habdula
15.12.13,17:30
Ahojte, prosím o pomoc. Máme v škole modelovú situáciu takúto:

Matka s 3 nezaopatrenými deťmi a 2 zaopatrenými deťmi do veku 25 rokov. Matka detí je rozvedená vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Vznikol jej nárok na dávku v nezamestnanosti, ktorej posledná splátka je 245,90 €. Jedno zaopatrené dieťa vo veku do 25 rokov je vedené tiež v evidencii uchádzačov o zamestnanie a zúčastňuje sa na vykonávaní aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb. Ďalším zdrojom príjmu rodiny je výživné na tri deti zo strany otca v celkovej sume 86 €. Má rodina nárok na pomoc v hmotnej núdzi a v akej výške? Nevieme, či dávka v hmotnej núdzi patrí aj zaopatreným deťom, alebo sa posudzuje matka a pripadá jej dávka pre jednotlivca s viac ako 4 deťmi.

Ďakujem moc
avalik
15.12.13,16:31
habdula
15.12.13,16:35
to mám prečítané, nechápeme túto konkrétnu situáciu
habdula
15.12.13,16:38
rozumieme, že sa spoločne posudzujú, ale nevieme, či zaopatreným deťom patrí zvlášť dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca plus matke ako jednotlivcovi s najviac 4 deťmi ... plus príspevky, či rátať k tomu aj aktivačný príspevok skrz dieťa vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie alebo nie, keď je zaopatrené a podobne
habdula
15.12.13,16:43
ja to vidím takto:
Jednotlivec s viac ako 4 deťmi 168,20 €
príspevok na zdravotnú starostlivosť 12 €
príspevok na bývanie pre viac osôb 89,20 €
aktivačný príspevok 63,07 €
Spolu nároky: 332,47 €
Príjem 245,90 + 86 € = 331,90 €
Rozdiel: 0,57 €
Nárok na pomoc v hmotnej núdzi nemajú.
avalik
15.12.13,16:47
doplnila som aj zakon ... nechce sa mi to prepocitavat, ale pravdepodobne nemaju narok ... najjdenoduchsie bude poziadat o davku a pockat na rozhodnutie
habdula
15.12.13,16:49
my to máme ako príklad do školy a zajtra máme z toho skúšku a tejto veci nerozumieme
Mila123
15.12.13,16:56
ako dlho je matka rozvedená? ak do 5. rokov, musé požiadať, podať návrh na určenie výživného zo strany bývalého manžela (výživné je určené pre ňu, ako bývalú manželku)
habdula
15.12.13,17:37
neviem, toto je celé zadanie príkladu resp. modelovej situácie, otázka je v tom, či má alebo nemá nárok na pomoc v hmotnej núdzi
Mila123
15.12.13,18:02
nechápeš, ak by mala nárok na výživné od manžela, prípadná dávka by sa jej znížila o výživné, dokonca možno ani nepriznala.......
UPSVaR by jej nepriznal dávka, iba v prípade, že by doniesla doklad, že podala na súd......
habdula
15.12.13,18:07
Ďalším zdrojom príjmu rodiny je výživné na tri deti zo strany otca v celkovej sume 86 €

toto s tým nemá súvis?

Predpokladajme, že má príjem iba dávku v nezamestnanosti a výživné na tri deti od otca. Na nič iné nemá nárok. Bude mať nárok na pomoc v hmotnej núdzi či nie? A ak áno, v akej výške?
veronikasad
15.12.13,19:03
Na Porade riešime konkrétne situácie, nie predpoklady. Ak potrebuješ riešiť príklad do školy, uveď to v zadaní.
habdula
15.12.13,21:04
uviedla som to v zadaní ... neviem už ako to jasnejšie napísať, keď "Ahojte, prosím o pomoc. Máme v škole modelovú situáciu takúto:" takto to nie je dosť jasné ... a všetci tu máte kopu rečí, ale že by niekto zodpovedal otázku, tak to nie, je to konkrétna situáciu a nikto sa nevyjadril, či to ponímam správne alebo nie ...
veronikasad
15.12.13,21:25
Doplň vek detí, či si plnia povinnú školskú dochádzku. Nárok na koho aktivačný príspevok si uviedla ? Matky, alebo syna ?
Ak syna, ten sa k nároku nepripočítava, naopak od dávky sa odpočítava, pretože deti do veku 25 rokov sa posudzujú spoločne (teda aj ich príjem)
habdula
16.12.13,09:17
uviedla som celé zadanie z učebnice, nič viac nemáme a aktivačný na syna som uviedla, príjem nemá, je na úrade práce, všetko je to v zadaní a o druhom zaopatrenom nevieme nič