hana_
19.12.13,16:34
Dobrý deň,

ako SZČO poskytujem vzdelávacie kurzy - doteraz to bolo vždy v priestoroch klientov, ale teraz som uzavrela zmluvu s jednou školou, ktorá mi poskytne pravidelne učebňu na vyučovanie. Nemám však učebňu prenajatú, budem platiť len za hodiny, ktoré sa naozaj uskutočnia a naďalej budem učiť aj u klientov. Považuje sa toto za prevádzkareň a treba to nahlasovať na Odbore živnostenského podnikania?

Ďakujem.
pepsikova
19.12.13,15:39
hana_
19.12.13,15:53
Ďakujem. Podľa tohto usudzujem, že povinnosť nahlásiť nemám, keďže tam nebudem učiť sústavne:

"Povinnosť ohlásiť prevádzkareň má taký podnikateľ, ktorý si zriadi priestor, v ktorom prevádzkuje živnosť, t. j. kde vykonáva sústavnú činnosť prevádzkovanú samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom. V prípade, ak podnikateľ nevykonáva sústavne živnosť v prevádzkarni, napríklad dojednáva obchody aj mimo prevádzkarne, nie je povinný ju ohlásiť živnostenskému úradu."

No o odstavec nižšie je napísané, že oznamovacia povinnosť sa vzťahuje aj na miesto podnikania FO a to už nie je nijako vymedzené. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, kde nájsť toto vymedzenie? A je toto znenie aktuálne? Lebo pokuty sú tam v korunách, tak si nie som istá.

Ešte raz ďakujem.
avalik
19.12.13,16:17
Živnostenský zákon

Prevádzkárne

§ 17
Prevádzkareň

(1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

(2) Združenou prevádzkarňou sa na účely tohto zákona rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu.

(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:
a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

(4) Za technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie podľa osobitného predpisu,29a)
b) zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy; ľudovou technickou zábavou sa na účely tohto zákona rozumie najmä prevádzkovanie kolotočov, hojdačiek, zábavných strelníc a iných podobných technických prostriedkov na hromadnú zábavu,29b)
c) vozidlá cestnej motorovej dopravy a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
d) pojazdné predajne,
e) zariadenia na poskytovanie reklamy,
f) predajné automaty.

(5) Na základe živnostenského oprávnenia možno živnosť prevádzkovať aj v neskôr zriadených prevádzkarňach. Podnikateľ oznámi túto skutočnosť najneskôr v deň jej zriadenia príslušnému živnostenskému úradu.

(6) Zrušenie prevádzkarne je podnikateľ povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu do 15 dní od zrušenia.

(7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).


§ 46

(1) Fyzická osoba
...
b) preukáže oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorú uviedla ako miesto podnikania, ak adresa miesta podnikania je odlišná od miesta bydliska; u zahraničnej osoby oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorú uviedla ako miesto činnosti podniku zahraničnej osoby alebo miesto činnosti organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby,


oznamovanie miesta podnikania vypadlo zo zákona od 1.7.2004 (z. 347/2004)
pepsikova
19.12.13,16:18
..no, najlepšie je zájsť na živnostenský úrad, predostrieť im problém a oni dajú presné info..podla mňa definícia "prevádzkáreň" sa nezmenila ani nemou koruny na euro...a na google nájdeš všetko, ak si dáš tú námahu a posnoríš..tak asi..
avalik
19.12.13,16:33
ten clanok je neaktualny
hana_
19.12.13,17:10
Ďakujem, avalik. Medzičasom som našla aktuálne znenie zákona, ale pripadá mi to ešte nejasnejšie než predtým. O sústavnej činnosti v prevádzkarni sa tam už nehovorí, takže netuším, či nahlásiť treba alebo nie. Asi bude najlepšie spýtať sa priamo na úrade. Len tie definície v zákone sú tak všeobecné, že ak mi jedna pracovníčka povie, že netreba nahlásiť, o polroka mi druhá môže povedať, že som to nahlásiť mala :(
hana_
19.12.13,17:15
Ja viem, aj mám na úrad namierené, len sa radšej pýtam aj ľudí, ktorí majú s tým skúsenosť, lebo veľakrát na úrade vedia ešte menej. Známej zle poradila pracovníčka SP a známa potom platila vysokú pokutu. Pritom čítala zákony a vyslovene sa pýtala pracovníčky na vec, v ktorej si nebola istá.
avalik
19.12.13,17:33
podla mna nemas prevadzkaren ... od prevadzkarne by si mala asi kluce u seba :D