comodo
17.12.13,13:22
Mám otázku , na ktorú vo vyhľadávačoch nenachádzam odpoveď.Čím je krytý bitcoin ? Uvažujem tak , že predsa si niekto nemohol povedať, že vydáme (vygenerujeme ) 1000000 bitcoinov a niekto si ich bude kupovat za doláre a.t.d.
Teoreticky by sa mala zošrotovať protihodnota fyzických peňazí. Uvažujem správne , alebo je to inak ?
JankaO
17.12.13,12:37
Jedine oficiálne bankovky vydávané centrálnou bankou sú kryté jej aktívami. Neviem o tom, že by bitcoin bol oficiálnou "bankovkou" akejkoľvek centrálnej banky. Z toho vyplýva, že bitcoin je neoficiálne platidlo a nie je ani ničím kryté.
taiko
17.12.13,12:38
mozno by sme mali chapat bitcoin ako menu. Ked vymeni svojes EUR za dolare, tak tie Tvoje EUR tiez nikdo nespali a ani neznici.
taiko
17.12.13,12:39
peniaze nie v prinicipe kryte nikde a nicim. To by sa nesmeli tlacit nove peniaze kedy sa nam zachce.
srska
17.12.13,12:41
to JankaO - ako sa na bitcoin pozerajú v brd (http://www.cnbc.com/id/100971898)
JankaO
17.12.13,12:41
Sú kryté aktívami CB.
taiko
17.12.13,12:44
a co dlh USA vo vyske 17 232 983 900 000. Ten je kryty cim?
JankaO
17.12.13,12:51
Ten dlh má štát?, alebo centrálna banka?
JankaO
17.12.13,12:53
a?
mslavik
17.12.13,13:01
bodliak
17.12.13,13:11
"Čím je krytý bitcoin ?"

Ničím.
duves
17.12.13,13:15
ničím, detto ako €, alebo ktorakolvek ina mena bez zlateho štandardu
taiko
17.12.13,13:16
:) centralnu banku nezriaduje stat?
jslancik
17.12.13,14:08
a môžem sa spýtať, na aký účel to potrebuješ vedieť? čo od toho závisí? alebo je to iba domáca úloha zo školy?
comodo
17.12.13,14:20
Nepotrebujem to do skoly , ale cital som kdesi o platbách bitcoinmi, tak chcem o tom cosi vediet , co to ma za hodnotu , az mi bitcoinmi bude chciet nieco zaplatit :-) Vyzera to ako jeden s najvacsich podfukov vo financnictve. Teoreticky sa to moze zrutit viac nez fyzicka mena.
jslancik
17.12.13,14:22
pokial sa ich rýchlo zbavíš, tak to riešiť nemusíš. ak si ich necháš, pravdepodobne sa ich hodnota zvýši a ty zarobíš. Sú rovnako (možno menej) rizikové, ako usd, eur... Skôr padne euro ako bitcoin...
jslancik
17.12.13,14:29
jeden z najväčších podfukov vo finančníctve je usd. Práveže BTC je hodnotná alternatíva.
pavol54
17.12.13,14:32
Bitcoin je krytý napríklad obchodnými podielmi BMG Invest a podobne tak rýchlo nakupujte a potom pýtajte náhradu od štátu
duves
17.12.13,14:34
Nie, inak, je kryty ISTOTAMI strany SMER
jslancik
17.12.13,14:38
pozeral si aj wiki?

"Samotná hodnota Bitcoinu – podobně jako většiny ostatních měn – vychází pouze z poptávky a nabídky na trhu. Není tedy kryta zlatem ani jinými komoditami (to by ani kvůli decentralizované povaze nebylo možné), ale podobně jako jiné běžné měny je kryta pouze důvěrou, že s ní bude možno v budoucnu zaplatit stejně jako dnes.[34] Cena je tedy dána ekonomickou rovnováhou. Někteří autoři též poukazují na to, že už ta skutečnost, že existuje decentralizovaná měna, která je nezávislá na čemkoli co by bylo možné zničit, je sama o sobě hodnotná."
pavol54
17.12.13,14:40
vraj za týždeň vyliezol na 1800 a behom týždňa padol na 1000 to ako by ti dali dôchodok jeden mesiac 800 a na druhý 20 tiež bomba kšeft.
jslancik
17.12.13,14:48
"Vraj"? Svatá prostato... Poviem ti, ako to bolo... September 2013 - 150, október 2013 - 200, november - 1200, decemer zatiaľ 600 - 700. Najväčší pokles - od 5. - 7. 12. - mínus 600.

Samozrejme, je to veľmi riziková komodita. O tom rozumný človek nepochybuje. A treba veľmi zvážiť, či si ju človek nechá, alebo jej nebude veriť.
pavol54
17.12.13,15:52
A to mám len informácie v rámci všeobecného prehľadu, zase niekoľkí boháči prudko zbohatli a niekoľkí menej bohatí schudobneli, ale oni si to vrámci práva na zisk doženú od plebsu
misomiso
17.12.13,16:07
Iba sprostostou ludi, ktori ho nakupuju.
B0D_Mr4ZU
17.12.13,19:26
Bitcoin je tzv. krypto mena, ktora vznikla ako alternativa k v sucasnosti pouzivanemu penaznemu systemu. Napisal ju Satoshi Nakamoto okolo roku 2009 (je to pseudonym pod ktorym moze vystupovat aj skupina programatorov).

Vznikol pre potreby oslobodenia internetu a jeho uzivatelov od nutnosti pouzivat narodne a nadnarodne financne systemy. Podobnym sposobom sa internet stal bezhranicnym svetom mimo principov tvoriacich narodne spolocenstva statov v sucasnom svete.

Smotne krypto meny sa daju povazovat za barter. Nieco ako; ja mam dve sliepky a ty mas hus. Dohodneme sa, ze za hus chces dve sliepky. vymenme si ich.
Miesto konvencnych mien, kde ja mam dve sliepky, ktore maju trhovu hodnotu 15 klorun a ty hus s trhovou hodnotou 30 klorun. Ja predam dve sliepky, ziskam 30 klorun, (ak oficialne) statu odvediem 2 kloruny. pridem za tebou, ze chcem hus, no uz mam len 28 a ona stoji 30... dohoda-nedohoda... mam hus, ty mas 28 klorun a stat ma len 2 kloruny miesto 4... (za hus je vyssia dan ako za sliepku) a tak podobne :D

Zakladne principy (totozne pre vsetky kryptomeny):
!Anonymita - Bitcoin moze pouzivat hocikto, hocikde, hociako, platba sa identifikue s uzivatelom len cez adresu zlozenu z 27 az 34 alfa-numerickych znakov zacinajuca 3-kou, alebo 1-tkou. Ziadne meno odosielatela, ziadne meno prijemcu. Transakcie nie je mozne vystopovat.
!Sloboda - Bitcoin nepatri ziadnej institucii, nema ziadnu centralnu banku. Samotny bitcoin system tvoria jeho uzivatelia, ktori maju spustenu svoju "penazenku" (wallet). Z toho vyplyva, NIE JE NICIM KRYTY a hodnotu mu udavaju len sami ludia.
!Bezpecnost - Bitcoin ako taky je zalozeny na velmi silnom a prakticky neprelomitelnom sifrovani. Bitcoiny Vam nikto nemoze ukradnut, pokial vam neodcudzi osobny pocitac (ani tu by si asi velmi nepomohol, lebo "penazenky" su este chranene uzivatelskym heslom)

Esencialnou sucastou Bitcoin siete su tzv. minery (banici), ktorych pocitace sa staraju o nepretrzitu prevadzku siete a za to su odmenovani, ale o tom si uz lahko najdete.

Vznikli aj dalsie podobne kryptomeny (napr. Litecoin je zalozeny na rovnakych principoch, len s nietorymi vylepseniami oproti Bitcoinu,) okrem tychto dvoch je asi 20-30 dalsich, ktore su zive a realne sa pouzivaju.
Asi najnovsim prirastkom je Dogecoin, ktory vznikol ako odpoved na zvlastnu formu sucasnej pop-kultury internetu, no zacal sa pouzivat a je na vzostupe.

Nepredpokladam, ze bude v dohladnej dobe pouzitelny na bezny nakup, ale vyuziva sa uz teraz hojne.
V sucasnosti za tak obrovskym kolisanim moze byt cokolvek, mozno aj cielene zneuzivanie konvencnych bank, ktorych sa koncept slobodnej kryptomeny ako takej samozrejme nepozdava. Pripadne prichod par majetnych hracov Bitcoinovu podu.
pavol54
17.12.13,20:39
príde soros a uvidíte bez britvy ostanete bez bitcoinov
B0D_Mr4ZU
17.12.13,20:50
musim uznat, ze tu vznika naozaj relevantna a obohacujuca debata ;)
myslim, ze precitanie si maleho clanku este nikomu neublizilo, ak teda zrovna nesiel 130 na dialnici...
pavol54
17.12.13,20:57
ešte sa odpočíta hodnota práce minera, človek je iný staviteľ ako včela tá tvorí presný tvar z generácie na generáciu, ale človek je tvor mysliaci a spravidla vymyslí niečo ako toho druhého o...ť to je debata na niekoľko hodín niekedy sú lepšie cepy a prázdna slama
comodo
18.12.13,08:19
kazdopadne su i tu informacie , ktore prinesu cloveku nazor.
Teoreticky by sa takto dala vytvorit napr. oblastna mena.
Ale asi ich nekupim :-)
Aktualne info :
http://www.novinky.cz/ekonomika/322474-kurz-bitcoinu-se-propadl-o-polovinu-burza-v-cine-odmita-vklady.html
jslancik
18.12.13,08:24
130 v obci by bolo horšie :)
Braňo
18.12.13,08:25
je to čisto virtuálna mena, nie je ničím krytá a hodnota je stanovená iba na základe ponuky a dopytu, čiže aj extrémne poklesy a rasty hodnoty sú možné. Bitcoin nie je podvod, nakoľko pravidlá vieš na začiatku a počet bitcoinov je obmedzený (nie je možné dotlačiť). Pokiaľ máš pocit, že ostatné meny sú kryté zlatom, tak si treba dať studenú sprchu a pozrieť pár dokumentov na youtube.
jslancik
18.12.13,08:28
"...že ostatné meny sú NIEČÍM kryté..."
B0D_Mr4ZU
18.12.13,08:35
Tiez by som bitcoiny nekupoval za eura. Ziskal by som ich predajom napriklad grafickej karty. V sucasnosi ich ale hlavne tazim/minujem.
LukyKs
18.12.13,08:37
ee

Okrem bežnej meny (ktorá je akotak krytá štátom) je bitcoin krytý iba bezmedznou důverou naivných ľudí veriacich v ľahký zárobok :D :D :D

PS
VŽDY zarobí iba organizátor
jslancik
18.12.13,08:40
kupovať - ťažko. zarobiť - OK, zaujímavé. Len čo s nimi potom - držať, predať? Osobne v súvislosti s BTC preferujem jedine forex, intraday. Dlhodobejšie je to otázne, veľmi otázne. Možno sa udrží, vyšvihne, ale riziko je veľmi veľké, neprijateľné.
B0D_Mr4ZU
18.12.13,08:47
je vela online-shopov alebo aukcii, kde mozes pouzivat bitcoiny, takze asi to by bolo hlavne vyuzitie v sucasnosti.
Hodnotu mu davaju len sami ludia (co je pripad aj konvencnych mien v sucasnosti), ale ma emisny strop 21MBTC, viac ich uz nebude, takze znizovanie hodnoty "tlacenim" BTC sa eliminuje.. (nie, tieto atributy sa nedaju menit, musela by sa zrusit cela siet, vymazat kazdy zaznam u kazdeho uzivatela a BTCsiet sa spustit nanovo s inymi hodnotami, takze 21MBTC je finalny pocet.)
jslancik
18.12.13,08:49
akým spôsobom ťažíš? čo môžeš odporučiť?
duves
18.12.13,08:50
štát nekryje menu, aspon určite nie €. Možno za byvaleho režimu štáť prostredníctvo ŠBČS písal na bankovky, čím je to kryte. Som fakt prekvapeny, ako ludia tapaju. Ešte napíšte, že nove peniaze emituje štat a padnem na zadok.
B0D_Mr4ZU
18.12.13,08:58
odporucam pool-mining a asi najpouzivanejsim je slush's pool www(bodka)bitcoin(bodka)cz
su tam aj vsetky informacie, ktore potrebuje zacinajuci miner.
tazi sa vacsinou na PC s vykonnymi grafickymi kartami, ktore su pomerne drahe (teda v obchodoch) nieco ako ATI radeon HD 7970
dalsia moznost je zakupenie ASIC zariadeni, ktore su urcene vylucne na tazenie BTC (ani vacsinu inych kryptomien nevytazia), ale z toho si niekto spravil obrovsky biznis a predavaju to tak za 2500eur jedno :D
dalsou otazkou je spotreba elektriky... ak mi grafika zere 350W a mam to pustene 24h/den je to dost velka polozka a treba zvazit navratnost investicie a nakladov...
(s tymto mi nevie niekto poradit? http://www.porada.sk/t230340-z-coho-presne-a-ako-sa-vypocitava-clo-a-dph-pri-dovoze-z-krajiny-mimo-eu.html potrebujem trochu pomoc :D )
jslancik
19.12.13,14:25
a napr. s amd radeon R9 290 by bol problém? Sú GPU lepšie a horšie, alebo na niektorých to vôbec nefunguje, resp. neefektívne? na mining hw comparison som tieto R9 xxx akosi nenašiel, preto sa pýtam.
Braňo
26.09.14,09:12