magdalenaa
16.12.13,19:03
Dobrý večer, chcela by som poradiť ohľadom nároku na nemocenské v danom prípade: moja bývala kolegyna od 01.12.2013 požiadala o starobný dochodok, ale po dohode zostava v pracovnom pomere až do konca januara 2014. Koncom februára 2014 ju čaka planovana operácia. Chcela by som sa spytať ako by to bolo s prípadnou PN u starobného dochodcu, keby išla na PN po skončení pracovného pomeru v ochrannej lehote? Myslím, že dobrovoľné poistenie v jej prípade nie je možné, ale ak sa mýlim prosím opravte ma. Ďakujem
veronikasad
16.12.13,18:08
Pozri § 32 odst. 4 Zákona o sociálnom poistení

(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
Mária27
16.12.13,19:08
No, práveže poznám prípad, keď starobná dôchodkyňa čerpala takto PN (síce celý čas tŕpla, či jej dávky nevezmú, ale nevzali.).
Znenie zákona totiž hovorí, že sa plynutie lehoty skončí v deň, keď vznikne nárok na výplatu starobného dôchodku. V tomto prípade však nárok na výplatu dôchodku počas ochrannej lehoty nevznikne, lebo dôchodok sa už vypláca.
magdalenaa
17.12.13,11:44
To teda znamená, že by mala ísť na PN ešte keď bude zamestnaná, najneskor 31.01.14?
Ona si platila aj DNP presne neviem aké obdobie, ale myslím že to bolo ešte v r. 2012, ale uvažovala znovu o poistení v balíku. Ale dochodcovia sú z toho vylúčení, neviem či to platí aj pre pracujúcich. Ďakujem za upresnenie.
Mária27
17.12.13,21:22
to by bolo najistejšie