Heni
18.12.13,12:28
V neziskovej organizácii založenej na výučbu jazykov je štatutárom – riaditeľom pán XY.
Tento pán má zároveň aj živnostenský list na základe ktorého môže vyučovať jazyky.
Má v pláne s neziskovkou uzavrieť zmluvu a svoje odučené hodiny fakturovať ako SZČO tejto neziskovke. Toto sa mi ale nezdá ako možné riešenie.
V prípade, ak by v neziskovke chcel osobne vyučovať – mal by mať uzatvorený prac. pomer alebo dohodu o prac. činnosti, či sa mýlim?
Andrej13
18.12.13,17:07
:) áno mal by mať pracovný pomer, ale keďže to v tomto štáte nikto nerešpektuje, tak väčšina pracovala na dohody, a preto sa zaviedli odvody z dohôd. A keďže to v tomto štáte nikto nerešpektuje, tak niektorý "pracovali" na živnosť a tí už odvody platia a stále vyššie, takže je to ok.

Takže k odpovedi, podľa môjho názoru by mal mať pracovný pomer, ale v praxi sa využívajú aj živnosti a zmluvy so živnostníkmi.
Heni
18.12.13,17:37
No, podľa zákona o neziskovkách, konkrétne podľa par. 27 mi vychádza, že by nemal "pracovať" na živnosť... ale tiež mi pán riaditeľ argumentuje tým, že "tak sa to robí"... ale ja s tým nesúhlasím... :(
Andrej13
18.12.13,19:17
je to predsa riaditeľ. on je zodpovedný, a prípadne s ním komunikujte mailom, aby ste mala dôkaz o tom, že ste ho informovala. ide o to správne umiestniť zodpovednosť. ani ja som s tým dlho nesúhlasil, ale zistil som, že jeden proti všetkým je moc, tak nech si robí každý ako uzná za vhodné.