tatranka3725
19.12.13,11:38
Prosím o radu. Oplatí sa mi doplatiť dodatočne poistné SP za roky štúdia, ak už mám priznaný ID. Poberám nízky ID. Budem vďačná za odpoveď.
pepsikova
19.12.13,11:39
...za študenta platí poistné štát,takže zbytočne...a ak máš nízky ID, je to preto, že si mala nízke zárobky,keď si pracovala,lebo len z odpracovaných rokov a dní sa ti počíta ID...pokiaľ to zdravotný stav dovolí, tak si nájdi prácu aj ako ID, v chránenej dieľni..

...zadávateľka nepíše, koľko má rokov a kedy študovala...takže od roku 2003 za študentov štát sociálne poistenie neplatí
kopretinka
19.12.13,11:44
nájsť prácu v chránenej dielni považujem za zázrak.
Môžeš sa zamestnať hocikde,nie si nijako limitovaná,iba svojim zdravotným stavom.
tatranka3725
19.12.13,15:11
Informovalima ,že je možnosť doplatiť si za roky štúdia 2004, 2005 vtedy za študentov neplatil štát. Info o dodatočnom doplatení a znovu prepočítaní som našla aj v tlači. Informovala o tom SP. Keďže už poberám ID neviem koľko by som si mala doplatiť, či sa mi to oplatí.
tatranka3725
19.12.13,15:15
:


Invalidný dôchodok je možné po jeho priznaní zvýšiť, ak dodatočne predložíte hodnoverné doklady o dobe poistenia (zamestnania) alebo o sume vymeriavacích základov (hrubých zárobkov), ktoré neboli pre nárok na invalidný dôchodok a jeho výšku zhodnotené. Tiež je to možné vtedy, ak sa vám ako
pepsikova
19.12.13,15:25
..ked si ako študent nezarábala, tak to nie je pre teba relevantné, tie roky sa ti nebudú zohľadňovať...myslím, že podľa zákona 100/1988 je suma tvojho dôchodku vyššia, ako podla zákona 461, pretože ti bola vypočítaná zo zárobku vo zvýhodnenej-vyššej kategorii a je preto priznaná ako tvoj ID..znamená to, že ak si pracovala v II.kategorii, tvoje odvody do SP boli vyššie a z toho ti vypočítali ID..určite máš vo vyjadrení SP uvedené oba zákony a výpočty podla nich..
Katy a R
19.12.13,15:39
kedy ti to povedali na kontrolnej prehliadke - teraz niekedy ???
samozrejme, že je možnosť doplatiť si tie odvody za roky štúdia ... len sa obávam, že to by ti mohlo pomôcť len k vylepšeniu starobného dôchodku - k invalidnému už asi nie! Hlavne keď ho máš priznaný ešte pred účinnosťou 461. Ale nič ti nebráni overiť si to na SP - však pošli dopyt ... (najlepšie potom doplatiť tak, aby si malá celý rok poistenia)
- ale od kedy máš vlastne ID priznaný ??
tatranka3725
26.12.13,19:44
ID
ďakujem za odpovede.
kopretinka
14.09.17,06:53
čo tu robí táto moja odpoveď,veď nijako nesúvisí s otázkou... :eek: a kto ju dnes po 4 rokoch opluskoval...........
vicktor
14.09.17,10:43
Vacsina sa stazuje na minusky a ty na plusky???
Mas este jednu! :D
kopretinka
14.09.17,11:55
ja som sa len čudovala,že po 4 rokoch :D :D :D