jahoda178
11.12.13,20:28
Pracujem v nepretržitej prevádzke. Doteraz sme mali 12 hodinové smeny. Odrobili sme dennú a nočnú a mali sme 2 dni volna. Teraz nám to chcú zmeniť na osemhodinové smeny, s tým, že odpracujeme 8 hodín dennú, poobednajšiu, nočnú a jeden deň volna. Poznám ludí čo robia tak isto a majú oveľa viac voľna. Zdá sa mi to nespravodlivé že iný majú 5dni 8smičky a 2 dni volna a všetky sviatky a my nič.
vlado 33
11.12.13,20:18
Veď berieš príplatky za zmennosť. Po 8 hod. smene máš nárok na 12 hod. odpočinku aj v prípade, že vykonávaš rizikovú prácu. http://www.ozkovo.sk/aktuality/Aktualne-informacie/PRACOVNY-CAS-PO-NOVELE-ZAKONNIKA-PRACE Vypočítaj si koľko odpracuješ. Slováci si chcú zarobiť, citujem slová p. Mihála
jahoda178
11.12.13,20:28
Ved mi neberieme žiaden priplatok za smennosť. to prvykrát počujem. To na to máme na to nárok
kopretinka
11.12.13,20:39
no neviem,ako si to myslel,že iní majú viac voľna,ja som robila 8hod.smeny v nepretžitej prevádzke takto:2dni ráno,2dni noc,2dni poobede,2dni voľno.Robili sme všetky sviatky,kedže to bola nepretržitá prevádzka.Príplatky za smennosť sú za nočnú smenu zo zákona a za poobednú,ak to máte v kolektívnej zmluve.Ďalšie príplatky sú za víkendy a za sviatky.
vlado 33
11.12.13,20:40
§ 13
Príplatok za zmennosť
Zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ v dvojzmennej
prevádzke, trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej
prevádzke rozvrhol pracovný čas tak, že prácu vykonáva
striedavo vo všetkých zmenách, patrí príplatok
za zmennosť mesačne v rámci rozpätia 2, 1%až 16, 7%
platovej tarify prvého platového stupňa prvej platovej
triedy základnej stupnice platových taríf uvedenej
v prílohe č. 3. Príplatok za zmennosť sa určí pevnou sumou
zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor. Príplatok
v rovnakom rozpätí patrí aj zamestnancovi, ktorý prácu
vykonáva v jednozmennej prevádzke, ak jeho pracovný
čas je rozvrhnutý nerovnomerne.
avalik
11.12.13,22:08
vlado 33, ten § 13 si citoval zo zákona 553/2003, ten platí len pre niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, bežní zamestnanci podla ZP príplatok za zmennosť nemajú
vlado 33
12.12.13,09:22
Ja príplatky za zmennosť beriem a nevykonávam prácu vo verejnom záujme, máme to síce v kolektívnej zmluve. Takže, zamestnanec v nepretržitom pracovnom režime je hodnotený rovnako ako na rannej zmene? Ej, Slovensko Banána republic.
abraxas
16.12.13,15:47
Áno, bohužiaľ ako "nepretržitý" odpracuješ v roku 2014 o 13 pracovných zmien viac ako "rovnomerný" Toľko sviatkov totiž pripadá v roku na pracovné dni. A Ty budeš cez sviatok buď pracovať, alebo budeš mať voľno, ale musíš naplniť ustanovený týždenný pracovný čas (37,5 hod.) Rovnomerný údajne nemusia, pretože sa riadia neexistujúcou veličinou - fondom pracovného času - teda súčtom pracovných dní a sviatkov pripadajúcich na pracovný týždeň, kedy sú doma za priemernú mzdu. Takže nenaplnia v rozpore so zákonom ustanovený týždenný pracovný čas. § 85 Zákonníka práce totiž pracovný čas definuje ako časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi ale keď sú vo sviatok doma tak im do ustanoveného pracovného času tak ako ho definuje zákon chýbajú hodiny - v decembri dokonca 24, resp. 22,5 - tieto hodiny by mali v zmysle zákona dopracovať počas sobôt a nediel alebo pracovať vo sviatok za 50% príplatok . Ale aby im to zamestnávateľ nekomplikoval, mal by plán zmien urobiť vopred tak, aby im na sviatok vychádzalo voľno a v sobotu alebo v nedeľu pracovný deň. Obvyklé pracovné dni Po-Pi predsa nie sú striktne stanovené pracovné dni.
avalik
16.12.13,15:52
vlado33 je tam rozdiel v pracovnom čase: "(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne."