.06,09:26
Ak mi podnikateľ tvrdí, že naozaj tie faktúry uhradil,hoci nemá doklad o úhrade, tak to zaúčtujem ako výdaj neovplyvňujúci základ dane, výdaj z pokladne, alebo cez interný doklad. Tak čo už mám s ním spraviť a nechcem aby mi to vyskakovalo. A okrem toho existuje inventarizácia pohľadávok a záväzkov. Ak ti firma odpíše, že faktúra bola uhradená, tak som to odúčtovala cez interný doklad 31.12. na základe inventarizácie.
renča1
23.03.06,09:26
Aha takze keby siel napr. do likvidacie - az potom sa riesia taketo dlhodobo vysiace zavazky? A vtedy by si ten zaklad dane mohol ponizit tiez iba na zaklade nejakych dokladov o uhrade?

ak by rušil svoju živnosť, tak vtedy upravuje základ dane v daňovom priznaní svoje neuhradené pohľadávky a závazky podľa § 17. Vtedy netreba mať žiadny doklad o úhrade. V daň.priznaní by si navýšil svoj základ dane o tieto závazky.:)
renča1
23.03.06,09:30
Ak mi podnikateľ tvrdí, že naozaj tie faktúry uhradil,hoci nemá doklad o úhrade, tak to zaúčtujem ako výdaj neovplyvňujúci základ dane, výdaj z pokladne, alebo cez interný doklad. Tak čo už mám s ním spraviť a nechcem aby mi to vyskakovalo. A okrem toho existuje inventarizácia pohľadávok a záväzkov. Ak ti firma odpíše, že faktúra bola uhradená, tak som to odúčtovala cez interný doklad 31.12. na základe inventarizácie.

no tak takýto spôsob by som nepoužila, z dôvodu faktúra je uhradená a prečo by som ja mala prísť o výdavky ,ktoré by mi vstupovali do základu dane? A už ked tak , tak si vypýtam doklado úhrad z danej firmy. Ak závazok bol skutočne zaplatený, sú povinný mi doklad poslať.:rolleyes:
ormika
23.03.06,09:37
Jasne že je to na podnikateľovi. Záleží od daných okolností. Ja sa nemôžem každému milionkrát doprosovať že mi chýba doklad o úhrade. A samozrejme na základe tej inventarizácie to odúčtujem ID do nákladov. To som tam pozabudla napísať. Samozrejme ak mi firma ktorej akože dlhujem odpíše, že tá a tá faktúra bola vtedy a vtedy zaplatená. Buď si vypýtam doklad, alebo to zaúčtujem na základe tej inventarizácie v tom roku, v ktorom mi inventarizácia prišla.
renča1
23.03.06,09:41
Jasne že je to na podnikateľovi. Záleží od daných okolností. Ja sa nemôžem každému milionkrát doprosovať že mi chýba doklad o úhrade. A samozrejme na základe tej inventarizácie to odúčtujem ID do nákladov. To som tam pozabudla napísať. Samozrejme ak mi firma ktorej akože dlhujem odpíše, že tá a tá faktúra bola vtedy a vtedy zaplatená. Buď si vypýtam doklad, alebo to zaúčtujem na základe tej inventarizácie v tom roku, v ktorom mi inventarizácia prišla.

ty asi , ale účtuješ v PÚ? pravda, ale toto je JÚ a tam sú úplne iné podmienky, ako v PÚ.:)
tinka111
23.03.06,09:47
No ale vy hovorite o tom ze to tej firme uhradil, a co ked to ani neuhradil - vtedy nastupuje to pri ukonceni zivnosti ze si o to navysi zaklad dane?
renča1
23.03.06,09:51
No ale vy hovorite o tom ze to tej firme uhradil, a co ked to ani neuhradil - vtedy nastupuje to pri ukonceni zivnosti ze si o to navysi zaklad dane?

áno vtedy nastáva postup úpravy základu dane, až pri ukončení živnosti.:)
ormika
23.03.06,09:59
Účtujem aj JÚ a PÚ a viem že sa teraz bavíme o JÚ. Ja by som to spravila tak, že ak ešte nemám spravené daňové priznanie za rok 2005 a v záväzkoch mám staré záväzky 2004 a nemám doklady o úhrade a podnikateľ na 100% tvrdí, že sú z roku 2004 uhradené, tak som povinná spraviť inventarizáciu pohľadávok a záväzkov a odsúhlasenie mi príde v roku 2006, tak to zaúčtujem ID v roku 2006 do nákladov. Tak čo už s tým spraviť? Alebo ID ale na základe odsúhlasenia pohľadávok a záväzkov 31.12.2005 do nákladov (ak to teda v roku 2004 alebo 2005 bolo uhradené a mám to z druhej strany potvrdené). A ak nemám vôbec doklad o úhrade, ani inventarizáciu a naozaj to bolo uhradené, tak to zaúčtujem ako výdaj neovplyvňujúci základ dane. A ak to zaplatené nebolo, tak to nechám ako neuhradené a vysporiadam to buď tak, že to uhradím, alebo to vysporiadam pri ukončení živnosti. Každý jeden prípad je špecifický, tak takto sa dosť zle o tom polemizuje. Je viacej variánt ako by som to vysporiadala.
Zita5
23.03.06,09:59
No ale vy hovorite o tom ze to tej firme uhradil, a co ked to ani neuhradil - vtedy nastupuje to pri ukonceni zivnosti ze si o to navysi zaklad dane?

Ale veď Ty nemôžeš robiť niečo na základe ....... však on povedal ....pokiaľ nemáš v ruke fyzicky doklad o úhrade , ja by som s tými záväzkami nerobila nič .Nech mu tam svietia .:rolleyes:
emily 2
23.03.06,11:41
Ja mám podobný problém.

Neuhradené záväzky ešte aj z roku 1998. Väčšinou sa jedná o menšie sumy - tie firmy asi už zanikli.

Nik od nás tieto peniaze nepýta a majiteľ je spokojný. tiež som sa chcela týchto záväzkov nejako zbaviť, ale ako píšete musíme to stále evidovať.


Malých pohľadávok som sa už zbavila, vypísala som PD, že zákazník zaplatil do pokladne...mali sme stratu .

emily 2
KEJKA
23.03.06,19:26
nemusíte evidovať. Aj záväzky podliehajú dokladovej inventarizácii. Ak NEVIETE preukázeť oprávnenosť existencie, tak by ste ich mali odpísať.
Pomôže výpis z OR, ŽR, prípadne vrátená pošta "adresát neznámy".....
aliiica
07.04.10,08:56
Ahojte,
v r. 2009 som zdanila stare pohladavky. Ostali mi este velmi stare zavazky (z r. 1996), tych sa nemozem tiez "zbavit" este pocas trvania zivnosti? Nakolko planujeme prechod do PU a tieto zavazky nam uz aj tak nik neuhradi. Co s nimi?
Andyke
07.04.10,09:22
Však píšeš, že Ti zostali záväzky. A posledná veta, že tieto záväzky Vám už nik neuhradí...
Záväzok je záväzok a samozrejme nečakaj od nikoho platbu, keď Vy dlhujete iným, však Vy ste ich mali uhradiť tým subjektom.
linko1
21.01.13,13:14
prosím vie mi niekto poradiť ako sa účtovne zbavím strarých záväzkov, jedná sa o menšie sumy, sú z roku 2008, platca DPH, JU, dakujem,
linko1
23.01.13,14:15
posúvam, naozaj nikto nevie poradiť ?...