daffne
16.12.13,19:12
Moj exmanzel si zobral bez mojho vedomia uver v case manzelstva. Dnes uz sme rozvedeni, ale BSM este nemame rozdelene. Rada by som ziskala radu, ako sa zbavit rizika, ze by si raz veritel chcel uspokojit pohladavku z nasho BSM. Nenadobudli sme toho vela, ale predsa nejake uspory ano (ktore som sporila ja, ale z hladiska BSM su nase spolocne). Mna napadli dve moznosti - a totiz prefinancovat uver po rozdelenie BSM v inej banke, aby vznikol az po rozvode. V tom pripade ma zaujima, ci musim nieco urobit, aby nesiahali na uspory vzniknute v manzelstve. Nechapem celkom postupnost kedy co urobit, ci rozdelit BSM a potom ho pri novom uvere dat banke aby vedeli co je jeho a co uz nie... Alebo druha moznost - docielit aby ma banka vylucila absolutne z akejkolvek zodpovednosti za uz existujuci uver. Myslim ze ked dostanu na vyber, ze uver bude vezme prec alebo mi to odsuhlasia, rozhodnu sa pre druhu moznost, ale netusim aku by to malo mat formu, ked ja ako spoludlznik nefigurujem. Exmanzel vyhovie akejkolvek moznosti ktora ma ochrani. Dakujem pekne za akekolvek rady k teme.
Mária27
16.12.13,19:15
Treba čím skôr vyporiadať BSM - najrýchlejšie dohodou (dať overiť podpisy). Potom už ani exekútor nemôže vymáhať dlh od manželky.

občiansky zákonník
§ 147

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
daffne
16.12.13,19:22
Dakujem, ale vsade sa uvadza, ze nasa dohoda o vysporiadani bsm nie je zavaezna pre tretie strany cize veritela. Obavam sa ze to stacit nebude.
Mária27
16.12.13,19:33
Bude, lebo už nebude BSM - nemá z čoho brať. Z BSM sa dá pohľadávka uspokojiť preto, lebo je tam aj jeho majetok. Dlh je len jeho, aj keď vznikol počas manželstva a ty si s tým nesúhlasila.
daffne
17.12.13,19:25
Dakujem.
FU3
18.12.13,13:22
Ako by mala vyzerať "dohoda o vysporiadaní BSM" v ktorej sú zakomponované aj záväzky (úver)? Ďakujem
Mária27
18.12.13,15:23
úver vybaviť v banke
daffne
18.12.13,18:53
To bola odpoved pre koho?