nikola.h
17.12.13,12:46
Dobrý deň

Chcem sa spýtať, či mal zamestnávateľ právo mi strhnúť značnú časť mojej výplaty po odchode zo zamestnania. Nastúpila som do práce 23.10. 2012 (podpísala som hmotnú zodpovednosť), inventúra bola vykonaná v decembri 2012, ani z ďalších výplat mi nebola strhaná inventúra ( čo býva každý mesiac 5€ ) na pracovisku mi povedali, ze mi ju stŕhať nebudú, ale v júni už začali. Vtedy som to neriešila. Ku 30.11.2013 som dala výpoveď a v decembrovej výplate mi strhli 145 € moja mzda mala byť 380 a prišlo mi len 235 €. Nerozumiem z čoho vypočítali tú zrážku keď inventúra v roku 2012 za rok ten rok v ktorom som tam nepracovala, resp. iba 1 mes. a inventúra za rok 2013 nebola , tak neviem z čoho to vypočítali. Inventúra za 2013 bude až v januári 2014 .Chcela by som sa opýtať či bol tento postup správny. Ďakujem .
ivka70
17.12.13,13:29
Pytaj si podklady (pisomne) , co ti strhli a na zaklade coho.
Pretoze aj ku zrazke zo mzdy kvoli hmotnej zodpovednosti musis dostat podklad, ako tvoja zrazka vznikla.
Ak taky podklad nedodaju, pripadne nebude suhlasit so skutocnostou, ziadaj doplatit neopravnenu zrazku zo mzdy.
(inak zrazka inventury 5 EUR mesacne je tiez zaujimava polozka ..... na to ako dosli??? )
misoft
17.12.13,17:25
...a hlavne - ako to vykazuje v účtovníctve? Pochybujem, že existuje nejaký účtovný pojem "zrážka za inventúru...."

A toto by istotne daňovákov zaujímalo.......
Jana Motyčková
17.12.13,18:22
Zraziť nejakú zrážku mimo zákonných zrážok (dane, poistné, vrátenie prečerpanej dovolenky, cestovných náhrad a pod, exekúcie,...) môže zamestnávateľ len na základe dohody o zrážakch zo mzdy. Ak si žiadnu dohodu nepodpísala, nemôžu ti zraziť nič.
nikola.h
18.12.13,12:22
chystám sa tam volať, lebo mi to stále nejde do hlavy z čoho to vypočítali.
nikola.h
18.12.13,12:30
Chcem to dať prešetriť , na aký úrad sa mám obrátiť?
kopretinka
18.12.13,13:02
http://www.safework.gov.sk/
inšpektorát práce-nájdi si svoj podľa bydliska
misoft
18.12.13,16:21
Ako napísala v príspevku Jana - pokiaľ si nič nepodpísala, nemôže ti svojvoľne sťahovať (okrem zákonom stanovených zrážok) ani cent. Ina by sa to (ak by to robil dlhodobo, alebo vo veľkom rozsahu) dalo kvalifikovať ako nevyplatenie mzdy (alebo časti mzdy) a to je trestné!