Magdaléna1988
11.12.13,21:42
Zamestnanec celý rok nepracoval. Zamestnal sa až u nás v novembri a rád by si uplatnil daňový bonus na 7 detí v DP za rok 2013. Keďže jeho príjem nebude v roku 2013 vyšší ako 6 násobok minimálnej mzdy, može mu spoločnosť vyplatiť mimoriadnu odmenu na konci roka, aby túto podmienku splnil? Bude si potom mocř uplatniť daňový bonus?
veronikasad
11.12.13,21:49
Ak jeho celkový príjem dosiahne 6-násobok min.mzdy, môže si uplatniť doplatenie daňového bonusu v ročnom zúčtovaní dane za rok 2013, alebo sám podať daňové priznanie. Za akým účelom mu bola odmena vyplatená sa pri príp. daňovej kontrole nechváľte. Len dúfam, že to bola odmena za prácu a nebude Vám ju musieť po doplatení DB vrátiť.
Katy a R
11.12.13,21:49
Zákon hovorí o zdaniteľnom príjme z § 5, alebo § 6 odst 1a 2 ..;) http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-07-2013-a.html#33
kukučka
11.12.13,22:04
Manželka nemala žiadny príjem, alebo on na živnosť?
Magdaléna1988
12.12.13,06:44
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Odmena by mu od nás bola vyplatená tak či tak, len bola plánovaná na jún 2014, takto to chce teda vedenie trošku popohnať, nič nebude musieř vracať :)
Magdaléna1988
12.12.13,06:45
ďakujem za info :)
Magdaléna1988
12.12.13,06:46
manželka nepracuje, poberá bonus aj na ňu + on nemal žiadny príjem ani živnosť. Preto je uplatnenie bonusu len na ňom.
veronikasad
12.12.13,08:09
Bonus na manželku ? to je čo ? Na manželku si môže uplatniť jedine nezd.časť základu dane, ak sa stará o dieťa do 3 rokov a poberá RP. Pri jeho príjme ale nie je z čoho ...
veronikasad
12.12.13,08:10
Aký predpokladaný príjem (bez odmeny) dosiahne za 11-12/2013 ?
Katy a R
12.12.13,09:52
uvádza v zadaní ..
veronikasad
12.12.13,09:56
Ja som chcela vedieť skutočnú výšku ...Ak má napr. minimálnu mzdu, tá odmena bude príliš nápadná ...A možno bude DU žiadať pri kontrole zdôvodnenie, ak ostatní zamestnanci žiadnu odmenu nedostali