Karolína27
11.12.13,20:02
Dobrý deň, som bezradná a tak Vás srdečne prosím o pomoc. V roku 2004 mi umrel manžel. Spoločný byt zdedili moje dve deti. Synovia Ján a Robo. Deti, nemajú založenú rodinu, žijú pri mne. Ja som na invalidnom dôchodku.Robo mi pomáha a prispieva na chod domácnosti, syn Jano nie upadol do alkoholizmu, neplatí ani korunu, podpisuje rôzne pôžčky s nebankokami, ktoré potom platím ja, aby nás nenavštíil exekútor. Je nezamestnaný. Pije stále, niekedy aj dva krát za deň stihne byť opitý.
Moju čiastku som už prepísala na Roba, v záujme pomôcť mu až raz príde moja hodina, až umriem. Syn však stále vlastní 1/4 bytu po nebohom manželovi. S predajom svojho dielu nesúhlasí ani s predajom bytu, my dve však už nemôžeme jeho dlhy platiť, starať sa o chod domácnosti a báť sa, že niečo zmizne.
Dá sa ho na základe nejakého paragrafu vysťahovať. Prosím poraďte.
arizona
11.12.13,19:59
Synovi sa takto paci, ma navarene,upratane, ma za neho kto platit dlzoby.
Preco ich vlastne za neho platite? Takymto sposobom sa nikdy nespamata! Je dospely,mal by sam rozmyslat ako hospodarit s peniazmi.
Tym, ze za neho splacate jeho dlzoby a on sa nijako nesnazi peniaze zarobit, ho len podporujete v jeho lajdackom zivote...

Ak syn nesuhlasi s odpredajom svojho podielu, mozete to riesit sudnou cestou, sud moze rozhodnut vo vas prospech. Ak nepracuje, zije neprisposobivym sposobom zivota, robi dlzoby a neprispieva na udrzbu a chod domacnosti, mate velku sancu na uspech...
Inak, ak je spolu- majitel,tazko ho vystahujete...
...alebo, v horsom pripade pockat, pokym nejaky exekutor neuvali exekuciu na jeho ciastku a tu potom odkupte.

Ako spolumajitel by mal pomernou ciastkou prisievat na byt, jeho upravy a ine poplatky.
hubatá
22.12.13,07:38
Ak by nesplácala dlžoby, prišli by všetci o strechu nad hlavou - o byt. Teda to nie je riešenie. Je to krásne napísané že by mal prispievať pomernou čiastkou na byt a poplatky - ale žiaľ realita je iná, to je len teória.

Skúsim sa vžiť do vašej situácie a poradiť ako by som to riešila ja: najprv by som dala na súd určiť (aj predbežným opatrením) koľko má platiť on sám za byt a služby a predložila by som aj potvrdenia o splácaní dlžôb za neho aby sa aj tieto sumy započítali vo váš prospech. Súd určí celkovú sumu ktorú vám je dlžný a zároveň určí aj koľko má naďalej mesačne platiť za byt a služby. Po právoplatnosti rozsudku ak by neplatil, dala by som rozsudok na vykonanie exekútorovi s tým, aby siahol aj na jeho podiel na byte. Je to síce obkľukou ale váš prípad si vyžaduje rýchle konanie, lebo z mesiaca na mesiac jeho dlžoby voči vám stúpajú. V žiadnom prípade ale neprestaňte splácať jeho dlžoby zvlášť ak sú to nebankovky aby ste s druhým synom neprišli o byt. Všetky doklady ktoré svedčia o tom že za neho platíte dlhy si odložte (aj mimo bytu) aby vám ich nemohol ukradnúť, alebo spáliť lebo bez dokladov nedokážete koľko je vám dlžný.
LukyKs
22.12.13,07:55
Radíš ako sa cez (súd a "určenie príspevkov na bývanie a splácanie dlžob" cez exekútora majú dostať k tej 1/4
súčasne radíš, aby za neho splácali požičky (aby iný exekútor nevyhlásil dražbu na 1/4 )

Keby počítali :
- (koľko už splatili )
- koľko by splatili , kým by súd rozhodol
- koľko by splatili , kým by nejaký iný exekútor blokol nakladanie s jeho 1/4
- potom by čakali na vyhlásenie dražby / dražbu

možno by prišli k záveru, že by zaplatili viac ako je hodnota 1/4.

Takže ak podanie, tak také, aby súd rozhodol o zrušení spoluvlastníctva predajom 1/4 tak, že oni ho vyplatia a súčasne znížia 1/4 predajnej sumy o dokladovateľné pohľadávky voči nemu
arizona
22.12.13,08:02
@ hubata : Nesuhlasim. Ziaden exekutor im predsa nemoze siahnut na ich ciastku domu. Moze uvalit exekuciu jedine na majetok syna a na jeho podiel na nehnutelnosti.
sforza
23.01.14,10:24
Dlžoby :
Ak ste pôžičku uhradili znamená to len to že syn nedlží nebankovke ale vám!
Keď ste platili pod jeho menom je to na preukazovanie náročnejšie ale dá sa to zvládnuť
Ak viete preukázať že jeho pohľadávky ste uhradili vy (úhrada pod vašim menom ev. prevod z vášho účtu) máte na neho páku a môžete postupovať tak ako hociktorý veriteľ - vymáhať dlžnú sumu keď to ináč nepôjde aj súdnou cestou. Tým je v hre ¼ podiel na nehnuteľnosti.
Vysťahovanie :
Nemíňajte energiu a financie na pokus o súdne vysťahovanie ale treba donútiť syna k odpredaju jeho ¼ podielu ako kompenzáciu za vyplatenie jeho dlhov potom mu môžete pokiaľ viem ako vlastník nehnuteľnosti zrušiť trvalí pobyt bez udania dôvodu kedykoľvek. Ak nemá náhradne bývanie bude evidovaný na obecnom úrade.
Ak už nebude spoluvlastníkom stačí vymeniť zámky na dverách.
sforza
23.01.14,10:33
z praxe, pokiaľ všetko čo má preleje dole krkom má súdne rozhodnutie koľko má platiť hodnotu toaletného papiera - čista strata času, kopec nervov a €, súdne naťahovačky sú na x rokov a dovtedy môže prísť pre neplatenie pôžičiek exekútor a zabaviť veci v domácnosti ktoré preukázateľne nepatria niekomu inému ako dlžníkovi prípadne prísť k odpredaju podielu nehnuteľnosti
sforza
23.01.14,11:12
..nečakať na exekútora, jeho poplatky za služby sú vysoké a v exekúcii sa veci predávajú hodne pod trhovú cenu - je snaha predať čo najskôr nie za čo najviac.
A ďalšia vec špekulantom sa oplatí kúpiť 1/4 domu aj za na prvý pohľad premrštenú cenu - nasťahuje tam "bordelárov" a keď dom stratí na hodnote a domáci to už nebudú zvládať ponúkne odkup za zlomok ceny