Iska11
12.12.13,10:43
Dobrý deň,

som už vyše 9 rokov zamestnancom. Teraz od januára 2014 by som si mala založiť živnosť (už nebudem zamestnancom, len živnostníkom). Je dosť pravdepodobné, že na živnosti budem "fungovať " len cca pol roka alebo rok a potom sa budem musieť zaevidovať na úrad práce. Týmto prídem o odstupné u zamestnávateľa (ak budem súhlasiť so založením živnosti) a zároveň pravdepodobne aj o sociálnu podporu od úradu práce (na 6 mesiacov). Preto sa chcem dobrovoľne počas živnosti pripoistiť. Je potrebné sa na sociálke pripoistiť v celom rozsahu alebo je nejaká iná možnosť? ide o to, aby som po prípadnej skončení živností mala nárok na nejakú dávku v nezamestnanosti. Viete mi prosím niekto poradiť? Ďakujem.
veronikasad
12.12.13,09:46
Samostatné poistenie v nezamestnanosti ako SZČO môže uzatvoriť len živnostník, ktorý je povinne poistený v SP - čo nie je tvoj prípad. Musel by si uzatvoriť dobrovolné poistenie na celý balík, vrátane poistenia v nezamestnanosti.

Ak budeš živnosť prevádzkovať len pol roka a potom sa pôjdeš zaevidovať na UP, budeš mať ešte splnenú podmienku 730 dní poistenia v nez. v posledných troch rokoch a nárok na dávku vnezamestnanosti ti vznikne z poistenia zo zamestnania.
Katy a R
12.12.13,09:48
ak ti ide o dávku v nezamestnanosti .. tak aj o pol roka ešte budeš spĺňať podmienky. .. pozri zák o SP - od § 104
.. toto platí aj pre teba http://www.porada.sk/229928-mozem-dostat-davku-v-nezamestnanosti-ak-mi-chyba-par-mesiacov-post2452401.html#post2452401
Iska11
12.12.13,10:22
Ďakujem.
Iska11
12.12.13,10:39
Ak teda dobre rátam, na živnosť by som mohla pracovať napr. aj do 01.12.2014, stále by som mala na UP nárok na podporu, ktorú by mi počítali z mojej hrubej mzdy (zamestnanca)? Ďakujem.