Jana103
18.12.13,07:47
Veľa som si tu toho prečítala, chcem sa len uistiť, či som to pochopila správne. Sme spoločnosť, ktorá vykonáva obchodnú činnosť (nákup a predaj tovaru) a zároveň vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajíma platcom aj neplatcom DPH. Ak by sme neplatcom DPH faktúrovali nájom bez DPH, t.j. oslobodený, museli by sme rátať koeficient. Ide mi o to, že potom by sme koeficientom prepočítavali všetky vstupy aj z obchodnej činnosti, alebo len tie ktoré sa týkajú nájmu (voda, elektrina, plyn a pod.) ? Obchodnú činnosť vykonávame v inej budove. Ak to vyfakturujem aj neplatcom DPH s DPH, tak koeficient neriešim, že? Ďakujem vopred veľmi pekne za pomoc a odpovede.
Keďže nikto nič, tak som sa dúfam, že z toho vysomárila sama správne: prepočítavajú sa len vstupy tie, ktoré súvisia s nájmom (plyn, elektrina a pod.), ale tu vstupuje ďalšia otázka: ak v budúcnosti budeme na danej budove vykonávať technické zhodnotenie, tak DPH z daného TZ budeme prepočítavať koeficientom, že?
a_je_to
21.12.13,21:29
Pri uplatňovaní odpočtu musíš rozlišovať DPH na takú, čo :
- máš nárok na plný odpočet - z obchodov, nesúvisiacich s oslobodeným prenájmom
- nemáš nárok na žiadny odpočet, lebo súvisí iba s výdavkom na oslobodený prenájom
- máš nárok na odpočet podľa koeficientu - lebo jeden výdavok súvisí aj s oslobodenými aj so zdaňovanými - podľa pomeru všetkých dosiahnutých tržieb.
Ak vymeníš dvere na priestoroch s oslobodeným prenájmom, nemáš nárok na žiadny odpočet - celé ide do nákladov. Ak natrieš strechu na budove - tak odpočet koeficientom. Bacha - elektriku a vodu fakturuješ aj u oslobodeného nájmu s DPH, iba nájom je oslobodený. Takže elektrika by koeficientom nemala ísť. Iba elektrika, aj výdavky, účtované do správnej réžie idú koeficientom. A tam rozlišovanie nemá konca. Napr.aj toner, ktorým tlačíš faktúry pre zdanených aj oslobodených by mal ísť koeficientom.