Jana103
11.12.13,19:59
Niekto si asi potrebuje nahrabať nových poistencov a tak mi dnes prišiel list domov, že ma vítajú v Dôvere, pričom ja som o zmenu nežiadala ani nič. Volala som ihneď na dôveru, kde mi povedali, že si mám podať žiadosť o storno, ale oni formulár nemajú, mám napísať vlastný. Nemá tu nejaká dobra duša takúto žiadosť napísanú? Veľmi by to pomohlo, lebo vôbec netuším, čo tam mám uviesť. ďakujem vopred za pomoc
arizona
11.12.13,19:36
Im musel niekto predsa tu ziadost priniest,asi dealer,alebo nejaky ich pracovnik. Ja by som im na tvojom mieste navrhla nech si to zistia samy a pohrozila, ze udam na policii podvod a zneuzitie os.udajov.
Jana103
12.12.13,15:13
no to plánujem udanie na polícii, teraz ale musím čím skôr vyriešiť poisťovňu...takže tá žiadosť by dosť pomohla
arizona
12.12.13,15:56
Tym padom, ze mas zmenenu poistovnu, niekto ta musel v tvojom mene pisomne odhlasit z doterajsej ZP. Ja by som v prvom rade sla na svoju povodnu ZP a informoval sa a ziadala ukazat papiere,kto ta vlastne odhlasil.A na zaklade akych dokladov.Lebo bez splnomocnenia to nejde. Neviem ti poskytnut vzor storna,ale ak ti to dovera navrhla, tak sa informuj u nich,asi take tlacivo maju.Ja by som si na tvojom mieste neodpustila aj stavnaty sprievodny list,kde by som sa ich spytala, ci takymito podvodmi mienia ziskavat ludi, ci si vobec nejako preveruju pravost podavynych podkladov a ci toto je jediny sposob domoct sa napravy, ked nejaky podvodnik jednal za teba. Preco s tym otravuju teba, ked si mozu jednoducho zistit, kto tento podvod spachal!!! Ved niekto za tuto transakciu urcite dostal nejaku penaznu odmenu, niekto sa musel do zmluvy podpisat...atd.A nech si svoj bordel riesia samy a neziadaju od teba,aby si riesila ich prusery...
srska
12.12.13,16:03
tu si over poistný vzťah (https://portal.udzs-sk.sk/) a ak sa nič nezmenilo, ta postupuj podľa príspevku od arizony
misoft
12.12.13,16:03
Treba urobiť tri veci, z toho dve sú dôležité!
1) Zaslať na "novú" poisťovňu žiadosť o strono prihlášky - ako dôvod uviesť zneužitie osobných údajov a neopávnené nakladanie s nimi;
2) Podať tr. oznámenie na políciu (lepšie na prokuratúru) na neznámeho páchateľa pre spáchanie tr. činu zneužitia osobných údajov;
- to sú tie dôležité.
3) Oznámiť "starej" poisťovni, aby neakceptovali z "novej" poisťovne žiadosť o "presun" poistenca" - uviesť podvod a zneužitie tvojich osobných údajov.
Všetky písomnosti si nechaj POTVRDIŤ! Pre istotu a tvoje krytie.
Jana103
13.12.13,07:38
no oni si to riesit nebudu, musim ja :/ teda ak nechcem ostat v novej poistovni...ja im to este dam "vyzrat", teraz ale potrebujem nieco oficialne nech to zrusia
Jana103
13.12.13,07:39
tu som si to overila hned a pise mi tam, ze od 1.1.2014 mam zmenenu poistovnu
Chobot
13.12.13,08:26
arizona, jej pôvodná poisťovňa to nebude riešiť. Zmena zdravotnej poisťovne sa nerealizuje tak, že z pôvodnej sa niekto odhlási. Zmena sa robí tak, že v novej poisťovni sa vyplní prihláška a stará poisťovňa po akceptovaní prihlášky úradom len dostane informáciu, že poistenec prestúpil do inej poisťovne. Pôvodná poisťovňa nemá informácie, kto podal prihlášku.
Chobot
13.12.13,08:43
Na to tlačivo neexistuje. Treba napísať list, kde napíšeš, že išlo o neoprávnené prepoistenie, pretože si prihlášku nepodpisovala. Dobré je uviesť aj svoje údaje, ako adresu, číslo OP, aby to poisťovňa mohla porovnať s údajmi na prihláške.

Poisťovňa prípad preverí. Ak sa údaje na prihláške nebudú zhodovať s tvojim údajmi, tak máš väčšiu šancu, že sťažnosť uznajú. Pokiaľ sú údaje zhodné, nemusí poisťovňa tvoju prihlášku stornovať, nakoľko pôjde o tvrdenie proti tvrdeniu. Zároveň môžeš požiadať o kópiu prihlášky, kde uvidíš, kto podal tvoju prihlášku. Robím s tým a nie vždy je ľahké zistiť pravdu. Veľa klientov si jednoducho rozmyslí, že sa nechcú prepoistiť, že chcú zostať v pôvodnej poisťovni a preto si vymyslia rôzne historky (že nič nepodpísali, že prihlášku podával iný rodinný príslušník; jeden dokonca tvrdil, že prihlášku musí byť neplatná, lebo v čase podpisu bol veľmi opitý a nevedel o tom, čo podpisuje). Pritom od apríla tohto roku existuje možnosť vziať prihlášku späť, ale treba to urobiť do 30.9. bežného roka.

A určite si nepodávala prihlášku? Možno o tom ani nevieš, alebo si to už zabudla (prihlášky na rok 2014 sa podávajú už od 1.10.2012). Si si istá, že si nikomu nič nepodpisovala? Že si nevyplňovala niekde na ulici nejakú anketu, ktorú si podpísala? To všetko mohla byť prihláška.

Ak si si úplne istá, tak napíš list v nejakom takomto znení:

Vážená poisťovňa.

Dňa .... mi bolo doručené Vaše oznámenie, že od 1.1.2014 sa stávam Vašim poistencom. Nakoľko som žiadnu prihlášku do ZP Dôvera nepodávala ani som žiadnu nepodpisovala, žiadam Vás o preverenie môjho prípadu.

Nemám záujem stať sa poistencom Vašej zdravotnej poisťovne od 1.1.2014. Žiadam, aby ste moju údajnú prihlášku považovali za neplatnú, aby mi nevznikol poistný vzťah v ZP Dôvera . Mám záujem zotrvať v mojej pôvodnej zdravotnej poisťovni ......... (VŠZP/ Union).

Zároveň si Vás dovoľujem požiadať o zaslanie kópie prihlášky, na základe ktorej mi mal vzniknú poistný vzťah v ZP Dôvera.

Moja adresa je ......................., dátum narodenia ........, číslo OP: .........

Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

S pozdravom,

......

S tým trestným oznámením, čo navrhuje misoft ešte počkaj, kým ti príde odpoveď od poisťovne. Z kópie prihlášky budeš vedieť, kto ju podával a trestné oznámenie môžeš podať voči konkrétnej osobe. Zároveň sa vyhneš trapasu, ak si prihlášku skutočne podpísala (ak si na to napr. zabudla, alebo si ju podpísala, lebo si si myslela, že ide o iný dokument).

Aby som to bližšie vysvetlil - nie je v záujem zdravotných poisťovní podvodne získavať poistencov. Nábor ale robia ľudia, preto nie je vylúčené, že niektorý sa uchýli k podvodnému konaniu. Môžem vás ubezpečiť, že zdravotné poisťovne takéto konanie netolerujú a existujú prísne sankcie voči takýmto podvodníkom.

Veľa z nich sú obchodníci - výreční a dotieraví. Ale taký musí byť obchodník, aby predal, alebo aby niekoho získal. Niektorí potom povedia len to, čo chcete počuť a prihlášku podpíšete. Alebo vám dajú podpísať prihlášku s tým, že to prezentujú ako niečo iné (v minulosti to robili akože anketu, to už sa stoplo). Je len malé percento takých, ktorí priamo zneužijú osobné údaje bez toho, aby poistenec o zmene vôbec vedel, alebo podpísal prihlášku. Na to sa časom príde. Potom padajú aj trestné oznámenia.

Ale nie každá sťažnosť je vyhodnotená ako opodstatnená. Aj poistenci sú len ľudia a veľakrát v snahe poškodiť tomu, čo s nimi prihlášku spisoval, tvrdia, že nič nepodpísali. Poisťovne preverujú každý prípad podania. Poisťovňa nevie zistiť, či ide o podvodnú prihlášku, kým poistenec sa neozve.
Chobot
13.12.13,08:46
Pôvodná poisťovňa nemá právomoc "neakceptovať" prestup. Ak je prihláška akceptovaná Úradom pre dohľad nad zdravotným poistením, tak ku zmene dôjde, aj keby sa pôvodná poisťovňa na hlavu postavila. Prihlášku musí stornovať na základe sťažnosti nová poisťovňa.
arizona
13.12.13,12:23
Chobot, dva krat som menila poistovnu, vzdy som musela vypisat odhlasku podla ich tlaciv a na zakadae toho ma odhlasili. Ale je pravda, ze oba razy som prechadzala do zahr.poistovne, mozno preto je postup iny a musela som sa osobne odhlasit. Viem, ze povodna ZP to riesit nebude,ale predpokladala som, ze niekto musel tu ziadost o zmenu u nich podat a ze maju kopiu a vedia poradit, kto o to poziadal.
Chobot
13.12.13,12:36
Áno, v prípade, že odchádzaš do zahraničia je postup úplne iný. Tam sa neprehlasuješ do inej Slovenskej poisťovne, ale aby ťa zdr. poisťovňa odhlásila, musíš predložiť relevantný doklad o poistení v zahraničí (alebo pracovnú zmluvu). Prestup k 1.1. je úplne iný postup.
misoft
13.12.13,16:46
Preto som body 1 a 2 označil ako dôležité....
Jana103
15.12.13,14:50
na 100% som nič nepodávala, nepodpisovala ani nič.....asi by som si predsa pamatala, keby som sa prehlasovala, az taku slabu pamat nemam....a dakujem za list, napíšem to v takomto zneni :)