andyrs1
16.12.13,17:14
Zdravím Poraďáci. Potreboval by som poradit kedy a akym sposobom upravit plat starostu. Vec sa má tak že sne mali predčasné voľby a zvolenému starostovi bol schválený plat s navýšením o 30% pri polovičnom úväzku. Jedná sa o to že z podielových daní obce pri tomto plate starostu len tažko vychádza na dalsie výdavky obce a obec sa dostáva do podlžností. Zaujímalo by ma ci v priebehu jedného roka môže byt plat starostu upravovaný aj viac krát nakoľko už googlujem viac dni no nič konkrétne som nenašiel. Ak nie tak to budeme riešit okolo marca keď uz budú informácie ohľadom priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Vzniká mi tu ale aj otázka ze ci môže OZ znížiť plat na zákonom stanovené minimum keď už raz bolo schválené navýšenie o 30% (je možné s tým navýšením pohybovať podľa potreby a finančnej situácie obce a ak ano kedy?) A zaujímalo by ma aký minimálny úväzok môžu stanoviť poslanci OZ na funkčné obdobie starostu. Vopred Vám ďakujem za vaše rady. Podotýkam, ze som obyčajný človek ktorý nie vždy chápe zákony keď sú veľmi odborne interpretované a preto vas poprosím ak je to možne skuste mi to podat POLOPATISTICKY :D
avalik
16.12.13,16:30
pozri zákon 253/1994 Z. z.Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest http://www.zakonypreludi.sk/zz/1994-253

doplnenie:
(2) Plat starostu nemôže byť nižší, ako je ustanovené v § 3 ods. 1. Obecné zastupiteľstvo môže tento plat rozhodnutím zvýšiť až o 70 %.

(3) Ak obecné zastupiteľstvo nerozhodne o plate starostu podľa tohto zákona, patrí starostovi plat podľa § 3 ods. 1.

(4) Obecné zastupiteľstvo plat starostu opätovne raz ročne prerokuje.

(5) Počtom obyvateľov obce alebo mesta sa rozumie počet obyvateľov zistený na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky7) k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roku.

(6) Starostovi, ktorý nevykonáva funkciu v celom rozsahu (úväzkový starosta), patrí plat v pomernej časti zodpovedajúcej rozsahu vykonávanej funkcie. Tento plat nemôže byť nižší ako súčin platu ustanoveného podľa § 3 a koeficientu 0,3.

(7) Obecné zastupiteľstvo v obci s počtom obyvateľov do 500 môže kedykoľvek, so súhlasom starostu, znížiť 1,49-násobok platu až na 0-násobok počas jeho funkčného obdobia.

(8) Počas ozdravného režimu alebo nútenej správy obce podľa osobitného predpisu8) patrí starostovi plat podľa § 3 ods. 1. Obecné zastupiteľstvo počas tejto doby nemôže starostovi zvýšiť plat podľa odseku 2.
andyrs1
16.12.13,17:59
Tento zakon som presiel cely ale nedava mi odpoved na moje otazky ci kedykolvek mozme menit navysenie konkretne zakon 253 § 4 odst.2. pise len o navyseni ale nepise o znizeni. Mozno odpovede na moje otazky su v uvedenych zakonoch ale nedokazem si tieto zakony vysvetlit takze v tom mam trochu chaos.
avalik
16.12.13,18:09
doplnila som a zvyraznila podstatne
andyrs1
16.12.13,18:37
Doplnenie (4) - Raz rocne prerokuje ale moze aj viac krat?
(7) - So suhlasom starostu znízit. A co ak nesuhlasi?
(2) - rozhodnutim zvysit o 70% ale ci moze aj odnat navýsenie.
Ja viem som velmi komplikovany ale dakujem za tvoju trpezlivost
avalik
16.12.13,18:42
ak by bolo "minimalne raz rocne", vtedy by sa to dalo chapat ako moznost viackrat
avalik
16.12.13,18:43
7 - ak nesuhlasi, nie je mozne
avalik
16.12.13,18:46
(2) - jeden rok OZ zvysi plat starostu o 70% ... dalsi rok "prerokuje" podla (4) a odsuhlasi bez zvysenia
misoft
16.12.13,21:01
Nechápeš pojem RAZ ROČNE? T.z. 1x za rok a basta!