Jasrad
14.12.13,14:35
Ahojte, zvazujem dat vypoved u sucastneho zamestnavatela a zacat pracovat v Ceskej Republike. Ake odvody/platby odporucate si nadalej platit na Slovensku (dôchodok, zdravotne??). Musim ist osobne do tych institucii? Ake tlaciva tam budem potrebovat so sebou?

Ked dam teraz vypoved, a pracoval som u zamestnavatela 7 rokov, tak mam dat vypoved k 31.3.2014? Aby som bol k dispozicii novému zamestnavatelovi od 1.4.2014?
Dakujem za vsetky rady, odporucania.
veronikasad
14.12.13,13:40
Výpovedná doba je dvojmesačná a začína plynúť prvým dňom nasl. kal.mesiaca. V tvojom prípade - ak chceš pracovný pomer skončiť 31.3. , zamestnávatel výpoveď musí prebrať najneskôr 31.1.2013. Ak ju budeš posielať poštou, treba rátať s odbernou dobou na pošte a poslať ju podstatne skôr.

Ak budeš pracovať v ČR, treba sa na Slovensku odhlásiť zo zdr.poistenia a vrátiť preukaz poistenca. K odhláške ZP požaduje kopiu pracovnej zmluvy. Zo SP ťa odhlási zamestnávateľ.
Jasrad
14.12.13,16:22
Ahoj, dakujem za odpoved, ale ked chcem byt poisteny aj na slovensku, kedze budem vela casu travit na slovensku ( kazdy vikend), tak sa potom musim nahlasit sam v zdravotnej poistovni a oni mi daju cislo uctu a aj sumu kolko si mam platit? Ci lepsie bude byt poisteny v cechach a mat nejake komercne poistenie pre slovensko?
A co sa tyka dochodku, nie je lepsie si stale platit odvody do socialnej poistovne, aby som mal neskor normalny dochodok?
veronikasad
14.12.13,16:58
Ahoj, dakujem za odpoved, ale ked chcem byt poisteny aj na slovensku, kedze budem vela casu travit na slovensku ( kazdy vikend), tak sa potom musim nahlasit sam v zdravotnej poistovni a oni mi daju cislo uctu a aj sumu kolko si mam platit? Ci lepsie bude byt poisteny v cechach a mat nejake komercne poistenie pre slovensko?
A co sa tyka dochodku, nie je lepsie si stale platit odvody do socialnej poistovne, aby som mal neskor normalny dochodok?
Nedá sa byť zdravotne poistený súčasne v Čechách aj na Slovensku. V prípade náhleho ochorenia sa na Slovensku preukážeš českým európskym preukazom poistenca.

Informuj sa v soc.poisťovni - neviem či je možné súčasne byť na Slovensku dobrovolne poistenou osobou, ak máš povinné poistenie zo zamestnania v inom štáte EU.