koralka91
14.12.13,14:27
Prosím Vás o rýchle reakcie. Dedičské konanie po mojom otcovi, ktorý zomrel pred 13 rokmi sa skončilo pred 2 rokmi. Dedičmi sme ja a moja mama. Je to súdom právoplatné rozhodnutie proti ktorému sa nemožno odvolať a dlhy v ňom boli určené na nulu. Okrem toho sme tam zdedily len nejaké pozemky a starý dom, ktorého hodnota je niečo vyše 1000 eur. Terzaz dva roy po ukoncení dedičského konania prišiel papier z daňového úradu na uhradenie obrovských čiastok (rádovo v tisícoch eur). Do 15 dní sa máme odpovedať. Čo robiť? prosím pomôžte
veronikasad
14.12.13,13:35
Otec bol živnostníkom ? Za celú dobu od smrti otca vám z DU neprišla na jeho adresu žiadna pošta, alebo ste poštu nepreberali ? Inak by ste asi o dlhoch otca vedeli a mohli ste sa dedičstva zriecť, ak sú dlhy väčšie ako hodnota majetku ...
koralka91
14.12.13,13:38
Matka sa nemohla zriect dedicstva vraj preto že ja som ešte nebola plnoletá. Papier z daňového prišiel aj predtým, ale nikdy sa to neriešilo, práve preto, že dedičské konanie nebolo ukončené. Teraz je ukončené a po dvoch rokoch prišiel ten papier o vymáhaní znovu....Mám strach že sa dostaneme do problémov, matka nemá v podstate nič, pretože byt prepísala pred pár rokmi na mňa.
veronikasad
14.12.13,13:48
Matka sa nemohla zriect dedicstva vraj preto že ja som ešte nebola plnoletá. Papier z daňového prišiel aj predtým, ale nikdy sa to neriešilo, práve preto, že dedičské konanie nebolo ukončené. Teraz je ukončené a po dvoch rokoch prišiel ten papier o vymáhaní znovu....Mám strach že sa dostaneme do problémov, matka nemá v podstate nič, pretože byt prepísala pred pár rokmi na mňa.
Dlhy na DU teda neboli zahrnuté do dedičského konania ? Na list DU ste vôbec nereagovali ?
asterix174
14.12.13,13:54
No neviem či s tým niečo spravíte pretože po otcovi dedíte aj dlhy, bolo sa o to treba zaujímať pred resp. počas dedičského konania, ale aj tak otec 13 rokov mŕtvy, dedičské konanie sa skonči po 11 rokoch od smrti a danový nedoplatok príde po ďalších 2 rokoch, je to dosť divné ale každopádne sa o prípadné dlhy bolo treba zaujímať už pred dedičským konaním, teraz, ak je ten nárok oprávnený s tým nič nespravíte a budete musieť platiť.
koralka91
14.12.13,14:03
Notár, ktorý to riešil o všetkom vedel, on nám poradil že im máme odpísať že dedičstvo je v konaní a tak sme aj spravili. A ako som písala, v prvom príspevku, na konci bol dlh nula a schválil to aj súd. Ako máme reagovať teraz?
misoft
14.12.13,14:12
Ešte by bolo potrebné zistiť, kedy sa po prvýkrát ozval daňový úrad - tým prvým listom - čo tak premlčanie dlhu? Ide o to, čo ak poslali prvé upozornenie už po lehote?
koralka91
14.12.13,14:17
a aká je tá lehota na to aby oni poslali upozornenie? ďakujem vám všetkým za doterajšie odpovede
ale ak notár o daných dlhoch vedel a aj tak určil dlhy na nulu tak to hádam má nejaké opodstatnenie, alebo?
asterix174
14.12.13,14:50
Daňový úrad môže od vás vymáhať dlh 5 rokov, ak počas tohto obdobia urobí nejaký úkon (kontrolu....)táto lehota sa môže predĺžiť až na 10 rokov. V každom prípade by ste sa mali zaujímať o aký dlh išlo.
Teda podľa môjho názoru DU koná v v rámci zákona pretože Vám poslal list t.j urobil úkon a samozrejme že lehota by mala začať plynúť dnom kedy sa právo mohlo prvýkrát uplatniť t.j. dnom ktorým nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o dedičskom konaní.
veronikasad
14.12.13,14:56
a aká je tá lehota na to aby oni poslali upozornenie? ďakujem vám všetkým za doterajšie odpovede
ale ak notár o daných dlhoch vedel a aj tak určil dlhy na nulu tak to hádam má nejaké opodstatnenie, alebo?
čo znamená, že určil dlhy na nulu ? V dedičskom konaní je uvedené, že neb. otec nemal žiadne dlhy ?
koralka91
14.12.13,15:07
áno, v dedičskom konaní je uvedené, že dlhy sú nulové. Notár to nejak vypracoval (ja neviem presne ako sa to robí), predložil to súdu a súd to schválil, takže rozhodnutie nieje dané len samotným notárom, ale aj súdom
koralka91
14.12.13,15:09
Som si vedomá toho, že daňový úrad koná podľa zákona, ale dôležité je pre mňa to, aby som vedela ako im odpovedať. Niesme žiadni podvodníci, všetko čo sa doteraz s dedičským konaním dialo by malo byť v poriadku a rada by som aj na túto výzvu od DU zareagovala tak, aby sa to vyriešilo
asterix174
14.12.13,15:13
V takom prípade pochybil notár
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_zodpovednost-za-skodu-sposoben
Avšak
Ak ste VY vedeli o tom že existujú nejaké pasíva ktoré smrťou nezanikajú t.j aj daňové nedoplatky u živnostníka bolo tieto potrebné zahrnúť do dedičstva ako pasíva. Pretože keby na to prišlo notárovi asi nedokážete že vedel o dlhoch Vášho otca voči DU hoci by to mal byť on kto by mal skúmať či zomrelý nemá dlhy voči štátu, ste to vy kto dedil, a proti Vám hrá aj fakt že ste o dlhoch vedeli a nenahlásili ste ich notárovi. /Notár povie že ste mu nič nepovedali aj keď ste povedali/ Odporúčal by som zaplatiť pretože v prípade že to pôjde pred súd budete mať zrejme problémy vy aj notár ktorý viedol dedičské konanie.
koralka91
14.12.13,16:12
Vlastne teraz si pozerám súdne uznesenie o vysporiadaní dedičstva, kde sa píše že daňový úrad prihlásil do pasív ... jednoducho že oni sa ako veriteľ prihlásili. ale v ďalšom odseku je, že "Manželka poručiteľa XXX a vna pojednávaní vyhlásila, že s veriteľmi k dohode nedôjde, aby sa predĺžené dedičstvo nechalo veriteľom na úhradu ich dlhova netrvali na tom, aby bola nariadená likvidácia dedičstva. Pohľadávky prihlásené do pasív dedičstva neuznali."
niekde som sa dočítala, aj to, že ak sú dlhy príliž vysoké a je jasné, že dedič ich nemá z čoho zaplatiť, tak sa dlhy neuznajú. existuje šanca že toto by bol ten prípad?
A ešte jedna vec - na uznesení súdu je na konci, že sa možno odvolať do 15 dní. prešli necelé roky. To s tým nesúvisí?
asterix174
14.12.13,16:50
Nemôžeš zdediť iba aktíva a pasíva nechať nesplatené, to nejde. V prípade že sú pasíva väčšie než aktíva tak sa nededí resp. každý zodpovedá za pasíva len do výšky aktív ktoré zdedil. Teda nikto by za normálnych okolností nemal na dedičstve prerobiť.
advokát Bános
14.12.13,18:10
Dobrý deň,

ako už bolo vyššie spomenuté, predmetom dedičského konania sú nielen poručiteľove aktíva, ale aj pasíva, teda jeho dlhy, nakoľko smrťou poručiteľa jeho dlhy nezanikajú, ale prechádzajú na dedičov. Dôležité je však uviesť aj to, že podľa Občianskeho zákonníka dedič zodpovedá za poručiteľove dlhy do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

Podľa § 69 z.č. 511/1992 Z.z. o správe daní a poplatkov ,, právo vybrať daňový nedoplatok je premlčané po šiestich rokoch po skončení roka, v ktorom vznikol.“ Ak správca dane vykoná úkon na vybratie daňového nedoplatku, premlčacia lehota začína plynúť znovu po skončení kalendárneho roku, v ktorom bol daňový dlžník o tomto úkone upovedomený; daňový nedoplatok je však možné vybrať najneskôr do 20 rokov po skončení roka, v ktorom daňový nedoplatok vznikol. Úkonom vykonaným na vybratie daňového nedoplatku je doručenie výzvy podľa § 58a, proti ktorej daňový dlžník nepodal námietku alebo doručenie rozhodnutia, ktorým správca dane nevyhovie námietke daňového subjektu proti výzve.“

Z toho čo ste uviedla vo svojich podotázkach teda vychádza, že daňový úrad si svoju pohľadávku (daňový nedoplatok) voči poručiteľovi, teda Vášmu otcovi, uplatnil už počas dedičského konania, preto ak je tento nárok oprávnený a v zmysle vyššie uvedených lehôt nie je premlčaný, budete tento dlh musieť uhradiť Vy, resp. pokúsiť sa s daňovým úradom dohodnúť a požiadať o prípadný splátkový kalendár, čomu však nie je povinný vyhovieť. Ešte by som k tomu uviedol, že keďže píšete, že ste nadobudli pozemky (ich hodnotu neuvádzate) a dom v hodnote približne 1000 eur, tak Vy budete zodpovedná za poručiteľove dlhy len do výšky hodnoty týchto pozemkov a domu (teda do výšky ceny dedičstva), zvyšnú časť dlhu by ste mohli v odvolaní namietať, teda že tento dlh prevyšuje hodnotu Vášho nadobudnutého dedičstva.

Mgr. Róbert Bános, advokát