avalik
18.12.13,14:21
Oznámenie k zmenám pri uplatňovaní zákona o DPH pri združeniach od 1.1.2014

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/2013_dph_zdruzenia.pdf
Zita5
20.12.13,05:57
Hodné podania na ústavný súd a určite by bola vhodná verejná diskusia ľudí z praxe, myslím ľudí, ktorí vykonávajú spoločnú podnikateľskú činnosť v rámci združení .Nie je to také ľahké , ako si niekto myslí. Upierajú nám naše práva v súlade s ostatnými zákonmi a ústavou .Ja mám rešpektovať zákon o DPH a to čo je uvedené v oznámení o tom zákon o DPH nepojednáva, rieši len registráciu podľa novely zákona o DPH od 1.1.2014 ..
uko
20.12.13,07:28
presne. vôbec tomu nerozumiem a neviem si predstaviť čo teraz. vraj sa nemôže stať aby ak každý člen združenia skutočne vykonáva činnosť... aby všetky plnenia vykazoval len jeden a ostatní podávali negatívne DP.

my sme prípad kedy dvaja členovia-manželia vykonávame spoločne jednu činnosť- nákup tovaru za účelom jeho ďalšieho predaja. jeden má na starosti ekonomickú stránku podnikania a druhý obchodnú. všetko je vedené na mňa-účtovníctvo, mzdy, dane. DPH sa robilo u mňa a u manžela negatívne. vôbec si neviem predstaviť ako to mám akože teraz robiť!!!
janasim
20.12.13,08:45
Takých nás je veľa, čo nevieme ako ďalej...a musíme to vyriešiť...čas sa kráti
Fabius
21.12.13,04:08
My sme dvaja v združení. 1 člen by pozastavil živnosť a by sa stal zamestnancom - robil by sa 1 kontrolný výkaz, ale čo so zásobami / jedná sa o maloobchod/ - bolo by treba odviesť DPH a zvýšiť základ dane ?
uko
23.12.13,07:01
..nemohli by sme sa zaregistrovat ako skupina podla paragrafu 4b zákona o DPH?
vikinka
23.12.13,07:02
To oznámenie podľa mňa vôbec nerieši maloobchod, neviem či uvažujem správne ale podľa toho čo som niekoľkokrát čítala, tak som prišla k záveru, že dáme doplniť IČ DPH na ERP aj spoločníka, tržbu budem deliť pomerom a daň na vstupe podľa faktúr, ktoré budeme dávať vystavovať dodávateľom podľa podielu, t.z.že napr.dvaja spoločníci budú dve faktúry podľa podielu na ten istý tovar, kde budú uvedené potrebné údaje každej zdanit.osoby.Prosím skúste niekto vyjadriť svoj názor.
vikinka
26.12.13,13:14
Prosím , je niekto kto má ten istý problém?Skúste sa niekto vyjadriť, lebo čas sa kráti.
Zita5
26.12.13,15:30
Myslím, že sa musia vyjadriť kompetentní , nie tu na Porade , ale tam vyššie ....ja osobne neviem tiež čo budem v novom roku robiť , to oznámenie je nepostačujúce ...si dovolím tvrdiť .
Milika
28.12.13,13:59
Aj ja účtujem združenie. Doteraz som viedla jedno účtovníctvo za združenie a na konci roku som v daňovom priznaní vypočítala podiel podľa zmluvy o združeni. Teraz sa bude musieť viesť účtovníctvo pre každého účastníka združenia samostatne - keďže si budú si musieť medzi sebou faktúrovať podiel podľa zmluvy o združení (napr. energie, plyn, telefóny,...) Tomu sa hovorí uľahčenie podnikania.
Víkinka, myslíš si, že nejaký dodávateľ Ti vystaví napr. za dodávku plynu 2 faktúry? A neviem, či aj po technickej stránke je možné do adresára v účt.programe nahrať adresu tak aby tam figurovali obidvaja (traja,štyria..)podnikatelia-združenári.
veva125
29.12.13,13:55
Na aku mailovu adresu ...@financnasprava.sk mam poslat otazku ohladom pouzivania ERP v maloobchode v zdruzeniach ? Nic som na webe nenasla...
Zita5
30.12.13,06:10
Zákon o používaní ERP od 1.1.2014 neuvádza vo svojich ustanoveniach nič nové pre tých, ktorý podnikajú spoločne na základe Zmluvy o združení . § 3 odst. 5 a § 7 odst. 2 stále rovnako hovorí, že pokiaľ podnikajú formou združenia a predávajú svoj tovar a služby na jednom mieste , tak môžu používať jednu spoločnú pokladnicu. Nerieši nič nové z dôvodu zmien zákona o DPH ...ani samotný zákon o DPH nerieši nič nové, len registráciu a sledovanie obratu. Inak nič také , čo sa uvádza v Oznámení FRSR .Ja stále nechápem prečo by som mala dodržiavať nejaké Oznámenie, ktoré je na stránke FRSR ...pre mňa je podstatný zákon . Ak by ma za niečo niekto z pohľadu združenia pokutoval a vec by sa dostala až na súd , to oznámenie ktoré je na ich stránke , je ako dôkaz právne irelevantný pre súd nakoľko ja musím plniť to , čo konkrétne mi prikazuje zákon o DPH a súvisiace zákony .....prikladám aj zákon o ERP od 1.1.2014.
----------------------------------------------------------------------------------------
O tom prečo píšem , že oznámenie FRSR je pre súdny spor právne irelevantný si prečítajte túto tému , tam som priložila aj rozsudok, kde sa takto vyjadrujú http://www.porada.sk/t130841-stravne-listky-spatne-u-s-r-o-stanovisko-drsr.html
marjankaj
30.12.13,06:41
Zitka, konečne ti dochádza, že dôležité je to, čo je napísané v zákone. A nie nejaké usmernenie alebo pokyny drsr alebo mrsr, dokonca aj ministerstva.
Zita5
30.12.13,06:44
Účtuješ nejaké združenie , ak áno ako si sa rozhodol postupovať od 1.1.2014 ? Ja osobne idem po starom čo sa týka §§49 a 51 zákona o DPH pokiaľ nezmenia zákon Už som rozhodnutá aj za cenu , že by som sa mala pri prípadnej pokute súdiť .
marjankaj
30.12.13,07:05
Momentálne neúčtujem. Posledné združenie má prerušenú živnosť a nie je platiteľom DPH. Takže toto zatiaľ nemusím riešiť.
marjankaj
30.12.13,07:57
Tak trochu zbežne som pozrel ten §4.
Mne z toho vychádza, že všetci účastníci združenia nemusia byť registrovaní ako platcovia DPH.
Myslím, že celý tento humbuk vznikol kvôli kontrolnému výkazu.
Zita5
30.12.13,08:01
Janko §4 je jasný každému(tu problém nevidím žiaden ) , horšie je to Oznámenie , ktoré prilepili na stránku . Ako ja môžem donútiť dodávateľa , aby uviedol na FA napr. 5 členov aj s jeho obchodnými údajmi na FA ako odberateľ ...neviaže ich k tomu žiadna povinnosť a po druhé softwérovo to nie je možné ...a za ďalšie , to nezmyselné prefaktúrovávanie ...sodoma gomora ...neviem či si čítal ten oznam celý čo navrhujú ....

Okrem iného 2.januára už združenia musia fungovať ...a nevedia ako , tak buď hop alebo trop ..ja som sa rozhodla ísť starou cestou .
marjankaj
30.12.13,08:07
Zitka veď ústava SR čl.2 jasne hovorí, čím sa máme riadiť my a aj čím sa majú riadiť štátne orgány. Teda zákonom. Chcel by som vidieť aký paragraf by si porušila. To by museli uviesť.
Skús sa ich opýtať, aký paragraf by si porušila.
Zita5
30.12.13,08:17
Telefonovala som teraz do Krosu ...od metodičiek z MF SR majú pokyn , že v tejto dobe softwérovo sa to dá spraviť tak , jedine že sa vytvorí nová firma .....to znamená že vytvoriť samostatne účtovníctvo ďalších členov ....ale však každý člen , ktorý pracuje v združení už má vytvorené svoje účtovníctvo ....z toho mi vyplýva , že žiadne buď a alebo b neexistuje podľa oznámenia z FRSR ....jedine cesta , že na jednu zákazku spraviť toľko faktúr , koľko je členov združenia vo výške ich podielu a taktiež aj nakúpiť materiál , alebo si to prefaktúrovať .

KROS zatiaľ nevie ako túto situáciu riešiť a ani nevedia , kedy k vôbec k nejakému riešeniu pristúpia .
marjankaj
30.12.13,08:27
Také metodičky by som niekam poslal.
Horšie že KROS nevie ako to má urobiť. A vraj softvéristi(či aj KROS neviem) hovorili, že v tom nevidia problém, ako to prezentoval Kazisvet.
Už vidím ako elektrárne a plynárne vystavujú na jeden elektromer/plynomer viac faktúr podľa pomeru v zmluve o združení.
janasim
30.12.13,09:45
Konkrétne plynárne to neurobia...klient sa informoval
veva125
30.12.13,09:47
Takže, ak to správne chápem, zo zákona o DPH vyhodili tú časť o poverenej osobe, ktorá má podávať priznanie k DPH za oboch členov združenia. Zároveň je ale možnosť používať jednu ERP v združení. Čiže všetky príjmy budú stále na jedného člena združenia v prípade maloobchodu. To, že zo zákona vypadla časť s pokynmi ako to robiť (poverena osoba), neznamená, že ak to tak robiť budeme aj naďalej, že niečo porušujeme. Alebo, čo by sme tým porušili, keby sme šli po starom ?
janasim
30.12.13,09:53
Mám dve združenia...klient to vyriešil tak, že manželka , ktorá mala 50% podiel prerušila živnosť a zamestnala sa u manžela. U druhého klienta idem cestou prefaktúrovania si navzájom...čiže ďalšie účtovníctvo...druhý účet...asi..ešte stále neviem domysleť všetky detaily.
janasim
30.12.13,09:55
Tržby budem tiež deliť...prefaktúrovavať
Zita5
30.12.13,10:26
Nech mi niekto vysvetlí ....prečo by som mala robiť kroky ako pozastaviť či zrušiť živnosť ! Ja sa čudujem , že ľudia takto uvažujú ....zasahujú do našich práv na podnikanie a združovanie sa.
veva125
30.12.13,11:08
janaim - ako budete delit trzby ? prefakturovavat polozku po polozke ? viest dve skladove evidencie ? na fakture musi byt druh tovaru, mnozstvo...
vikinka
30.12.13,11:11
V poradcovi č.6 roč.2014 v komentári pri § 4 je napísané že po 1.1.2014 uviesť do DP tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku združenia a uviesť do časti D1 KV.
Tržby budem deliť podľa podielu spoločníka, nič nebudem prefakturovávať, faktúry od dodávateľov tovaru budem deliť zase podľa podielu t.z. že budeme žiadať dve faktúry,keďže sa jedná o dvoch spoloč.a tie budem uvádzať v KV, na každého spoločníka zvlášť. Nájom,telefón a ostatné režijné náklady budem prefakturovávať, inak si to neviem v praxi predstaviť.
Rozalka
30.12.13,11:14
Tržby budem tiež deliť...prefaktúrovavať
Prefakturovanie tržieb .... hmmm, a došlo k nejakému dodaniu?

Máme združenie, ktoré varí v závodnej kuchyni. Jeden z členov má licenciu na varenie, druhý nie, ten nakupuje a riadi všetko ostatné.
Ako môže fakturovať 1/2 tržby ten, kto nemá výučný list? veď to by bolo neoprávnené podnikanie.
A môže zas ten druhý prefakturovať dodanie materiálu, ktorý bol použitý k vareniu, keď k žiadnemu dodaniu nedošlo?
a čo v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia? v súhrnnom výkaze dodávateľa bude určite len jeden z členov.
Prečo mám pocit, že toto mohli vymyslieť len diletanti?
janasim
30.12.13,11:38
Združenie predáva výrobky veľkým obchodným reťazcom...zmluva je len na jedného, nie je možné aby každý člen vystavoval faktúry na svoj podiel..preto sa to bude musieť prefakturovávať... ako inak by som to dostala do KV... no tie tržby ... to fakt ešte neviem
marjankaj
30.12.13,15:46
Konkrétne plynárne to neurobia...klient sa informoval
Veď iba dilino by si to mohol myslieť.
marjankaj
31.12.13,09:15
V poradcovi č.6 roč.2014 v komentári pri § 4 je napísané že po 1.1.2014 uviesť do DP tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku združenia a uviesť do časti D1 KV.
Tržby budem deliť podľa podielu spoločníka, nič nebudem prefakturovávať, faktúry od dodávateľov tovaru budem deliť zase podľa podielu t.z. že budeme žiadať dve faktúry,keďže sa jedná o dvoch spoloč.a tie budem uvádzať v KV, na každého spoločníka zvlášť. Nájom,telefón a ostatné režijné náklady budem prefakturovávať, inak si to neviem v praxi predstaviť.
No a ako budeš deliť bločky o drobných nákupoch? Tiež budeš prefakturovávať? Alebo žiadať vystaviť bločky v pomere ako ste sa dohodli v združení?
marjankaj
31.12.13,09:18
V tom poradcovi síce niečo napísali. Ale má to nejakú oporu v zákone, že to takto treba fakturovať? Myslím zákon o účtovníctve a zákon o DPH.
Teda platiteľ DPH by to mal prefakurovávať a neplatiteľ už nemusí?
To kde sme? V kocúrkove?
Miska 1
02.01.14,10:53
Ja si neviem ani predstaviť že by som mala každú faktúru re fakturovať členom združenia. Rozmýšľam ,že by som až na konci mesiaca urobila súhrnné faktúry za tovar , služby , mzdy atď. Len neviem či sme nemali teraz na začiatku roka rozdeliť spoločný bankový účet medzi všetkých členov združenia - podľa pomeru v zmluve. Neviem čo bude s prichádzajúcimi a odchádzajúcimi platbami za rok 2013 . Vynárajú sa stále nové a nové problémy . Hlavu hore musíme to riešiť .
Zita5
03.01.14,06:27
http://www.szk.sk/files/financna-sprava-informuje/2013-12-09-TS-novinky-pre-zdruzenia.pdf

Mgr. Patrícia Macíková, hovorkyňa
finančnej správy



Zmena legislatívy si sľubuje vyšší výber daní. Pri spoločnom podnikaní v
združení si členovia medzi sebou neuplatňovali daň. Neprefakturovali si medzi sebou služby, ktoré si navzájom poskytli, tak, ako to bolo povinnosťou u iných podnikateľov. Nové podmienky zadefinované v zákone sú postavené na samostatnom
pôsobení každého člena združenia. Po prvý krát sa uplatnia za mesiac január 2014 resp. prvý štvrť rok 2014.


Môj komentár :
mne to pripadá ako by tými najväčšími zlodejmi boli členovia združení preto štátu toľko chýba v štátnej kase.
Však daň uvádzala v záznamoch a v DP len poverená osoba, postupovali sme podľa starých zákonov o DPH ...čo sme si mali medzi sebou prefakturovávať ? Ak sa vykonávala len spoločná práca , nevidím dôvod prefakturácie , ale ak niekto mal aj inú činnosť , tak mohol prefakturovať pokiaľ dodal plnenie pre spoločnú činnosť .

Strašne by ma zaujímala čo sa myslí pod týmto pojmom „ povinnosť u iných podnikateľov „ čo tým pani hovorkyňa mala na mysli .

http://www.szk.sk/files/financna-sprava-informuje/2013-12-09-TS-novinky-pre-zdruzenia.pdf
Zita5
03.01.14,06:38
Včera som sa venovala oznámeniu ktoré je v úvodom tejto témy , pozvala som si klienta vysvetlila som mu záležitosti .....záver žiaden , pokračujeme v debate na budúci týždeň .Ale prebrali sme rôzne pohľady a varianty na združenie , keď z ktorejkoľvek svetovej strany by sme chceli toto spoločné podnikanie niekam posunúť tak vždy sme narazili na niektorý z problémov .Ak máte čas posúďte moje vyjadrenia na jednotlivé body citované z Oznámenia ...kde a čo sa nám vyskytlo .....pri spoločnom podnikaní
Miska 1
03.01.14,11:54
Sme združenie z troma členmi - fyzické osoby. Podnikáme spolu už 18 rokov. Nemali sme združenie len sme tak fungovali . Vždy na konci mesiaca sme podľa výsledku v mesiaci navzájom refakturovali - tak aby to mal každý rovnako. Pred šiestimi rokmi sme mali daňovú kontrolu - oni nám všetky faktúry za refakturáciu vyhodili - že nedochádza k priamemu dodaniu. Dotlačili nás k tomu že sme museli uzatvoriť združenie. A teraz sa vraciame späť k refakturácii - ideme znova naspäť. Kto nám zaručí že že nepríde znova akční kontrolór a znova všetko vyhodí ?
Mám dojem že oni sami nevedia čo chcú od nás.
marjankaj
03.01.14,12:01
Som zvedavý ako odôvodnia, že refakturovať musia iba platcovia DPH. Pri neplatcoch to zostane po starom.

Uvítam, ak niekto priloží paragraf, ktorý prikazuje tú refakturáciu.
janasim
03.01.14,15:09
Zita 5, vysoko vyzdvihujem absolútne presný popis problémov združenia , napísaný tak ako by si mi hovorila z duše...zápasím s ním rovnako...podnikatelia chcú od nás , účtovníkov už riešenie ...a správne ...ako mi dnes povedal klient,"aby som neplatil pokutu!"
Thelmy
04.01.14,15:44
Po preštudovaní metodického pokynu som opäť prišla k záveru, že ten kto ho napísal nemá ani šajnu ako podnikajú a účtujú združenia. My máme združenie 50:50 jedná sa o spoločné príjmy z prenajímania budov. Boli sme sa informovať u dodávateľov energií, či by mohli na jednu fa uvádzať identifikátory obidvoch odberateľov. Nemohli a prečo by to aj mali robiť niečo navyše. Veď na jeden elektromer alebo vodomer majú zmluvu s jedným odberateľom. Takže by ostávala len prefakturácia - ale v našom prípade nie je možné ani to pretože keďže zmluvy o prenájme máme aj s platičmi a neplatičmi DPH. Tak účtujeme DPH na základe koeficientu. A prefakturácia by nám teda poriadne zavarila. Rozhodla som sa, že zatiaľ idem účtovať po starom - len dúfam, že po nejakom čase keď sa všetko vyrieši nabehnú hneď daňováci a naváľajú nám pokuty a penále. Lebo síce teraz ani oni nevedia poriadne čo a ako - ale potom budú veľmi múdri. Čím viacej takýchto "príjemných" zmien zameraných proti podnikateľom, tým má človek väčšiu chuť bachnúť sa na podporu a nech sa o nás stará štát - keď už sme takí zlodeji.
Janulka 1
06.01.14,08:48
Rozmýšľala som a k tomuto som došla .
Čo vy na to ?

1. Refakturácia každej faktúry je nemožná – mesačne 400 faktúr – časovo nemožné
Môj návrh. : 1x mesačne rafakturácia podľa druhu.
- Tovar + DPH
- Tovar osl. Od DPH - §69
- Služby + DPH
- Energie + DPH
- Mzdy bez DPH
- Cestná daň bez DPH
- Daň z nehnuteľnosti bez DPH
Na každý druh zvlášť faktúra aby to bolo prehľadné – príloha podrobný rozpis čo sa refakturuje.
2. Neviem ako budem postupovať pri fakturácii do EU. Je nemožné rozdeliť fakturáciu , je nemožne žiadať odberateľa či dodávateľa o to aby sa na faktúrach uvádzali všetci členovia združenia. Máme zazmlune dlhodobo kontakty podľa obratu – nie je možné iné riešenie.
Ako budem postupovať pri refakturácii ? Jeden člen združenia to dá do daňového priznania aj do súhrnného výkazu a aj na intarstat . Čo ostatný členovia ? Ako postupovať ?

3. Ďalši problém člen združenia – bývalá „ poverená osoba „ je registrovaná ako platca DPH v Českej republike. Ako sa tam bude postupovať ? Člen združenia ako bude ostatným členom refakturovať dodanie tovaru ?

4. Spoločný bankový účet združenia .
Môj návrh k 1.1.2014 ho rozdeliť medzi členov združenia .
Máme jednoduché účtovníctvo – čo bude s platbami ktoré sa týkajú roka 2013 ?
Prichádzajúce a odchádzajúce platby .
Môj návrh rozdeliť platby medzi členov združenia – preposlanie úhrad na účty či sa jedná o plusy alebo o mínusy a zaúčtovať ich cez interné doklady podľa zákona o dani z príjmu.

5. Spoločný majetok združenia – odpisovaný.
Môj návrh – urobiť dodatok ku zmlúve združenia .
Odpisovať majetok bude každý člen združenia podľa podielu.

6. Sklad
Problém . Sklad nie je možné rozdeliť nakoľko nebude dochádzať k dodaniu tovaru . Bude stále len refakturácia. Dodanie tovaru robí u nás len jeden člen združenia .
Ako účtovať sklad ?

7. Výkazy na životné prostredie.
Kto bude posielať výkazy ?
Zita5
06.01.14,09:02
Združenie by malo robiť zmenu len podľa zákona o DPH a nie o inom ...to znamená neviem prečo by nemohli mať napr.spoločný účet ....však platby nebudú chodiť podľa podielov ......toto ja vôbec neriešim, lebo to je už veľmi prekombinované a ani nemusí byť ..ani riešiť nebudem spoločný účet im zostane ...pre mňa zmena z pohľadu DPH nie je zmenou napr. Zákona o dani z príjmu ...Dohoda je prvoradá , dohodli sa , že budú používať spoločný účet ....ten im rušiť nebudem .
Janulka 1
06.01.14,09:17
To už potom nebude účtovníctvo to bude chaos.
My máme jednoduché účtovníctvo.
To potom nebudú sedieť ani faktúry ani platby. Musí byť v tom systém.
Načo my bude refakturácia podľa zákona o DPH keď to nebude sedieť podľa zákona o dani z príjmu.
Daňovým úradníčkam nevysvetlím .
Zita5
06.01.14,10:42
To už potom nebude účtovníctvo to bude chaos.
My máme jednoduché účtovníctvo.
To potom nebudú sedieť ani faktúry ani platby. Musí byť v tom systém.
Načo my bude refakturácia podľa zákona o DPH keď to nebude sedieť podľa zákona o dani z príjmu.
Daňovým úradníčkam nevysvetlím .
Prečo by bol chaos , poverená osoba zostáva aj naďalej ......akurát zákon o DPH poverenú osobu neakceptuje .
marjankaj
06.01.14,10:48
To už potom nebude účtovníctvo to bude chaos.
My máme jednoduché účtovníctvo.
To potom nebudú sedieť ani faktúry ani platby. Musí byť v tom systém.
Načo my bude refakturácia podľa zákona o DPH keď to nebude sedieť podľa zákona o dani z príjmu.
Daňovým úradníčkam nevysvetlím .
Prečo by bol chaos , poverená osoba zostáva aj naďalej ......akurát zákon o DPH poverenú osobu neakceptuje .
A prečo by neakceptoval?
Poverená osoba bude účtovať na svoje IČDPH. Na konci roka rozdelí svoje príjmy a výdavky podľa dohodnutého pomeru. A bude jedno, či ostatní členovia združenia budú alebo nebudú platcami DPH.
Zita5
06.01.14,11:11
To už potom nebude účtovníctvo to bude chaos.
My máme jednoduché účtovníctvo.
To potom nebudú sedieť ani faktúry ani platby. Musí byť v tom systém.
Načo my bude refakturácia podľa zákona o DPH keď to nebude sedieť podľa zákona o dani z príjmu.
Daňovým úradníčkam nevysvetlím .
Prečo by bol chaos , poverená osoba zostáva aj naďalej ......akurát zákon o DPH poverenú osobu neakceptuje .
A prečo by neakceptoval?
Poverená osoba bude účtovať na svoje IČDPH. Na konci roka rozdelí svoje príjmy a výdavky podľa dohodnutého pomeru. A bude jedno, či ostatní členovia združenia budú alebo nebudú platcami DPH.

Mala som na mysli konkrétne toto . Vyberám z oznámenia
Vypustenie odsekov 2 a 3 a druhej vety ods. 4 v § 4 zákona o DPH upravujúcich
registráciu osôb, ktoré podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení s účinnosťou
od 1.1.2014 znamená, že:
 poverená osoba za spoločnú činnosť členov združenia podľa zákona o DPH v znení účinnom
od 1.1.2014
už nie je oprávnená:
- vyhotovovať za združenie faktúry,
- uvádzať vo svojom daňovom priznaní, vo svojom súhrnnom výkaze údaje za
podnikanie v rámci celého združenia,
- viesť za spoločnú činnosť členov združenia záznamy podľa § 70 zákona o DPH.
marjankaj
06.01.14,11:36
Zitka, veď predsa nie je povinnosť riadiť sa podľa nejakého oznámenia.
Bude viesť evidenciu DPH iba na svoje meno. A do daňového priznania z príjmu si uvedie iba príslušný podiel príjmov a výdavkov. Tak ako doteraz.
Nepostrehol som, že by sa v tomto niečo zmenilo.
janasim
06.01.14,18:02
Pre mňa sú možné len dve varianty...1.)pri dvoch členoch združenia viesť komplet dve účtovníctva, teda aj so samostatnými účtami...alebo 2.) zostať pri starom . Neviem si totiž predstaviť ako by som účtovala to druhé účtovníctvo a ponechala len jeden spoločný účet.( Zita5)
marjankaj
06.01.14,18:43
Pre mňa sú možné len dve varianty...1.)pri dvoch členoch združenia viesť komplet dve účtovníctva, teda aj so samostatnými účtami...alebo 2.) zostať pri starom . Neviem si totiž predstaviť ako by som účtovala to druhé účtovníctvo a ponechala len jeden spoločný účet.( Zita5)
veď ten druhý člen združenia nebude mať o čom účtovať. Nebudú naňho vystavované faktúry a ani on nebude vystavovať. O čom by mal to účtovníctvo viesť?
janasim
06.01.14,20:20
Pre mňa sú možné len dve varianty...1.)pri dvoch členoch združenia viesť komplet dve účtovníctva, teda aj so samostatnými účtami...alebo 2.) zostať pri starom . Neviem si totiž predstaviť ako by som účtovala to druhé účtovníctvo a ponechala len jeden spoločný účet.( Zita5)
veď ten druhý člen združenia nebude mať o čom účtovať. Nebudú naňho vystavované faktúry a ani on nebude vystavovať. O čom by mal to účtovníctvo viesť?

Ale v mojom prvom variante by si prefakturovávali...tak ako to žiadajú daniari v oznámení .
marjankaj
06.01.14,20:22
Pre mňa sú možné len dve varianty...1.)pri dvoch členoch združenia viesť komplet dve účtovníctva, teda aj so samostatnými účtami...alebo 2.) zostať pri starom . Neviem si totiž predstaviť ako by som účtovala to druhé účtovníctvo a ponechala len jeden spoločný účet.( Zita5)
veď ten druhý člen združenia nebude mať o čom účtovať. Nebudú naňho vystavované faktúry a ani on nebude vystavovať. O čom by mal to účtovníctvo viesť?

Ale v mojom prvom variante by si prefakturovávali...tak ako to žiadajú daniari v oznámení .
A prečo by si to mali prefakturovať? Len preto, že si to nejaká metodička vymyslela? V ktorom zákone je to predpísané?
Nestačí sa riadiť zákonom o dani z príjmov §10?
marjankaj
06.01.14,20:33
Hodné podania na ústavný súd a určite by bola vhodná verejná diskusia ľudí z praxe, myslím ľudí, ktorí vykonávajú spoločnú podnikateľskú činnosť v rámci združení .Nie je to také ľahké , ako si niekto myslí. Upierajú nám naše práva v súlade s ostatnými zákonmi a ústavou .Ja mám rešpektovať zákon o DPH a to čo je uvedené v oznámení o tom zákon o DPH nepojednáva, rieši len registráciu podľa novely zákona o DPH od 1.1.2014 ..
A čo chceš podávať na ústavný súd. Oznámenie nie je právny predpis, takže sa ním nemusíš riadiť. K ničomu ťa nenúti. Neviem, čo by s tým mal robiť ústavný súd. Alebo ktorýkoľvek súd.

To by sa malo dávať na súd aj oznámenie miestneho rozhlasu, že tam príde kožkár vykupovať kožky?:eek:
marjankaj
06.01.14,21:12
Len tak mimochodom. Priložte vzor faktúry ako by sa mala refakturovať polovica tržby z ERP.
Kto by mal vystaviť faktúru? Ten čo má ERP alebo ten čo ju nemá?
To tie "metodičky" nenapísali?
Rozalka
09.01.14,17:44
Zitka, veď predsa nie je povinnosť riadiť sa podľa nejakého oznámenia.
Bude viesť evidenciu DPH iba na svoje meno. A do daňového priznania z príjmu si uvedie iba príslušný podiel príjmov a výdavkov. Tak ako doteraz.
Nepostrehol som, že by sa v tomto niečo zmenilo.
Áno, máš pravdu, že žiaden predpis to neprikazuje, len nejaké oznámenie.
No ale o 3-4 roky budú múdrejší (tí tam hore), a mohli by si to vysvetľovať takto: ak polovica výdavkov patrila tomu druhému členovi, tak prečo ste si uplatnili celú DPH?
Thelmy
14.01.14,14:33
Ako postupujete pri účtovaní za združenia ak ste platiteľmi DPH od 1.1.2014? Už ste robili konkrétne kroky,postupy ,ktoré boli v oznámení k zmenám o DPH?
xenia47
14.01.14,18:25
ja účtujem združenie 2 FO, ktoré podnikajú vo vlastnej budove, ktorá má 2 poschodia a každá FO podniká na 1 poschodí, ale s iným tovarom, čiže my sme mali 2 ERP aj doteraz, len všetko bolo na poverenú osobu. Teraz sme jednu ERP prehlásili na druhú FO, dodávateľom oznámili zmenu odberateľa a spoločné fa / energiu,..../ budem refakturovať.
Pre nás to bolo najjednoduchšie riešenie, lebo my máme skladovú evidenciu, na ktorú sú napojené ERP a len skladových kariet máme necelých 35000 ks a urobili sme dodatok k zmluve o združení.
Mila123
14.01.14,18:26
číňak?
xenia47
14.01.14,19:35
a Ty si už videl číňana so skladovou evidenciou na kartách ?
Almazia
16.01.14,09:04
Sme BSM manželia v združení. On - výroba - živnosť. Ja maloobchod - živnosť. Do 2013 som viedla učtovníctvo ako poverená za oboch na jedno IČ DPH, on nulová DPH, žiadne vystavené ani prijaté faktúry. Výroba ukončená. Teraz to mám všetko prefakturovať jemu ? Zvlášť účet ? Sklad ???
uko
16.01.14,14:12
..len potom aky to bude mat vplyv na dan z prijmov????
Janulapor
18.01.14,14:52
Aj my máme združenie dvoch FO - otec a syn. Jedná sa o autoopravárenské služby. Združenie nechceme ani nemôžeme zrušiť, s.r.o. zakladať nechceme, keďže podnikáme 20 rokov a máme veľa odberateľských aj dodávateľských zmlúv a za tú dobu dobré meno. Veľa som rozmýšľala ako to po tých úžasných zmenách vyriešiť. Jediné riešenie, ako to účtovne riešiť od 1.1.2014 sa mi zdá toto. Zmeny sa týkajú iba DPH, nie dane z príjmu. Takže, účtovať budeme všetko po starom na jedno IČ DPH a IČO ako doteraz. Spoločné účtovníctvo budem viesť naďalej - z dôvodu delenia na konci roka pre daň z príjmu. V každom z ich vlastných účtovníctiev /doteraz tam mali odvody a koncoročné podiely/ budem riešiť iba evidenciu DPH. Je to síce strašná administratívna práca - preúčtovávať podľa podielu každú došlú a vystavenú fa a tiež nákupy a tržby z ERP, ktoré sa týkajú DPH, ale iné riešenie som nevymyslela. Tým každý podá "svoje" daňové priznanie k DPH a kontrolný výkaz. Pri zrátaní oboch sa síce obrat aj výdavky umelo navýšia o 50%, ale výsledok bude po trojnásobnej práci rovnaký. Myslím, že takto by to malo byť správne podľa toho "opatrenia". Logické to vôbec nie je a fakt mi lezie na nervy toľko zbytočnej práce, ale nič iné som zatiaľ nevymyslela. Čo si o tom myslíte vy?
xenia47
19.01.14,18:55
Janulapor, prajem Ti veľa síl k zvládnutie tohto nariadenia.
janasim
19.01.14,19:47
To by som mala viesť na jednu firmu 3 účtovníctva ? Pre mňa nerealizovateľné.Ja stále čakám , že sa stane nejaký zázrak . Mám mesačného platcu, ktorý má za ten mesiac jeden plný šanon dokladov...
janasim
19.01.14,20:01
To nás nútia prehadzovať štrk z jednej kopy na druhú.
Janulapor
20.01.14,06:29
No, je to presne prehadzovať štrk z jednej kopy na druhú. Na zázrak už po všetkých skúsenostiach nečakám /pýtala som sa na školení pani z DRSR, či je šanca, že to nejak zmenia a povedala že určite NIE/. Tak som sa s tým nejak musela vysporiadať, tiež sme mesačný platcovia DPH a za mesiac máme veru aj 2-3 šanóny dokladov. Tak ako som písala som sa snažila si to zjednodušiť. V podstate nie sú to 3 kompletné účtovníctva, vykašlem sa na úhrady medzi členmi, aj účtovanie cez peňažný denník. Aspoň pokiaľ v DPH nie je podmienka zaplatenia. Riešiť budem iba /ako som uvidela/, evidenciu DPH pre každého samostane. Keby sa k tomu nemuseli robiť tie "prefakturovávacie faktúry - neviem to ani nazvať/, tak by to nebolo také strašné. Chcela som to robiť jednou sumou napríklad za všetky vystavené fa za mesiac, ale to mi neodporučil ani daňový poradca. Pokiaľ je fa, bolo by to treba samostatne. Ak nie, všetky drobné výdavky cez ERP, ktoré majú vplyv na DPH jednou sumou na konci mesiaca /len zase treba nejaký ich sumár a ten zo spoločného účtovníctva neviem ako by som dostala/.
V podstate je to celé jedna veľká blbosť, ja viem, ale teraz už nadávať nepomôže, treba nájsť spôsob ako to vyriešiť.....
Janulapor
20.01.14,08:56
Zita5, máte úplné pravdu, určite sa nami zaoberať nebudú. Aj keď tých združení je určite viac, lebo zrazu z každej strany počúvam - aj nás sa to týka, aj nás... Ale veľa z nich ani nevedia, že je zmena, niektorí urobili s.r.o. a tak budú riešiť iba pár mesiacov a ďalší pozastavili podnikanie jedného a zamestnali ho u druhého člena združenia /väčšinou sú to rodinné firmy/.
To, čo bude tá fa obsahovať ešte musím presne domyslieť. Ešte som žiadnu nevystavila, lebo čakám, aby som nainštalovala z Krosu AlfuPlus a rovno mi to uvádzalo do kontrolného výkazu.
Ja viem, že tie fa sú blbosť, lebo medzi sebou si nič nedodali, ani v podstate nevzniklo žiadne zdaniteľné plnenie a ten istý materiál vlastne "vyúčtuje/ dvakrát, ale iné riešenie stále neviem. Koniec-koncov, je to podľa toho ich "opatrenia".
Zatiaľ som myslela, že tam napíšem niečo ako:
Na základe Zákona o DPH, par..... a Zmluvy o združení zo dňa ..... Vám prefakturovávam 50% podiel na nakúpenom materiály /dodávateľská fa č...../ v celkovej sume: .................
Pri odberateľských fa detto, len to vyfakturuje ten druhý člen združenia a napíše podiel na tržbách?
Samozrejme, nebudem prefakturovávať nič, čo sa netýka DPh, ani mzdy....
Teším sa, že nie som v tej kaši sama, že to zaujíma aj niekoho iného....Viac hláv, viac rozumu....
Almazia
20.01.14,11:54
Takže po porade s DU (manželia v BSM) - ukončenie združenia, k 31.12.2013 rozdelenie skladu (cez príjemky , výdajky), rozdelenie záväzkov a pohľadávok... Dve samostatné učt.jednotky - a kopa "štrku" na prehadzovanie...... Odporučené založenie s.r.o...... Prajem príjemné učtovanie v r. 2014 !!!
Zita5
20.01.14,12:55
Takže po porade s DU (manželia v BSM) - ukončenie združenia, k 31.12.2013 rozdelenie skladu (cez príjemky , výdajky), rozdelenie záväzkov a pohľadávok... Dve samostatné učt.jednotky - a kopa "štrku" na prehadzovanie...... Odporučené založenie s.r.o...... Prajem príjemné učtovanie v r. 2014 !!!

Ste s tým spokojná ? Naozaj ste chceli ukončiť teda zrušiť združenie ? Alebo sa len pracovníci DU k tomu kroku prikláňali ....
Thelmy
20.01.14,18:34
Podľa môjho názoru ani daňováci ešte presne nevedia ako riešiť danú situáciu. Môžu len nejaké riešenie odporučiť. Nezdá sa mi, že by bolo na SK len toľko málo združení - je ich určite podstatne viacej. Všetkým možno ani nedošlo, že zmena v zákone o DPH sa dotkla aj ich. Ja asi zruším tiež zmluvu o združení k 31.12.2013. Účtovať idem všetko na jedného "člena" aby som nemusela robiť evidenciu DPH a KV dvakrát. Potom čas ukáže čo ďalej.
janasim
20.01.14,18:58
Tak ja im to neviem urobiť ako si želajú.
janasim
20.01.14,19:33
Citujem z oznámenia
"b)
Ak navonok voči tretím osobám ako dodávateľ za činnosť vykonávanú spoločne v rámci
združenia bude fakturovať jeden člen združenia, t.j. na faktúre bude uvedená len jedna osoba podnikajúca v rámci združenia ako dodávateľ:
- údaje o tomto dodaní uvedie vo svojom DP, SV, KV a v záznamoch,- ostatní členovia združenia fakturujú vykonanie svojej činnosti v cenách s DPH tomu členovi združenia, ktorý fakturuje uskutočnenie plnenia (dodanie tovaru a služieb) konečnému odberateľovi (§ 8 ods. 6 a § 9 ods. 4 zákona o DPH). "

ked združenie pečie chleba,má len jednu činnosť....druhý člen nemá "svoju" činnosť...tak čo mu má faktúrovať....má len podiel
Almazia
21.01.14,05:47
Takže po porade s DU (manželia v BSM) - ukončenie združenia, k 31.12.2013 rozdelenie skladu (cez príjemky , výdajky), rozdelenie záväzkov a pohľadávok... Dve samostatné učt.jednotky - a kopa "štrku" na prehadzovanie...... Odporučené založenie s.r.o...... Prajem príjemné učtovanie v r. 2014 !!!

Ste s tým spokojná ? Naozaj ste chceli ukončiť teda zrušiť združenie ? Alebo sa len pracovníci DU k tomu kroku prikláňali ....

Neplánujú to meniť (tam hore) a doteraz som tu pre nás riešenie nenašla. Aký to bude mať vplyv na DP uvidím na konci roka, lebo čas sa kráti a ja nemám čas na analyzovanie, keďže som na obchod sama. Nakoniec asi aj tak založíme s.r.o., takže "babo raď ".... Združenie už pre nás nemá význam z hľadiska zjednodušenia vedenia učtovníctva, ba naopak....
Thelmy
21.01.14,07:11
Ja neruším združenia a pokračujeme ďalej .........máme na to zákonné právo ...možno sa opakujem , ale radosť nikomu nebudem robiť .Úradníci nie sú informovaní a ľudia nevedia čo majú spraviť, boja sa a o to im ide , zrušte združenia alebo založte s.r.o. ......DPH im spravím ako si želajú , v ostatnom budem pokračovať ako doposiaľ , mám predsa oporu aj v iných zákonoch .
Viem si predstaviť, že ponechám združenia a DPH len v priznaní rozdelím na polovicu. Ale ako to budete riešiť pri KV - keď doklad, či už na vstupe alebo výstupe máte len jeden?
Janulapor
21.01.14,07:58
My určite tiež združenie rušiť nebudeme, ako som už písala v tých príspevkoch predtým. Síce nám to skomplikovali, no dá sa s tou DPH vysporiadať, aby boli spokojní /aspoň myslím/ a ostatné zákony sa zatiaľ nezmenili, takže po starom. Thelmy, takým spôsobom, ako ste uviedla, by som to určite nerobila. To sa k tým doporučeným riešeniam ani nepribližuje /jedine vtedy, ak by ste na tých dokladoch mali uvedených všetkých členov združenia/. Do kontrolného výkazu to tak nemôžete dať, lebo by to nemalo význam, určite by sa to nemohlo spárovať s tou konkrétnou faktúrou v kontrolnom výkaze druhého obchodného partnera.
Thelmy
21.01.14,08:34
My určite tiež združenie rušiť nebudeme, ako som už písala v tých príspevkoch predtým. Síce nám to skomplikovali, no dá sa s tou DPH vysporiadať, aby boli spokojní /aspoň myslím/ a ostatné zákony sa zatiaľ nezmenili, takže po starom. Thelmy, takým spôsobom, ako ste uviedla, by som to určite nerobila. To sa k tým doporučeným riešeniam ani nepribližuje /jedine vtedy, ak by ste na tých dokladoch mali uvedených všetkých členov združenia/. Do kontrolného výkazu to tak nemôžete dať, lebo by to nemalo význam, určite by sa to nemohlo spárovať s tou konkrétnou faktúrou v kontrolnom výkaze druhého obchodného partnera.
Veď presne to, že nemôžem dať jeden doklad z jedným Ičo do dvoch KV. Práve preto idem všetko účtovať len na jedného člena. A Vy v tej 50% prefakturácii uvediete cenu na FA bez DPH + 20% DPH? Či ako?
Janulapor
21.01.14,08:51
Na tej faktúre bude musieť byť uvedená suma bez DPH + DPH 20%, aby sme to potom vedeli zaevidovať do evidencie DPH. Ale tým bude pôvodná fa v kontrolnom výkaze u jedného celá a u druhého naviac ten jeho podiel /ale ako partner bude druhý člen združenia/. Samozrejme, umelo sa tým navýši ich obrat, ale DPH to nezmení.
Thelmy
21.01.14,09:08
Na tej faktúre bude musieť byť uvedená suma bez DPH + DPH 20%, aby sme to potom vedeli zaevidovať do evidencie DPH. Ale tým bude pôvodná fa v kontrolnom výkaze u jedného celá a u druhého naviac ten jeho podiel /ale ako partner bude druhý člen združenia/. Samozrejme, umelo sa tým navýši ich obrat, ale DPH to nezmení.
Neviem si to u nás predstaviť. Nám do DPH na vstupe nejde zo všetkých Fa celá čiastka DPH ,ale len alikvotná časť vypočítaná na základe koeficientu. Ale pri prefakturácii 50% podielu by musel ten jeden člen združenia prefakturovať cenu bez DPH + 20%DPH, už tam by vznikol veľký rozdiel v DPH a potom ešte aj to umelé navyšovanie obratu.
Janulapor
21.01.14,09:22
S koeficientom som to neriešila, aspoň toto sa nás našťastie netýka. Asi nad tým treba ešte pošpekulovať a prepočítať to na nejakých konkrétnych príkladoch...
daniek
23.01.14,10:59
Aj my máme združenie dvoch FO - otec a syn. Jedná sa o autoopravárenské služby. Združenie nechceme ani nemôžeme zrušiť, s.r.o. zakladať nechceme, keďže podnikáme 20 rokov a máme veľa odberateľských aj dodávateľských zmlúv a za tú dobu dobré meno.

Dobrý deň,
ja účtujem skoro rovnaké združenie otec a syn (50:50) podnikajú už 20 rokov a takisto nechceme združenie rušiť - ide o drevospracujúce služby.
U nás však nastáva ešte jeden veľký problém a to, že 90% celkovej produkcie (drevené hranoly) predávame mimo územie SR do krajín EÚ. To znamená, že poverená osoba (otec) vystavuje faktúru oslobodenú od DPH nakoľko daňová povinnosť prechádza na odberateľa (§ 43).
A teraz keď druhý člen združenia (syn) "odfakturuje" polovicu príjmu od otca "odfakturuje" ju ako? Takisto bez DPH či s DPH?
Keď s DPH tak potom synovi vznikne daňová povinnosť a otcovi síce odpočet ale syn bude musieť zaplatiť povinnosť hneď a otec čakať za odpočtom 3 mesiace?
A dodávka hranolov bude "dodanená DPH" jeden a polkrát ? 1 x zdaní zahraničný odberateľ a 1/2 x zdaní syn pri "odfakturovaní" od otca?
Proste totálny chaos...........
Thelmy
23.01.14,19:33
Aj my máme združenie dvoch FO - otec a syn. Jedná sa o autoopravárenské služby. Združenie nechceme ani nemôžeme zrušiť, s.r.o. zakladať nechceme, keďže podnikáme 20 rokov a máme veľa odberateľských aj dodávateľských zmlúv a za tú dobu dobré meno.

Dobrý deň,
ja účtujem skoro rovnaké združenie otec a syn (50:50) podnikajú už 20 rokov a takisto nechceme združenie rušiť - ide o drevospracujúce služby.
U nás však nastáva ešte jeden veľký problém a to, že 90% celkovej produkcie (drevené hranoly) predávame mimo územie SR do krajín EÚ. To znamená, že poverená osoba (otec) vystavuje faktúru oslobodenú od DPH nakoľko daňová povinnosť prechádza na odberateľa (§ 43).
A teraz keď druhý člen združenia (syn) "odfakturuje" polovicu príjmu od otca "odfakturuje" ju ako? Takisto bez DPH či s DPH?
Keď s DPH tak potom synovi vznikne daňová povinnosť a otcovi síce odpočet ale syn bude musieť zaplatiť povinnosť hneď a otec čakať za odpočtom 3 mesiace?
A dodávka hranolov bude "dodanená DPH" jeden a polkrát ? 1 x zdaní zahraničný odberateľ a 1/2 x zdaní syn pri "odfakturovaní" od otca?
Proste totálny chaos...........
Presne tak totálny chaos a úplne skreslené údaje. Doteraz to bolo úplne jednoduché a pritom bolo všetko OK.
Thelmy
23.01.14,19:35
Ja neruším združenia a pokračujeme ďalej .........máme na to zákonné právo ...možno sa opakujem , ale radosť nikomu nebudem robiť .Úradníci nie sú informovaní a ľudia nevedia čo majú spraviť, boja sa a o to im ide , zrušte združenia alebo založte s.r.o. ......DPH im spravím ako si želajú , v ostatnom budem pokračovať ako doposiaľ , mám predsa oporu aj v iných zákonoch .
A ako to budete robiť? Hlavne ma zaujíma aké údaje budete uvádzať v kontrolnom výkaze?Lebo keby nebolo KV, tak len jednoducho rozdelím v daňovom priznaní DPH na polovicu a hotovo, ale takto nemám ani šajnu.
Janulapor
24.01.14,06:09
Idem to skúsiť vysvetliť, snáď sa mi to podarí. Združenie majú Jožko a Ferko. Na Jožka sú všetky dodávateľské a odberateľské faktúry. Ku každej odberateľskej faktúre Ferko "vyfakturuje" 50% podiel Jožkovi. A z každej dodávateľskej faktúry Jožko "vyfakturuje" Ferkovi polovicu. K tomu ešte narátam doklady ERP, /ktoré sa týkajú DPH/. Zase Ferko jednou sumou vyfakturuje Jožkovi 50% podiel tržieb na konci mesiaca. Jožko vyfakturuje Ferkovi 50% podiel výdavkov z bločkov ERP. Takže Jožko bude mať v kontrolnom výkaze všetky dodávateľské, odberateľské faktúry a naviac faktúry voči Ferkovi. Ferko bude mať len faktúry voči Jožkovi. Keď sa to všetko spočíta, tak vlastne výsledná DPH, ktorá bude vyčíslená v spoločnom účtovníctve by mala sedieť s DPH, ktorá sa zráta z priznania Ferka a Jožka. /ak ani jeden z nich nemá iná činnosti/. Len teraz každý musí zaplatiť "svoju polovicu". Skúste porozmýšľať, určite to spolu domyslíme tak, že to bude O.K. Len tá robota naviac po nociach /ale to aj tak nikto neuzná, kto s tým nerobí/.
Janulapor
24.01.14,06:13
Teraz presne neviem, lebo nás sa vývoz netýka, ale idú tieto faktúry do kontrolného výkazu? Nie iba do súhrnného výkazu? Keď tam nie je DPH, tak ja by som takéto faktúry asi neprefakturovávala z hľadiska DPH, dala by som icho do výkazu toho, kto ich vystavil. Riešila by som to asi až na konci roka z toho spoločného účtovníctva z hľadiska podielu do dane z príjmov.
uko
24.01.14,07:01
...europska unia nariadila tak slovensko chaosí

chcela by som sa len uistiť... za december 2013 ešte po starom, však?
Janulapor
24.01.14,07:33
ano, všetko po starom, iba elektronicky...
uko
24.01.14,08:00
ano, všetko po starom, iba elektronicky...
ďakujem. už si nie som istá v ničom :(
janasim
24.01.14,18:39
Idem to skúsiť vysvetliť, snáď sa mi to podarí. Združenie majú Jožko a Ferko. Na Jožka sú všetky dodávateľské a odberateľské faktúry. Ku každej odberateľskej faktúre Ferko "vyfakturuje" 50% podiel Jožkovi. A z každej dodávateľskej faktúry Jožko "vyfakturuje" Ferkovi polovicu. K tomu ešte narátam doklady ERP, /ktoré sa týkajú DPH/. Zase Ferko jednou sumou vyfakturuje Jožkovi 50% podiel tržieb na konci mesiaca. Jožko vyfakturuje Ferkovi 50% podiel výdavkov z bločkov ERP. Takže Jožko bude mať v kontrolnom výkaze všetky dodávateľské, odberateľské faktúry a naviac faktúry voči Ferkovi. Ferko bude mať len faktúry voči Jožkovi. Keď sa to všetko spočíta, tak vlastne výsledná DPH, ktorá bude vyčíslená v spoločnom účtovníctve by mala sedieť s DPH, ktorá sa zráta z priznania Ferka a Jožka. /ak ani jeden z nich nemá iná činnosti/. Len teraz každý musí zaplatiť "svoju polovicu". Skúste porozmýšľať, určite to spolu domyslíme tak, že to bude O.K. Len tá robota naviac po nociach /ale to aj tak nikto neuzná, kto s tým nerobí/.

Ak by som sa rozhodla to takto robiť, tak už by som viedla Ferkovi komplet účtovníctvo, a zrovna by som delila podľa podielu všetko, aj mzdy...atď...Lebo inak by som sa zamotala.
Na konci roka by som delila už len odpisy... a pohľadávky a záväzky, ktoré prídu Jožkovi na bývalý spoločný účet ...ach jaj...a ešte možno niečo , čo ma teraz nenapadá.
Janulapor
25.01.14,11:59
No dobre, ale keď majú spoločný účet a spoločnú registračnú pokladňu? A spoločných zamestnancov a ešte ďalšie výdavky, ktoré sa netýkajú DPH? Doklady, ktoré sa týkajú DPH rozdelíte hneď, tie ostatné mesačne, alebo ako? Prefakturujete ich tak, že na ne dáte DPH, alebo interným dokladom? Keď sa pozriete na tie moje príspevky vyššie, písala som tam, že to prefakturovávanie budem dávať iba do evidencie DPH. Peňažný denník bude spoločný jeden, podiely rozdelím na konci roka, lebo inak by som sa zamotala fakt úplne. Vôbec nebudem riešiť úhrady medzi Ferkom a Jožkom, lebo z hľadiska DPH zatiaľ, chvalabohu, nie sú podstatné. Ak by ste to delila hneď, tak neviem ako, mne z toho vychádzal iba jeden veľký chaos. Rozdelíte pohľadávku, alebo až úhradu pohľadávky? Veď tú pôvodnú pohľadávku nemusia uhradiť, ale Ferko s Jožkom by si medzi sebou úhradu spravili... A tak by mal chudák Jožko vysporiadaného Ferka, ale nie odberateľa... Ja som nad tým veľa špekulovala zo všetkých možných strán, ale fakt som nič lepšie nevymyslela, ako to, čo je uvedené v tých mojich minulých príspevkoch. A fakt som si to odkonzultovala s kým som mohla a všetci sa priklonili k názoru, že ak chcem združenie nechať, inak a jednoduchšie to asi nepôjde. Samozrejme, môžete mať na vec úplne iný názor a ja budem vďačná za každé "vylepšenie" a hlavne zjednodušenie. Konečne mám nainštalovanú Alfu plus, tak to idem vyskúšať aj v praxi. Keď budem mať zaúčtovaný január, tak zistím, koľko bolo tej práce skutočne naviac a ako to celé dopadlo.
mgm
25.01.14,13:24
Idem to skúsiť vysvetliť, snáď sa mi to podarí. Združenie majú Jožko a Ferko. Na Jožka sú všetky dodávateľské a odberateľské faktúry. Ku každej odberateľskej faktúre Ferko "vyfakturuje" 50% podiel Jožkovi. A z každej dodávateľskej faktúry Jožko "vyfakturuje" Ferkovi polovicu. K tomu ešte narátam doklady ERP, /ktoré sa týkajú DPH/. Zase Ferko jednou sumou vyfakturuje Jožkovi 50% podiel tržieb na konci mesiaca. Jožko vyfakturuje Ferkovi 50% podiel výdavkov z bločkov ERP. Takže Jožko bude mať v kontrolnom výkaze všetky dodávateľské, odberateľské faktúry a naviac faktúry voči Ferkovi. Ferko bude mať len faktúry voči Jožkovi. Keď sa to všetko spočíta, tak vlastne výsledná DPH, ktorá bude vyčíslená v spoločnom účtovníctve by mala sedieť s DPH, ktorá sa zráta z priznania Ferka a Jožka. /ak ani jeden z nich nemá iná činnosti/. Len teraz každý musí zaplatiť "svoju polovicu". Skúste porozmýšľať, určite to spolu domyslíme tak, že to bude O.K. Len tá robota naviac po nociach /ale to aj tak nikto neuzná, kto s tým nerobí/.
Ja som rozmýšľala podobne, len by som faktúry /50%/ robila až na konci mesiaca a ku faktúre by som pripojila zoznamy vstupu a výstupu. Mesačne združenie má asi 100 fa odberateľských a 100 fa dodávateľských, to by som časove ani nestíhala, keby som to robila po každej faktúre. Neviem, či rozmýšľam správne, ale chcem to vyskúšať pri 2013/12, či mi to všetko sadne
janasim
25.01.14,20:26
Takže spoločný účet, spoločnú ERP. Môj Ferko bude viesť iba evidenciu DPH. Bez finančného toku. A načo si to budú pracne prefakturovávať ?...Ferko bude mať jednu faktúru na vstupe, druhú na výstupe v podieloch ako treba. Namiesto prehadzovania kopy štrku, budem prehadzovať len dve lopaty. A v noci môžem dlhšie spať :-)
janasim
26.01.14,07:45
Pokračujem v úvahe.. Čo napíšem do textu faktúry. Podiel na činnosti v združení ? Ferko nebude podávať negatívne DP. To sme chceli. (Vlastne Oni to chcú). Vystavili sme faktúry , ktoré nikdy nebudú uhradené. Hmmm...
Janulapor
26.01.14,09:11
No áno, štrk a lopaty - sorry, ale to sme nevymysleli my... Ešte k tomu príspevku od mgm. Aj ja som to chcela robiť súhrnnou fa na konci mesiaca na vstupe a na výstupe a v tabuľke si urobiť zoznam. No keď som to konzultovala aj na školení, toto by nebolo správna z hľadiska toho, čo od nás chcú. V každom prípade takto budem robiť ERP na vstupe aj výstupe /čo má súvis s DPH/ a toto poriešim dvoma sumami. Ale možno po januári si aj ja poviem, že kašlem na to, lebo to nezvládam /aj my máme tých fa dosť a okrem toho mám kopec inej roboty/ a hlavne že je výsledok OK. Takže pevné nervy... Text fa - pozrite moje príspevky vyššie. Neviem nič iné len niečo ako: v zmysle zákona o DPH a zmluvy o združení Vám fakturujem 50% podiel na ................. Blbosť, ale vlastne nevzniklo žiadne zdaniteľné plnenie, nič si nedodali, ani nepredali, tak neviem čo iné by sa tam dalo napísať. Prefakturovávať si to nebudú NANIČ - iba aby vyhoveli Zákonu o DPH.
Zita5
26.01.14,11:07
Ja osobne budem vyhotovovať fa mesačne .........
adinka55
27.01.14,12:47
Este by som podotkla jednu vec:
Ak sa vsetko bude fakturovat len na jedneho clena združenia, hlavne jedna sa o prijmy - pozor na vznik odvodov do SP - nakolko niektory clen združenia presiahne hranicu prijmu na platenie odvodov do SP a dalsi rok plati odvody....
veva125
29.01.14,09:56
Ja osobne budem vyhotovovať fa mesačne .........
Zita5, takze ste sa rozhodli neist " po starom " ? Vystavite mesacne jednu suhrnu fakturu na dodavatelske a jednu na odberatelske faktury ?
Thelmy
29.01.14,17:35
Este by som podotkla jednu vec:
Ak sa vsetko bude fakturovat len na jedneho clena združenia, hlavne jedna sa o prijmy - pozor na vznik odvodov do SP - nakolko niektory clen združenia presiahne hranicu prijmu na platenie odvodov do SP a dalsi rok plati odvody....
Toho som si vedomá, že treba platiť odvody - ale pre nás je to zatiaľ najjednoduchšie riešenie.
Tweety
29.01.14,18:30
Stretla som sa aj s takým názorom jednej daniarky, že združenia automaticky zanikli dátumom 1.1.2014.
Zita5
29.01.14,19:20
Stretla som sa aj s takým názorom jednej daniarky, že združenia automaticky zanikli dátumom 1.1.2014.

To je len jej názor , to by museli zrušiť paragrafy Občianskom zákonníku, Zákone o dani z príjmov ...áno zanikli z pohľadu DPH .....zanikla z pohľadu DPH poverená osoba ,pre DPH neexistuje,ale vo vnútri v združeniach nezanikla ....zatiaľ oficiálne nie ......
marjankaj
29.01.14,19:30
Este by som podotkla jednu vec:
Ak sa vsetko bude fakturovat len na jedneho clena združenia, hlavne jedna sa o prijmy - pozor na vznik odvodov do SP - nakolko niektory clen združenia presiahne hranicu prijmu na platenie odvodov do SP a dalsi rok plati odvody....
Odvody sa predsa platia podľa daňového priznania dane z príjmu.
A tam si predsa príjmy aj výdavky zo združenia rozdelia v dohodnutom pomere. Šak logika.
janasim
29.01.14,19:33
Stretla som sa aj s takým názorom jednej daniarky, že združenia automaticky zanikli dátumom 1.1.2014.

To je jej názor. Nech ho má.


Inak ešte pripíšem, z toho MF mi do dnešného dňa neodpovedali .a to som posielala cca 2.11.2013 ......nuž neviem čo si mám myslieť ...

Nemajú čo napísať... nevedia...nech sa rozhodneme to urobiť akokoľvek, nebude to mať ani kto skontrolovať....
marjankaj
29.01.14,20:58
Stretla som sa aj s takým názorom jednej daniarky, že združenia automaticky zanikli dátumom 1.1.2014.
To by chcelo bližšie vysvetliť.
Pre platiteľov DPH združenia zanikli a pre neplatiteľov DPH nezanikli?:eek:
Tweety
30.01.14,06:23
Stretla som sa aj s takým názorom jednej daniarky, že združenia automaticky zanikli dátumom 1.1.2014.

To je len jej názor , to by museli zrušiť paragrafy Občianskom zákonníku, Zákone o dani z príjmov ...áno zanikli z pohľadu DPH .....zanikla z pohľadu DPH poverená osoba ,pre DPH neexistuje,ale vo vnútri v združeniach nezanikla ....zatiaľ oficiálne nie ......
Táto daniarka, pri otázke čo ďalej so združením, sa zmohla len na túto vetu, nič viac už nevedela povedať..
marjankaj
30.01.14,08:26
Majka však verím Ti , nevedia čo majú hovoriť ....
Veď daniarky tento zákon nevymysleli. A ani ten kontrolný výkaz.
To oni iba musia vysvetľovať ako to autor myslel. A zrejme nedomyslel. To je tak keď podplukovník chce riadiť správu daní.:eek:
veva125
02.02.14,16:03
Inak ešte pripíšem, z toho MF mi do dnešného dňa neodpovedali .a to som posielala cca 2.11.2013 ......nuž neviem čo si mám myslieť ...
tiez som pisala otazku, sice neskor, ale tiez zatial ziadna odpoved... Iba automat, ze otazku zaregistrovali...
Miska 1
04.02.14,04:45
FINANČNÉ RIADITEĽSTVO SR
BANSKÁ BYSTRICA
Vec
Stanovisko
Odbor daňovej a colnej metodiky k Vašej žiadosti o zaujatie stanoviska v súvislosti s novelou zákona
č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o DPH“) k problematike
postupu uvedeného v bode 3 písm. b) IIA č.
185/2013/O - Oznámenie o zmenách pri uplatňovaní zákona o DPH
zdaniteľnými osobami, ktoré podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, ktoré nemá právnu subjektivitu
(ďalej „oznámenie“), uvádza:
Podľa bodu 3 písm. b) cit. oznámenia je možné postupovať v prípadoch, ak činnosť (spoločný výsledok,
ktorým je poskytovanie služby alebo dodanie tovaru) jednotlivých členov združenia sa nedá samostatne
identifikovať a navonok voči tretím osobám za spoločnú činnosť v rámci združenia je na faktúrach uvedený len
jeden člen združenia, ktorý koná navonok voči tretím osobám za činnosť vykonávanú v rámci združenia.
Oddelenie metodiky dane z pridanej hodnoty z pohľadu uplatňovania jednotlivých ustanovení zákona o
DPH zaujíma stanovisko len k zdaniteľným plneniam, ktoré sú predmetom dane podľa § 2 zákona o DPH.
Predmetom dane z pridanej hodnoty nie sú mzdy, daň z motorových vozidiel a ani daň z nehnuteľnosti.
Z pohľadu uplatňovania jednotlivých ustanovení zákona o DPH je na úvahe platiteľov dane, ktorí podnikajú na
základe zmluvy o združení, ktoré nemá právnu subjektivitu, aby si zvolili postup s ohľadom na predmet svojej
činnosti a to tak, aby ich postup bol v súlade so zákonom o DPH. S účinnosťou od 1.1.2014, platiteľ dane, ktorý
podniká spoločne na základe zmluvy o združení má postupovať tak, ako platiteľ dane, ktorý nepodniká spoločne
na základe zmluvy o združení.
Pri zaujatí stanoviska vychádzame z predpokladu, že všetci členovia združenia, ktorí spoločne podnikajú
v rámci združenia, ktoré nemá právnu subjektivitu, majú status platiteľa dane a že otázky sú len všeobecné.
Z podania nevyplýva, že ide o konkrétne otázky daňových subjektov s ohľadom na ich konkrétnu činnosť, ktorú
vykonávajú spoločne v rámci združenia.
1)
Je možné ostatným členom združenia fakturovať 1x mesačne napr. podľa druhu? Na každý druh
zdaniteľného plnenia (tovar, služba) je potrebná zvlášť faktúra z dôvodu prehľadnosti - čo sa „refakturuje“
ostatným členom združenia v zmysle § 8 ods. 6, resp. § 9 ods. 4 zákona o DPH? Alebo stačí v rámci mesiaca
vyhotoviť jednu súhrnnú faktúru zvlášť na dodanie tovaru a zvlášť na dodanie služieb? Predpokladá sa, že pri
vstupných nákladoch, krátených koeficientom v zmysle § 49 ods. 4 sa bude poverenou osobou „prefakturovávať“
tento náklad s rovnakým koeficientom v rámci percentuálneho podielu ostatným členom združenia? Je
možné „prefakturáciu“ prijatých zdaniteľných plnení v percentuálnom podiele ostatným členom združenia
vykonať v mesačnej frekvencii zhrnutím všetkých nákladov k prijatým zdaniteľným plneniam samostatne podľa
druhu samostatných zdaniteľných plnení?
Organizačný útvar: odbor daňovej a colnej metodiky
Oddelenie metodiky dane z pridanej hodnoty
Adresát:
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Oddelenie služieb pre verejnosť
T u
Vaše číslo: 1400401/1/7949/2014
Naše číslo: 1400203/1/49825/2014
Vybavuje: Ing. Anna Paľagová
Dátum: 27.1. 2014
Ak voči tretím osobám vystupuje len jeden člen združenia, pričom prijaté plnenia sa vzťahujú na celú činnosť
(ktorou je dodanie a prijatie tovaru alebo služby) vykonávanú spoločne v rámci združenia, na faktúrach je
uvedený len jeden člen združenia z dôvodu, že činnosť vykonávaná jednotlivými členmi združenia v rámci
združenia sa nedá samostatne fakturovať, potom tento člen združenia voči ostatným členom združenia
postupuje podľa § 8 ods. 6 zákona o DPH alebo podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH. Ak platiteľ dane obstará kúpu
tovaru alebo predaj tovaru vo svojom mene na účet inej osoby, potom platí, že táto osoba tovar kúpila a predala.
Ak vo svojom mene platiteľ dane obstará službu pre inú osobu, potom platí, že táto osoba službu sama prijala
a sama dodala. Pri prijatých zdaniteľných plneniach (vstupy), ktoré sa vzťahujú na celú činnosť vykonávanú
v rámci združenia vo výške podielu pripadajúcom na ostatných členov združenia, koná ako obstarávateľ osoba
konajúca navonok za združenie, ktorá následne rozúčtuje prijaté plnenie v rozsahu podielu pripadajúcom na
ďalších členov združenia a vyhotoví pre nich faktúru („prefakturácia“) . Napr. ak v združení sú 2 osoby (podiel
50:50), osoba konajúca voči tretím osobám ako odberateľ bude mať náklad (výdavok) z prijatých plnení
vo výške 100% a príjem (výnos) z „prefakturácie“ (koná ako obstarávateľ) vo výške 50 % pre druhého člena
združenia, čo u tohto člena bude predstavovať náklad (prijaté zdaniteľné plnenie - vstupy).
Ustanovenie § 75 zákona o DPH umožňuje platiteľovi dane (teda aj osobe konajúcej navonok za činnosť
vykonávanú v rámci združenia) vyhotovovať faktúry pre ostatných členov združenia mesačne. Podľa § 75
zákona o DPH, ak platiteľ dane v priebehu kalendárneho mesiaca uskutoční viac dodaní tovarov alebo služieb
alebo prijme viac platieb vopred, môže vyhotoviť jednu súhrnnú faktúru. Súhrnná faktúra sa musí vyhotoviť do 15
dní od skončenia kalendárneho mesiaca. Aké náležitosti musí mať faktúra upravuje ustanovenie § 74 ods. 1
zákona o DPH.
Z otázky „
Predpokladá sa, že pri vstupných nákladoch, krátených koeficientom v zmysle § 49 ods. 4 sa bude
osobou, ktorá koná navonok voči tretím osobám „prefakturovávať“ tento náklad s rovnakým koeficientom v rámci
percentuálneho podielu ostatným členom združenia“
nie je zrejmé, na základe akých skutočností by sa mal
náklad vo výške podielu vzťahujúcemu sa na ďalšieho člena združenia krátiť pri tzv. „prefakturácii“.
Ak máte
na mysli, že člen združenia uvedený na faktúre pri prijatých zdaniteľných plneniach uplatnil odpočítanie dane
koeficientom (§ 50 zákona o DPH) v súlade so zákonom o DPH, následne pri ich „prefakturácii“ bude fakturovať
ostatným členom združenia náklad ním vynaložený na prijaté zdaniteľné plnenia krátený koeficientom (t.j. základ
dane zníži), potom sa s týmto názorom nestotožňujeme. Skutočnosť, že osoba konajúca navonok za združenie
pri prijatých zdaniteľných plneniach uplatnila odpočítanie dane podľa § 49 ods. 4 zákona o DPH (koeficientom)
neznamená, že pri fakturácii ostatným členom združenia, kedy koná ako obstarávateľ, bude krátiť ich podiel
vzťahujúci sa na spoločné podnikanie v rámci združenia.
2)
Ako postupovať pri fakturácii do EÚ? Aký bude postup pri fakturácii „poverenou osobou“ napr. pri dodaní
služby do IČŠ v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH? Ak bude fakturovať jeden člen združenia za všetkých
v zmysle bodu 3 písm. b) Oznámenia voči inej zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, pričom miestom
dodania bude iný členský štát napr. v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH, potom ak bude fakturovať časť služieb
každý z členov združenia svojím „podielom“, bude sa miesto dodania služieb určovať rovnako v zmysle § 15
ods. 1 zákona o DPH (samozrejme za podmienky, že pôjde o určenie miesta dodania služieb v zmysle tohto
ustanovenia). To by inak znamenalo, že „poverená osoba“ by fakturovala dodanie služieb bez DPH z dôvodu,
že miesto dodania by bolo určené v inom členskom štáte, ale jej subdodávatelia (ostatní členovia združenia) by
fakturovali s DPH, nakoľko miestom dodania služieb by pre nich bolo tuzemsko v zmysle § 15 ods. 1 (miesto,
kde má sídlo osoba, ktorá koná navonok voči tretím osobám)? Ďalej požadujete zaujať stanovisko k určeniu dňa
vzniku daňovej povinnosti v danom prípade.
Z pohľadu uplatňovania zákona o DPH každý platiteľ dane (teda aj ten, ktorý podniká spoločne v rámci
združenia, ktoré nemá právnu subjektivitu) dodanie a prijatie zdaniteľných plnení posudzuje samostatne, či
už pri určení vzniku daňovej povinnosti, určení miesta dodania, vyhotovení faktúr, uplatnenia oslobodenia od
dane, záznamovej povinnosti,.. atď. V prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej alebo čiastkovej)
s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom,
miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v štáte inom, ako je štát obstarávateľa služby sa deň
vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 zákona o DPH a dňom dodania je deň, keď je služba dodaná,
resp. keď je jej dodanie skončené. V tomto prípade platiteľ dane fakturuje službu do iného členského štátu bez
DPH. Pri dodaní služby s miestom dodania v tuzemsku, ak platiteľ dane koná vo vlastnom mene na vlastný účet,
vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 zákona o DPH. Teda každý člen združenia bude fakturovať členovi
združenia, ktorý vystupuje navonok voči tretím osobám službu uvedenú v § 15 ods. 1 zákona o DPH s miestom
dodania v tuzemsku, vo výške svojho podielu a uplatní postup podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH. Máme zato,
že najneskorším dňom vzniku daňovej povinnosti pri dodaní služby u ostatných členoch združenia, by mal byť
v danom prípade deň dodania služby určený osobou, ktorá koná navonok voči konečnému odberateľovi.
Vznik daňovej povinnosti pri dodaní služby podľa § 19 zákona o DPH je riešený v MP č. 4/2014/MP.
Lehoty na ich vyhotovenie faktúr, aké náležitosti majú obsahovať faktúry, ktoré osoby majú povinnosť
vyhotoviť faktúry a s akými náležitosťami upravujú ustanovenia § 71- § 75 zákona o DPH. Platiteľ dane je
povinný vyhotoviť faktúru podľa zákona o DPH platného v SR o. i. aj pri dodaní tovaru alebo služby s miestom
dodania v inom členskom štáte, keď je osobou povinnou platiť daň príjemca tovaru alebo služby.
3.
Spoločný bankový účet združenia - Vzhľadom na fakturáciu čiastkových dodaní tovaru a služieb členov
združenia voči „poverenej“ osobe a následnej úhrade osobou, ktorá koná navonok za činnosť vykonávanú v
rámci združenia, jednotlivým členom združenia, bude musieť byť zriadený účet každého člena združenia napriek
tomu, že doteraz bol zriadený len jeden spoločný účet?
Zriaďovanie bankových účtov neupravuje zákon o DPH a ani daňový poriadok. Podľa daňového poriadku má
právnická alebo fyzická osoba povinnosť uviesť čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené
peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, ak má zriadený takýto účet.
V podaní uvádzate
, že pre účely vzájomnej fakturácie medzi členmi združenia by mali byť zriadené samostatné
účty jednotlivých členov združenia aj z dôvodu nepreplácania hotovosti nad 5000 € v súvislosti so Zákonom
o obmedzení platieb v hotovosti
.
Z podania nie je zrejmé, čo o zriadení samostatných účtov jednotlivých členov
združenia z dôvodu nepreplácania hotovosti nad 5 tis. eur požadujete riešiť.
4.
Odpočet z lízingových splátok - V prípade, ak osoba, ktorá koná navonok za činnosť vykonávanú v rámci
združenia, uzatvorila finančný lízing na dodanie tovaru, môže si naďalej uplatňovať odpočty z finančných splátok,
pričom v rámci zdaňovacieho obdobia bude „prefakturovávať“ lízingovú splátku percentuálnym podielom v rámci
združenia ostatným členom združenia? Zastávate názor, že „prefakturácia“ lízingových splátok stanovením
ceny z percentuálneho podielu v rámci zmluvy o združení je možná.
Áno, ak v danom prípade ide o prijaté služby alebo tovar, ktorý sa získa v rámci spoločného podnikania
v združení a zmluva je uzavretá s lízingovou spoločnosťou len s jedným členom združenia, potom tento člen
združenia môže uplatniť postup uvedený v bode 3. časť „prijaté zdaniteľné plnenia (vstup)“ bod b) citovaného
oznámenia.
5.
Spoločný majetok združenia (odpisovaný) - Je predpoklad, že sa bude musieť urobiť dodatok ku zmluve
o združení v tom zmysle, že odpisovať majetok bude každý člen združenia podľa percentuálneho podielu?
Zastávate názor, že rozhodnutie o odpisovaní sa ponecháva na rozhodnutí združenia.
Podľa odd. metodiky dane z príjmov a účtovníctva,
združenie založené v zmysle § 829 a nasl. Občianskeho
zákonníka nemá právnu subjektivitu, preto nie je ani účtovnou jednotkou. Účtovnými jednotkami sú
jednotliví účastníci združenia. Dlhodobý odpisovaný hmotný majetok nadobudnutý spoločne za združenie je
v spoluvlastníctve jednotlivých členov združenia v pomere k ich podielom na združení a podľa tohto podielu ho
odpisuje každý člen združenia.
6.
Ako naložiť so skladovým hospodárstvom z hľadiska DPH? Ide o problematiku účtovania, ale je predpoklad,
že k evidencii v skladovom hospodárstve nedôjde ku zmene, nakoľko z hľadiska dane z príjmov a účtovníctva
bude naďalej vystupovať „poverená osoba“ (t.j. osoba konajúca navonok voči tretím osobám) tak ako doteraz.
Z otázky „
ako naložiť so skladovým hospodárstvom z hľadiska DPH
“ nie je zrejmé, k čomu z pohľadu
uplatňovania zákona o DPH požadujete zaujať stanovisko. Majetok, teda aj zásoby, ktoré získa/získalo
združenie činnosťou jednotlivých účastníkov združenia na splnenie účelu združenia, je spoluvlastníctvom
Miska 1
04.02.14,07:01
čo Vy na to ?
marjankaj
04.02.14,07:47
čo Vy na to ?
No ja som to pochopil takto.

Osoba A a osoba B uzatvoria združenie a osoba A bude poverená viesť účtovníctvo za združenie.

Faktúry budú vystavené na osobu A a aj ERP a bankový účet.

Keďže osoba A koná vo svojom mene, tak bude aj daňové priznanie podávať vo svojom mene. Nič nebude prefakturovávať.

Na konci roka si jednoducho rozdelia príjmy a výdavky v určenom pomere.
To by mala 50% nakúpeného tovaru prefakturovať a predať iba polovicu? A tú druhú polovicu ako bude predávať? Zase osoba B to prefakturuje naspäť osobe A?


§8
(6) Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy alebo inej obdobnej zmluvy, podľa ktorej koná vo svojom mene na účet inej osoby (ďalej len komisionárska zmluva ), obstará kúpu tovaru alebo predaj tovaru, platí, že táto zdaniteľná osoba tovar kúpila a predala.
§9
(4) Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
veva125
04.02.14,08:26
čo Vy na to ?
chapem to presne ako marjankaj, a asi to tak budem aj robit. Aj ked oni stale vyzaduju prefakturacie - neviem si to predstavit... Vo fakture ma byt uvedene napr mnozstvo a druh tovaru... v pripade maloobchodu nerealizovatelne...

Hm, ale Ak vo svojom mene platiteľ dane obstará službu pre inú osobu, - potom je tu povinnost fakturovat to tej druhej osobe...
mojto
04.02.14,08:31
čo Vy na to ?
Mohla by si priložiť presné znenie otázok?
a ešte dačo: ten koniec vyzerá ako odseknutý, takto končí odpoved?
Miska 1
04.02.14,09:11
6. Ako naložiť so skladovým hospodárstvom z hľadiska DPH?Ide o problematiku účtovania, ale je predpoklad, že k evidencii v skladovom hospodárstve nedôjde ku zmene, nakoľko z hľadiska dane z príjmov a účtovníctva bude naďalej vystupovať „poverená osoba“ (t.j. osoba konajúca navonok voči tretím osobám) tak ako doteraz.
Z otázky „ako naložiť so skladovým hospodárstvom z hľadiska DPH“ nie jezrejmé, k čomu z pohľadu uplatňovania zákona o DPH požadujete zaujať stanovisko.Majetok, teda aj zásoby, ktoré získa/získalo združenie činnosťou jednotlivých účastníkov združenia na splnenie účelu združenia, je spoluvlastníctvom všetkých účastníkov združenia. Ide o prípad vzniku podielového spoluvlastníctva zo zákona. Bližšie k uplatňovaniu zákona o DPH pozri časť Postup pri uplatňovaní ustanovení zákona o DPH s účinnosťou od 1.1.2014 bod 2 a 3oznámenia.
Podľa odd. metodiky dane z príjmov a účtovníctva, z pohľadu uplatňovania zákona o účtovníctve od 1.1.2014 nedošlo k žiadnej zmene, preto sa bude pravdepodobne v účtovníctve postupovať ako do 31.12.2013.
7. Ako rozúčtovať príjem za predaj tovaru cez ERP?Keďže zákon o ERP umožňuje používať v rámci združenia jednu ERP, potom vzniká otázka, či k odpredaju tovaru alebo služieb cez ERP dôjde z hľadiska DPH u ostatných členov združenia voči osobe, ktorá koná navonok za spoločnú činnosť v združení, raz mesačne percentuálnym podielom na základe zistenia mesačnej (prehľadovej) uzávierky.
Postup z pohľadu uplatňovania zákona o DPH, ak sa činnosť (spoločný výsledok, ktorým je poskytovanie služby alebo dodania tovaru) jednotlivých členov združenia nedá samostatne fakturovať je upravený v bode 3 cit. oznámenia. Ak navonok voči tretím osobám ako dodávateľ za činnosť vykonávanú spoločne v rámci združenia fakturuje jeden člen združenia, t.j. na faktúre vyhotovenej podľa § 74 ods. 3 zákona o DPH bude uvedená len jedna osoba podnikajúca v rámci združenia, uplatní sa postup podľa bodu 3 písm. b) oznámenia. Ak bude na faktúre vyhotovenej podľa § 74 ods. 3 zákona o DPH identifikovaný každý člen združenia uplatní sa postup podľa bodu 3 písm. a) oznámenia. Aké náležitosti musí mať faktúra upravuje ustanovenie § 74 zákona o DPH a vyhotovovanie súhrnnej faktúry za kalendárny mesiacustanovenie § 75 zákona o DPH.



Ing. Marián Miškanin, PhD.
riaditeľ odboru daňovej a colnej metodiky
marjankaj
04.02.14,09:15
čo Vy na to ?
chapem to presne ako marjankaj, a asi to tak budem aj robit. Aj ked oni stale vyzaduju prefakturacie - neviem si to predstavit... Vo fakture ma byt uvedene napr mnozstvo a druh tovaru... v pripade maloobchodu nerealizovatelne...
No asi by to bolo treba odkonzultovať s tými metodikmi.. Nech zdôvodnia aj paragrafmi.
Platiťeľ bude šaškovať s prefakturovávaním a neplatiteľ nemusí? Z akého dôvodu? Veď štát aj tak dostane svoju DPH. Či už od jedného alebo od obidvoch. V súčte to bude rovnako. Načo by si mali obaja zvyšovať obrat?
veva125
05.02.14,07:02
Na moje konkretne otazky mi vcera preposlali tie odpovede, co dala Miska1. Takze to uz asi budu posielat vsetkym, co sa nieco spytaju...
veva125
05.02.14,07:14
Zita5 - cca 2 tyzdne.
daniek
05.02.14,11:29
Otázky : „ združenie bez právnej subjektivity a DPH“

1. Môže si fyzická osoba, platiteľ dane – člen združenia, v daňovom priznaní za 01/2014 započítať daňovú povinnosť s nadmerným odpočtom z daňového priznania za 12/2013, alebo len alikvotnú časť pripadajúcu z NO na neho ako jedného z členov združenia, ktoré podával za združenie fyzických osôb (podnikateľov) ako osoba poverená vedením účtovníctva za združenie a vedením záznamov podľa § 70 zákona o DPH?
Čo v prípade, ak združenie bolo rozpustené k 31.12. 2013 a v DP za zdaňovacie obdobie 12/2013 vznikne NO (poskytujú služby s MD v zahraničí), ako budú postupovať bývalí členovia združenia, (ktorí zostanú platiteľmi DPH naďalej) pri uvádzaní NO vo svojich daňových priznaniach za obdobie I/2014?
Stanovisko odd. metodiky DPH:
Poverená osoba podľa § 4 ods. 3 v znení účinnom do 31.12.2013 uvádza vo svojom daňovom priznaní, dodatočnom daňovom priznaní, súhrnnom výkaze a dodatočnom súhrnnom výkaze údaje týkajúce sa spoločného podnikania v rámci združenia za obdobia do konca kalendárneho roka 2013 (§ 85kb ods. 2 zákona o DPH). Uplatnený NO platiteľom dane (poverenou osobou) za 12/2013 sa vzťahuje na obdobia do konca kalendárneho roka 2013. Ak v zdaňovacom období 12/2013 vznikol platiteľovi dane NO, odpočíta tento platiteľ dane („poverená osoba“) NO od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, t.j. v daňovom priznaní podanom za 1/2014.

Z pohľadu uplatňovania zákona o DPH, ak združenie bolo k 31.12.2013 rozpustené a v daňovom priznaní podanom za 12/2013 „poverenou osobou“ bol uplatnený NO a táto osoba je naďalej platiteľom dane, potom sa uplatní postup pri vrátení NO tak, ako je vyššie uvedené.


2. K 31.12. 2013 združenie - poverená osoba vykazuje na zásobách tovar, pri ktorom si uplatnila odpočet dane v roku 2013. Tento tovar je samozrejme spoluvlastníctvom všetkých členov združenia. Od roku 2014 bude každý člen predávať svoj vlastný tovar, pričom bude vyhotovovať faktúru. To znamená, že si predtým musia rozdeliť tovar podľa podielu zo zmluvy o združení.
Ako však majú z pohľadu DPH riešiť rozdelenie týchto zásob po 01.01. 2014. Má poverená osoba vyhotoviť na každého člena združenia faktúru na predaj tovaru (zo zásob), alebo tento postup sa nemusí vykonať a každý člen má oddanený tovar, ktorý bude už predávať samostatne pod svojim IČ DPH.
Čo v prípade, ak na zásobách je tovar, ktorý sa fyzicky nedá rozdeliť podľa kusov. V takomto prípade je len riešenie, že pri jeho predaji sa vyhotoví faktúra, kde ako dodávatelia budú uvedení všetci členovia združenia.
Alebo je akceptovaný aj postup, že každý člen združenia predá svoj podiel vlastníctva na danom tovare s DPH tomu členovi združenia, ktorý ho bude predávať tretej osobe s DPH.

Stanovisko odd. metodiky DPH:

Nadobudnuté zásoby (tovar) v rámci spoločného podnikania v združení sú od začiatku spoločného podnikania na základe zmluvy o združení, ktoré nemá právnu subjektivitu, v spoluvlastníctve všetkých členov združenia vo výške podielu vyplývajúceho zo zmluvy o združení a tento tovar bol už oddanený do 31.12.2013.
Na portáli FS SR je zverejnené „Oznámenie o zmenách pri uplatňovaní zákona o DPH od 1.1.2014 zdaniteľnými osobami, ktoré podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, ktoré nemá právnu subjektivitu“ a je na jednotlivých členoch združenia (platiteľov dane), ktorí spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení, aký postup si od 1.1.2014 zvolia s ohľadom aj na predmet svojej činnosti.
Thelmy
05.02.14,15:28
Dnes som bola na DÚ - ohľadom združenia. Teda, žeby som chcela aspoň na teraz zrušiť združenie a jedného člena bývalého združenia zrušiť aj z registrácie DPH. A oni ma začali presviedčať, že združenie už od 1.1.2014 tak, či tak nemôže existovať, lebo združenia zanikli zo zákona. Boli normálne v tom, že keď zanikol inštitút poverenej osoby - tak, že boli zrušené aj združenia. Takže keď som na nich vychŕlila pripravené otázky ostali tak zaskočení, že som nedoriešila vôbec nič.
uko
06.02.14,08:31
Tak ja zasa pracujem ako normálne , lebo združenia nezanikli ! Poslala som im včera pár dopytov.Na jeden dopyt je otázka a odpoveď tu :

Podnikatelia dosahujú spoločne zdaniteľné príjmy na základe uzatvorenej zmluvy o združení FO v súlade s Občianskym zákonníkom § 829 - § 841 . Správou majetku a vedením účtovníctva je zmluvne stanovený a poverený jeden člen združenia .
Poverený člen združenia vedie svoje účtovníctvo v rámci stredísk a jedno zo stredísk je vykazovanie činnosti združenia t.j. účtovanie o príjmoch a výdavkoch , ktoré sa na konci kalendárneho roka delia pomerom dohodnutým v zmluve o združení v rámci účtovných uzávierkových operácii.
Všetky finančné transakcie , ako je príjem a výdaj prebiehajú cez spoločný bankový účet a spoločnú pokladnicu ako aj spoločnú ERP . V peňažnom denníku v časti Výdavky neovplyvňujúce základ dane sa účtuje aj výber pre osobnú spotrebu jednotlivých členov a vedie sa analytická evidencia – čiže členenie týchto výdavkov neovplyvňujúcich základ dane podľa konkrétnych mien .
Moja otázka znie , môže vyplatiť v hotovosti poverený člen združenia vedením účtovníctva druhému členovi sumu na osobnú spotrebu z ich spoločných finančných prostriedkov z ich spoločnej pokladnice v neobmedzenej výške , alebo sa taktiež na členov združenia vzťahuje zákon č. 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb ?

Ďakujem za vyjadrenie .


Odpoveď :



Zákon č. 394/2012 Z.z. o obmedzení platie v hotovosti. V prípade platieb v hotovosti upravuje zákon, zákaz platieb v hotovosti do 5 000 /podnikatelia/ a 15 000 eur /nepodnikatelia/.
Zákaz sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané a prijaté podľa § 8 s poukazom na ods. 2 písm. o cit. zákona /16/. Výnimkami sú zmenkový a šekový zákon, zákon o št. službe policajtov, zákonník práce, zákon o cestovných náhradách ai. Keďže v zmysle § 10 zákona a o dani z príjmov, ide o príjmy daňovníkov pri spoločnom podnikaní /zákon 595/2003 o dani z príjmov/, išlo by o vyplácanie platieb v hovosti medzi podnikateľmi, došlo by k porušeniu zákona. Z uvedeného vyplýva, že obmedzenie platie v hotovosti sa na členov združenia vzťahuje.

--
S pozdravom,
Alena Brathová
vy ste sa pýtali na výber z pokladnice na osobnú spotrebu jednotlivých členov. píšu, že ide o vyplácanie platieb v hotovosti medzi podnikateľmi. podľa vás to je "vyplácanie platieb"? je to len výber ich vlastných peňazí z pokladne. nie? a potom keby išlo len o jednu FO podnikateľa a chce si vybrať z pokladne pre osobnú spotrebu? potom musí tie peniaze odviesť do banky a z nej si previezť na nejaký iný osobný účet. alebo ako????
uko
06.02.14,10:47
Tak ja zasa pracujem ako normálne , lebo združenia nezanikli ! Poslala som im včera pár dopytov.Na jeden dopyt je otázka a odpoveď tu :

Podnikatelia dosahujú spoločne zdaniteľné príjmy na základe uzatvorenej zmluvy o združení FO v súlade s Občianskym zákonníkom § 829 - § 841 . Správou majetku a vedením účtovníctva je zmluvne stanovený a poverený jeden člen združenia .
Poverený člen združenia vedie svoje účtovníctvo v rámci stredísk a jedno zo stredísk je vykazovanie činnosti združenia t.j. účtovanie o príjmoch a výdavkoch , ktoré sa na konci kalendárneho roka delia pomerom dohodnutým v zmluve o združení v rámci účtovných uzávierkových operácii.
Všetky finančné transakcie , ako je príjem a výdaj prebiehajú cez spoločný bankový účet a spoločnú pokladnicu ako aj spoločnú ERP . V peňažnom denníku v časti Výdavky neovplyvňujúce základ dane sa účtuje aj výber pre osobnú spotrebu jednotlivých členov a vedie sa analytická evidencia – čiže členenie týchto výdavkov neovplyvňujúcich základ dane podľa konkrétnych mien .
Moja otázka znie , môže vyplatiť v hotovosti poverený člen združenia vedením účtovníctva druhému členovi sumu na osobnú spotrebu z ich spoločných finančných prostriedkov z ich spoločnej pokladnice v neobmedzenej výške , alebo sa taktiež na členov združenia vzťahuje zákon č. 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb ?

Ďakujem za vyjadrenie .


Odpoveď :



Zákon č. 394/2012 Z.z. o obmedzení platie v hotovosti. V prípade platieb v hotovosti upravuje zákon, zákaz platieb v hotovosti do 5 000 /podnikatelia/ a 15 000 eur /nepodnikatelia/.
Zákaz sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané a prijaté podľa § 8 s poukazom na ods. 2 písm. o cit. zákona /16/. Výnimkami sú zmenkový a šekový zákon, zákon o št. službe policajtov, zákonník práce, zákon o cestovných náhradách ai. Keďže v zmysle § 10 zákona a o dani z príjmov, ide o príjmy daňovníkov pri spoločnom podnikaní /zákon 595/2003 o dani z príjmov/, išlo by o vyplácanie platieb v hovosti medzi podnikateľmi, došlo by k porušeniu zákona. Z uvedeného vyplýva, že obmedzenie platie v hotovosti sa na členov združenia vzťahuje.

--
S pozdravom,
Alena Brathová
vy ste sa pýtali na výber z pokladnice na osobnú spotrebu jednotlivých členov. píšu, že ide o vyplácanie platieb v hotovosti medzi podnikateľmi. podľa vás to je "vyplácanie platieb"? je to len výber ich vlastných peňazí z pokladne. nie? a potom keby išlo len o jednu FO podnikateľa a chce si vybrať z pokladne pre osobnú spotrebu? potom musí tie peniaze odviesť do banky a z nej si previezť na nejaký iný osobný účet. alebo ako????


Nuž vyzerá to tak , že si treba dávať pozor ....lebo sa členovia združení v prípade výberu pre osobnú potrebu nenachádzajú vo výnimke ..... hmmm zaskočená som aj ja na jednej strane , ale ak uvažujem nad tým , pripúšťam aj že by to malo tak byť správne .No neviem ....

Doplním : majú poverenú osobu na vedenie účtovníctva ...keďže majú spoločný účet alebo v niektorých prípadoch aj spoločnú ERP ...tak všetko prijíma poverená osoba na svoje obchodné meno .....ale ak táto poverená osoba chce vyplatiť členom združenia peniaze tak tieto sú síce výdavkom neovplyvňujúcim základ dane ako osobná spotreba , ale vypláca to ako podnikateľ podnikateľovi .....asi takto si to prekladám ja ....hoci by som bola najradšej , aby to nebolo tak .
och! zas je to len o tom ako si kto čo vysvetlí. podľa mňa tie peniaze tomu členovi patria. poverená osoba o nich len účtuje, nevypláca mu ich. ...vezmite si napr. ....teraz riešim zrušenie združenia, pričom ten nepoverený člen združenia zrušil živnosť. riešim rozdelenie majetku- tam je to tak, že dané je to, čo je v zmluve o združení a raz keď sa v nej dohodli, že polovica je jedného člena a druhá polovica druhého, tak je to tak aj keď o tom účtuje poverená osoba. musím všetko rozdeliť, polovicu zdaniť a ešte aj druhého vyplatiť. keby som si toto vyjadrenie o osobnej spotrebe aplikovala na moju situáciu, tak potom keďže sa všetko vystavovalo na poverenú osobu a tá aj o všetkom účtovala a tá teraz ostáva podnikať-všetko je jej a nemám problém ;)
Zita5
06.02.14,11:00
uko ...nikto nespochybňuje skutočnosť,že peniaze členovi patria, to aj patria .....nespochybňuje to ani DU v jeho vyjadrení ...otázka je , či môže alebo nemôže poverená osoba vyplatiť na osobnú spotrebu druhému členovi združenia finančné prostriedky v neobmedzenej výške ., ale sa musí riadiť tým nedomysleným zákonom.
Thelmy
06.02.14,15:22
uko ...nikto nespochybňuje skutočnosť,že peniaze členovi patria, to aj patria .....nespochybňuje to ani DU v jeho vyjadrení ...otázka je , či môže alebo nemôže poverená osoba vyplatiť na osobnú spotrebu druhému členovi združenia finančné prostriedky v neobmedzenej výške ., ale sa musí riadiť tým nedomysleným zákonom.
Och zase niečo o čom som ani neuvažovala. Aj my robíme výbery na OS z pokladne. Niekde som čítala, že tieto výbery nespadajú pod zákon o obmedzení hotovosti a teraz čítam v tom usmernení, že aj na to sa vzťahuje obmedzenie. No tak to ma už asi dočista porazí.
marjankaj
06.02.14,15:39
och! zas je to len o tom ako si kto čo vysvetlí. podľa mňa tie peniaze tomu členovi patria. poverená osoba o nich len účtuje, nevypláca mu ich. ...vezmite si napr. ....teraz riešim zrušenie združenia, pričom ten nepoverený člen združenia zrušil živnosť. riešim rozdelenie majetku- tam je to tak, že dané je to, čo je v zmluve o združení a raz keď sa v nej dohodli, že polovica je jedného člena a druhá polovica druhého, tak je to tak aj keď o tom účtuje poverená osoba. musím všetko rozdeliť, polovicu zdaniť a ešte aj druhého vyplatiť. keby som si toto vyjadrenie o osobnej spotrebe aplikovala na moju situáciu, tak potom keďže sa všetko vystavovalo na poverenú osobu a tá aj o všetkom účtovala a tá teraz ostáva podnikať-všetko je jej a nemám problém ;)
Nepatria mu.
Ani z bankového účtu poverenej osoby predsa nemôže hocikto vyberať.
Bankový účet aj pokladňa patria poverenej osobe.
Je také zložité poslať peniaze na účet členom združenia? Načo si to komplikovať?
Poverená osoba predsa podniká na svoje IČO a aj IČDPH.
slavuska
06.02.14,17:36
Z bankoveho účtu poverenej osoby môže kludne vyberat peniaze iný člen združenia. Prečo by si mali zakladať iný /nový/ účet v banke, ked maju jeden spoločny? /Vyssie poplatky, mensie dane/
marjankaj
06.02.14,18:36
Z bankoveho účtu poverenej osoby môže kludne vyberat peniaze iný člen združenia. Prečo by si mali zakladať iný /nový/ účet v banke, ked maju jeden spoločny? /Vyssie poplatky, mensie dane/
Samozrejme môžeš dať dispozičné právo hocikomu. Nemusí byť ani v združení. Ak si bude hocikto hocikedy vyberať z účtu kartou, tak z toho bude mať účtovník radosť. Ak je to v rodine, tak to by ešte ušlo. Ale ak to budú nepríbuzné osoby, tak sa to bude ťažko kontrolovať. Jeden bude druhého podozrievať, že si vybral viac.nA ak budú robiť kartou nákupy v tescu, tak ďakujem pekne.
A nepovedal som, že všetci musia mať podnikateľské účty. Osobný účet má skoro každý.
apo
09.02.14,22:21
Predchádzajúce príspevky vyčerpali snáď všetky problémy.
Príklad s Jožkom a Ferkom je logický, ja som si to zhodne predstavoval a metodický pokyn potvrdil moju predstavu ako správnu.
V mojej predstave bolo, ešte NAVIAC že budem prefakturovávať aj vstupy bez DPH a aj mzdy. Desila ma predstava, že na tieto položky pôjde DPH pri prefakturácii. Metodický pokyn - Oznámenie o zmenách ... rieši iba delenie DPH na výstupe A odpočítanej dane. Teda v čom nie je DPH to nebudeme prefakturovávať.

Poučenie pre mňa: nákupy bez DPH, odpisy a mzdy budem deliť na konci roka v uzávierkových operáciách tak ako sme to robili do konca roku 2013.

NA ZÁVER:
Mám pocit, že tento zmätok v združeniach je motivovaný len KONTROLNÝM VÝKAZOM DPH. Ak by to malo mať hlbší zmysel museli by sme počas roka prefaktúrovať úplne všetko a ešte k tomu aj rovnako robiť úhrady, aby vznikol v každom účtovníctve člena združenia pomerový podiel príjmov a výdavkov, a museli by sme dosiahnuť podľa pomeru aj výkazy majetku a záväzkov. Ten kto to dokáže by si zaslúžil čosi ako Nobelovu cenu za ekonomiku.

Riešenie:
Účtovný softvér Pohoda má možnosť záväzky a pohľadávky likvidovať bez väzby. To znamená, že pre daň z príjmu ako keby neexistovali a nebudú zahrnuté ani do Výkazu majetku a záväzkov, ale budú v evidencii DPH. V hlavnom účtovníctve v oddelených číselných radoch vytvorím prefakturačné zápisy na vstupe a výstupe a zlikvidujem ich bez väzby. V druhom účtovníctve urobím zápisy záväzkov a pohľadávok tak, aby kontrolné výkazy DPH z obidvoch účtovníctiev boli fifty fifty a viac sa týmto účtovníctvom nebudem zaoberať. No a keďže toto združenie nemá registračnú pokladňu mám to vybavené.
janasim
10.02.14,11:01
Úplne presne takto to budem robiť. Dobrý tip pre mňa ohľadom inej číselnej rady v mojom softvéri.
apo
10.02.14,19:13
Do konca roku 2013 som účtoval jedno zvláštne združenie.
Združenie bolo vytvorené z toho dôvodu, že Lesný závod chcel obmedziť počet subjektov s ktorými bude komunikovať. Z toho dôvodu lesné žienky a drevorubači vytvorili združenie s určením jedného drevorubača ktorý vystavil jednu faktúru za výkony všetkých členov združenia. V skutočnosti túto faktúru na základe poverenia vystavoval Lesný závod.

Tuto faktúru som zaúčtoval do účtovníctva združenia. Každý účastník združenia mal svoje účtovníctvo aj svoj bežný účet. Každý člen združenia vystavil faktúru za svoje vlastné výkony na povereného drevorubača, ktoré som zaúčtoval na vstupe v účtovníctve združenia. Výsledok bol ten, že združenie malo vždy na vstupe aj výstupe rovnakú sumu DPH, čiže povinnosť združenia bola nula a každý člen združenia odviedol svoj podiel DPH zo združenia. Docieliť nulu v účtovníctve združenia bol boj s centami zo zaokrúhlenia.

Na konci roka som medzi členov rozdelil iba stratu z účtovníctva združenia. Výška straty bola súhrnnou sumou bankových poplatkov a mojich faktúr za vedenie účtovníctva.

Uviedol som tento postup, lebo v podstate som postupoval tak ako sa to vyžaduje od združení v roku 2014. Lesný závod už netrvá na združení, akceptujú to, že celá agenda ide iba cez vybraného drevorubača a združenie som rozpustil.

Len ja viem koľko to bolo roboty kým som toto malé združenie každý mesiac skonsolidoval. Dvoch členov združenia som nezobral na účtovanie, lebo by mi z toho asi urobilo tralala.
Miska 1
11.02.14,03:46
Ja som presne tak rozmýšľala že budem účtovať ako " apo " . Tiež som to chcela mať čo najľahšie ale podľa zákona . Budú len záväzky a pohľadávky ktoré sa nebudú uhrádzať ani nikde vstupovať len budú v podkladoch DPH . Len teraz doťahujem detail .
1- Platca DPH - poverená osoba predáva tovar do EU - oslobodený od DPH - člen združenia nebude môcť re fakturovať oslobodené od DPH , ale bude musieť na-fakturovať s DPH .
2- Platca DPH - poverená osoba predáva predáva kovový odpad - oslobodené od DPH - člen združenia musí tak isto na-fakturovať s DPH.
3- Platca DPH - poverená osoba príma služby od ne platcov DPH . Tieto služby sa nebudú re fakturovať lebo nemajú na výstupe DPH.
Dúfam že to tak bude správne, ak nie opravte ma .
apo
11.02.14,09:24
Domnievam sa, že to bude správne.

Neviem ako do kontrolného výkazu DPH naložím s tovarom nadobudnutým z EÚ. Odberateľ je iba 1. člen združenia. Neviem si predstaviť ako by som to delil medzi dvoch členov združenia. Okrem toho nevidím zmysel pre delenie nadobudnutého tovaru z EU lebo súhrnný výkaz napríklad z ČR by neladil s daňovým priznaním 1. člena združenia.
daniek
11.02.14,12:34
[QUOTE="
1- Platca DPH - poverená osoba predáva tovar do EU - oslobodený od DPH - člen združenia nebude môcť re fakturovať oslobodené od DPH , ale bude musieť na-fakturovať s DPH .
Dúfam že to tak bude správne, ak nie opravte ma .[/QUOTE]

S tým si neviem rady od samého začiatku, nakoľko naša celá produkcia ide do EÚ.
Na DÚ mi bolo povedané že ďalší členovia presne podľa podielu odfakturujú od poverenej osoby bez DPH a podajú súhrnný výkaz podľa podielu. Takže keď sa spočítajú všetky SV všetkých členov dokopy tak to musí byť celá dodávka tovaru za združenie.
Usmernenie DÚ hovorí že každý člen združenia musí za svoj podiel podať DP, KV aj SV.
Ak by odfakturovali s DPH potom by SV podávala iba poverená osoba a ostatní členovia by si nesplnili povinnosť podať SV. Neviem ešte raz som si to dala preveriť.....????
Miska 1
12.02.14,03:48
Toto by platilo ak by na faktúre do zahraničia boli uvedený všetci členovia združenia tak potom majú povinnosť si to podľa svojho podielu uviesť s v SV , KV a v DP.
Ale pokiaľ na faktúre bude uvedený len jeden člen združenia tak potom musia ostatný členovia žiaľ nafaktúrovať s DPH. Mam od metodičky .
daniek
12.02.14,06:41
Ďakujem za vysvetlenie. Len mi to príde úplne nelogické proti všetkým zásadám DPH
veď predsa je to stále ten istý tovar, ktorý opustil SR a skončil v IČŠ EÚ a to je predsa podstatné. Daňová povinnosť vzniká tam, kde sa tovar spotrebuje a nie podľa toho čo je napísané na faktúre..........
A ešte úplne nespravodlivé pretože kým "poverená osoba" bude čakať za NO 3 mesiace druhému členovi vznikne DP hneď a musí ju uhradiť hneď, nie až vtedy keď ten prvý dostane NO. A uhradí DP do rozpočtu SR za tovar ktorý skončil mimo SR..... A pritom by stačilo tak málo dopísať druhého člena do faktúr. Ale ako dopísať to rukou, keď softwér to nepovolí?
Miska 1
12.02.14,06:55
Ja to tiež nemôžem dať do softwéru a ani by mne odberatelia také faktúry neakceptovali.
Mne ich celý výmysel pripadá nelogický , lebo " poverená osoba " bude mať umelo navýšení obrat o dodania ku ktorím nedošlo. Ich celá refakturácia je totálny nezmysel. Štátny rozpočet nebude vôbec naplnený o väčší odvod DPH . Ja som si vypočítala že konečný výsledok je ten istý ako by sa to podávalo pred tým . Ak jeden člen zaplatí DPH ten druhý má nadmerný odpočet. No hlavne že sa naši zákonodarci pobavili.
mojto
12.02.14,07:12
........
A ešte úplne nespravodlivé pretože kým "poverená osoba" bude čakať za NO 3 mesiace druhému členovi vznikne DP hneď a musí ju uhradiť hneď, nie až vtedy keď ten prvý dostane NO. .....
Udrel si "hlavičku po klinčeku" - práve o to ide, hoci v konečnom dôsledku sa to vyrovná, ale takto majú peniaze a až neskôr ich treba vrátiť, je to bezúročná pôžička.
nimex
12.02.14,07:55
Pozdravujem, nakoľko som laik, chcem sa spýtať na riešenie, ktoré by som chcel uplatniť v našom združení - podnikatelia A a B (50/50), ERP, účtovníctvo a účet všetko na A.
B vytvorí v Alfe plus svoje účtovníctvo, kde bude evidovať faktúru od A a faktúru, ktorú vystaví B a vytvorí priznanie k DPH + KV. Úhrady zrobí cez interné doklady.
Takisto A urobí na faktúru od B a faktúru, ktorú vystavil B, úhrady cez interné doklady.
V účtovníctve A bude v záväzkoch zaevidovaný záväzok DPH tak člena A ako aj člena B. Podľa mňa by tým pádom nemal byť ovplyvnený výkaz o MaZ a o PaV a tiež pokladňa a účet. Mohlo by to tak byť?
daniek
12.02.14,08:34
Ja to tiež nemôžem dať do softwéru a ani by mne odberatelia také faktúry neakceptovali.
Mne ich celý výmysel pripadá nelogický , lebo " poverená osoba " bude mať umelo navýšení obrat o dodania ku ktorím nedošlo. Ich celá refakturácia je totálny nezmysel. Štátny rozpočet nebude vôbec naplnený o väčší odvod DPH . Ja som si vypočítala že konečný výsledok je ten istý ako by sa to podávalo pred tým . Ak jeden člen zaplatí DPH ten druhý má nadmerný odpočet. No hlavne že sa naši zákonodarci pobavili.
To či by mi to odberateiia akceptovali som ešte neriešila ale dnes začnem či by to bol pre nich veľký problém vymeniť si Fa za 01/14 aj keď neviem ako do faktúry dostanem druhého člena združenia.
A áno máš pravdu štátny rozpočet sa nenavýši o odvod DPH ale 3 mesiace dostanú pôžičku samozrejme bezúročnú od "biedneho SZČO" ...............
apo
12.02.14,09:42
pre Daniek:
Došlo by k väčšiemu prímu z DPH do štátneho rozpočtu ak by členovia združenia navzájom prefakturovali všetko. Keď poviem všetko tak sú to nákupy bez DPH ako aj MZDY.

Takúto predstavu som mal pri prvých úvahách v tejto problematike. V tejto diskusii takto okrem mňa uvažovalo málo prispievateľov. Ja čakám na odpoveď z predplatenej služby na dopyty. Potom dám vedieť.

Momentálne zastávam ten názor, že ide iba o kontrolný výkaz DPH. Čím sa docieli to, že žiadny platiteľ DPH sa nevezie s nulovými DP k DPH, ale ako to pomôže daňovej kobre netuším.
daniek
12.02.14,10:35
pre apo:
neviem či ide oba o KV pretože pracovníkov pracovísk DÚ školili ich nadriadení v tom zmysle, že "forma podnikania - Združenie FO" vraj v EÚ neexistuje. Takže združenia FO sú akousi citujem daniarov "anomáliou" a ich cieľom je dostať združenia postupne aj z Občianskeho zákonníka aby takáto forma už vôbec neexistovala a že zmena v DPH je len prvý krok.
Neviem čo je na tom pravdy, ale takto mi to reprodukovali u nás na pracovisku DÚ keď som sa bola informovať a to boli čerstvo vyškolení po ich internom školení k DPH..........
Alena Spišiaková
12.02.14,11:29
Povedzte mi, kto dal právo EÚ riešiť právnu úpravu združenia ako takú. To že to nemá iný členský štát, to je ich problém, však DPH bude stále o tom istom, ako keď ju odvedie jeden z členov a nemusí ju deliť 50/50. Sa opičíme. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale celá EÚ je nám na dve veci, len platíme aj tých našich eurodebilov (s prepáčením), ale ma riadne nahnevali. Niekto od stola (nie účtovníckeho) si zas niečo zmyslel a nemyslel ako na účtovné, tak i na právne dôsledky. O chvíľu budeme všetci kvákať ako oni (EÚ) chcú. Najprv sľubujú zjednodušenie administratívy a od kedy účtovníctvo robím, je papierovania čoraz viac. Nech idú všetci do kelu. Platíme neschopných ľudí, ktorí sa vôbec nerozumejú svojej robote a nie sú odborníkmi ani na účtovníctvo a dane.
daniek
12.02.14,12:30
Veď práve, že DPH by mala byť stále o tom istom ale práve pri tejto zmene zákona to tak nie je.
Veď ak tovar opustí SR, dodaní ho odberateľ v IČŠ EÚ tak potom čo je to za "novovymyslený princíp DPH" že ak je na faktúre uvedený jeden člen druhý ho odfakturuje s DPH ale keď sú na faktúre obidvaja tak bez DPH. Veď to je stále ten istý tovar, rovnako prepravený do IČŠ EÚ, spotrebovaný v IČŠ EÚ, daňová povinnosť prenesená na odberateľa, to je predsa podstatné pre DPH a nie či ho tam predal SZČO alebo združenie FO alebo PO.......... Takúto "metodiku" by som nedokázala stvoriť ani v najodvážnejšom sne..........princípy DPH tomu metodikovi/čke asi nič nevravia.......
Almazia
12.02.14,12:50
Zita5 , obdivujem Vás, že sa nevzdávate, ale je to podľa mňa vopred prehratý boj, karty sú už hodené, a je to tak, ako to tu už bolo spomenuté... potichúčky , pomaličky dotlačiť združenia k zániku.... a v konečnom dôsledku sa narobíte aj tak ....
daniek
12.02.14,12:54
P.S. Už nenachádzam slov , ak sa spýtame všeobecne , tak nedá sa odpovedať , lebo sme neuviedli konkrétny príklad . Ak uvediem konkrétny príklad , tak odpoveď príde všeobecná a opäť s citáciami zákona a odvolaním sa na link ......to všetko vieme , vieme celý obsah Oznámenia ....

najlepšia na tom je formulka: "Veríme, že táto služba poskytovania informácií Vám pomôže pri plnení si Vašich daňových povinností."

neviem ako Vám ale mne ešte nikdy nepomohla.... takisto som sa pýtala konkrétne a odpoveď všeobecná a ešte aj od veci......
apo
12.02.14,13:54
Pre Daniek.
To že ide iba o KV som nemyslel, že je to zámer FS.
V kontrolnom výkaze naplníme požiadavky FS, v KV sa premietnu všetky prefakturácie medzi členmi združenia.

Združenie ako také budme robiť ako doposiaľ, na konci roku rozdelíme príjmy a výdavky pomermi podľa zmluvy o združení.
V metodike
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Novinky_z_legislativy/IIA_zdruzenia.pdf

sa nehovorí ako budeme združenie riešiť z pohľadu zákona o účtovníctve ani zo zákona o dani z príjmu. Budeme to robiť ako doposiaľ.
alicacka
14.02.14,08:24
Volala som na DRSR, nevedia ešte stále ako riešiť mzdy a poštovné.
my máme aj spoločný úver a platíme aj úroky z úveru.
čo s tým ?
apo
14.02.14,11:19
Pre alicacka

Prosím prosím keď na DRSR už budú vedieť ako v združení riešiť výdavky v ktorých nie je DPH daj nám to vedieť.

Už veľa času nie je, tak ich skús pourgovať ak tam máš spriaznenú dušu.
KloferHladny
14.02.14,14:05
Z toho čo som doteraz čítal a počul mi vychádza, že združenia majú ďalšiu povinnosť. Prečo ? Lebo evidencia DPH sa úplne odtrhla od účtovníctva:
Podľa 222/2004 od 01.01.2014 Zákon o DPH v zmysle usmernení (metodiky) zadáva povinnosť "prefakturovávať" medzi účastníkmi iba plnenia podliehajúce režimu DPH ! Nikde nie je uvedené, že aj ostatné výdavky, príjmy je povinnosť fakturovať. Napr. združenie vyrabajúce fúriky nakúpi železo, farbu, iný materiál, zaplatí nájom, použije stroje, zaplatí zamestnancov a predá fúriky registračnou pokladňou a fakturačne. Nákupy materiálu, ktoré sú od platcov DPH refakturuje dohodnutým pomerom poverená osoba na ostatných členov združenia. V prípade že nájom ide v režime DPH, refakturuje ho taktiež, odpisy strojov nefakturuje, mzdy nefakturuje. Ostatní členovia zasa vyfakturujú pomernú časť tržieb ERP a tržieb fakturačných na poverenú osobu. Niekde vyššie je uvedené, že združenia môžu využiť § 75. Dá sa povedať že musia. Inú ako súhrnnú faktúru si neviem predstaviť. Takýmto postupom sme uspokojili Zákon 222/2004 (aj s jeho kontrolným výkazom). Že v štatistikách budú vykázané duplicitné výnosy (tržby) a náklady (výdavky) mne osobne nevadí. Len ako potom prebiehajú kontroly na štátnej úrovni ?

No a prichádza problém čo s účtovníctvom ? Veď poverená osoba eviduje spoločné výdavky (mzdy, odpisy,...), majetok, pohľadávky a záväzky naďalej. Z takto vystavených faktúr predsa nevzniká povinnosť úhrady. Finančné vyrovnanie vykonajú účastníci združenia po ukončení roka rozdelením všetkých výdavkov a príjmov dohodnutým dielom tak ako je to uvedené v zákone 595/2003. Pre dodržanie 595/2003 teda vediem spoločné účtovníctvo, pre dodržanie znenia 222/2004 rozdelím evidenciu DPH na každého z členov. !!!

A pokúsim sa zhrnúť vyššie uvedené na združenie s poverenou osobou (všetci sú platcovia DPH) kde ostatní členovia nemajú podnikateľské aktivity mimo združenia:
1. Poverená osoba vystaví Súhrnnú faktúru rozdelenú pomerne na ostatných členov. Na faktúre uvedie pomernú časť nákupu zásob, energií, služieb ... Pre účely spoločného účtovníctva faktúra ale nie je pohľadávkou - je to interná faktúra vnútri združenia.
2. Ostatní členovia združenia vystavia Súhrnnú faktúru za pomernú časť zo spoločne dosiahnutých tržieb poverenému členovi združenia. Pre účely spoločného účtovníctva faktúra ale nie je ich pohľadávkou.
3. V spoločnom účtovníctve budú po podaní DPH priznania evidované tri záväzky voči štátu (v prípade povinnosti) alebo tri pohľadávky voči štátu (v prípade odpočtu). Pre účely spoločného účtovníctva je nutné doplniť Zmluvu o združení doložkou o úhrade záväzku DPH zo spoločných peňazí (v banke) a tento účet deklarovať daňovému úradu ako účet pre každého z účastníkov združenia.
Pri združení o "sile" štyroch členov vznikne "papierovania" naviac: + 3x súhrnná faktúra IN, +3x súhrnná faktúra OUT, + 3xDPH evidencia, +3x KV.

Budem rád, ak mi môj názor niekto potvrdí resp. pridá komentár.
A na záver: Naozaj nie je jasné, či intrakomunitárne dodanie občianskym združením podnikateľov (do inej krajiny EÚ) je možné deliť na jednotlivých účastníkov a vykázať ako vzájomné tuzemské dodávky. Technologický celok-stroj - jeden kus v hodnote 30000 EUR a na faktúre jeden z členov uvedie "Fakturujem Ti pomernú časť stroja ktorú sme dodali spoločne do NEMECKA ..." Právnici to overili ?

Dopĺňam predstavu o prefakturácii "vnútri združenia":
1. Poverená osoba prefakturuje pomerne "DPH" nákupy (POZOR, nemusí ísť o daňové "výdavky"). Táto faktúra v niektorých účtovníctvách môže byť evidovaná aj v pohľadávkach. T.z. poverená osoba bude evidovať pohľadávku proti účastníkovi združenia. Potom ale v takom účtovníctve musí existovať spôsob, ako ju odpísať a súčasne stornovať príslušné "daňové" príjmy. Rekapitulácia (uvažujem o refakturácii nákupu zásob): 1 Poverená osoba vystaví súhrnnú faktúru. 2. Zaeviduje ju v DPH 3. Ak to inak neide, zaeviduje ju v pohľadávkach. Ak ju už má v pohľadávkach, potom 4. interne zúčtuje odpis pohľadávky. Tento odpis by sa mal účtovať ako zdaniteľný príjem, preto súčasne interným zápisom zdaniteľný príjem stornuje. Prečo to storno ? Lebo príjem z refakturácie už nie je príjmom združenia - vôbec nemá byť zúčtovaný ako príjem v spoločnom účtovníctve. Ten istý postup (u poverenej osoby) volím aj pri refakturácii pomernej časti tržieb ostatnými účastníkmi združenia.

U ostatných členov združenia evidujem iba DPH doklady pre účely rozdelenia "spoločnej" DPH

A ešte jedna pripomienka:
Sa mi zdá, že cez Zákon o DPH niekto túžil zakázať združovanie osôb za účelom podnikania. Môže byť, ale ja by som na mieste zákonodarcu volil postup iný. Najprv by som prijal v Občianskom zákonníku ustanovenia zakazujúce združovanie za účelom podnikania napr od 01.01.2014 s tým, že prechodné ustanovenia by umožnili súčasným združeniam úpravu do ... 31.12.2016. K tomu by som pripojil mediálnu podporu .... Veď už tu boli napr. snahy cez Zákon o DPH nútiť prechod na podvojné účtovníctvo ... a tiež to neprešlo.
Zita5
14.02.14,15:08
KloferHladny, chcela som dať užitočné pretože príspevok sa mi páči , ale vidím tam aj -1 ...ak som to spravia ja omylom, tak sa ospravedlňujem.
apo
14.02.14,15:34
Začíname sa v príspevkoch opakovať.
KloferHladný zrekapituloval čo je v predchádzajúcich príspevkoch.
Je skutočne problém či pri vývoze tovaru a služieb môžeme fakturovať 1/n-tinu tovaru a služby a takto to uviesť aj do súhrnného výkazu. Je to podivné, ale táto požiadvka je v dokunemtoch vydaných FS jasne deklarovaná.

Stále nemáme odpoveď na otázku či si členovia združenia budú prefakturovávať aj nákupy v ktorých nie je vyčíslená DPH a čo je ešte viac nebezpečné či sa majú prefakturovávať aj mzdy.

Zatiaľ tento sektor problémov trápi iba mňa a alicacka.

Bol som dnes na našom DÚ a šéfka nášho kontaktného miesta potvrdila môj názor, že MALI by sa prefakturovávať aj nákupy bez DPH a aj MZDY, že je to logické. To čo uvádzam je ale iba názor šéfky DÚ. Voľakedy by mi to stačilo, ale teraz kontroly vykonávajú kontrolóri z okolitých DÚ. Takže nie je sa o čo oprieť. Ďalej akceptovala môj postup, že na oddelených číselných radoch budem vytvárať doklady o prefakturácii medzi členmi združenia a tieto záväzky a pohľadávky budem likvidovať z evidencie záväzkov a pohľadávok bez ich úhrady tak aby neovplyvňovali výkaz o majetku a záväzkoch a ani prímy a výdavky. Na konci roka výkazy za združenie rozdelím medzi členov združenia tak, aby mali podľa zmluvy o združení rozdelené príjmy a výdavky ako aj majetok a záväzky.
apo
14.02.14,22:12
Nedá m, aby som nevyprovokoval Poraďákov k uzavretiu problematiky vyplývajúcej z novelizície zákona o DPH a námetov z "Oznámenia ..."

Musí nám buť jasné, žš musíme naplniť to čo prináša novelizácia zákona o DPH, ale naďalej budeme pri združeniach postupovať podľa zákona o účtovníctve a dani z prímu ako doteraz.

Ak to zrekapitulujem tak:
ad 1
Máme neistotu pri fakturácii do krajín EU, ale máme jasnú definíciu z "Oznámenia ...." ako postupovať.

ad 2
"Oznámenie ..." nehovorí o prefakturácii nákupov bez DPH a miezd. Máme názor, že by sa mali prefakturovať. Dátum 25.2.2014 sa blíži a na tento problém sa sústreďme, aby sme mohli túto tému už uzavrieť ako rozdiskutovanú s jasnými postupmi.
Zita5
15.02.14,16:17
Združenia teda jeho členov fyzické osoby postavili na úroveň komisionárskych zmlúv, takže vôbec nebudem prekvapená ak by ich na kontrole pýtali


§ 8
Dodanie tovaru
(6) Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy alebo inej obdobnej zmluvy, podľa ktorej koná vo svojom mene na účet inej osoby (ďalej len komisionárska zmluva ), obstará kúpu tovaru alebo predaj tovaru, platí, že táto zdaniteľná osoba tovar kúpila a predala.

§ 9
Dodanie služby

(4) Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
janasim
15.02.14,19:03
Reagujem na posledný príspevok od apo. Oznamujem , že ja mám túto problematiku pre seba uzavretú. Účtujem našťastie iba jedno združenie, ktoré má dvoch členov a to idem účtovať tak ako sa tu zhodla myslím väčšina...Janko a Ferko ....a nebudem prefakturovávať mzdy a nákupy bez DPH. Fakturáciu do krajín EU nemám. Koniec.
apo
16.02.14,15:48
Odkaz na janasim
Plný súhlas. Na tom čo uvádzaš je skutočne väčšinová zhoda.
Ale doporučujem ešte čakať či sa neobjaví relevantný názor na prefaktúrovanie nákladov v ktorých nie je DPH vrátane miezd.
alicacka
17.02.14,07:16
Ja súhlasím. Ja som aj dnes volala na DRSR, tak mi pani z DPH povedala, že poštovné, mzdy, koncesionársky poplatok, daň z MV nie je potrebné prefakturovať, ale povedala aj to, že iba v tom prípade netreba, ak si obhájime, že ide o finančné vysporiadanie medzi podnikateľmi. Pán Ozimný tiež povedal, že netreba prefakturovať. Písomné usmernenie od DRSR som ešte nedostala. Hneď ako dostanem, prilepím.
alicacka
17.02.14,07:33
Postup Klofer Hladny nechápem. Možno mám dlhé vedenie, ako on chce interne vyhotovovať faktúry a nedať do DPH ? Mohol by mi to niekto vysvetliť, prosím ?
apo
17.02.14,08:23
reakcia na Klofer Hladny
bod 1 a bod 2
Podpíšem sa pod to čo si uviedol ak si to vysvetľujem správne.
JA v mojom účtovnom softe viem vytvoriť zápisy do záväzkov aj pohľadávok tým spôsobom, že ovplyvnia evidenciu DPH ale neovplyvnia výkaz príjmov a výdavkov ani výkaz o majetku a záväzkoch. Ako to urobím som uviedol vyššie. Ak si to takto predstavuješ si v širokej zhode s ostatnými prispievateľmi do diskusie.
bod 3
Pre poriadok môže to tak byť. Pri platení DPH správa dane príjme úhradu od kohokoľvek ale nadmerný odpočet pošle na účet uvedený v registrácii dane.

Otázka:
Spoločné účtovníctvo je pri dvoch účastníkov združenia tretie účtovníctvo, alebo je to účtovníctvo poverenej osoby, alebo len jedno pre celé združenie.
janasim
17.02.14,08:37
Postup Klofer Hladny nechápem. Možno mám dlhé vedenie, ako on chce interne vyhotovovať faktúry a nedať do DPH ? Mohol by mi to niekto vysvetliť, prosím ?

Ja som to pochopila že pre DPH ano....tak ako aj my to budeme robiť.
apo
17.02.14,10:45
Dnes som dostal z Daňového centra (Poradca podnikateľa) odpoveď na problém prefakturovanie vstupov bez DPH a miezd.
Ich názor je, že prefakturovať všetko:

Citujem odpoveď č. 1:
Uvedené sa týka aj práce vykonanej zamestnancami jednotlivých FO, teda FO1 bude prácu pre združenie vykonanú jej zamestnancami fakturovať FO2 vo výške 50 % mzdových nákladov a naopak FO2 bude prácu pre združenie vykonanú jej zamestnancami fakturovať FO1 tiež vo výške 50 %.

Pýtal som sa, na stav, že sú dvaja členovia združenia, každý má na sebe 20 zamestnancov a všetci robia na plnení zákaziek združenia ako keby boli zamestnancami združenia ako takého
-------- 0 -----------
Citujem odpoveď č. 2:
To znamená, že ak FO1 bude mať náklady prijaté od neplatiteľov DPH, pri prefakturácii 50 % týchto nákladov pre FO2 bude tieto fakturovať s DPH.

Pýtal som sa na nákupy bez DPH.
---------- 0 ------------
Zabudol som sa opýtať na odpisy.
Teoreticky by sme odpisy aj mohli prefakturovať, ale čo potom keď sa urobí rozhodnutie o prerušení odpisovania. Hahaha...


Ešte počkám do posledného dňa s konečným rozhodnutím. Ale zatiaľ som toho názoru, že mzdy nebudem prefakturovávať.
apo
17.02.14,10:56
Ja súhlasím. Ja som aj dnes volala na DRSR, tak mi pani z DPH povedala, že poštovné, mzdy, koncesionársky poplatok, daň z MV nie je potrebné prefakturovať, ale povedala aj to, že iba v tom prípade netreba, ak si obhájime, že ide o finančné vysporiadanie medzi podnikateľmi. Pán Ozimný tiež povedal, že netreba prefakturovať. Písomné usmernenie od DRSR som ešte nedostala. Hneď ako dostanem, prilepím.

Vieš definovať čo mysleli na DRSR keď poradili, že pri finančnom vysporiadaní nie je treba prefakturovať.

Aký je rozdiel medzi finančným vysporiadaním a delením nákladov napríklad 50 :50.
daniek
17.02.14,11:15
Ja som sa teraz vrátila z DÚ a povedali mi, že prefaktúrovavať treba určite všetko aj mzdy, odpisy, poštovné ...proste všetko.....
Čo sa týka dodávok tovaru do EÚ ostatní členovia musia odfakturovať od poverenej osoby vo výške svojho podielu s DPH a SV podáva iba poverená osoba.
alicacka
17.02.14,12:18
No, ja tomu veľmi neverím, podľa mňa to je taký chaos, že oni sami nevedia čo robia. ČO je to za blbosť ?
My sme urobili faktúry len tie,ktoré sú s DPH a majú ísť do daňového priznania k DPH i do KV. Ostatné budeme deliť na konci roka.
alicacka
17.02.14,12:19
Pre mňa za mňa nech si prídu kontrolovať a nech dajú pokuty.
alicacka
17.02.14,12:19
Maximálne dajú pokutu za postup v účtovníctve, ale všetko bude uvedené v DPH i v KV.
alicacka
17.02.14,12:22
Ako som už hovorila včera, p. Ďuriš z Daní z príjmov DRSR povedal, že v Daniach z príjmov sa nič nemenilo. Podľa nich sa má na konci roka deliť čo je bez DPH.
Zita5
17.02.14,13:03
FINANČNÉ RIADITEĽSTVO SR
BANSKÁ BYSTRICA
Vec
Stanovisko
Odbor daňovej a colnej metodiky k Vašej žiadosti o zaujatie stanoviska v súvislosti s novelou zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o DPH“) k problematike postupu uvedeného v bode 3 písm. b) IIA č. 185/2013/O - Oznámenie o zmenách pri uplatňovaní zákona o DPH zdaniteľnými osobami, ktoré podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, ktoré nemá právnu subjektivitu (ďalej „oznámenie“), uvádza:
Podľa bodu 3 písm. b) cit. oznámenia je možné postupovať v prípadoch, ak činnosť (spoločný výsledok, ktorým je poskytovanie služby alebo dodanie tovaru) jednotlivých členov združenia sa nedá samostatne identifikovať a navonok voči tretím osobám za spoločnú činnosť v rámci združenia je na faktúrach uvedený len jeden člen združenia, ktorý koná navonok voči tretím osobám za činnosť vykonávanú v rámci združenia.
Oddelenie metodiky dane z pridanej hodnoty z pohľadu uplatňovania jednotlivých ustanovení zákona o DPH zaujíma stanovisko len k zdaniteľným plneniam, ktoré sú predmetom dane podľa § 2 zákona o DPH. Predmetom dane z pridanej hodnoty nie sú mzdy, daň z motorových vozidiel a ani daň z nehnuteľnosti.




Od Miska 1 tu v téme .........ale nie som presvedčená o tom, že mzdy nie sú predmetom dane z pridanej hodnoty, Myslím mzdové náklady a ich prefakturácia by bola poskytnutím "služby" posudzovaná podľa zákona o DPH .....a tým, že sa nevedia kompetentní vyjadriť na 100% riskujeme pokuty , ak mzdy necháme len mzdami .Neviem, ale toto je môj názor aj po preštudovaní tém na Porade , aj po vyjadrení Ing.Janky Ácsovej, Albo a Milan Benka v jednej téme zo starších rokov ....viď táto téma a domnievam , že je to stále takto platné http://www.porada.sk/t1042-p2-dph-a-prefakturacia-miezd.html
Zita5
17.02.14,13:05
5.
Spoločný majetok združenia (odpisovaný) - Je predpoklad, že sa bude musieť urobiť dodatok ku zmluve o združení v tom zmysle, že odpisovať majetok bude každý člen združenia podľa percentuálneho podielu?

Zastávate názor, že rozhodnutie o odpisovaní sa ponecháva na rozhodnutí združenia.
Podľa odd. metodiky dane z príjmov a účtovníctva,združenie založené v zmysle § 829 a nasl. Občianskehozákonníka nemá právnu subjektivitu, preto nie je ani účtovnou jednotkou. Účtovnými jednotkami sú jednotliví účastníci združenia. Dlhodobý odpisovaný hmotný majetok nadobudnutý spoločne za združenie je v spoluvlastníctve jednotlivých členov združenia v pomere k ich podielom na združení a podľa tohto podielu ho odpisuje každý člen združenia.



Zdroj: zo stanoviska od Miska1 z tejto témy ... dodám však, nevidím dôvod na prefakturáciu odpisov ako sa tu o tom píše. Každý si odpisy uplatní vo svojom účtovníctve .
apo
17.02.14,17:09
Odpisy v združení, reakcia na Zita5.

Pri odpisoch by som poukázal na analógiu pri používaní investičného majetku manželmi, ktorí obidvaja podnikajú na svoju živnosť ale spoločne využívajú napríklad dodávkové motorové vozidlo.

Zatiaľ nikoho nenapadlo, aby si svoj podiel na odpisoch jeden z manželov musel u druhého vyfakturovať, jednoducho na základe BSM si každý dá do nákladov svoju polovičku.
Thelmy
17.02.14,17:24
pre apo:
neviem či ide oba o KV pretože pracovníkov pracovísk DÚ školili ich nadriadení v tom zmysle, že "forma podnikania - Združenie FO" vraj v EÚ neexistuje. Takže združenia FO sú akousi citujem daniarov "anomáliou" a ich cieľom je dostať združenia postupne aj z Občianskeho zákonníka aby takáto forma už vôbec neexistovala a že zmena v DPH je len prvý krok.
Neviem čo je na tom pravdy, ale takto mi to reprodukovali u nás na pracovisku DÚ keď som sa bola informovať a to boli čerstvo vyškolení po ich internom školení k DPH..........
Presne tak - zákon o DPH je len začiatok úpravy a združenia v takej forme a s možnosťou vedenia účtovníctva poverenou osobou postupne zaniknú. Keď som sa bola informovať na DÚ - tak tam boli presvedčení, že združenia už úplne zanikli. Podľa nich je to len otázka času.
janasim
17.02.14,18:09
citujem alicacka
" My sme urobili faktúry len tie,ktoré sú s DPH a majú ísť do daňového priznania k DPH i do KV. Ostatné budeme deliť na konci roka. "

toto je postup podľa Oznámenia...tohoto sa musíme držať..a už sa nechoďte vypytovať na DU :-) všade vám povedia iné...
janasim
17.02.14,18:12
"Predmetom dane z pridanej hodnoty nie sú mzdy, daň z motorových vozidiel a ani daň z nehnuteľnosti."

Koho napadlo , že by to malo byť s DPH ?
alicacka
18.02.14,05:35
Podľa mňa to už netreba riešiť, veď Zita pridala stanovisko Finančného riaditeľstva, kde je čierne na bielom, že mzdy ani daň z MV a ostatné nepatria do ich kompetencie - viď vyššie. My sme to už takto doriešili, faktúry urobili, a podľa mňa je to aj logické, preto sme sa takto aj rozhodli.
alicacka
18.02.14,05:36
Je to na "migrénu", že tí tam hore vymyslia nejaký zákon a my ho tu máme dva mesiace riešiť, lebo nevedia, ako ho v praxi uplatniť. . .
daniek
18.02.14,07:29
..a už sa nechoďte vypytovať na DU :-) všade vám povedia iné...
Máš úplnú pravdu Janasim. Kým Apo včera písal, že sa zhodol so šéfkou DÚ na tom že faktúry bude likvidovať bez väzby, tak mne včera na našom DÚ povedali že každý člen by mal mať aj vlastný účet a mali by prebiehať aj úhrady.....alebo vzájomné zápočty......
Zita5
18.02.14,07:42
..a už sa nechoďte vypytovať na DU :-) všade vám povedia iné...
Máš úplnú pravdu Janasim. Kým Apo včera písal, že sa zhodol so šéfkou DÚ na tom že faktúry bude likvidovať bez väzby, tak mne včera na našom DÚ povedali že každý člen by mal mať aj vlastný účet a mali by prebiehať aj úhrady.....alebo vzájomné zápočty......



S týmto súhlasím , že by mal "mať "...z môjho pohľadu by bolo vhodné mať i keď zákon mu nenariaďuje .Predpisuje mu povinnosť oznámiť číslo účtu na ktorom zhromažďuje peniaze z podnikateľskej činnosti ... ak ho bude mať zriadení.


Ja uprednostním zápočty ,neviem čo rok ukáže . Taktiež som za, aby člen mal svoj BU , nakoľko bude platiť DPH a v prípade NO mu DU bude vracať späť na jeho BU. V neposlednom rade treba účet aj na vysporiadavanie úhrad. Potom jedine zakúpiť osobitne ERP , čo je drahšie ako mať vlastný bežný účet zriadený v banke .
alicacka
18.02.14,08:09
Toto som práve dostala:

Dobrý deň,

Úver a mzdy nie sú predmetom dane z pridanej hodnoty. Nepoznám usmernenie z oblasti DPH, ktoré Vám poslali (kde je navrhované riešenie, aby jeden z podnikateľov prenajal druhému "svoj majetok") preto sa k uvedenému nmôžem vyjadriť. Ak je spoločné vlastníctvo k majetku, neviem si predstaviť prenájom vlastníka vlastníkovi.
K otázke združenia bez právnej subjektivity a DPH : FR SR nepripravuje nové usmernenie.
S pozdravom,
Eva Šuliková

My sme riešili aj spoločný úver a úroky z úveru. Z DRSR sme dostali usmernenie, v ktorom nemáme tieto veci riešiť, ale máme prenajať majetok. Čo je už úplná blbosť, preto sme sa pýtali, či to myslia vážne a došla odpoveď - viď vyššie.
alicacka
18.02.14,08:10
Myslím si, že teda by už aj oni by mali mať jasné v tom, že mzdy naozaj nie sú predmetom dane z pridanej hodnoty.
janasim
18.02.14,10:24
Ďakujem, že tu dávate všetky svoje postrehy, iba sa utvrdzujem v tom, že sme sa rozhodli správne.
apo
18.02.14,11:48
pre Zita5

V citovanom stanovisku Finančného riaditeľstva je to čo sme všetci chceli vedieť.
Vďaka zato.

Vyves prosím ten dokument na Porade tak, aby sme si ho mohli stiahnuť a držať ho v rukách keď nám raz kontrolóri budú vŕtať dierky do nosa.:D



Ďakujem
janasim
18.02.14,12:27
Taaak a ideme sa venovať kontrole kontrolných výkazov :-)
Zita5
18.02.14,12:39
pre Zita5

V citovanom stanovisku Finančného riaditeľstva je to čo sme všetci chceli vedieť.
Vďaka zato.

Vyves prosím ten dokument na Porade tak, aby sme si ho mohli stiahnuť a držať ho v rukách keď nám raz kontrolóri budú vŕtať dierky do nosa.:D



Ďakujem


Apo však ho máte tu priamo v téme .Ten dokument prilepila Miska1, len je taký rozhádzaný a ja som si to okopčila a usporiadala riadky ,aby to malo nejakú mustru. Ak chcete tak Vám ho priložím taký usporiadaný.Inak ten dokument majú aj ostatní, ktorí zaslali dopyt na združenia , automaticky posielali tieto odpovede.Bol vypracovaný metodičkami , nakoľko sa otázky opakovali .
Zita5
18.02.14,12:42
Tu prikladám stanovisko ....
daniek
18.02.14,12:59
tu je originál...
alicacka
19.02.14,06:15
Mne došla nasledovná odpoveď - čo potvrdzuje už tu uvedené:

Dobrý deň,
Predmetom dane z pridanej hodnoty podľa § 2 ods. 1 písm. a/ a b/ zákona o DPH je dodanie tovaru resp. služby za protihodnotu, pričom člen združenia – platiteľ DPH je povinný inému členovi združenia vyhotoviť faktúru s DPH v stanovenej lehote podľa § 71 -§ 75 zákona o DPH za dodanie tovaru a služieb v tuzemsku v konkrétnom dni (pozri § 19 ods. 1, 2 zákona o DPH). V prípade, že dodanie nie je predmetom dane, nie je potrebné z pohľadu DPH vystaviť faktúru.
Na základe novely zákona o DPH č. 360/2013 Z.z., ktorá nadobudla účinnosť od 01.01. 2014 sa v zákone o DPH rušia ustanovenia o dobrovoľnej i povinnej registrácii zdaniteľných osôb, ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení alebo inej obdobnej zmluvy (§ 4 ods. 2 a 3 zákona o DPH). Na základe tejto skutočnosti od 01.01. 2014 nebude môcť za členov združenia podávať „sumárne“ daňové priznania k DPH poverená osoba (a ostatní členovia nulové), ale každý člen združenia ako platiteľ DPH bude povinný podať daňové priznanie k DPH, v ktorom uvedie svoje prijaté zdaniteľné plnenia i svoje dodávky tovarov a služieb, obdobne bude postupovať i pri vyplňovaní údajov kontrolného výkazu. Každý člen združenia bude povinný pri dodaní tovaru, resp. služby alebo pri prijatí platby pred dodaním tovaru alebo služby vyhotoviť faktúru s predpísanými náležitosťami podľa § 71 - § 75 zákona o DPH. T.j. každý člen združenia bude ako každý iný platiteľ postupovať pri uplatňovaní zákona o DPH.
Člen združenia – platiteľ DPH je povinný inému členovi združenia vyhotoviť faktúru s DPH v stanovenej lehote podľa § 71 -§ 75 zákona o DPH za dodanie tovaru a služieb v tuzemsku v konkrétnom dni (pozri § 19 ods. 1, 2 zákona o DPH). Predmetom dane z pridanej hodnoty podľa § 2 ods. 1 písm.a/ a b/ zákona o DPH je dodanie tovaru resp. služby za protihodnotu, t.j. preúčtovanie podielu tržieb za mesiac s 20% DPH nie je možné – uvedené obsahovo nezodpovedá citovaným ustanoveniam.
Zo zjednodušeného dokladu podľa § 74 ods. 3 písm.b/ zákona o DPH (z dokladu ERP, kde nie sú identifikačné údaje o odberateľovi) napr. za nákup tovaru, pri splnení podmienok § 49 - § 51 zákona o DPH si môže odpočítať daň vo výške svojho podielu každý člen združenia, ktorú uvedie do svojho daňového priznania, resp. môže si daň odpočítať z daného dokladu jeden člen združenia (pri splnení podmienok § 49 - § 51 zákona o DPH) a následne alikvotné množstvo tovarov predať druhému resp. ostatným členom združenia a vyhotoviť na predmetnú dodávku faktútu.
Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby... súhrnnú faktúru podľa § 75 zákona o DPH, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca. Na predmetnej faktúre okrem iných náležitostí (§ 74 zákona o DPH) musí uviesť konkrétne jednotlivé dni v rámci kalendárneho mesiaca, v ktorých dodal príslušné množstvo tovaru a v ktorých mu vznikla daňová povinnosť.
Od 1.1.2014 je každý člen združenia bez právnej subjektivity, ktorý je platiteľom, povinný vysporiadať DPH za svoje zdaniteľné obchody samostatne. Rovnako KV musí podávať každý člen združenia, ak zo zákona o DPH vyplýva povinnosť podať KV. Bližšie informácie ku kontrolnému výkazi nájdete na stránke www.financnasprava.sk/KONTROLNY VÝKAZ-titulná stránka


---
S pozdravom,
Eva Nemkyová
daniek
19.02.14,07:11
Včera združeniu FO ktoré účtujem ukončil DÚ kontrolu NO DPH za 06/2013 (konečne)...
Ale ide o výsledok kontroly. Vyhodili nám 2 došlé faktúry pretože boli vystavené na 2. člena združenia a ponížili NO. Odporúčanie kontrolórky: 2. člen si má podať DDP kde si uplatní odpočet z týchto faktúr. Dôvod: pretože sa zmenil zákon......
ani neviem čo k tomu dodať.......čo by ste robili na mojom mieste?
KloferHladny
19.02.14,07:17
... ja by som sa zbalil a šiel ma Kanárske ...
alicacka
19.02.14,07:18
súhlasím. Nemám slov....
Zita5
19.02.14,08:30
Včera združeniu FO ktoré účtujem ukončil DÚ kontrolu NO DPH za 06/2013 (konečne)...
Ale ide o výsledok kontroly. Vyhodili nám 2 došlé faktúry pretože boli vystavené na 2. člena združenia a ponížili NO. Odporúčanie kontrolórky: 2. člen si má podať DDP kde si uplatní odpočet z týchto faktúr. Dôvod: pretože sa zmenil zákon......
ani neviem čo k tomu dodať.......čo by ste robili na mojom mieste?

daniek, neviem či budeš so mnou súhlasiť , ala ja osobne si myslím, že ak mal druhý člen združenia (nie poverený ) došlé FA , mal ich mať zaúčtované vo svojom účtovníctve , mal si uplatniť odpočet DPH vo svojom DP DPH a daňový úrad by mu odpočet DPH vrátil späť .
Ak teda správne tomu rozumiem, v daňovom priznaní u poverenej osoby vyhodili dve FA , z ktorých si uplatnil DPH poverený člen, nakoľko tie FA boli uvedené ako odberateľ na IČ DPH druhého člena ...
Takže ak druhý člen podával DP za 06-2013 nulové , teraz si spraví dodatočné a uplatní si odpočet DPH . DU je povinný mu NO vrátiť .
apo
19.02.14,08:51
Mne došla nasledovná odpoveď - čo potvrdzuje už tu uvedené:

Dobrý deň,
Predmetom dane z pridanej hodnoty podľa § 2 ods. 1 písm. a/ a b/ zákona o DPH je dodanie tovaru resp. služby za protihodnotu, pričom člen združenia – platiteľ DPH je povinný inému členovi združenia vyhotoviť faktúru s DPH v stanovenej lehote podľa § 71 -§ 75 zákona o DPH za dodanie tovaru a služieb v tuzemsku v konkrétnom dni (pozri § 19 ods. 1, 2 zákona o DPH). V prípade, že dodanie nie je predmetom dane, nie je potrebné z pohľadu DPH vystaviť faktúru.
Na základe novely zákona o DPH č. 360/2013 Z.z., ktorá nadobudla účinnosť od 01.01. 2014 sa v zákone o DPH rušia ustanovenia o dobrovoľnej i povinnej registrácii zdaniteľných osôb, ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení alebo inej obdobnej zmluvy (§ 4 ods. 2 a 3 zákona o DPH). Na základe tejto skutočnosti od 01.01. 2014 nebude môcť za členov združenia podávať „sumárne“ daňové priznania k DPH poverená osoba (a ostatní členovia nulové), ale každý člen združenia ako platiteľ DPH bude povinný podať daňové priznanie k DPH, v ktorom uvedie svoje prijaté zdaniteľné plnenia i svoje dodávky tovarov a služieb, obdobne bude postupovať i pri vyplňovaní údajov kontrolného výkazu. Každý člen združenia bude povinný pri dodaní tovaru, resp. služby alebo pri prijatí platby pred dodaním tovaru alebo služby vyhotoviť faktúru s predpísanými náležitosťami podľa § 71 - § 75 zákona o DPH. T.j. každý člen združenia bude ako každý iný platiteľ postupovať pri uplatňovaní zákona o DPH.
Člen združenia – platiteľ DPH je povinný inému členovi združenia vyhotoviť faktúru s DPH v stanovenej lehote podľa § 71 -§ 75 zákona o DPH za dodanie tovaru a služieb v tuzemsku v konkrétnom dni (pozri § 19 ods. 1, 2 zákona o DPH). Predmetom dane z pridanej hodnoty podľa § 2 ods. 1 písm.a/ a b/ zákona o DPH je dodanie tovaru resp. služby za protihodnotu, t.j. preúčtovanie podielu tržieb za mesiac s 20% DPH nie je možné – uvedené obsahovo nezodpovedá citovaným ustanoveniam.
Zo zjednodušeného dokladu podľa § 74 ods. 3 písm.b/ zákona o DPH (z dokladu ERP, kde nie sú identifikačné údaje o odberateľovi) napr. za nákup tovaru, pri splnení podmienok § 49 - § 51 zákona o DPH si môže odpočítať daň vo výške svojho podielu každý člen združenia, ktorú uvedie do svojho daňového priznania, resp. môže si daň odpočítať z daného dokladu jeden člen združenia (pri splnení podmienok § 49 - § 51 zákona o DPH) a následne alikvotné množstvo tovarov predať druhému resp. ostatným členom združenia a vyhotoviť na predmetnú dodávku faktútu.
Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby... súhrnnú faktúru podľa § 75 zákona o DPH, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca. Na predmetnej faktúre okrem iných náležitostí (§ 74 zákona o DPH) musí uviesť konkrétne jednotlivé dni v rámci kalendárneho mesiaca, v ktorých dodal príslušné množstvo tovaru a v ktorých mu vznikla daňová povinnosť.
Od 1.1.2014 je každý člen združenia bez právnej subjektivity, ktorý je platiteľom, povinný vysporiadať DPH za svoje zdaniteľné obchody samostatne. Rovnako KV musí podávať každý člen združenia, ak zo zákona o DPH vyplýva povinnosť podať KV. Bližšie informácie ku kontrolnému výkazi nájdete na stránke www.financnasprava.sk/KONTROLNY (http://www.financnasprava.sk/KONTROLNY) VÝKAZ-titulná stránka

S pozdravom,

Eva Nemkyová



Alicacka,

prosím v citovanom texte som označil modrým písmom časť textu ktorému neviem prísť na chuť. Čo chcel metodik uvedeným textom oznámiť?

Nenapíšem čo si myslím, aby môj výklad ďalších poraďákov nepomýlil.

Ďakujem
Zita5
19.02.14,09:05
Člen združenia – platiteľ DPH je povinný inému členovi združenia vyhotoviť faktúru s DPH v stanovenej lehote podľa § 71 -§ 75 zákona o DPH za dodanie tovaru a služieb v tuzemsku v konkrétnom dni (pozri § 19 ods. 1, 2 zákona o DPH). Predmetom dane z pridanej hodnoty podľa § 2 ods. 1 písm.a/ a b/ zákona o DPH je dodanie tovaru resp. služby za protihodnotu, t.j. preúčtovanie podielu tržieb za mesiac s 20% DPH nie je možné – uvedené obsahovo nezodpovedá citovaným ustanoveniam.


apo reagujem na Tvoj príspevok .

Ja som toho názoru , že fakturácia pod pojmom "50% podiel tržieb " by sa nemal vo faktúre objaviť . Správne by mala byť fakturácia za predaj tovaru. To že mi vieme zistiť , že predaj toho tovaru bude v 50% podiele z tržieb , to si môžeme vysloviť len ústne a nie dať to písomne do faktúry ..myslím výraz "podiel z tržieb" .To isté platí aj pri fakturácii služieb.

Teda fakturovať budeme predaj tovaru zo strany druhého člena .Zo strany tzv. poverenej osoby taktiež predaj tovaru a služieb ....

Lenže ak mám obsahovo dodržať jednu z ustanovených podmienok §74 písm.f zákona o DPH tak v maloobchode v tom vidím katastrofu odchádzam tam, kde píše KloferHladny :D
Najka
19.02.14,10:13
AHojte, tiež mám združenie 2 osôb 50:50. Faktúry sú vystavované na jedného člena okrem faktúr za opravy áut. (všetko mám v jednom účte, pri kontrole mi to nevyhodili...) Jedno auto má na sebe poverená osoba a tri autá má druhý člen. Keďže na autách jazdia zamestnanci, môžem si rozdeliť phm pomerom 50:50, tak ako ostatné náklady, aby ich vyfakturoval druhý člen? Alebo mám phm zahrnuť do dph, každému za jeho autá.
apo
19.02.14,10:25
Pre zita5

tvoje vysvetlenie hovorí o fakturácii medzi členmi združenia, alebo o vystavení faktúry členmi združenia ich spoločnému odberateľovi?
Zita5
19.02.14,10:27
Pre zita5

tvoje vysvetlenie hovorí o fakturácii medzi členmi združenia, alebo o vystavení faktúry členmi združenia ich spoločnému odberateľovi?
apo písala som o fakturácii medzi členmi .
alicacka
19.02.14,10:35
pre apo:
Tak ako tu už Zita5 vysvetlila, tak treba fakturovať - teda nie tržbu, ale predaj materiálu, PHM, služieb a pod. My sme do textu faktúry uvádzali: Fakturujem Vám predaj materiálu - podiel 50 %. Pripojili sme pôvodnú faktúru. Ak máme doklady z ERP, tak sme tieto tiež prefotili. Do faktúry treba uviesť dátum nákupu tovaru, teda ak fakturuješ napríklad súhrnnou faktúrou PHM nakúpený dňa 1.1.,15.1..25.1, tak tieto dátumy uviesť aj do faktúry. Všetky druhy materiálu sme fakturovali osobitne. Napr. stavebný materiál, PHM, oprava a údržba áut, telefónne poplatky...
daniek
19.02.14,10:39
pre Zita5

daniek, neviem či budeš so mnou súhlasiť , ala ja osobne si myslím, že ak mal druhý člen združenia (nie poverený ) došlé FA , mal ich mať zaúčtované vo svojom účtovníctve , mal si uplatniť odpočet DPH vo svojom DP DPH a daňový úrad by mu odpočet DPH vrátil späť .

ja neviem s čím už mám súhlasiť a s čím nie, nakoľko takýto prípad sa nám po prvýkrát stal cca pred rokom že sme kúpili auto a faktúra bola vystavená na druhého člena, tak som sa vtedy bola pýtať na DÚ či to nemá uviesť vo svojom DP. Vtedy mi bolo výslovne povedané, že všetko za združenie uvádza vo svojom DP poverená osoba a ostatní členovia podávajú nulové DP.....tak fakt neviem.....
alicacka
19.02.14,10:42
Tržbu teda nemôžeme fakturovať, ale do DPH a KV sa dostane formou došlých a odoslaných faktúr. Tržbu- resp. úhradu faktúr by bolo možno vhodné zaúčtovať interne, tak ako to už na tejto stránke aj odznelo, nakoľko podnikatelia v združení používajú jeden účet spoločne. My budeme úhradu faktúr medzi členmi združenia tiež interne účtovať. Keďže by bola "blbosť", prekladať z jedného vrecka peniaze do druhého. A aké by to bolo, že druhý z členov združenia vloží peniaze do pokladne resp. na účet, akoby si platil sebe samému nie? či?
Zita5
19.02.14,10:43
pre Zita5

daniek, neviem či budeš so mnou súhlasiť , ala ja osobne si myslím, že ak mal druhý člen združenia (nie poverený ) došlé FA , mal ich mať zaúčtované vo svojom účtovníctve , mal si uplatniť odpočet DPH vo svojom DP DPH a daňový úrad by mu odpočet DPH vrátil späť .

ja neviem s čím už mám súhlasiť a s čím nie, nakoľko takýto prípad sa nám po prvýkrát stal cca pred rokom že sme kúpili auto a faktúra bola vystavená na druhého člena, tak som sa vtedy bola pýtať na DÚ či to nemá uviesť vo svojom DP. Vtedy mi bolo výslovne povedané, že všetko za združenie uvádza vo svojom DP poverená osoba a ostatní členovia podávajú nulové DP.....tak fakt neviem.....

Tak Ťa nesprávne informovali . Zákon pred 1.1.2014 neumožňoval uplatňovať DPH a spájať dve rôzne IČ DPH v jednom daňovom priznaní . To nebolo možné nikdy ! Každý za seba , ak mal faktúru na svoje obchodné údaje a údaje platiteľa DPH , bez ohľadu na združenie a poverenú osobu . Otázka účtovníctva a vysporiadania to je už iná téma, to neriešim .
alicacka
19.02.14,10:44
Mne raz na DRSR povedali, že všetky doklady, ktoré poverená osoba zahrnie do svojho dańového priznania k DPH, musia byť vyhotovené na meno povereného člena. Podľa mňa, pri kúpe auta ste mali žiadať, aby napísali meno povereného člena, nie druhého člena, a tým by ste mali po probléme. Škoda...
Zita5
19.02.14,10:47
Mne raz na DRSR povedali, že všetky doklady, ktoré poverená osoba zahrnie do svojho dańového priznania k DPH, musia byť vyhotovené na meno povereného člena. Podľa mňa, pri kúpe auta ste mali žiadať, aby napísali meno povereného člena, nie druhého člena, a tým by ste mali po probléme. Škoda...

Mali dve možnosti , buď vozidlo zakúpiť na povereného člena s tým že DPH odpočítava poverený člen , alebo mal si uplatniť DPH ten člen, na ktorého sú vystavené všetky doklady o kúpe .V najhoršom prípade , by to bol DU skontroloval, právo na uplatnenie tam bolo a DPH by vrátili späť .
apo
19.02.14,10:54
pre zita5

Chvála Bohu, lebo už som si myslel, že vôbec ničomu nerozumiem.:cool:
ANNAP
19.02.14,11:22
prosím poraďte, mám došlú faktúru na poverenú osobu s prenesením daňovej povinnosti § 69, ods.12 pism. g, mám ju prefakturovať druhej osobe v združení 50 % a s takým istým znením ? a potom 1 osoba zahrnie celú faktúru do riadkov DP 09,10,23 a 2. osoba 50 % do riadkov DP 09,10 a 23 ? nebude to hlúposť ?
KloferHladny
19.02.14,11:34
Skúste z toho vytvoriť novú otázku !
Najka
19.02.14,11:34
AHojte, tiež mám združenie 2 osôb 50:50. Faktúry sú vystavované na jedného člena okrem faktúr za opravy áut. (všetko mám v jednom účte, pri kontrole mi to nevyhodili...) Jedno auto má na sebe poverená osoba a tri autá má druhý člen. Keďže na autách jazdia zamestnanci, môžem si rozdeliť phm pomerom 50:50, tak ako ostatné náklady, aby ich vyfakturoval druhý člen? Alebo mám phm zahrnuť do dph, každému za jeho autá.
Podľa toho, čo tu čítam, tak phm zahrniem do dph každému členovi podľa áut, ktoré vlastní a materiál a služby si prefaktúrujú v pomere 50:50.
bobotova
19.02.14,16:03
Prosím Vás, a ako deliť nadobudnutie tovaru podľa § 11 z EÚ? Mám 2-členové združenie 50/50. Ja to chcem deliť hneď 50 na 50 pri dodaní faktúry, alebo to mám najprv zaúčtovať samozdaniť pri 1. členovi 100% a potom prefakturovať 2 členovi 50% bez DPH? alebo s DPH? prosím poradťe:(((
bobotova
19.02.14,16:08
nikto mi neporadí ? ??, prosím aspoň jeden názor.....
KloferHladny
19.02.14,16:32
reakcia na Klofer Hladny
bod 1 a bod 2
Podpíšem sa pod to čo si uviedol ak si to vysvetľujem správne.
JA v mojom účtovnom softe viem vytvoriť zápisy do záväzkov aj pohľadávok tým spôsobom, že ovplyvnia evidenciu DPH ale neovplyvnia výkaz príjmov a výdavkov ani výkaz o majetku a záväzkoch. Ako to urobím som uviedol vyššie. Ak si to takto predstavuješ si v širokej zhode s ostatnými prispievateľmi do diskusie.
bod 3
Pre poriadok môže to tak byť. Pri platení DPH správa dane príjme úhradu od kohokoľvek ale nadmerný odpočet pošle na účet uvedený v registrácii dane.

Otázka:
Spoločné účtovníctvo je pri dvoch účastníkov združenia tretie účtovníctvo, alebo je to účtovníctvo poverenej osoby, alebo len jedno pre celé združenie.

Spoločné=účtovníctvo poverenej.
janasim
19.02.14,20:26
AHojte, tiež mám združenie 2 osôb 50:50. Faktúry sú vystavované na jedného člena okrem faktúr za opravy áut. (všetko mám v jednom účte, pri kontrole mi to nevyhodili...) Jedno auto má na sebe poverená osoba a tri autá má druhý člen. Keďže na autách jazdia zamestnanci, môžem si rozdeliť phm pomerom 50:50, tak ako ostatné náklady, aby ich vyfakturoval druhý člen? Alebo mám phm zahrnuť do dph, každému za jeho autá.
Podľa toho, čo tu čítam, tak phm zahrniem do dph každému členovi podľa áut, ktoré vlastní a materiál a služby si prefaktúrujú v pomere 50:50.


Nákup PHM sa platí zo spoločného účtu, účtujem poverenej osobe ,používa sa pri spoločnom podnikaní v pomere napr. 50:50 , v tomto pomere ich prefakturujem . Odpisy ale budem robiť tomu členovi , na ktorého je majetok (auto) napísané.
Najka
20.02.14,05:28
Teraz mi to vychádza tak, že poverený člen by mal vyfakturovať polovicu všetkého materiálu + polovicu phm zo svojho auta a druhý člen by mal vyfakturovať polovicu tržieb + polovicu phm zo svojich troch áut, keďže všetky autá sú používané pre účely združenia.. DPH tým pádom by mali mať rovnaké....
petovsan
20.02.14,06:57
Prosím Vás, a ako deliť nadobudnutie tovaru podľa § 11 z EÚ? Mám 2-členové združenie 50/50. Ja to chcem deliť hneď 50 na 50 pri dodaní faktúry, alebo to mám najprv zaúčtovať samozdaniť pri 1. členovi 100% a potom prefakturovať 2 členovi 50% bez DPH? alebo s DPH? prosím poradťe:(((

nikto mi neporadí ? ??, prosím aspoň jeden názor.....

Pripajam sa k tejto otázke.....taktiež o pomoc
mojto
20.02.14,07:08
Prosím Vás, a ako deliť nadobudnutie tovaru podľa § 11 z EÚ? Mám 2-členové združenie 50/50. Ja to chcem deliť hneď 50 na 50 pri dodaní faktúry, alebo to mám najprv zaúčtovať samozdaniť pri 1. členovi 100% a potom prefakturovať 2 členovi 50% bez DPH? alebo s DPH? prosím poradťe:(((
Samozrejme samozdaniť 100% a potom prefakturovať - inak to ani nejde.
Vnútorne s tým ale nesúhlasím.
janasim
20.02.14,07:24
Teraz mi to vychádza tak, že poverený člen by mal vyfakturovať polovicu všetkého materiálu + polovicu phm zo svojho auta a druhý člen by mal vyfakturovať polovicu tržieb + polovicu phm zo svojich troch áut, keďže všetky autá sú používané pre účely združenia.. DPH tým pádom by mali mať rovnaké....

To som napísala ako to budem robiť ja...Názory nato môžu byť rôzne.
mgm
20.02.14,07:50
Prosím Vás, a ako deliť nadobudnutie tovaru podľa § 11 z EÚ? Mám 2-členové združenie 50/50. Ja to chcem deliť hneď 50 na 50 pri dodaní faktúry, alebo to mám najprv zaúčtovať samozdaniť pri 1. členovi 100% a potom prefakturovať 2 členovi 50% bez DPH? alebo s DPH? prosím poradťe:(((
Samozrejme samozdaniť 100% a potom prefakturovať - inak to ani nejde.
Vnútorne s tým ale nesúhlasím.

Urobila som to tak, myslím si, tak ako napísal /a/ mojto, že inak sa to ani nedá urobiť. A hlavne, nesúhlasím s celou prefakturáciou, ale aby sme nemuseli rušiť združenia, nič iné nám neostáva
lenkagiec
20.02.14,15:23
Robili ste prefakturáciu aj dokladov bez DPH(mzdy, daň z motorových vozidiel,stravných náhrad-diet)???
lenkagiec
20.02.14,17:57
Ja som presne tak rozmýšľala že budem účtovať ako " apo " . Tiež som to chcela mať čo najľahšie ale podľa zákona . Budú len záväzky a pohľadávky ktoré sa nebudú uhrádzať ani nikde vstupovať len budú v podkladoch DPH . Len teraz doťahujem detail .
1- Platca DPH - poverená osoba predáva tovar do EU - oslobodený od DPH - člen združenia nebude môcť re fakturovať oslobodené od DPH , ale bude musieť na-fakturovať s DPH .
2- Platca DPH - poverená osoba predáva predáva kovový odpad - oslobodené od DPH - člen združenia musí tak isto na-fakturovať s DPH.
3- Platca DPH - poverená osoba príma služby od ne platcov DPH . Tieto služby sa nebudú re fakturovať lebo nemajú na výstupe DPH.
Dúfam že to tak bude správne, ak nie opravte ma .




A čo bude so Suhrnným výkazom??? ten podáva len(poverená osoba)???
kavciakova.monika
20.02.14,20:14
Tiež sa trápim so združením ... tržby a náklady som re fakturovala, ale vôbec mi nedošlo ako to ovplyvni celkové tržby u poverenej osoby. Takto sa vlastne umelo zvýšili o polovicu a pritom daňová povinnosť sa znížila zase o polovicu. Moc dobre to nevypadá. Alebo robím niečo zle? Poverená osoba vystavila faktúru pre člena - 50 % nákladov a naopak člen združenia vystavil faktúru pre poverenú osobu - 50 % celkových tržieb. Je to takto správne?
alicacka
21.02.14,05:01
Došla mi ďalšia odpoveď z DRSR - myslím, že tu niekomu pomôže, ako čítam od mojej poslednej návštevy túto stránku :)

Dobrý deň,

Nakoľko daň z motorových vozidiel nie je predmetom DPH, zákon o DPH sa takejto platby netýka. Zákon o dani z príjmov, ako zákon o účtovníctve ohľadom združení novelizovaný nebol. Z uvedeného vyplýva, že členovia združenia v prípade dane z motorových vozidiel postupujú tak ako aj doteraz.

---
S pozdravom,
Zdenka Rozvadská
alicacka
21.02.14,05:02
Pre Lenkagiec: Prefakturáciu výdavkov bez DPH sme nerobili. Tie budeme deliť na konci roka, tak ako doteraz.
alicacka
21.02.14,05:03
Pre Lenkagiec: Súhrnný výkaz môže podávať len osoba, ktorá niečo také fakturovala. Teda bude ju podávať len poverená osoba - resp. osoba, ktorá takúto službu fakturovala do zahraničia - pri účtovaní v Oberone ide o evidenciu podľa § 15 ods. 1.
alicacka
21.02.14,05:05
Pre Kavciakova Monika: Tiež sme prefakturovali došlé i vyšlé faktúry. Máš to správne. Čo sa týka tržieb - tie sa neprefakturovávajú. Ak by ste mali ERP - myslím, že ohľadom toho bolo niečo v usmernení, ktoré tu uverejnil niekto. Bolo to dosť dlhé usmernenie od Finančného riaditeľstva. Medzi nimi bola odpoveď aj na ERP. My ERP nemáme.
alicacka
21.02.14,05:06
Výsledok evidencie DPH pri podnikateľoch 50:50 nám tiež vyšlo rovnaké, s malými centovými rozdielmi z dôvodu zaokrúhľovania.
KloferHladny
21.02.14,06:28
Ak sa tržby z ERP neprefakturujú, potom vychádza nezmysel. Napríklad spoločné nákupy v režime DPH 20% pri delení 50/50: 10000€ základ + 2000€DPH. Dosiahnuté tržby iba cez ERP 12000€ základ + 2400€ DPH. Poverený člen fakturuje druhému nákupy 5000€ základ + 1000 € DPH. Poverený člen vykáže na výstupe 17000 € základ + 3400 € DPH, na vstupe 10000 € základ + 2000 € DPH. Výsledok=povinnosť 1400 €. Druhý člen vykáže iba vstup 5000 € základ + 1000 € odpočet. Výsledok: odpočet 1000 €. Otázka: Na uskutočňovanie akých zdaniteľných plnení použil dodávky fakturované "poverenou" osobou? Nemá a nebude mať vykázané uskutočnené plnenia ! Pri kontrole mu daňový úrad odpočet neuzná a nevráti !
Zita5
21.02.14,06:33
Ak sa tržby z ERP neprefakturujú, potom vychádza nezmysel. Napríklad spoločné nákupy v režime DPH 20% pri delení 50/50: 10000€ základ + 2000€DPH. Dosiahnuté tržby iba cez ERP 12000€ základ + 2400€ DPH. Poverený člen fakturuje druhému nákupy 5000€ základ + 1000 € DPH. Poverený člen vykáže na výstupe 17000 € základ + 3400 € DPH, na vstupe 10000 € základ + 2000 € DPH. Výsledok=povinnosť 1400 €. Druhý člen vykáže iba vstup 5000 € základ + 1000 € odpočet. Výsledok: odpočet 1000 €. Otázka: Na uskutočňovanie akých zdaniteľných plnení použil dodávky fakturované "poverenou" osobou? Nemá a nebude mať vykázané uskutočnené plnenia ! Pri kontrole mu daňový úrad odpočet neuzná a nevráti !

Moje chápanie - možno mi poviete KloferHladny , že som mimo .....ale chápem to tak, že nepíšem u druhého člena do FA podiel tržieb ale predsa predaj tovaru ....poverená osoba predala môj tovar a za akú sumu ? no predsa chytím sa dennej tržby u poverenej osoby resp. za takú sumu vyfakturujem predaj tovaru , ako vykazuje denná tržba .Ak denná tržba u povereného je 1000 eur , tak môj tovar predal za 500 eur . ČI ? Nebláznite , ja už nejaké DP DPH aj KV mám podané :D
KloferHladny
21.02.14,06:38
No veď práve, ja to mám tiež pripravené s refakturáciou tržieb ERP. Len tu niekde sa vraj vyskytol pokyn z FR, že tržby ERP sa nemôžu prefakturovať. Idem to vyhľadať.
Zita5
21.02.14,06:45
No veď práve, ja to mám tiež pripravené s refakturáciou tržieb ERP. Len tu niekde sa vraj vyskytol pokyn z FR, že tržby ERP sa nemôžu prefakturovať. Idem to vyhľadať.
Člen združenia – platiteľ DPH je povinný inému členovi združenia vyhotoviť faktúru s DPH v stanovenej lehote podľa § 71 -§ 75 zákona o DPH za dodanie tovaru a služieb v tuzemsku v konkrétnom dni (pozri § 19 ods. 1, 2 zákona o DPH). Predmetom dane z pridanej hodnoty podľa § 2 ods. 1 písm.a/ a b/ zákona o DPH je dodanie tovaru resp. služby za protihodnotu, t.j. preúčtovanie podielu tržieb za mesiac s 20% DPH nie je možné – uvedené obsahovo nezodpovedá citovaným ustanoveniam.

Príspevok od Alicacka 19.2.2014 8:15 tu v tejto téme - Odpoveď z FS
KloferHladny
21.02.14,06:50
Takže na faktúre uvediete: Fakturujem Vám tovar podľa dosiahnutých tržieb v 01/2014 ? alebo Fakturujem Vám pomernú časť tržieb dosiahnutých v 01/2014 ? Čo mysleli tým, že preúčtovanie podielu tržieb nie je možné ?
Zita5
21.02.14,06:52
Takže na faktúre uvediete: Fakturujem Vám tovar podľa dosiahnutých tržieb v 01/2014 ? alebo Fakturujem Vám pomernú časť tržieb dosiahnutých v 01/2014 ? Čo mysleli tým, že preúčtovanie podielu tržieb nie je možné ?


Ani sa ma nepýtajte čo som od jedu napísala na FA :D , ale idem to okopčiť :)
Zita5
21.02.14,06:54
Toto som uviedla do FA u druhého člena .......ktorý fakturuje tzv.tržby vo forme predaja tovaru :

Na základe Zmeny zákona o DPH od 1.1.2014 a Oznámenia navrhovaných postupov členov združení FO platiteľov DPH od Finančnej správy zo dňa 18.12.2013 fakturujem Vám predaj tovaru vo výške 50 % podielu v súlade so zmluvou o združení a jej Dodatkom č.001-2014 .Súhrnná faktúra na základe zákona o DPH § 75 odst.1
vikinka
21.02.14,07:08
Prosím Vás a podľa akého § som povinná prefakturovať podiel na tržbách?V komentári pri § 4 ZoDPH (Poradca č.6/2014)je napísané že po 1.1.2014 musí každý člen uviesť do DP a KV tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku, ja postupujem podľa tohto a tržbu rozdelím podľa podielu.
Zita5
21.02.14,07:14
Prosím Vás a podľa akého § som povinná prefakturovať podiel na tržbách?V komentári pri § 4 ZoDPH (Poradca č.6/2014)je napísané že po 1.1.2014 musí každý člen uviesť do DP a KV tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku, ja postupujem podľa tohto a tržbu rozdelím podľa podielu.

§ 8
Dodanie tovaru
(6) Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy alebo inej obdobnej zmluvy, podľa ktorej koná vo svojom mene na účet inej osoby (ďalej len komisionárska zmluva ), obstará kúpu tovaru alebo predaj tovaru, platí, že táto zdaniteľná osoba tovar kúpila a predala.

§ 9
Dodanie služby

(4) Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
jafan
21.02.14,08:10
Prosím Vás a podľa akého § som povinná prefakturovať podiel na tržbách?V komentári pri § 4 ZoDPH (Poradca č.6/2014)je napísané že po 1.1.2014 musí každý člen uviesť do DP a KV tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku, ja postupujem podľa tohto a tržbu rozdelím podľa podielu.
Presne tak, tam sa píše: " Podľa § 3 ods.5 zákona č.289/2008 Z.z. o používaní ERP podnikatelia, ktorí vykonávajú činnosť na základe zmluvy o združení a predávajú tovar alebo poskytujú službu na tom istom predajnom mieste, môžu používať jednu spoločnú ERP. Ak v zmysle tohto ustanovenia postupujú aj členovia združenia, ktorí sú platiteľom dane, musí každý z nich za zdaňovacie obdobia po 1.1.2014 uviesť do daňového priznania pre DPH tú časť tržieb (zdaniteľné plnenia a im prislúchajúcu DPH), ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku združenie. Rovnako musí do kontrolného výkazu (do časti D1 kontrolného výkazu) uviesť časť celkových obratov, ktoré prislúchajú jeho podielu na výsledku činnosti združenia."
zuzulicek
21.02.14,12:05
Pekný deň prajem. Ďakujem za cenné informácie, pripomienky a riešenia ohľadom združení. Mám však jednu otázku, ktorá mi akosi nedá spávať. Máme združenie - potraviny 50:50. Vedieme jedno účtovníctvo, máme jeden účet a na konci roka všetko podelíme 50:50. Všetko je na člena A (registračná pokladňa aj všetky faktúry).

Pôvodne sme to robili ako všetci ostatní: príklad: spolu sme nakúpili tovar za 10.000Eur + 2.000DPH = 12.000Eur a tržby z ERP vrátane vystavených faktúr sú 15.000Eur + 3.000DPH = 18.000Eur.
Člen A podal DP k DPH na 1.000Eur a člen B podal 0Eur DP k DPH.

Za január 2014 sme chceli spraviť
- člen B si požiada od člena A podiel na tržbách vo výške 50%, čo je 7.500€ + 1500DPH = 9.000Eur
- a zároveň člen A vystaví B faktúru za nákup tovaru vo výške 5000€ + 1000DPH = 6.000Eur

A tu vzniká problém:
Člen A dostane navyše ku svojim nákupom aj faktúru od člena B, ktorým sa nákup navýši na sumu 17.500€ + 3.500DPH = 21.000Eur
Člen A vystaví faktúru navyše a pripočíta si ju k celkovým tržbám: 20.000Eur + 4.000DPH = 24.000EUR
DPH je síce presná polovica z pôvodnej sumy - ktorá by sa platila, keby sa šlo po starom, ale základ bez dane sa neúmerne navýši - naša predajňa nemala tržby, resp. základ dane na výstupe (po spočítaní vstupu člena A a B) 27.500€ ale len 15.000 a naopak základ dane na vstupe (nákupy) nemala 22.500€ ale len 10.000€.

Asi nám zostane len možnosť spraviť to tak, že účtovníctvo budeme viesť len na jedného (člen A) a len z titulu DPH vždy na konci mesiaca, po vytlačení zoznamu Vstup - Výstup tieto rozdeliť presne na polovicu a faktúru za tržby zaúčtovať ako pohľadávku s mínusom (čím sa nám vyneguje 1/2 tržieb) a faktúru za nákupy zaúčtovať ako záväzok s mínusom (čím sa nám vyneguje 1/2 nákupov) - KV člena A bude obsahovať 2 položky s mínusom (oprava faktúr) a KV člena B bude mať normálnu faktúru na vstupe a na výstupe.
petkor
21.02.14,12:17
Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí sa tu zapájajú do diskusie, veľmi mi to pomohlo a mám už aspoň akú-takú predstavu, ako urobím DP za január.
Ale chcem sa spýtať jednu vec, keď všetko prefakturujem medzi členmi, tak poverený člen uhradí svoju DPH z účtu, ktorý používa združenie. Ale odkiaľ uhradí svoju DPH druhý člen? Má si teraz založiť svoj účet, alebo to môže uhradiť zo spoločného účtu? Ako to potom zaúčtujem u druhého člena?
Ďakujem
KloferHladny
21.02.14,12:17
Už som to opísal, evidencia DPH sa oddelila od účtovníctva ... a aj od reálneho života ...
KloferHladny
21.02.14,12:19
Už som to opísal, uhraďte zo spoločného účtu (peniaze sú spoločné). Jednu platbu smerujte na daňový účet jedného, druhú na daňový účet druhého. ... horšie bude ak vzniknú odpočty.
mayuška
21.02.14,13:32
Prosím o radu mám z toho všetkého velký chaos. to ked si to medzi sebou prefakturujú, tak si to musia aj zaplatiť, alebo zostanu tieto faktury navždy nevybavené? To bude potom v tom kontrolnom výkaze mať poverený člen 100% + to čo bude prefakturovavať????
petkor
21.02.14,14:34
Už som to opísal, uhraďte zo spoločného účtu (peniaze sú spoločné). Jednu platbu smerujte na daňový účet jedného, druhú na daňový účet druhého. ... horšie bude ak vzniknú odpočty.
Úhrade ako takej rozumiem, DÚ je jedno, z akého účtu to príde, ale keďže musí viesť účtovníctvo aj druhý člen, ako sa mu dostane táto úhrada do účtovníctva? Veď výpis z účtu, z ktorého odíde platba, je povereného člena. Alebo u druhého člena môžem iba znížiť záväzok voči DÚ interným dokladom? Neviem si to moc dobre predstaviť prakticky
KloferHladny
21.02.14,15:06
Ak druhý člen nemá iné príjmy a výdavky, potom sa rozdelia tak ako doteraz a pre účely vykázania Majetku a Záväzkov to považujte za spoločné záväzky združenia.
KloferHladny
21.02.14,15:08
Prosím o radu mám z toho všetkého velký chaos. to ked si to medzi sebou prefakturujú, tak si to musia aj zaplatiť, alebo zostanu tieto faktury navždy nevybavené? To bude potom v tom kontrolnom výkaze mať poverený člen 100% + to čo bude prefakturovavať????
Zaplatiť nemusia ! v KV aj v DPH bude duplicita. Už som písal o tom že neviem, čo na to štátna štatistika ...
mojto
21.02.14,16:11
Prosím o radu mám z toho všetkého velký chaos. to ked si to medzi sebou prefakturujú, tak si to musia aj zaplatiť, alebo zostanu tieto faktury navždy nevybavené? To bude potom v tom kontrolnom výkaze mať poverený člen 100% + to čo bude prefakturovavať????
Zaplatiť nemusia ! v KV aj v DPH bude duplicita. Už som písal o tom že neviem, čo na to štátna štatistika ...
Úplne bude postavená na hlavu!
Takto sa môže stať, že Q sa stane automaticky M.
Zita5
21.02.14,16:36
Ja som sa už zamýšľala taktiež nad tým , že pri združení v ktorom sú Q môže vzniknúť situácia , že poverený bude mesačným platiteľom a ostatní kvartálne .....jedine že by sa dali na mesačného dobrovoľne .Zároveň som uvažovala kde bude strop sledovania obratu resp. od akého obratu sa odrazia , lebo do 31.12.2013 sa počítal obrat jednotlivých členov + obrat združenia .
petkor
21.02.14,18:27
Prosím Vás a podľa akého § som povinná prefakturovať podiel na tržbách?V komentári pri § 4 ZoDPH (Poradca č.6/2014)je napísané že po 1.1.2014 musí každý člen uviesť do DP a KV tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku, ja postupujem podľa tohto a tržbu rozdelím podľa podielu.
Presne tak, tam sa píše: " Podľa § 3 ods.5 zákona č.289/2008 Z.z. o používaní ERP podnikatelia, ktorí vykonávajú činnosť na základe zmluvy o združení a predávajú tovar alebo poskytujú službu na tom istom predajnom mieste, môžu používať jednu spoločnú ERP. Ak v zmysle tohto ustanovenia postupujú aj členovia združenia, ktorí sú platiteľom dane, musí každý z nich za zdaňovacie obdobia po 1.1.2014 uviesť do daňového priznania pre DPH tú časť tržieb (zdaniteľné plnenia a im prislúchajúcu DPH), ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku združenie. Rovnako musí do kontrolného výkazu (do časti D1 kontrolného výkazu) uviesť časť celkových obratov, ktoré prislúchajú jeho podielu na výsledku činnosti združenia."
Pri "znovuštudovaní" tejto diskusie ma napadá otázka, ak člen združenia B vyfakturuje svoj podiel tržieb členovi A, dostane sa to predsa do KV do časti A1 - ako Fa podnikateľovi, a nie do KV časti D1 - obrat z ERP. Alebo sa mýlim?
Zita5
21.02.14,18:33
Prosím Vás a podľa akého § som povinná prefakturovať podiel na tržbách?V komentári pri § 4 ZoDPH (Poradca č.6/2014)je napísané že po 1.1.2014 musí každý člen uviesť do DP a KV tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku, ja postupujem podľa tohto a tržbu rozdelím podľa podielu.
Presne tak, tam sa píše: " Podľa § 3 ods.5 zákona č.289/2008 Z.z. o používaní ERP podnikatelia, ktorí vykonávajú činnosť na základe zmluvy o združení a predávajú tovar alebo poskytujú službu na tom istom predajnom mieste, môžu používať jednu spoločnú ERP. Ak v zmysle tohto ustanovenia postupujú aj členovia združenia, ktorí sú platiteľom dane, musí každý z nich za zdaňovacie obdobia po 1.1.2014 uviesť do daňového priznania pre DPH tú časť tržieb (zdaniteľné plnenia a im prislúchajúcu DPH), ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku združenie. Rovnako musí do kontrolného výkazu (do časti D1 kontrolného výkazu) uviesť časť celkových obratov, ktoré prislúchajú jeho podielu na výsledku činnosti združenia."
Pri "znovuštudovaní" tejto diskusie ma napadá otázka, ak člen združenia B vyfakturuje svoj podiel tržieb členovi A, dostane sa to predsa do KV do časti A1 - ako Fa podnikateľovi, a nie do KV časti D1 - obrat z ERP. Alebo sa mýlim?

áno, vystavená FA členom B sa dostane do A1
lenkagiec
21.02.14,18:45
celé na hlavu, moje združenie robí služby, pri ktorých je prenesná povinnosť DPH, teda spadaju do suhrnného výkazu, ale pri prefakturácii som musela zaťažiť DPH, takže my sme presne tí, ktorí požičiavajú štátu peniaze...(jeden člen daňová povinnosť, a druhý "poverená osoba" nadmerný odpočet)
janasim
21.02.14,18:57
Prosím Vás a podľa akého § som povinná prefakturovať podiel na tržbách?V komentári pri § 4 ZoDPH (Poradca č.6/2014)je napísané že po 1.1.2014 musí každý člen uviesť do DP a KV tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku, ja postupujem podľa tohto a tržbu rozdelím podľa podielu.

keďže sme oddelili evidenciu DPH od účtovníctva ,tak neviem si predstaviť v praxi ,ako by som tie tržby len tak šupla k druhému členovi.
vikinka
21.02.14,19:44
Veď práve pre potreby DPH použijem daň na výstupe do DP DPH a KV v pomere podielu člena, v účtovníctve tak ako doteraz delím na konci roku vo výkaze o PaV, netvrdím že je to správne riešenie ale, čítala som ten komentár a už vážne neviem podľa čoho bude správne účtovanie.Myslím . si , že to nevedia ani tí ktorí to všetko spískali.
petkor
21.02.14,20:14
Ja budem prefakturovávať medzi "Jožkom a Ferkom" plnenia, čo sa týkajú DPH. Ostatné -mzdy, odpisy - budem deliť na konci roka. Ale vôbec momentálne neviem, ako to vyriešiť s tým účtom a úhradami DPH, resp. s nadmerným odpočtom.
Podľa mňa "tí hore" prídu na to, ako sa to má správne robiť, keď začnú chodiť na kontroly. Takže za pár mesiacov, príp. rokov. My to musíme dovtedy asi urobiť najlogickejšie, ako sa dá. Tak si držme palce.
petkor
21.02.14,20:49
Ja budem prefakturovávať medzi "Jožkom a Ferkom" plnenia, čo sa týkajú DPH. Ostatné -mzdy, odpisy - budem deliť na konci roka. Ale vôbec momentálne neviem, ako to vyriešiť s tým účtom a úhradami DPH, resp. s nadmerným odpočtom.
Podľa mňa "tí hore" prídu na to, ako sa to má správne robiť, keď začnú chodiť na kontroly. Takže za pár mesiacov, príp. rokov. My to musíme dovtedy asi urobiť najlogickejšie, ako sa dá. Tak si držme palce.
Ešte som narazila na jeden problém, ako riešiť prijatú opravnú faktúru? Mám ju zahrnúť do celkovej sumy refakturácie Jožka na Ferka, takže vlastne ani nebude vidieť, že tam nejaká opravná faktúra je (keďže to bude jednou sumárnou sumou), alebo ju dať samostatne do C2, ale aký zasa uviesť pôvodný doklad? Veď ten už tam má uvedený Jožko.
Zita5
22.02.14,05:17
Ja budem prefakturovávať medzi "Jožkom a Ferkom" plnenia, čo sa týkajú DPH. Ostatné -mzdy, odpisy - budem deliť na konci roka. Ale vôbec momentálne neviem, ako to vyriešiť s tým účtom a úhradami DPH, resp. s nadmerným odpočtom.
Podľa mňa "tí hore" prídu na to, ako sa to má správne robiť, keď začnú chodiť na kontroly. Takže za pár mesiacov, príp. rokov. My to musíme dovtedy asi urobiť najlogickejšie, ako sa dá. Tak si držme palce.
Ešte som narazila na jeden problém, ako riešiť prijatú opravnú faktúru? Mám ju zahrnúť do celkovej sumy refakturácie Jožka na Ferka, takže vlastne ani nebude vidieť, že tam nejaká opravná faktúra je (keďže to bude jednou sumárnou sumou), alebo ju dať samostatne do C2, ale aký zasa uviesť pôvodný doklad? Veď ten už tam má uvedený Jožko.

Práve že tento spôsob som ja nechcela, aby nebolo vidieť ,že tam je nejaká opravná FA. Účtujem dodanie dennej tlače a časopisov , kde mám aj dobropisy a za mesiac ich je cca 8 až 10 ks(Remitenda) . Takže Poverený člen predal druhému členovi tovar (časopisy a noviny ) vo výške 50% podielu .Vystavila sa súhrnná faktúra za mesiac január a zároveň som vystavila aj dobropis viažúci sa k tejto FA , ktorú považujem za pôvodný doklad.
janasim
22.02.14,06:24
Ja budem prefakturovávať medzi "Jožkom a Ferkom" plnenia, čo sa týkajú DPH. Ostatné -mzdy, odpisy - budem deliť na konci roka. Ale vôbec momentálne neviem, ako to vyriešiť s tým účtom a úhradami DPH, resp. s nadmerným odpočtom.
Podľa mňa "tí hore" prídu na to, ako sa to má správne robiť, keď začnú chodiť na kontroly. Takže za pár mesiacov, príp. rokov. My to musíme dovtedy asi urobiť najlogickejšie, ako sa dá. Tak si držme palce.

Úhradu DPH za Jožka aj Ferka pošlem z jedného účtu...nadmerný odpočet mi príde na tento istý účet...mám u obidvoch nahlásený na DU tento spoločný....či nie?
lenkagiec
22.02.14,07:35
Poradáci ešte sa chcem opýtať, prefaturovávali ste jednou fakturou s viacerými položkami alebo ste vystavovali viac faktur(najomné jedna faktúra, PHL druhá, telefony tretia atd.)
petkor
22.02.14,07:50
ja som vystavila jednu fakturu, do ktorej som dala jednotlive polozky, napr: tovar nakupeny od dodavatelov, tovar kupeny cez ERP, sluzby od dodavatelov, ... A k fakture prilozim podrobny rozpis jednotlivych faktur a blockov. Moze to takto byt?
petkor
22.02.14,07:53
Ešte som narazila na jeden problém, ako riešiť prijatú opravnú faktúru? Mám ju zahrnúť do celkovej sumy refakturácie Jožka na Ferka, takže vlastne ani nebude vidieť, že tam nejaká opravná faktúra je (keďže to bude jednou sumárnou sumou), alebo ju dať samostatne do C2, ale aký zasa uviesť pôvodný doklad? Veď ten už tam má uvedený Jožko.

Práve že tento spôsob som ja nechcela, aby nebolo vidieť ,že tam je nejaká opravná FA. Účtujem dodanie dennej tlače a časopisov , kde mám aj dobropisy a za mesiac ich je cca 8 až 10 ks(Remitenda) . Takže Poverený člen predal druhému členovi tovar (časopisy a noviny ) vo výške 50% podielu .Vystavila sa súhrnná faktúra za mesiac január a zároveň som vystavila aj dobropis viažúci sa k tejto FA , ktorú považujem za pôvodný doklad.
Ja mám vyúčtovanie za plyn - vratku, tak neviem, ako toto vyriešiť. Poradíte prosím?
janasim
22.02.14,08:53
Ja asi vystavím jednu fa. kde bude rozpísaný nákup v členení podľa druhu a dalšiu by som vystavila na na tento konkrétny prípad ( opravná fa), aby sa mi dostala do KV C2 u obidvoch...
petkor
22.02.14,09:43
Ale v tom prípade bude predsa opravná faktúra v C2 u Jožka vo výške 100%, a u Ferka vo výške ďalších 50%. Alebo nie?
Zita5
22.02.14,09:53
Ešte som narazila na jeden problém, ako riešiť prijatú opravnú faktúru? Mám ju zahrnúť do celkovej sumy refakturácie Jožka na Ferka, takže vlastne ani nebude vidieť, že tam nejaká opravná faktúra je (keďže to bude jednou sumárnou sumou), alebo ju dať samostatne do C2, ale aký zasa uviesť pôvodný doklad? Veď ten už tam má uvedený Jožko.

Práve že tento spôsob som ja nechcela, aby nebolo vidieť ,že tam je nejaká opravná FA. Účtujem dodanie dennej tlače a časopisov , kde mám aj dobropisy a za mesiac ich je cca 8 až 10 ks(Remitenda) . Takže Poverený člen predal druhému členovi tovar (časopisy a noviny ) vo výške 50% podielu .Vystavila sa súhrnná faktúra za mesiac január a zároveň som vystavila aj dobropis viažúci sa k tejto FA , ktorú považujem za pôvodný doklad.
Ja mám vyúčtovanie za plyn - vratku, tak neviem, ako toto vyriešiť. Poradíte prosím?

Kedy bola vystavená zo strany plynárni , aký dátum dodania ?