stanco007
17.12.13,06:50
Ahojte. Potrebujem poradit vo veci, ktora sa ma priamo tyka ( a nielen mna ). Pracujem v nemenovanej firme, ktora ma zastupenie po celej SR a zaobera sa predajom tovaru. Zamestnanci okrem veducich jednotlivych prevadzok, ktori pracuju 8 hod smeny, pracuju denne viac hodin pocas celeho roka. Zalezi od mesiaca v roku ( sezony predaja tovaru ) ale jedna sa o 10-12 hod smeny. Tvrdia nam, ze sme nepretrzita prevadzka, co sa mi nezda. Pokial viem, tak nepretrzite prevadzky maju fond pracovneho casu 37.5 hod/tyzden, my mame 40hod. Obchod je otvoreny od 8 hod do 20 hod max teraz v decembri do 21 hod a na vyplatnej paske a aj pracovnej zmluve je pisane 40 hod ( mysli sa tym tyzdneny uväzok ) aj ked je jasne, ze sa jedna o nerovnomerne rozdelenie hodin, co sa tyka jednotlivych tyzdnov. Aky je fond pracovneho casu na december 2013? V pracovnom kalendari je 152 hod a 176 hod. Podla mna by sme mali mat 152 hod fond + ja robim aj 24.12. od 8-12hod ( 4 hod ), cize pre mna by bol na 12/2013 fond prac. casu ak sa nemylim 156hod. Nam rataju, ze musime odrobit 176 hod vsetci!!! Pritom 24.12. sa od 12 hod nesiem robit podla zakona ( prevadzka sa zatvara o 12 hod ) ako aj 25.12. je zatvorene. Zatvorena prevadzka je aj 26.12. Vsetky 3 dni ( 24-26.12 ) su statne sviatky, cize dni pracovneho pokoja a odpocinku. Pokial by to neboli statne sviatky, tak by fond bol 176 hod. Inac je v mesiaci len 19 pracovnych dni, cize pracovny fond by mal byt 152 hod. Co vy na to? Mam pravdu alebo sa mylim? Este doplnim, ze ak by sme mali fond 176 hod na 12/2013, tak ludia by si hodiny museli nadrabat pocas mesiaca v ine pracovne dni, kedze 3 dni su statne sviatky... Dakujem za rady a odpovede...
abraxas
17.12.13,17:25
Fond pracovného času neexistuje. Nemá s tým kto čo operovať. Treba sa držať ustanoveného týždenného pracovného času - ten je v nepretržitých prevádzkach 37,5 hodiny - z technických, nie z humánnych príčin - striedajú sa zmeny, a musí sa dodržať prestávka 30 min. Keby mali 40 hod. pracovný týždeň, boli by na pracovisku 8,5 hodiny a "zrážali" by sa zmeny - deň nemá 25,5 hodiny ale 24. Ale prezentuje sa to inak. Rovnako aj to, že existuje fond pracovného času. Ten sa "stvoril" v hlavách ekonómok, a rôznych riadiacich zamestnancov predovšetkým v štátnej správe za týmto účelom: Ustanovený týždenný pracovný čas je najčastejšie 37,5 alebo 40 hodín. Pracovný čas je zákonom definovaný ako časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi...§85 ZP. Lenže čo s neodpracovanými sviatkami počas pracovných dní s náhradou priemernej mzdy ? Vtedy sú "rovnomerný" doma a nenaplnia ustanovený týždenný pracovný čas tak ako ho striktne definuje zákon. Takže pozor! Zmena terminológie - nezákonne ! Už nie ustanovený týždenný pracovný čas, ale akýsi fond pracovnej doby ! Napr. teraz v decembri im chýba 22,5, resp. 24 hodín. Ale - a teraz sa podrž, nepretržitý tento ustanovený týždenný čas naplniť musia !!! Teda nebudú pracovať 19, ale až 22 zmien. A za rok 2014 odrobia nepretržitý o 13 zmien - toľko sviatkov bude v týždni - viac ! Teda bez dvoch dní 3 pracovné týždne! Takže ak budeš 24,25 a 26.12 doma máš smolu - budeš tri dni musieť robiť inokedy. Ale aj tak Tvoj zamestnávateľ porušuje Zákonník práce - keď si nepretržitý môžeš mať v zmluve iba 37,5 hod. ustanovený týždenný pracovný čas.
ivka70
17.12.13,17:45
3/4 tvojho prispevku su cire zavadzanie ......
ivka70
17.12.13,17:49
Tato tema je tu uz spracovana velakrat, urcite najdes odpovede v sekcii o fonde pracovneho casu
http://www.porada.sk/fond-pracovneho-casu
stanco007
17.12.13,19:42
ako myslis, ze zavadzanie??? ja som pisal len ako to je v mojom pripade...
ivka70
17.12.13,19:44
ta poznamka nepatrila tebe ako autorovi otazky, je to kometar ku abraxasovi, ktory tu popisal bludy ....
stanco007
17.12.13,19:46
len skoda, ze ja teraz neviem ci mam pravdu alebo nie... aj ked logicky ked sa clovek zamysli, tak pravdu mam urcite...
ivka70
17.12.13,19:48
Skus sa trochu popozerat v tych temach o fonde prac. casu, odpoved najdes aj s vysvetlenim.
A logicky: nemas pravdu. :)
abraxas
17.12.13,20:41
december 2013 - 4 týždne + 3 dni. 40 hodinový týždenný pracovný čas. 4*40=160 plus 3/7 zo 40=17,142. Spolu: 177,142 hodín. Ale to fakt budú zase bludy
abraxas
18.12.13,00:02
Takže expert na pracovné právo píše: Zavedenie násobku kalendárnych týždňov miesto násobku kalendárnych mesiacov umožní zo systému nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času vylúčiť nesprávne vnášaný (transponovaný) "fond pracovného času" s odkazom na plánovací kalendár. Tento kalendár nie je právny predpis a fond pracovného času je fenomén, ktorý je s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom nezlúčiteľný a je námetom nekonečného vysvetlovania.
enad
15.05.14,12:26
+to by znamenalo, že každý mesiac by sme si mali podľa týždenného pracovného času v PZ, v mojom prípade 40h vypočítať mesačný fond pracovného času? A ako potom bude minimálna mesačná mzda s týmto korešpondovať? To by mal mzdový soft vypočítať každý mesiac fond pracovného času a k tomu sledovať min. mzdu?