danka16031
13.12.13,16:57
Dobry den.Prosim vas poradte mi niekto , aky mam kupit kotol do rod. domu.Mal by to byt kotol na drevo.Byvam na severo vychode slovenska.Dom nieje zatepleny a je postaveny z tehal a kvadrov.Teraz mame vigas 25 už 5 rokov ,ale je to nejaky nepodarok,vôbec nevyhreje na tolko aby bolo teplo v izbach,Predtym sme mali 15 r. ten isty kotol a ten bol super.V dome mame 12 radiatore.Dakujem
emilbaranka
10.02.14,09:26
Dobry den prajem. Ak chcete kotol na drevo, jednoznacne by som Vam odporucil kotol ocelovy. Ked som si vyberal kotol, vela som o tom cital na internete. Na zapade sa v podstate uz kotle liatinove ani nerobia. Nie su ekologicke a hlavne nie vhodne na kurenie drevom, maju mensiu ucinnost. Kupil som minulu zimu nakoniec kotol boto enviro a myslim, ze som spravil dobre. Hori velmi dobre, dym skoro vobec nevidiet a spalil som o poznanie menej dreva. Cistenie je ovela jednoduchsie ako pri mojom starom kotli a aj to len raz za cas. A vydrzi mi dlho horiet, to bolo pre mna klucove, aby som vecer nalozil a rano nemusim rozkurovat. Este chcem kupit buducu zimu akumulacku, dufam, ze spotreba dreva opat klesne.
Charon
05.12.14,16:04
V prvom rade je potrebné vedieť, akú tepelnú stratu má dom. Na základe nej sa navrhne výkon kotla. Aby kotol dosiahol požadovaný výkon je potrebné zabezpečiť výrobcom určené množstvo paliva za čas a zároveň drevo o požadovanej kvalite (druh dreva a jeho vlhkosť). Je samozrejmé, že 1 kg drevených polien z borovice a s vlhkosťou nad 40% má inú výhrevnosť (oveľa menšiu) ako drevo bukové s vlhkosťou 10%. Ďalej je potrebné mať nastavený požadovaný prístup vzduchu do spaľovacej komory a samozrejme požadovaný odťah spalín. Či budeš mať oceľový, alebo liatinový nehrá v tomto nejakú veľkú rolu - to je otázka peňazí a nie jeho výkonu (reálneho). Tu je možné hovoriť o jeho účinnosti (dodáš dostatok energie v dreve a požadovaný výkon sa nedosiahne. Treba hľadať príčinu. Resp. nedostatočné množstvo energie (dreva) a požadovaný výkon sa nedosiahne logicky, nakoľko vstup nebol v požadovanom množstve a kvalite)
Julian
07.12.14,16:20
Niekedy liatinové kotly boli určené na spaľovanie koksu. Ten nehorel plameňom, ale žiarom a teda teplo odovzdával hlavne do strán a tak bol aj konštruovaný výmeník.
Drevo horí plameňom, takže výmeník tepla by mal byť orientovaný hlavne do hornej časti.
Charon
07.12.14,16:44
Ešte raz. Danka sa nepýtala či liatinový alebo oceľový, ani či má byť červený, alebo modrý (farba výrobcu) ale ako má ním vykúriť dom. Či kotol je liatinový, alebo oceľový tak to nehrá rolu. Vysvetlím ešte raz. Ak je kotol s nedostatočným výkonom, poddimenzovaný tak ho nevykúri ani liatinový, ani oceľový a ani s iným palivom teda ani plynový. A samozrejme, aby kotol mal dostatočný výkon, musí palivo spĺňať požiadavky výrobcu. Pozn. Ani plynový kotol nedosiahne výkon deklarovaný výrobcom, ak plyn, ktorý bude do kotla vstupovať nebude mať výhrevnosť plynu, na ktorý bol navrhnutý (Zemný plyn vz. biometán)
lapejko
07.12.14,18:02
od detsva sme mali doma kotly na tuhé palivo, najprv zváraný oceľový, ktorý bolo nutné často opravovať, ale zato mal násypník, potom oceľový Modra neviemaký, ktorému bolo nutné prikladať každú hodinu a po pár rokoch prehrdzavel, nakoniec máme Viadrus U 26 liatinový a s nami asi tretina dediny, v tom sa dá prebiť zadný článok ak sa hodí drevo s rozbehom, inak veľmi slušný kotol, kde zhorí všetko...Viadrus ale ponúka aj drevosplyňujúce kotly alebo univerzálny kotol s novou spaľovacou komorou s emisnou triedou 3, ktorá vyhovuje aj dnešným normám na nové domy. Liatina má určite dlhšiu životnosť ako oceľ, typ kotla treba vyberať podľa druhu paliva, drevosplyňujúce kotly vyžadujú cca 2 ročné uskladnené drevo, univerzálne kotly spália všetko...