KlauVa
17.12.13,09:28
Dobrý deň,

môj švagor rieši v práci nasledovný problém a poprosil ma o pomoc. Nakoľko s tým nemám skúsenosti, obraciam sa sem o radu:

Švagor pracuje v Bratislave, ale pochádza z Liptovského Mikuláša, kde má aj všetkých svojich doktorov. Keď išiel k zubárovi, zabralo mu to celý deň, takže do práce priniesol pečiatku od doktora. Následne ale na výplatnej páske našiel čerpanie pol dňa dovolenky. Keď zisťoval o čo ide, vysvetlili mu, že mu uznali na návštevu iba pol dňa nároku a zvyšok - druhý pol deň mu dali ako čerpanie dovolenky.

Tento postup opreli o výklad zákona, ktorý si niekde našli, podľa ktorého "ak ide zamestnanec k lekárovi, tak mu zamestnávateľ uhradí len čas potrebný na ošetrenie/vyšetrenie, nie celý deň." Nakoľko ale švagor má zubného lekára v Liptovskom Mikuláši, za pol dňa to s cestou nestihne.

Môže mu zamestnávateľ takto uznať iba pol dňa za návštevu lekára a ďalšieho pol dňa mu vyčerpať bez jeho vedomia z dovolenky? Švagor sa rozčuľoval, že mu takto berú z dovolenky, keď má nárok na 7 dní do roka na návštevu lekára.
Ako sa môže proti tomuto postupu zamestnávateľa brániť?

Prikladám aj papier, ktorý mu ukázali na personálnom, že čím sa oni riadia....



Ďakujem za odpoveď.
Tweety
17.12.13,08:33
Nemá pohyblivú pracovnú dobu?
duves
17.12.13,08:34
Zákon to tak vobec nevysvetluje ako to ma uvedena "firma" v komentari. Zakon rieši, že u lekara možno byt v ramci 1 kalendarneho roka 7 dni a nestanovuje ako dlho môže byť zamestnanec v čakarni a ako dlho može cestovať.
KlauVa
17.12.13,08:38
nie, nemá. Pracuje na zmeny 8 hod. denne
Tweety
17.12.13,08:51
Lekár na potvrdení musí uviesť čas vyšetrenia. Podľa ZP sa prepláca len čas potrebný na vyšetrenie ošetrenie uvedený v potvrdení. kedže ide špec. prípad, že zamestnáv. je v inom meste ako je prípadný lekár, toto má byť ošetrené v IS zamestanáv. Ak to nie je, zvyšný čas nie je preplatený priemerkou.
§141 ZP

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.
duves
17.12.13,09:02
ano? Takže zamestnávatel presne stanoví, že ak som bol u lekara napr. o 12 hodine, tak mi uzna čas v čakarni napr. iba 1 hodinu, možno 2 hodiny a inde uzna zamestnavatel hoci aj cely den? Nie je prave uvedeny zakon tak napisany, aby taketo nedorozumenia nevznikali? Aj prave koli tomu, že ak niekto pracuje v meste A, ale lekara ma v meste B a su od seba vzdialene 200 km?