Sunny26
13.12.13,15:32
Ak tomu dobre rozumiem, nemôže byť len konateľom ani členom dozornej rady, ale spoločníkom áno, ale chcem sa uistiť či som to správne pochopila.
Janiela
13.12.13,16:19
Nesmie, spoločník má právo na vyplácanie zisku. § 61 ods 2 zákona o štátnej službe
pavol54
13.12.13,18:24
asi máš pravdu, ale: takže ani akcie nesmie mať v a.s.? ani vklad v banke? ani pôdu prenajať? z toho všetkého vyplýva zisk.
Janiela
15.12.13,06:08
myslí sa to ako podnikanie, iné zárobkové činnosti alebo členstvo, pretože to môževiesť ku stretu záujmov a pod.
Možno múdrejší trochu usmernia :-)
pavol54
15.12.13,06:20
teoreticky spoločník nepodniká ale podniká firma v jej mene konateľ, ale na druhej strane ho ovplyvňovať môže ale logika nie vždy koreluje s platnými zákonmi
Janiela
15.12.13,07:40
ak spoločník vloží finančné prostriedky do spoločnosti, očakáva zisk z vkladu, forma "podnikania", podieľa sa na zisku, očakáva príjem z podnikania spoločnosti, je zdaňovaný a podielha zdravotnému poisteniu, obdobne to platíaj pri prenajímaní pody, je to vlastne nepeňažný vklad. Otázka, ktorý blázon by vkladal do spoločnosti ak neráta s tým, že sa mu bude vyplácať zisk

vklad na účet, v banke, ktorý prináša úroky z vkladu je zdaňovaný zrážkovou daňou, teda, nepodlieha zdr poisteniu, účet zakladá napr pri očakávaní mzdy, prevodu platby za energie, telefóny a pod. bankapeniazmi disponuje, preto vypláca úroky z vkladov

Teda,nie je teda zisk, ako zisk, každý treba posudzovať indivuduálne
pavol54
15.12.13,08:21
alebo investícia do bitcoinu, či do lyonesu, alebo nákup nejakých cenných papierov či termínovaných vkladov tam všade sa očakáva zisk, je teda aj podnikanie, mal som osobu ktorá bola spoločníkom zložila základné imanie a povedala staraj sa rovnako ako akcionár ak nie je v nejakej dozornej či správnej rade neovplyvní chod a.s. ale to je všetko otázka posudzovania, lebo ak je spoločník tak sa automaticky očakáva že sa nebude chovať ako majiteľ obchodného podielu ale ako dozorná či správna rada a bude pozerať a usmerňovať konateľa.
Janiela
15.12.13,11:12
pavol54
15.12.13,13:29
takže som mal pravdu, ak je niekto spoločník ešte neznamená že je to dôkaz o podnikaní, len ak by zvolal valné zhromaždenie v prípade jediného akcionára je to notárska zápisnica. ešte dobre že si vyhrabala ten rozsudok, mňa sa to netýka ale viem že niektorí mali problémy na úrade práce vo vzťahu konateľ-spoločník