dejeuner
13.12.13,19:03
Zdravím,

chcel by som sa opýtať, ako to je s rušením nočného pokoja v, neviem, či to nazývam správne, "chatárskej oblasti". Je to typický obrázok, skupinka chát uprostred lesa, v katastri obce, ale ďaleko od jej územia. Neodkazujú na ňu žiadne značky od cesty, vedie tam len lesná cesta.

Vec sa má nasledovne. S partiou priateľov sme boli nedávno na jednej zo spomínaných chát ( som vlastníkom, takže nie prenajatý objekt, alebo niečo podobné ), bol víkend, oslavovali sa okrúhle narodeniny, pretiahlo sa to do noci, boli sme hlučnejší, asi nemusím ísť do detailov. Cca o pol 2 nadránom prišli susedia zo 4 okolitých chatiek, rozzúrení, s tým, že ako si to predstavujeme, sa takto správať, uprostred noci robiť hluk, že nás majú nahraných na kameru a ak okamžite neprestaneme, tak nech si ich neželáme, volajú políciu, tá nás "spacifikuje" a naparí nám takú pokutu, že sa nám oči pretočia. V záujme susedských vzťahov som nič nepovedal, utíšili sme sa a bol pokoj. Až do rána, kedy prišli druhýkrát a povedané na rovinu, vyhrážali sa mi, že ak sa to bude opakovať, tak sa môže nabudúce niečo prihodiť mojej chate, môjmu auto alebo mne.

Moja otázka teda znie, či by mali právo zavolať políciu s podnetom na rušenie nočného pokoja v takejto chatárskej oblasti, na mojom vlastnom pozemku. Platia jeho pravidlá v takýchto oblastiach rovnako ako v meste? Viem, že jeden či dvaja susedia tam bývajú celoročne, ale či tam majú oficiálny trvalý pobyt, to netuším. Plus, keby už k nejakej konfrontácií tú noc došlo, páni susedia preliezli zamknutý plot, prešli celým mojim pozemkom až do chaty a tam sa mi vyhrážali políciou. To taktiež asi nebolo v poriadku, alebo sa mýlim? O rannom incidente nehovoriac.

Ďakujem za rady a informácie

Martin
misoft
13.12.13,18:15
A vieš ty, že by aj mohli? Veď sám predsa píšeš, že vedľa boli tiež chatky - takže určitá slušnosť by sa patrila. A keby nie policajti, tak istotne lesníci - tí tiež by mohli niečo uštedriť.

Inak to je typické správanie tínedžerov - veď som na svojom, môžem si hulákať, koľko chcem a kedy chcem - no zabúda sa, že zvuk hranice pozemku nepozná (nezastaví sa na tej hranici). A v noci i tá zver má istotne radosť z vašej pijáckej zábavy.
jslancik
13.12.13,18:19
Ak sa aj susedia nezachovali úplne košer, neskúšal si si položiť otázku, kto s tým začal? Napoviem ti, bol si to ty. A to, čo si robil, nebolo vôbec OK.
misoft
13.12.13,18:30
A k tvojmu konštatovaniu: "páni susedia preliezli zamknutý plot, prešli celým mojim pozemkom až do chaty a tam sa mi vyhrážali políciou." - síce to nebolo celkom OK, ale na druhej strane - ako ťa mali upozorniť na tvoje neprístojné správanie, keď si ich pre svoju hlučnú zábavu ani neregistroval. Bol by si rád, keby miesto toho, že ťa upozorňovali, nabehla rovno polícia?
buchač
13.12.13,19:04
Zaujímavá otázka ...vcelku celkom podnetná ...lež záleží od uhla pohľadu .

Vec sa má takto ...
Ide totiž o typický obrázok z rôznych lokalít a absolútne nezáleží , či sa jedná o panelák , zástavbu rodinných domov , záhradkárskych oblastí a či catových osád .
Áno , mám na mysli to , že sa jedná o typickú ignoráciu všetkého a všetkých ...a zákonov , vyhlášok , nariadení alebo aj susedských vzťahov , ktorí majú poniektorí úplne na háku ...

Neriešim teraz , či správanie susedov bolo normálne podľa tých vyhrážok , lebo dá sa povedať , že nie - nebolo .

Ty riešiš teraz ich správanie , no pohľad na to Tvoje tiež nebolo kóšer .
Medzi dobrými susedmi sa to rieši tým oboznámením susedovcov o tej nejakej akcii vopred .
Neverím ...proste neverím , že by susedia tú jednu noc nejak neprežili bez tej ujmy na psychickom zdraví ....
Apropó ...psycika a susedia .
Vravíš , že niektorí tam bývajú celoročne . Takže sa dá predpokladať , že dotyční susedia sú už na dôchodku a majú aj nejaké zdravotné problémy . Ten rámus a vyčíňanie im určite k osohu nejak nepridal ...


Alebo sa mýlim , nazývam veci - skutočnosti správne ???

To ostatné nechávam na pokoji ...nemá význam ani za fajku slamy ...
dejeuner
13.12.13,19:09
Páni, nie som pripečený tínedžer, ak sa teda 40 rokov nepokladá za teen-vek. Taktiež som nepovedal, že niekto vrieskal, hulákal ako pavián, odpaľoval ohňostroje. Jednoducho sa hralo na gitare pri ohni, zaspievalo sa, potom sa pokračovalo v chate a to, že sa otvorilo okno a boli sme hlučnejší, neznamená, že sa tam odohral rockový koncert. Neurážajte, prosím, moju inteligenciu, keby som spravil vyššie spomínané, tak tu ani nepíšem. Nepokladám však to, čo sa udialo, za dôvod na volanie polície.

Namiesto prelezenia plotu mohli, napríklad, zazvoniť na zvonček, ktorý máme, keďže brána je 50 metrov od chaty.

A s čím som začal? Keď som bol decko, v škole mi vraveli, nech hulákam doma. Doma mi rodičia vraveli, nech hulákam vonku. A potom som sa naučil, že ani vonku nemôžem hulákať, lebo ruším nočný kľud. Tak idem na chalupu a ani tam si nemôžem zahrať na gitare a zaspievať. Tak čo mám robiť?

Skúste sa zamerať radšej na adekvátnu odpoveď na moju otázku a nie polemizovať a moralizovať nad tým, aký som tínedžer alebo neslušný.
jslancik
13.12.13,19:15
Zas som si to odniesol ja s najkratším príspevkom :)

To je všetko OK, ALE NIE O POL DRUHEJ V NOCI. tak sa netvár ako neviniatko. Ešte tebe bolo ukrivdené...
buchač
13.12.13,19:31
Niekto musí .... hehehehe...
Nemusím to byť práve vždy len ja ...:D :D :D
Ale deň sa ešte neskončil ...uvidíme ...
pavol54
13.12.13,19:48
Prečo čakali doma za oknami tí susedia až do pol druhej v noci? buď mali málo ovečiek na rátanie, alebo nemohli zaspať z iného dôvodu. Iste si nenastavili na túto hodinu budík. Asi treba byť viac empatický.
arizona
13.12.13,19:59
Aj v chatovych oblastiach je celorocne stanoveny nocny kluc v case od 22 hod.
vynimky sa udeluju iba pocas sezony, na konkretne akcie.

Pises, ze branka je 50 m od chaty, takze pozemok okolo chaty je pomerne siroky,chatu nemas tesne vedla susedovych okien. Samozrejme, ze inak vnima hluk clovek, ktory popija a bavi sa a inak ho vnima clovek, ktory lezi po tme v posteli a spi.
A to, ze sa tam zbehli susedia zo styroch okolitych chat znamena, ze ste robili riadny hluk,ked siroko daleko nik nemohol spat a obtazoval sa vstat z postele a prist vas upozornit.
Na bezne posedenie pri ohniku,hovory a hranie na gitare to nevyzera.

Ano, mas pravdu, ze susedia na tvoj pozemok vstupili neopravnene. Ale pravdepodobne boli riadne rozculeni a pravdepodobne ste na zvoncek nereagovali,tak sa rozhodli vas upozornit vstupom na pozemok.

To, ze si na svojom pozemku mozes robit co chces je pravda,ale nemozes svojim konanim porusovat zakony a obtazovat hlukom svoje okolie.

Urcitu slusnost a toleranciu voci inym by kazdy clovek mal dodrziavat aj bez toho, aby ho museli ini upozornovat, ci prosit.
Aspon u 40 rocnych ludi sa taketo zakladne pravidla slusnosti ocakavaju... .-)
misoft
13.12.13,21:43
Adekvátnych odpovedí sa ti dostalo až-až! A inteligencia nemá nič spoločné so správaním v tvojom prípade, v správaní takom, že susedia z toho byli na větvi.
A 40 rokov - aj v takom veku sú niektorí ako tínedžeri (a niekedy ešte horší!).
Ohradzuješ sa - mohli zazvoniť - arizona už napísala - možno zvonili (ale darmo), ale vaše decibely boli silnejšie, ako decibely zvončeka.

Oponuješ: Keď som bol decko, v škole mi vraveli, nech hulákam doma. Doma mi rodičia vraveli, nech hulákam vonku.
Ale existuje ešte jedno - Nehulákaj jak na lesy!

A moju odpoveď si možno čítal - môžeš byť rád, že to zatiaľ boli len susedia - ak by tam prišli policajti (a počuli by ten hurhaj), tak istotne by sa nerozpakovali zakročiť.
Martin1310
13.12.13,22:47
Políciu zavolať mohli,sťažovať sa možeš takmer na všetko a polícia sa tým musí zaoberať. Myslím že pokuta by nebola zas taká hrozná ako hovorili, často nieje žiadna.
Vstupiť na tvoj uzavretý pozemok by nemali, bez vážneho dôvodu na to nemá právo ani tá polícia, ale dá sa to pochopiť pretože je zjavné že tam nešli zo zlím úmyslom.

Je celkom možné že tam chodia oslavovať do chatiek aj iní ludia, možno tam niekto nejakú chatku prenajíma a ludom už to lezie na nervy, nechce sa mi veriť že pri takomto jednorazovom incidente by hned robili taký cirkus.Leda že by sa tam zišli fakt samí nerváci.
Stalo sa a už s tým nič nenarobíš, kašli na to.
dejeuner
13.12.13,22:59
Vďaka za konkrétnu odpoveď, konečne užitočná.
dejeuner
13.12.13,23:01
Ďakujem za konkrétnu odpoveď.
jslancik
14.12.13,06:11
Konečne užitočná? Chlape, ty si včera musel prejsť poriadnou vnútornou premenou. Alebo ťa po polnoci osvietilo :) všetci sme ti napísali to isté, na niekoho si sa nahneval a niekomu si poďakoval. Zaujímavé, to je všetko.