bozenka
19.12.13,22:45
Dobrý deň prajem všetkým,
mám pár otázok k plateniu zdravotného poistenia počas nezamestnanosti ako samoplatca. Určite tu už mnohé boli položené, ale rada by som mala všetky imformácie pokope, takže sa pýtam aj tie, ktoré mi už zodpovedali ochotné duše na tomto fóre :)

1. ak pracujem na dohodu, platí za mňa zamestnávateľ len odpracované dni?

2. zamestnávateľ ma do ZP prihlásil neobmedzene, nie len na konkrétne dni, kedy som v danom mesiaci pracovala. Je to v poriadku?

3. ako zistím, ktoré dni za mňa zamestnávateľ reálne zaplatil?

4. sama si mám platiť len pracovné dni alebo aj víkendy, sviatky atď

5. ak vznikne vinou zmestnávateľa nezrovnalosť (nedoplatok ZP), aké mám reálne možnosti dokázať, že som odpracovala daný počet dní?

Veľmi pekne ďakujem vopred za rady
arizona
20.12.13,12:35
veronikasad
20.12.13,12:53
si ako dohodár evidovaná na Úrade práce ?
bozenka
23.12.13,22:29
dakujem, je nejako mozne to priebezne overovat, za kolko dni za mna zamestnavatel zaplatil alebo je nutne cakat na zuctovanie poistneho? som vo vseobecnej poistovni, mam online pristup ku svojmu uctu, ale nieco ako vypis z ucti sa da vygenerovat len 2 mesiace dozadu
veronikasad
23.12.13,22:35
Začni kontrolou výplatnej pásky - či počet skutočne odpracovaných hodín zodpovedá tomu čo máš vykázané na páske. Dohodári sú limitovaní - Dohoda o vykonaní práce 350 hod. ročne. Dohoda o pracovnej činnosti - 10 hod. týždenne. Ak pracuješ viac - je to porušenie Zákonníka práce a zamestnávatel to zrejme nevykazuje. Aj to je riziko práce na dohodu.
Zamestnávatel oznamuje odpracované dni príslušnej Zdravotnej poisťovni najneskôr do konca nasl. mesiaca. Môžeš si to osobne overiť na pobočke.
bozenka
23.12.13,23:02
Dohoda o vykonani prace. Pocet odpracovanych hodin sedi ale pocet odpracovanych dni je totozny s pictom pracovnych dni., aj ked som pracovala napr. Len 8 dni. Predpokladam ze poistne odvedu len za tie realne odpracovane, ale ako to mozem ja skontrolovat? Mam volat pravidelne do zp a pytat sa, ci za minuly mesiac mam zaplatene poistne za tolko a tolko dni? Kedze ja musim zaplatit svojuvcast do 8. Dna dalsieho.mesiaca a zamestnavatel neskor, ani to mi nepomoze '((
veronikasad
23.12.13,23:07
To je pre teba ten lepší prípad - ak je rovnomerne rozvrhnutý čas na 5 dní v týždni, za víkendy platiť nemusíš. Len neviem ako ti vykazujú skutočnú dochádzku - pre prípad kontroly z Inšpekcie práce.
Koľko hodín mesačne si odpracovala ? Kedy máte výplatný termín ? Do tohto dátumu musí byť výkaz v zdr.poisťovni. Ak si dáš príp. nedoplatok doporiadku krátko po tomto termíne, bude to OK (takých poriadnych dohodárov, ktorí budú platiť do 8 dní ZP určite veľa mať nebude)
bozenka
23.12.13,23:11
42 hodin a na vyplatnej paske pri polizke ZP je suma 10.50. To asi zodpoveda tym reslne odpracovanym dnom. Ale na vyplatnej paske je pocet odpracovaych totoxny z poctom pracovnych v danom mesiaci. A v zdravotnej poistovni som nahlasena neobmedzene. Nemaju v tom chaos??
veronikasad
23.12.13,23:17
A odmena, resp. vymer.základ na zdr.poistenie je koľko ?
bozenka
23.12.13,23:30
to zistim kde?