petersa
18.12.13,15:01
Dobrý deň,
Prosím poradiť s nasledujúcou otázkou.

Som odmeňovaný v zmysle ZP za odpracované hodiny ( tzv hodinová mzda) mám uzatrvorenú riadnu pracovnu zmluvu na dobu neurčitú a som zaradený do nepretržitej prevádzky a pracujem výlučne v 12 hodinových pracovných zmenách vratane sobôt, nediel a sviatkov.

Pri čerpaní dovolenky mi zamestnávateľ za vyčerpanú dovolenku prepláca náhradu mzdy za jeden deň vyčerpanej dovolenky 8 hodín namiesto 12 hodín. Na akú sumu náhrady mzdy za jeden deň dovolenky mám nárok, ak by som mal v deň čerpania dovolenky odpracovať 11,5 hodiny?

Potom pri čerpaní napr. 10 dni riadnej dovolenky, mám do fondu pracovneho casu započítaných 80 hodin namiesto 120 hodin a tak musím odrobiť ďalšie zmeny naviac, aby som naplnil fond pracovného času, alebo je mi udelených viac dní dovolenky ako som si žiadal. Je to zo strany zamestnávateľa správny postup?. Ktoré predpisy stanovujú preplácanie náhrady mzdy za vyčerpanú dovolenku mám na mysli hlavne prepocet hodin k fondu pracovneho casu?

Ďakujem
Peter
avalik
18.12.13,14:07
pozri Zákonník práce - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311
veronikasad
18.12.13,16:18
Kolko máš rokov ? Aký nárok na dovolnku (v dňoch) máš uvádzaný na výplatnej páske ?
petersa
18.12.13,16:58
mam narok na 5 tyzdnov dovolenky
veronikasad
18.12.13,18:44
Doplň aj dni. V tvojom prípade ide o nerovnomerne rozdelený pracovný čas, preto zamestnávatel mal urobiť prepočet dovolenky podľa pracovného kalendára. Nemôžeš si uplatňovať 25 dní *12 hod.Ak by ti preplácal 12 hod./deň, nárok na dni bude podstatne nižší ako 25.dní