pilif87
17.12.13,14:17
poprosim o radu. manzelovi v roku 2004 zomrela mama. s otcom boli rozvedeny. na dedicskom konani sa aj zo sestrou (boli iba dvaja surodenci) obaja zriekli dedicstva po matke. teraz vsak prisla vyzva od exekutora na zaplatenie dlhu na zdravotnej poistovni po mame vo vyske 224€. ked manzel volal s exekútorom, ze sa vzdal dedicstva, a nic nezdedil, ze platit by teda asi nic nemal, tak mu exekutor povedal, ze vraj ma nejaky vypis z banky, kde po matkinej smrti boli z matkinej vkladnej knizky vybrane peniaze vo vyske vtedy 20.000Sk. kto ich vybral, mu nepovedal. manzel to vsak nebol, pravdepodobne jeho sestra, s ktorou nekomunikuje uz viac ako 15 rokov. je manzel povinny platit, ak sa vzdal dedicstva a peniaze z banky nevyberal on? dakujem
bodliak
17.12.13,13:22
V lehote podať odpor. Nepremeškať termín.
pilif87
17.12.13,13:29
dakujem, a to je 15 dni od dorucenia? a nebude mu treba ist do banky a ziadat o nejake potvrdenie, kto a kedy vyberal peniaze z vkladnej knizky?
Mária27
17.12.13,14:01
Pri výbere v banke sa kontroluje občiansky preukaz - banka to bude povinná predložiť.
bodliak
17.12.13,15:39
Kto vyberal - to nech si zisťuje exekútor.
bubkoch
17.12.13,15:54
a nie je irelevantne kto vyberal ? vsak ma pravoplatne uznesenie sudu o dedicstve kde je uvedene ze nic nezdedil lebo sa vzdal dedicstva ...
a ak tie peniaze existovali a mali byt predmetom dedicstva, nemal by najskor exekutor obnovit dedicske konanie o novoobjavenom majetku a vymahat peniaze od toho kto ich vybral ?
ci sa mylim ?
asterix174
17.12.13,18:39
Určite nič neplatiť. Nech exekútor zisťuje kto mal dispozičné právo k účtu ked z neho vyberal aj po smrti majiteľa, Aj tak neviem či banka vydá peniaze disponentovi ked majiteľ je mrtvy. Ale určite nič neplatiť. Exekútor nemá právo žiadať peniaze v prípade že nič nezdedil, ale ten kto vyberal z toho účtu bude musieť platiť pretože výber po smrti je istá forma dedičstva aj keď nie oficiálna.
pilif87
20.12.13,16:37
dakujem vam vsetkym za rady. nejako som to skomponovala a poslala. dakujem :)