Ingrid Ondruskova
13.12.13,18:40
Máme záujem o jeden domček v susedstve, momentálne ho ponúka realitka. Ak by sme sa chceli dohodnúť s majiteľom mimo realitku, o koľko percent by som mala
znížiť cenuvyjednávaním u predávajúceho? napr. dom cez realitku sa predáva za 33.000,-EUR, ale ak berie realitka paušálne napr. 2.000,-EUR tak toto by som ako kupujúca usporila. Majiteľ domu mi to na nos nezavesí /určite nepovie pravdu/ ... a možno mi nakuká, že je to len 1.000,-EUR. Osobne si myslím, že ide o väčšie peniaze. Ďakujem moc...
bubkoch
13.12.13,17:52
hm, a preco si myslis ze predavajuci sa bude s tebou vobec bavit ? :-)
felix1
13.12.13,18:02
Ak to realitka inzeruje, ma aj naklady a odmenu si zasluzi. Otazne je co vsetko je v tom poplatku a ci nenaslubovala predavajucemu vysoku predajnu cenu len aby dostala tento dom do predaja. Ak sa neponahlas, pockaj az to stiahne realitka z ponuky a potom daj ponuku predavajucenmu . Ci ti to stoji za 1000-2000€ je na tebe, ale aj tak si vklad do katastra sam nenapises.
alaya1
13.12.13,18:09
u nas beru realitky za dom cca 5 000 a za byt cca 2 000 eur. urcite by som kupu riesila cez notarsku zapisnicu a odporucam po skusenostiach davat si na realitky velky pozor.
alaya1
13.12.13,18:10
preco by sa nebavil? trh s nehnutelnostami stoji a majitel domu bude rad, ze vobec niekto chce kupit jeho nehnutelnost.
bubkoch
13.12.13,18:22
ked chce kupit, kupi ... ja by som inak ako cez realitku nepredaval ... neviem preco by som mal stracat cas a peniaze na pripravu zmluvy, navrhu na vklad, platit poplatky, notara, riesit hypo kupujuceho, atd a pritom dostat rovnaku sumu ako pri predaji cez realitku ... mna priamy predaj stoji cas a peniaze, a ziska LEN kupujuci ...
Ice dive
13.12.13,18:25
prečo by si nenapísal... však to nie je nič zložité.... a je toho plný internet... a zas ta inzericia nie je nejak zavratne draha... oproti tomu co realitka pyta... štandardne pytajú realitky okolo 3000 € čo si myslím, že je prehnane veľa... isto nepredava sa nehnutelnosť každý deň, ale za štandardizovanú zmluvu vo worde a vklad do katastra + zopár obhliadok je to strasne vela penazi....
felix1
13.12.13,19:00
No neviem ci si to uz skusal napisat. Obcas neprejde aj vklad od pravnika. Schodnejsie bude ponuknut cenu o 5000 nizsiu a z usetreneho bude vydavok na notarsku zapisnicu menej boliet. V dnesnej dobe urcuje podmienky kupujuci a nie predavajuci ci realitka :)
alaya1
13.12.13,19:23
Notarska zapisnica na dom v hodnote 150 000 eur bola 350 eur, plus par eur poplatky na katastralnom urade. Porovnaj to s poplatkom 5000 eur pre realitku.
A realitka nerobi vsetko aama, maju dost "specificke " zmluvy.
Ice dive
13.12.13,19:52
silno záleží od lokality a dopytu to kto si určuje podmienky... pri lukratívnej nehnuteľnosti v BA resp. krajskom meste je to predávajúci... pri dome v hornej dolnej je to zas kupujúci... preco asi neprejde vklad od právnika, asi preto ze aj ten je z netu a pravnik ho nema overeny ci funguje... avšak napísat taký dokument ako návrh na vklad do katastra nie je nič zložité... netreba sa toho báť...
Pohar
13.12.13,19:57
prečo hádzať všetky realitky do jedného vreca? táto informácia mi príde trochu odstrašujúca.... zatiaľ sme ani s jednou realitkou nemali problém ...(a to prenajímame veľké priestory)....
Ingrid Ondruskova
13.12.13,20:00
Ďakujem za názory...bolo by fajn, keby som ušetrila 5.000,-EUR a nefinancovala zbytočne realiťákov, samozrejme treba rátať s právnikom, mám jedného, čo mi to urobí na kľúč za 380,-EUR....tá suma je so sumou pre realitku neporovnateľná....realitka je v tomto prípade absolútne "darmožráčom"...vôbec mi nie je jedno, či mám alebo nemám 3.000 až 5.000,-EUR ušetrených!!
alaya1
13.12.13,20:08
Odpovedala som na otazku, myslim vecne, podla situacie u nas v meste. Moj nazor je, ze by som kupovala bez realitky dom a nie je otazka o prenajme priestorov.
Ingrid Ondruskova
13.12.13,20:09
nie...samozrejme v istých prípadoch má realitka význam, ako už bolo povedané hlavne pre predávajúceho, je to istá forma servisu, ak ide napr. o vzdialenosť, keď stojí dom v BA a majiteľ-dedič je v Košiciach, no to by sa nabehal, keby mal vždy robiť prehliadku domu, ale z mojej pozície kupujúceho chcem samozrejme ušetriť....
ten dom sa nemôže predať asi rok a ja viem za akú sumu ju majiteľ kúpil /veľmi nízku.../tak sa k tej sume chcem aspoň priblížiť....ak ho vôbec kúpime....
alaya1
13.12.13,20:10
Ingrid, uplne s tebou sihlasim.
alaya1
13.12.13,20:11
ICE dive, pisala som o pomeroch v krajskom meste , v ktorom byvam a nie o dolnej-hornej. Pomery v BA su mi zname a je to nehorazne, co sa tam deje.
arizona
13.12.13,20:18
Ceny realitiek zalezia od toho o aku nehnutelnost sa jedna,aj v akej lokalite sa nehnutelnost predava.Vo vacsich mestach beru vacsinou 5% z predajnej ceny, inak okolo 1500-3000 €. Ale ak sa jedna o nehnutelnost za 33 is. myslim, ze to bude menej.

Ak by si mala zaujem,ja by som na tvojom mieste navstivila majitela /alebo zohnala od susedov nejaky tel. kontakt/,ak nema s RK uzavretu exluzivnu zmluvu, asi bude ochotny jednat aj mimo RK. Ved mu ide o predaj...
Pri vaznom zaujme a dohode uzatvor radsej zmluvu o buducej zmluve,aby vas niekto nepreplatil.

Pises o znamom pravnikovi, kt. by ti urobil zmluvu na 380 €. Ak to chces mat este lacnejsie, oslov par realitakov a spytaj sa na cenu. U nas taketo zmluvy robia realitaci ovela lacnejsie / 50-250 € /. Nemusis nehnutelnost kupovat cez nich,ale iba sa dohodni na "servise"...
Pohar
13.12.13,20:20
podla tvojho mesta nemôžeš posudzovať iné mestá :( ... a to je jedno či prenájom alebo predaj. My sme aj predávali jeden dom...takže môžem porovnať... a to sme vždy jednali z inou realitkou.... takže asi tak.... Manžel má popri inom tiež realitku.....síce je tam ina spoločník...a zatiaľ žiadna sťažnosť....takže? asi nie sú všetky realitky také ako popisuješ.... :(
Ingrid Ondruskova
13.12.13,20:24
Arizona ...ďakujem za typ...toto by ma nenapadlo....ale aj tak sa dá...inak majiteľa poznáme osobne....chodí ten dom /je to doslova náš susedný dom/ ukazovať kde-komu, tak máme predľad... ale nikto z potencionál.kupcov sa nechytá...v budúci týždeň máme dohodnutý termín na prehliadku, ale neviem, či mám začať rozprávať hneď o znižovaní ceny alebo radšej počkať....samozrejme čas je v náš prospech...neponáhľame....ak to nepredá do pol roka, asi sám navrhne nižšiu cenu...
Ice dive
13.12.13,20:24
záleží od komodity.... prenájom veľkých priestorov = prenájom firma firme...kde je úplne iný prístup cieľová skupina ako aj spôsob zháňania zákazníkov... iné je predávať byt/dom... kde spravidla realitka zavesí na internet a čaká kto sa ozve a keď sa ozve spravia obhliadku prípadne pripravia zmluvu... len pre porovnanie zverejniť inzerát na www.reality.sk stojí 6 € / 3 mesiace na www.topreality.sk 5 € / dva mesiace...(súkromná inzercia) ako vyššie napísané právnik spraví kúpnopredajné zmluvy na "kľúč" za 380 €.... takže fakt sa mi zdá 5000 € za dom resp. 2000 € za byt neprimerane vysoká provízia.... (jasné, že majú náklady na telefon, kanceláriu, auto pri obhliadkach... )
alaya1
13.12.13,20:33
POHAR Ja mam skusenost ako predavajuci, aj ako kupujuci. S realitkami chcem mat pokoj. Cakala som, kedy napises, ze mate tiez realitku, lebo ja som mala cest s aspon 15 maklermi z roznych realitiek, ako podvodne telefonuju, volaju z roznych cisiel a ine humusy robia a z tych 15 bolo korektnych, mozno dvaja. Inak je to na dlhu debatu, ale na to byt realitakom, treba mat zaluidok.
Ingrid Ondruskova
13.12.13,20:34
Ice dive....súhlas....
Ice dive
13.12.13,20:45
Alaya1 - nikoho som nechcel uraziť... chcel som tym len povedať... že pokiaľ je vhodná lokalita istým spôsobom lukratívna tak pánom je predávajúci keďže je dopyt... ale ako píše zadávateľka dom za 33 000 € asi nebude v lukrativnej štvrti s nezamestnanosťou pod 5 % a keď si môže ešte dovoliť počkať pol roka... je jasné, že na koni je kupujúci, keďže nie je vysoký dopyt po nehnuteľnostiach v danom regione...
arizona
13.12.13,21:28
ver, ze kazdy jeden zaujemca sa hned v prvych minutach pyta, ci "sa neda nieco urobit s cenou,kolko by mohli stiahnut"...Predavajuci s tym zvacsa rata a cenu ma mierne nadhodotenu,aby mal z coho spustit, ked vidi vazny zaujem a chce naozaj predat.
korela
13.12.13,23:17
Práve tým, že ste priami susedia, tak predávajúci si je vedomý, že jedine vy zo všetkých záujemcov o nehnuteľnosť, máte najsilnejší záujem o kúpu, pretože to je pre vás jedinečná životná príležitosť, ako si zväčšiť svoj pozemok. Preto by som sa veľmi nespoliehala ani teraz ani neskôr, že zníži jej cenu. Ak to chcete kúpiť, nehľaďte na nejakú úsporu, pretože sa vám to nemusí oplatiť.
Alebo ak vám ide veľmi o nejakú úsporu, kúpte to cez tretiu osobu, ak niekoho dôverného a spoľahlivého máte, a sused vôbec nemusí o vás vedieť. Ale veľa tým nezískate. Radšej zatrúbte na ústup a kúpte to. Niekedy je to lepšie riešenie.
Zažili sme to pri dedičstve, kedy sa sused dostal k jednému dielu a potom po celý čas diktoval podmienky a roky neustúpil.
Po týchto skúsenostiach byť vami nehnuteľnosť kúpim, a nebudem špekulovať, pretože môžete prísť skutočne o šancu ju získať. To je môj názor.
alaya1
14.12.13,06:51
u nas realitky neberu podla ceny nehnutelnosti, ale podla druhu, je jedno, ci 1, ci 4 izbovy byt, za byt beru 2000 eur a za dom 5000, s tym som sa stretla osobne.
A o cene by som zjednavala urcite, ak ste vazny zaujemcovia, tak mu to povedzte, ze mate vazny zaujem, ked vsak je mozna dohoda o cene.
buchač
14.12.13,06:56
alaya

To máš asi tak ...
Nie je realitka , ako realitka ...

Jedna z najlepších na trhu je realitná kancelária POHÁR & KRÍGEĽ ... :D :D :D :D :D
Brčo
14.12.13,07:14
Osobna skusenost?Realitka pytala 10 eur za m2 ornej pody na zahori,s majitelkou sme sa dohodli na 30 centov za meter....Ja osobne by som si nasiel majitela a kupu riesil u notara...
alaya1
14.12.13,07:33
Ice dive ....ved ja ani nepisem, ze urazas :), je jasne, ze ked je na nehnutelnost velky dopyt, cena sa nezjednava, ale napr. my sme krasjke mesto, predaj som sledovala dlho a nic sa nepredava, takze kazdy predavajuci je rad, ked ma ason jedneho kupca.
buchač
14.12.13,07:44
Máš tak alaya ...
V poniektorých prípadoch je jeden nenažratý ( predajca ) a druhý lakomý ( kupujúci ).

Ja som minulý rok predal byt v pohode .
Jeden telefonát ,druhý deň obhliadka , tretí deň podpisy .
Do týždňa ( keď všetko prebehlo cez kataster ) boli love na účte .

Čo je ale dôležité , že som šiel oproti ponuke na nete o nejakú čiastku dole ...
Ale svoju sumu som dostal a zisk u mňa nejak nehral rolu .

Tým chcem povedať to , že niekedy nie je potrebné pozerať na love , ale skôr na tie vedľajšie náklady , akby som byt držal - prázdny .
Pohar
14.12.13,07:50
:D:D:D:D čakala som nejaké buch.buch buch
Ingrid Ondruskova
14.12.13,17:12
korela...takto nejako sa na to díva aj môj manžel....aj keď veeeeľmi nerada, budem musieť súhlasiť s vašimi názormi....má to logiku....
buchač
14.12.13,18:09
Indrid ...pozri sa na vec inak .

Nekúpiš Ty , kúpi iný - cudzí .
Oplatí sa ničiť si následne zdravie , ak sa z kupca vykľuje nejaký arogantný jedinec s tými všeliakými "dobrými vlastnosťami " ...???

Nejaká čiastka navyše sa určite vyplatí .

Toť môj názor .
alaya1
14.12.13,18:17
Ved ked pozna majitela moze mu povedat, ze dom hned kupi, ak ho preda mimo realitku. Tak nepride o dom, ani nepreplati realitaka.

Len by som si dala pozor a nepodpisovala ziadne papiere realitakovi o obhliadke, lebo povedia, ze je to len papier, ze boli na obhliadke a malickymi pismenami je tam napisane, ze potvrdzuju, ze kupia dom len cez neho. Su naozaj seriozni ! :)
Pohar
14.12.13,20:53
podľa mňa je najlepšia činely & činely
tictac7
14.12.13,21:18
očuj, Ty vrták malý - keďže máš také skúsenosti a ešte aj Tvoj muž má realitku, prečo len vŕtaš a nedáš normálnu odpoveď na normálnu otázku? Otázka znela "akú veľkú províziu berú realitky?"
Pohar
15.12.13,07:32
napríklad za nájdenie nájomníka....mesačné nájomné....
Ice dive
15.12.13,07:39
otázka zadávateľky ale znela, akú veľkú províziu berú realitky pri predaji, zhánanie podnájomníkov je v tejto téme trošku mimo....
Pohar
15.12.13,07:43
rôzne...od 2 000 do 5000? ved si obvolaj pár realitiek a budeš v obraze....
alaya1
15.12.13,07:55
POHAR -tie sumy som napisala ja, su realne v nasom meste. V BA su este vyssie a napr. na juhovychode Slovenska ovela nizsie.
Pohar
15.12.13,08:18
Ice - no tak potom tu nebudem hádzať sumy, načo by ti boli ceny v našom meste?.... šak ani neviem kde býva...
Ingrid Ondruskova
15.12.13,10:21
Bývame v Topoľčanoch...pán majiteľ domu sa poponáhľal, prehliadka domu prebehla dnes ráno...o znižovaní sumy nechce ani počuť/že vraj majiteľ realitky je jeho kamoš a je to bez provízie...tak toto som fakt nečakala!!/....čo už....uvidíme....s mužom máme fakt veľkú dilemu, či do toho ísť, ale s tým nám už neporadí nikto, zodpovednosť správneho rozhodnutia zostane raz a navždy na našich pleciach!!!
alaya1
15.12.13,10:25
Ingrid, drzim prsty, nech sa rozhodnete spravne. maitela nehnutelnosti chapem, on svoje peniaze dostane a ziaden realitak nic zadarmo nerobi, :)
Ingrid Ondruskova
15.12.13,11:23
ĎAKUJEME!
Filip Glasa
15.12.13,11:57
Provízie RK sú cca 2-5% z predajnej ceny. Čiže od 600 do 1650 eur pru sume 33 000 eur.
RK môže mať províziu aj vyššiu, ale to je skôr výnimka.
Zmluvu a samotný prevod môžete riešiť aj u notára. Kúpna zmluva na predaj nehnuteľnosti u notára môže stáť cca 100-200 eur.
Martin1310
15.12.13,13:27
Súhlas, aj ja ked som kupoval tak som mal zálusk obísť realitku. Bol to dom na stejnej ulici ako som býval.No pradávajuca mi povedala že ona nemá čas aby vybavovala všetky formality okolo predaja, boli tam aj nezapísané budovy, a všeliaké iné problémy s pozemkamy. Neskúsený človek by to vybavoval celú večnosť no pani z realitky to zmákla fakt až neuveritelne rýchlo. Pri cene 70 000 bola provízia 1 000 € Trenčiansky kraj.
Keby sme sa dohodli tak ja by som ušetril a ona by mala kopec vybavovačiek. Načo by to robila. A aj mne sa to tým výrazne zjednodušilo oproti kúpe bez realitky.