Pendulum
19.12.13,18:58
môže sa tento paušál ak sa pre neho podnikateľ rozhodne kombinovať aj s cesťákmi? Mám na mysli teraz tú amortizáciu 0,183 EUR.... Predpokladám, že nie, a že v cesťáku si môže dať do nákladov len diéty a z PHMiek len 50%?
avalik
19.12.13,19:52
NR SR schválená novela uvádza takto:



40. V § 19 ods. 2 písm. e) sa slová „do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87)“ nahrádzajú prvým a druhým bodom, ktoré znejú:
„1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87) alebo
2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,“.


v Zbierke to ešte nevyšlo

doplnenie:
Pendulum (Dnes 11:11) auto nebude v majetku firmy a ide o s.r.o.

v tom prípade je to iná situácia - ide o cestovné náhrady pre zamestnanca - § 19 ods 2 pís. d) - tam sa nič nemení
Pendulum
20.12.13,05:15
ok, čiže môže si vybrať jedno alebo druhé....kombinácia nie je možná, keď ale podnikateľ pôjde na služobku a bude si chcieť urobiť cesťák, tak si tam dá diéty, výdavky na ubytovanie a čo sa týka PHM tak tie tam nezahrnie len si z bločkov uplatní 50%?
avalik
20.12.13,06:35
ano - za príslušné zdaňovacie obdobie ...
veronikasad
20.12.13,06:37
Auto je v obchodnom majetku, alebo súkromné ? Ide o živnostníka, alebo s.r.o. ?
marjankaj
20.12.13,08:07
Tak to je teda dobrá *ujovina.
To sa vzťahuje na auto vlastné auto nezaradené v majetku.
Teda ak bude v roku iba jedna pracovná cesta trebárs 10 km a súkromných jázd trebárs aj 10000 km(napríklad dovolenky), tak si síce neuplatní 0,183 €/km, ale 50% spotreby PHL. A nebude musieť viesť knihu jázd. Iba si poznačí stav tachometra. No nevyužime to.:D

To sa najviac oplatí tým, čo majú viac vlastných áut.:eek:
veronikasad
20.12.13,08:25
Ako môže pri vlastnom motorovom vozidle, ktoré využíva aj na súkromné účely, uvádzať stav tachometra na začiatku a konci obdobia ? Pekná *ujovina - naozaj. Alebo "primeraný počet km" mysleli tak, že nesmie byť viac - menej môže byť ?
Dáša_
20.12.13,08:28
a mňa by ešte celkom zaujímalo prepojenie na daň z motorových vozidiel, keď sa tuším po novom platí za dni používania u auta nezaradeného na podnikanie u sro
marjankaj
20.12.13,08:29
No ktovie čím myslia?
A skoro každý zákon obsahuje niečo podobné.
Najviac to vidieť na kontrolnom výkaze. Niekto si vymyslí zákon, a potom budú vydávať k tomu kopec poučení, ktoré vôbec nemajú oporu v zákone.
marjankaj
20.12.13,08:31
Dáša, to asi netušia ani na FSSR. To poučenie, ktoré vydali sa o takom ani nezmieňuje.
Pendulum
20.12.13,09:11
auto nebude v majetku firmy a ide o s.r.o.
marjankaj
20.12.13,09:25
Ten paragraf sa SRO vôbec netýka. Teda ak naozaj bude v zbierke to citované znenie.
avalik
20.12.13,09:25
doplnila som odpoveď
veronikasad
20.12.13,09:29
Dáška, ale § 19 odst.2 písm. e) sa netýka s.r.o.
marjankaj
20.12.13,11:27
Veronika sro sa to netýka. Ale podľa čoho má platiť DMV SZČO, ktorá nemá vozidlo v majetku? Má ho odhlasovať po každej pracovnej ceste? Soudruzi zase něco nedomysleli.:eek:
veronikasad
20.12.13,12:55
Neboj, do konca janura ešte stihnú, ak majú špiona na Porade, pošušká im to ...