KarolSNV
12.12.13,10:22
Dobry den. Po rozchode s partnerkou, z ktorou mam deti som po vzajomnej dohode opustil vlastny dom a siel do podnajmu v mieste svojho pracoviska v okresnom meste. Partnerka si do domu nastahovala matku aby jej pomahala s detmi - ok beriem, ved si plati vsetky naklady. Nesuhlasim vsak s navstevami a hlavne s (nocnymi) navstevami muzov v mojom dome. Ak si chce uzit, nech si uzije niekde inde, ma tam predsa matku na varovanie. Absolutne ma v tomto nerespektuje - zneuziva to, ze nechcem hnat veci do extremov ako to casto robi sama. Vie, ze kvoli detom, z ktorymi mam velmi dobri vztah ich nevyhodim na ulicu. Chcem mat klud nepotrebujem aby na mna ludia v dedine ukazovali prstom.
Co by ste mi poradili, ako sa zachovat ? Este pripominam, ze za nasim rozchodom nebola nevera, ale jej arogantna povaha, ze ja si svoje povinnosti voci detom plnim riadne, ale casto mam pocit, ze ja mam len povinnosti a ona len prava. Dakujem.
alaya1
12.12.13,10:18
Ak ste nemali BSM vyrovnanie, poziadaj o to sud. Myslim vsak, ze urcovat jej, co moze a co nie, ti neprislucha. je to jej rozhodnutie, ako zije.
kopretinka
12.12.13,10:29
nepíše,žeby boli manželia.BSM sa týka len manželov. On jej nechal svoj vlastný dom.Nemá ziadne právo rozhodovať o svojom majetku?
kopretinka
12.12.13,10:30
Ak budeš vedieť,kedy sa tam nachádza nejaká cudzia osoba,tak zavolaj políciu,prípadne nejaký bonz na sociálku,že pri jej spôsobe života dochádza k ohrozovaniu mravnej výchovy tvojich detí....prípadne zrušiť jej trvalý pobyt...
Oliwa
12.12.13,10:34
A čo keď zavolá políciu? Ak tam má slečna expartnerka trvalý pobyt /a to pravdepodobne má/, stačí ak povie, že je to jej návšteva... Ak nerušia nočný kľud, policajti nemajú dôvod konať.
kopretinka
12.12.13,10:43
tak nech jej zruší trvalý pobyt
Oliwa
12.12.13,10:51
To treba povedať Karolovi, a nie mne..
Karol, koľko rokov majú deti? Nie sú ešte školopovinné?
KarolSNV
12.12.13,10:53
Je to presne tak, ako pise kopretinka. Je to len moja dobra vola, ze ju tam necham. Moze si samozrejme rozhodovat, ako bude zit, ale vo svojom vlastnom dome.
KarolSNV
12.12.13,10:58
Aj nad tym som uvazoval, lenze mozem to robit donekonecna a celkovo si nepomozem. A ako ohrozovanie mravnej vychovy by som to az tak nevidel - to nie je aspon si teda myslim o nejakych orgiach.
KarolSNV
12.12.13,11:00
Snad ja ako majitel mam prednost rozhodovat o tom, kto sa nachadza v mojom dome ako niekto s trvalym pobytom.
KarolSNV
12.12.13,11:01
Ano, deti su este tinedzeri
marjankaj
12.12.13,11:12
Buď ju odtiaľ vyhoď, alebo ju tam nechaj.
Ale asi jej nemôžeš predpisovať, čo má robiť.
alaya1
12.12.13,11:22
tak ak to nie je manzelka, to BSM neplati, myslela som, ze su zosobaseni. Ak si mal nejake podmienky pri prenechani domu k uzivaniu, mas si to spisat pred notarom, aby si mal dokazy o tom, co dohodu porusuje.
Ak je dospela, moze si robit co chce, ak ti vadi, ze to robi v tvojom dome, tak jej to ries vystahovanim, alebo spisanim hodody, co v dome moze a co nie.
Inak- kazda minca ma dve strany.
alaya1
12.12.13,11:26
kopretinka, o majetku ma, o dospelom cloveku, ktory nie je zbaveny svojpravnosti nie!.
jemu vadi, podla mna, ze nie je jedinym v jej zivote a to mi nevyhovori- muzska jesitnost :)
Mária27
12.12.13,12:10
Poskytol si im obydlie, v ktorom majú zaručené súkromie - to všetko je chránené ústavou ako základné ľudské práva (Čl 16 a 21). Tu nejde o majetok, ten ti neničia.

Nepomôže ti ani moralizovanie, dnešní tínedžeri dobre vedia, čo je láska a podobný vzťah.

Môžeš urobiť to, že im nájdeš nájom, napr. si vymeníte terajšie bývanie.
buchač
12.12.13,12:32
Možno nevhodné , možno neužitočné ....

Ale v konečnom dôsledku ( medzi riadkami napísané ) PRAVDIVÉ !!!
Také veci na net zavesiť ???
CHORÉ !!!

Chlapec neznesie , že mu niekto ex obrába a teraz sa tu radiť chce ...
Ako sa zachovať ???
Nijako , lebo nemá jeden nikdy toľko chleba , aby zapchal všetky ohováračské ústa ...
...a na dedine už tobôž nie ...
marjankaj
12.12.13,12:36
Možno pravdivé, ale navádzaš na obmedzovanie osobnej slobody.
Čo bolo možné v stredoveku, dnes sa už nenosí.:---
KarolSNV
12.12.13,12:56
Mylis sa. Keby mu to vadilo a chcel byt jediny, preco by odchadzal ? A vyhovarat ti to rozhodne nemieni
marjankaj
12.12.13,12:59
A my sa teraz máme rozhodovať za teba? :eek:
srska
12.12.13,13:02
buchy poznáš to príslovie - priateľ mojej ženy je aj mojim priateľom. obrába moje pole a šetrí môj pluh :-))
KarolSNV
12.12.13,13:02
Ach jaj... Skor medzi riadkami chces nieco vidiet. Chlapcovi je uplne jedno s kolkymi, kedy a kolkokrat. Len mu nie je jedno kde. A ked ti vadi, ze sa tu chce radit, ignoruj ho
marjankaj
12.12.13,13:05
Ak ti to tak neprekonateľne prekáža, tak ju vysťahuj aj so svokrou. A o deti sa môžeš postarať ty sám, ak ti ich súd zverí.
srska
12.12.13,13:06
karči, kedz ši z iglova, vykašľi še na to. jedneho podobneho z iglova poznam. pejc roky še z babu nacahoval o majetky a nakonec skončil tiež v najme. ked vytrimeš na poradze do jula 2014, ta dame pivo v metraku (ked ši z iglova).
Emka Roman
12.12.13,14:02
Kto iný (ak nie niekto blízky) ti ukáže, že život nie je samá sranda :D :D

PS
takto si ukazujú prstom a vravia :
Dobrý (keď ju tam s deťmi nechal vo svojom dome a sám išiel do podnájmu - - ten by ti mohla vari aj zaplatiť :D ) človek (ale keket = nechal si prešťať prsia jak snehulák )
arizona
12.12.13,14:14
Tazko radit, nepozname celu situaciu.

Je to tvoj byt,alebo ho vlastnis spolu s ex priatelkou? To je dost velky rozdiel.
Ak je byt iba tvoj a poskytol si ho pre byvanie hlavne kvoli svojim detom, tak napriek zakonom, podla mna mas /moralne/pravo si urcit nejake podmienky. Ale pochybujem, ze uspejes,podla toho ako opisujes svoju ex, tak ti bude robit narocky prieky.
Jedine, ze by si to uhral na nejaku "moralnu ujmu" voci svojim detom...

Dalsim riesenim by bolo, aby si si vybavil deti do opatery ty a zil v tom dome s nimi. A ex nech si najde podnajom. Ale ak su deti velke , treba sa spytat aj ich,lebo oni maju tiez narok na vyjadrenie.

Ak ex zneuziva to, ze si jej poskytol svoj dom na byvanie, tak ju predsa mozes kedykolvek vystahovat,nik ti neprikazuje, ze musis trpiet a dat sa zneuzivat. Daj jej zrusit trvaly pobyt,ak ho tam ma a posli kade lahsie. Detom TP zrusit nemozes.
buchač
13.12.13,05:38
Fúúúúj .....ale si nevhodný a neužitočný .........

Skoro ako ja .... :D :D :D
Oliwa
13.12.13,07:47
Samozrejme že máš právo rozhodovať, koho do domu vpustíš a koho nie. Ale ako sám vidíš, len keď si doma, inak to neplatí, aj keď si majiteľ. Alebo si to ošetri nájomnou zmluvou, kde stanoviš presné podmienky. A ak ich poruší... Reagovala som na kopretinku, že máš volať policajtov - že by to bolo zbytočné, ešte by ti možno dali zaplatiť aj výjazd.
Oliwa
13.12.13,08:21
Každá minca má dve strany a len Ty vieš, aká je pravda. Z napísaného mám ale dojem, že:
- alebo si veľmi dobrý a ústretový človek, ktorý nadovšetko miluje svoje deti a nechce ísť do konfliktov s ich matkou, preto si im zanechal svoj dom, čo ona podľa Tvojich slov náležite využíva až zneužíva
- alebo máš tiež niečo za ušami a preto si sa zachoval tak veľkoryso
- alebo je pravda niekde uprostred...

Neprináleží nám vynášať nad Tebou a Tvojimi blízkymi súdy /kto z nás je bez viny.../, žiadaš však radu.
Píšeš, že do domu sa nasťahovala matka matky Tvojich detí, aby jej s nimi pomáhala, čo Ty veľkoryso akceptuješ. Preto som sa pýtala na vek detí, lebo som sa domnievala, že ide o malé deti, ktoré treba kŕmiť, prebaľovať, variť im, chodiť s nimi na prechádzky, alebo o škôlkárov, ktorých treba vodiť do škôlky a keďže si sa odsťahoval, nemá kto s nimi pomôcť...

Šokovalo ma, že sú to tínedžeri! O aký druh pomoci sa potom jedná? Je/sú deti snáď zdravotne hendikepované a vyžadujú celodennú starostlivosť? Lebo ak nie, tam potom mi to skôr pripadá, akoby šlo o vyriešenie bytovej otázky tretej osoby alebo niečo iné... Navariť im matka snáď vie a upratať si svoje izby či pomôcť v domácnosti by mali už tí tínedžeri, ak sú toho fyzicky schopní, či...? Na prechádzky s nimi asi netreba chodiť, možno oni samy chodia so psom, ak náhodou nejakého máte... Čo im naozaj bude chýbať, to je prítomnosť a výchova otca - Teba im nikdy nikto nenahradí... Aj keď je pekné, ak sú pekné aj širšie príbuzenské vzťahy.
Ako napísala Mária 27, citujem: "tu nejde o majetok"... Doplním: tu ide o oveľa viac...

Skús si nájsť čas na seba, vypnúť mobil, v tichu porozmýšľať a napísať na papier
/nevadí, ak sa teraz teraz v duchu smeješ, alebo si klopeš na čelo, napriek tomu to môžeš cez víkend skúsiť, veď Ťa to nič nestojí.../:
- na čom Ti najviac v živote záleží
- čo Ťa v živote najviac potešilo, zranilo, sklamalo
- čo si ochotný a dokážeš odpustiť sebe, svojim deťom, svojim blízkym
- ako vidíš Vaše vzťahy o desať, dvadsať rokov - aké chceš, aby boli
- čo môžeš a chceš pre to urobiť dnes, zajtra, o týždeň
- čo by si napísal svojim deťom a matke svojich detí, keby si vedel, že je to Tvoja posledná príležitosť...

Želám Tebe a Tvojim blízkym pokoj v duši, a pekné, požehnané Vianoce... a nielen tam u Vás na Spiši...