buzirka
23.03.06,14:34
Pokusam sa zauctovat odpisy budovy v JU-rocna uzavierka,DO. V zakone s ucinnostou od 1.1.2004 su 4 skupiny. Budova je zaradena do 4 skupiny s dobou odpisovania 20rokov. Cize uz neplati zaradenie budovy do 5 skupiny s dobou odpisovania 30rokov a sadzbou 3,4.
Poradte mi prosim.
Budovu kupil podnikatel v novembri r. 2002, teda v case kedy sa odpisovala 40rokov. sadzba 2,5. Odpisovala sa rovnomerne
Zmena z r. 2003 sa nezachytila v uctovnictve, zmena za rok 2004 je zachytena. Co s tym?
Mam vychadzat zo zostatkovej ceny, alebo sa stale drzat obstaravacej ceny? Co s nespravne zauctovanymi odpismi v roku 2003? spatne ich zmenit samozrejme nemozem:eek:
KEJKA
23.03.06,18:28
Rovnomerné odpisy treba zachovať - teda vychádzať musíš z OC a nie ZC.
Takže chyba v roku 2003 ti neovplyvní odpisy v roku 2004 ani 2005 atď.
Akurát máš nesprávne zostatkovú cenu.
Odporúčam opraviť údaje o výške odpisov a výške ZC na inv. karte.
Potrebuješ to do budúcnosti, aby si správne ukončil odpisovanie.
Samozrejme môžeš chybu 2003 opraviť podaním dodatočného DP. Ale nie si povinný to urobiť, lebo odpisy si uplatnil v nižšej sume, teda si poškodil svoju firmu a nie štát.
buzirka
24.03.06,07:25
Dakujem za odpoved, velmi si mi pomohla. padol mi kamen zo srdca, lebo viem co dalej. Dakujem :-)
SAIVI
04.08.09,10:35
Ako by som mala postupovať v nasledovnom prípade :
V JU sme evidovali dve staré budovy ( ešte nie sú odpísané ) , ktoré sme na základe stavebného povolenia na stavebné úpravy spočívajúce v zmene účelu užívania stavby jestvujúcich budov spojili - prestavali na administratívnu budovu, takže nám vznikla jedna budova a po kolaudácii nám na nu určili aj jedno súpisné číslo.
Mám pôvodné budovy vyradiť a a založiť novú majetkovú kartu k administratívnej budove, alebo len navýšiť cenu jednej z pôvodných budov o ako technické zhodnotenie a tak odpisovať dalej?
SAIVI
04.08.09,13:30
...posuvam
SAIVI
05.08.09,06:37
Ako by som mala postupovať v nasledovnom prípade :
V JU sme evidovali dve staré budovy ( ešte nie sú odpísané ) , ktoré sme na základe stavebného povolenia na stavebné úpravy spočívajúce v zmene účelu užívania stavby jestvujúcich budov spojili - prestavali na administratívnu budovu, takže nám vznikla jedna budova a po kolaudácii nám na nu určili aj jedno súpisné číslo.
Mám pôvodné budovy vyradiť a a založiť novú majetkovú kartu k administratívnej budove, alebo len navýšiť cenu jednej z pôvodných budov o ako technické zhodnotenie a tak odpisovať dalej?

...posuvam
SAIVI
11.08.09,12:19
posúvam