milan46
16.12.13,17:48
Zhruba pred dvoma rokmi sme zateplili náš obytný blok. Vymieňali sa aj okná na pivniciach za plastové, s dvojsklom. Asi po pol roku sme zistili, že jedno okno je poškodené - prasknuté vonkajšie číre sklo. Vnútorné vzorkové sklo nebolo poškodené. Spolubývajúci sa uzniesli, že to niekto kopol do okna a tak ho rozbil. Asi po pol roku sa objavilo druhé prasknuté okno, po nejakej dobe tretie a minulý týždeň štvrté. Nedalo mi to a pozrel som sa na tie popraskané sklá bližšie. Na sklách nechýba ani kúsok skla, čo by človek očakával pri násilnom poškodení a všetky praskliny sú veľmi podobné. Pochybujem, že to urobil nejaký vandal. Pre ilustráciu pridávam foto popraskaných okien. Dve sa nachádzajú na severnej strane domu a dve na južnej.
Mám podozrenie, že takýto druh prasklín má pôvod v nesprávnej montáži okien. Okná sú už po záruke, takže si to budeme musieť zaplatiť. Môže mi niekto z tu prítomných potvrdiť alebo vyvrátiť moje podozrenie?
Ďakujem

Ešte doplním, okná majú rozmer 62x32 cm. Omylom som napísal, že praskli číre sklá, tie sú zvnútra, praskli ozdobné sklá, tie sú z vonkajšej strany.
erik555
16.12.13,17:03
male pivnicne okienka, cca. 45x45cm? Tam by aka nespravna montaz mohla byt?
pepsikova
16.12.13,17:13
..no, ked mne montovali velké okná, tak chlapíci sa išli umoriť s vodováhami, len aby tie okná "sedeli"..a vraj kvoli tomu, aby nepraskli...takže, problém môže byť v montáži, ak boli aj mierne "nakrivo", záťaž spôsobila, že praskli..bolo by dobre pozrieť na to, či boli okná takej kvaity, akú ste si objednali...aj ked sú už po záruke, okno nie je spotrebný tovar na dva roky,životnosť by mala byť dlhšia...(aspoň tak hovoril technik, čo mi už 5 rokov každý rok príde kuknuť plasťáky)

...doložím, že dvojsklo je asi aj dosť slabé, záleží, kolko poschodí má činžák..kto vám to poradil?..
Kvaka
16.12.13,17:19
Môže to byť spôsobené aj nezákonnými, statikom neschválenými úpravami v dome, či na dome. Zisti si, aké úpravy a kto robil za posledné dva roky, napríklad zasklievanie balkónov, búranie priečok v bytoch. Pivničné okná sú na samom spodku, možno dom trochu sadá. Poisťovňa sa tiež bude zaujímať o príčinu prasknutia skiel, ak požiadate o náhradu škody.
milan46
16.12.13,17:42
Sklo má rozmer 62x32 cm. Neviem, preto sa pýtam.
erik555
16.12.13,17:44
ale to su okienka, a nie okna. Vobec sa mi nezda, aby nejakou odchylkou pri montazi mali praskat iba vonkajsie skla na dvojskle.
erik555
16.12.13,17:45
su to normalne sklopne okna, nie FIX v rame?
erik555
16.12.13,17:46
su to normalne sklopne okna a nie FIX v rame, ze?
milan46
16.12.13,17:47
Všetky zmeny, rekonštrukcia strechy, výmena balkónov, okien, zateplenie, vrátanie výmeny pivničných okien boli riešené projektantom a statikom. Činžiak má 7 poschodí. Bol postavený v roku 1972. Poradil nám to správca MsBP.
milan46
16.12.13,17:49
Dve sú fix a dve sklopné
erik555
16.12.13,17:50
to mate v baraku iba 4 pivnicne okna?
milan46
16.12.13,18:06
V dome (paneláku) bývam od začiatku - od roku 1972. Viem, že neboli robené žiadne úpravy s panelmi. Jediné úpravy boli výmeny bytových jadier. To sa už ale postupne deje dobrých 15 rokov. Väčšina bytov má jadrá prerobené. V rámci zateplenia sa vymieňali aj balkóny (systémová chyba), všetky sú zasklené. Riešil to projekt. Pivničné okienka sa vymieňali tak, že pôvodný oceľový rám okien bol zachovaný a do otvoru sa osadili plastové okná. Určite sa obrátime na poisťovňu a som len zvedavý, kto to ako posúdi.
erik555
16.12.13,18:14
povodny ocelovy ram bol zachovany? Preco plastove okienka nie su osadene ciste medzi murivo?
milan46
16.12.13,18:15
Tak som to bol kuknúť, tri sú sklopné a jedno fix.
milan46
16.12.13,18:29
To nie, bol som ich spočítať, je ich 30. A som prekvapený, všetky prasknuté sú sklopné. Fix sú nepoškodené. Ospravedlňujem sa za chybu, ale bol som nesprávne informovaný a v čase fotenia som nad tým neuvažoval, o aký druh okna sa jedná.
svrki
16.12.13,18:31
Tie okná boli rozbité, chyba okna asi ťažko, také malé sa dajú hocijako nabúchať a nič sa nestane a prasklina by bola ob rámu a nie od stredu
milan46
16.12.13,18:42
Oceľové rámy boli zabetónované v základe domu. Projekt údajne s takýmto riešením uvažoval.
viktorviktor
16.12.13,18:50
tak, sila pôsobila na stred okna, praskliny idú od stredu k okrajom, noha položená na stred a zatlačené, kopnuté?
milan46
16.12.13,19:16
Tak máme štyri okná, ktoré vykazujú rovnaký spôsob poškodenia - od stredu. V troch prípadoch by som to pochopil, ale v jednom tam jednoducho nie je miesto na takúto možnosť, ledva som to odfotil, tesne pri okne je veľký šípový krík. Musel som prepchať ruky cez krík. A to by musela byť ozaj veľká náhoda, aby nejaký vandal naprosto rovnakým spôsobom "pukol" sklo na štyroch oknách bez toho, aby z toho vypadol čo len milimetrový kúsok skla.
Viem si predstaviť, ak niekto kopne do skla, tak vypadne časť výplne. Ale tu nič nevypadlo.
viktorviktor
16.12.13,19:49
na výklade po údere na sklo tiež nevypadne vždy sklo, na tie sklá by sa musel pozrieť znalec, na lomovej strane sú tiež znaky z ktorých sa dá posúdiť smer tlaku, a nezabúdaj, že vždy praskali len vonkajšie sklá a to dokonca po obvode

tu sú rôzne prasknutia http://www.izoglobal.sk/files/praskliny-skla-2012.pdf
Martin1310
16.12.13,20:01
Ja to vidím najskôr na to mechanické poškodenie, kedže sú to okná sklopné a nie fix tak pokial by došlo k nejakej deformácii rámu v takom rozsahu že by prasklo sklo tak by sa pravdepodobne už nedali ani otvoriť.
K ich presknutiu nemuselo dôisť zrovna kopnutím, može tam niekto niečo hodiť,môže tam doletieť nejaká silvestrovská pyrotechnika.
Ešte sa to občas stane aj vtedy ked niekto aby si skrátil cestu tadialto dáva niečo do pivnice a vytiahne tiahlo ktoré drží okno a sklopí ho nadoraz a potom nan niečo položí.Vydel som ako si takto podávali krabyce s dlažbou a ukladali do pivnice a pokládali ich na to sklo.
vlado 33
17.12.13,06:58
Izolačné dvoj sklo sa zakladá do plastového rámu podklinovaním v rohoch, plastovými klinmi. Pokiaľ dáš dole kryciu lištu z vnútornej strany okna, tak ich uvidíš. Niekto to podklinoval na tesno + zmršťovanie materiálu (rámu) v zime. Sklo stárne, je krehkejšie.
chandler
17.12.13,07:40
tie praskliny urcite nie su od kopnutia alebo kamena. su od toho ze sklo bolo stlacene. takze asi nespravna montaz. len nechapem ako to ze su sklopne a aj tak praskli, to jedine keby sa nedali otvarat. ak sa daju otvarat a aj tak praskli tak to je velka zahada :)
robo197
17.12.13,09:55
Ked okno vies otvoriť, bez toho,že by šúchalo o rám,tak neni to zle namontované.takže od rámu nemôže prasknuť sklo v krídle.Aj keby mala bytovka 200 poschodí...vada skla skorej...zisti aké sú okná,alebo sklá kde boli vyrobené, a pošli im fotky, čo nato povedia.
milan46
17.12.13,14:03
Bol som vyskúšať, dostal som sa k jednenu oknu, otvára sa ľahko.
milan46
17.12.13,14:17
Ako som dnes zistil, jedno prasknuté okno sa dá ľahko otvárať, krídlo nie je zošprajcované v ráme. Tieto otvárateľné a prasknuté okná sú namontované v časti pivničnej chodby, nie v uzatvorených pivniciach vlastníkov. Tam sú fix.
To, že by tam niekto niečo hodil pokladám za nepravdepodobné, nakoľko okná sú prasknuté prakticky v jednom mieste, to by si musel zobrať asi nejakú šablónu, aby sa presne strafil do toho istého miesta. Pyrotechnika tiež neprichádza v úvahu, posledné prasklo minulý týždeň a to sa nič nedialo. Okná sú otvárateľné, ale min. k dvom je zvonka veľmi sťažený prístup (šípové kríky), čo neumožňuje cez ne niečo do pivničných priestorov vkladať.
Terezia13
17.12.13,16:49
keď tí "chlapci" mali také "dôkladné meranie" vodováhou, tak si myslím, že už mali viacej takých prípadov
mne to pripadá ako neodborne urobené okná od výrobcu, kupujú za lacno a montujú šmejd
bolo by dobré zistiť ich preferencie a spýtať sa aj u konkrétnych odberateľov, ktorým už okná montovali
erik555
17.12.13,16:57
a navyse si nemyslim, zeby na tak malom okne bol problem s nedodrzanim vodovahy. Tam nie su velke tabule skla...
Martin1310
17.12.13,20:35
To je fuk čím to merali, normálne sa to robí vodováhou, to nieje strojárenská súčiastka a ani samotné okno nieje na desatinu presné. Už som videl všeliako osadené okná a podstatne večších rozmerov a len tak sami od seba nepraskli.
pavol54
23.12.13,14:04
Ja by som to posudzoval ako chybná výroba tabúľ, raz sme mali za socíku okná s tabuliami vyrobenými v rumunsku zistilo sa že neboli nejak vystabilizované výrobcom niečo ako popúšťanie a od vnútorného pnutia sami praskali
jarmilazel
11.04.14,09:44
Presne na tieto fotky reagoval Ing. Sázovský, uznávaný odborník na sklo tu: www.znalecnasklo.cz/portfolio/praskle-sklo-okna
Kvaka
11.04.14,10:24
Asi robil ten pán odborný posudok, je tam napísané, že prasknutie je známkou pôsobenia veľkej plošnej sily na tabuľu skla, je to na 95% zle navrhnutým sklom.
radkoslavko
17.04.14,05:40
ano, je to presne preto... Nam tiez prasklo sklo na balkonovych dverach, ale mali sme ho v zaruke a vyrobca nam ho bez problemov vymenil a potvrdil zlu montaz :-) (montovali to ti isti ludia, co mi to vymienali :-)) Ale majitel je velky pohodak, tak nebol ziaden problem. Vrele doporucujem. Ak by niekto chcel, mozem poslal kontakt. Okna vyrabaju v Zemianskom Podhradi pri Bosacej.