jaro29
20.12.13,09:55
Zdravim. Rad by som sa vas opytal na tento problem. Kupil som si jazdene auto 01,12,2013, pri preberani auta sme nezistili ziadnu chybu, iba tie o ktoryh nas oboznamil. Pri ceste domov cca 150 km auto slapalo. Prepisal som ho 11,12,2013 a este slo. O dva dni na to mi vyvrela voda a otacky motora sa rapidne zvysili a automaticky si robia co chcu a motor sa prehrieva stale. Takze auto je nepojazdne a najazdil som na nom cca190 km. Tymto by som vas chcel poprosit o radu co mam robit. Ci sa da odstupit od zmluvy, alebo ci mi predavajuci nahradi skodu. Dakujem.
Simona123
24.12.13,00:12
Keďže sa zrejme jedná o klasickú kúpnu zmluvu, tak platí nasledovné (z občianského zákonníka) : predávajúci zodpovedá za skyté vady - teda vás asi neoboznámil so žiadnou takou závažnou chybou, ktorá by spôsobila nepojazdnosť auta; samozrejme zodpovedá aj za škodu takto vzniknutú; no - povedzme si na rovinu, dobrovoľne vám peniaze asi nevráti, a nejakú tú škodu tiež asi nie (aj keď vyjednávať treba skúsiť), takže jediné čo mi z toho vychádza je žaloba, ale treba si zvážiť či to stojí za prípadnú prehru (ak vyhráte, súdne trovy a trovy právneho zastúpenia platí protistrana)... pokiaľ ste kupovali auto z autobazáru, tak odporúčam najať si advokáta, autobazáre to majú veľmi dobre ošetrené v zmluvách...
pepsikova
24.12.13,04:57
...dodám ešte, že by som dala závadu zistiť do servisu, aká vysoká bude škoda-teda kolko by stála oprava...aby auto nestálo na dvore, tak všetko pekne na papier,doložiť potvrdenkou za platbu a potom vymáhať od predávajúceho...lebo možno vrátenie auta späť k predávajúcemu by vyšlo 3x drahšie, ako oprava na mieste..pokiaľ si kúpil niekde blízko, je to iné..ale ak z ďaleka, náklady sa zvýšia a chyba na motore nemusí byť veľká..

(dám príklad:prídeš do servisu a povieš, že máš pokazené auto, vytiekol ti benzín, pretože si o niečo zachytil pri cúvaní..si laik,nerozumieš motoru, nuž ti mechanik povie, že si poškodil nádrž a oprava bude dákych 150€...ak nastaví auto na jamu a skontroluje, zistí, že je iba roztrhnutá prívodová benzínová hadička, vymení ju a máš to za 10€..chápeš?..
buchač
24.12.13,07:00
Keďže sa zrejme jedná o klasickú kúpnu zmluvu, tak platí nasledovné (z občianského zákonníka) : predávajúci zodpovedá za skyté vady - teda vás asi neoboznámil so žiadnou takou závažnou chybou, ktorá by spôsobila nepojazdnosť auta; samozrejme zodpovedá aj za škodu takto vzniknutú; no - povedzme si na rovinu, dobrovoľne vám peniaze asi nevráti, a nejakú tú škodu tiež asi nie (aj keď vyjednávať treba skúsiť), takže jediné čo mi z toho vychádza je žaloba, ale treba si zvážiť či to stojí za prípadnú prehru (ak vyhráte, súdne trovy a trovy právneho zastúpenia platí protistrana)... pokiaľ ste kupovali auto z autobazáru, tak odporúčam najať si advokáta, autobazáre to majú veľmi dobre ošetrené v zmluvách...

Ale toto nemyslíš úplne vážne ....či ???
LEBO obecne platí aj
Podľa ustanovení obchodného zákonníka predávajúci nezodpovedá za poruchy tovaru, o ktorých kupujúci v čase uzavretia zmluvy vedel alebo s prihliadnutím na okolnosti, za ktorých sa zmluva uzavrela, musel vedieť iba, že sa poruchy týkajú vlastností tovaru, ktoré tovar mal mať podľa zmluvy. Predávajúci zodpovedá za poruchu, ktorú má tovar v okamžiku, keď prechádza nebezpečenstvo škody na tovare na kupujúceho, aj keď sa porucha stane zjavnou až po tomto čase - to znamená skryté poruchy.

Vzhľadom na to, že ide o vozidlo z druhej ruky , mohlo by ísť o bežnú prevádzkovú poruchu vozidla a teda o bežné opotrebovanie. Obzvlášť, ak vozidlo poruchu pri preberaní nejavilo.

Hodil by sa aj typ vozidla , ročník a aj počet najazdených kilometrov ... hneď by to bola iná káva ...
duves
24.12.13,08:21
Ojazdene auta sa kupuju od znamych, z rodiny a podobne. Ludia su prechcaní, pretačaju kilometrovníky zo 150 tisic km na 30 tisic a podobne.
draik
25.12.13,11:17
Nikto nevie, ako mate postavenu zmluvu. Pripravte sa na znalecke dokazovanie, ak to dospeje na sud. Ak sa nepreukaze, ze slo o skrytu vadu v case kupy, spor prehrate. Predpokladam, ze vozidlo ste nenechali skontrolovat po technickej stranke pred kupou.
Ice dive
25.12.13,12:02
no podľa popisu chyby - auto sa stále prehrieva, vyvrela voda a pod... ide predpokladám, o závadu, ktorá je riadená elektronikou/čidlami a inými srandičkami, ktoré buď idú alebo sú pokazené... takže by ma zaujímalo, ako chce preukázať že sa jednalo o skrytú vadu... pokiaľ nie je v servisnom manuály napísané, že toto čidlo meniť každých 50 000 km, a predávajúci nemá faktúru zo servisu, že to dal vymeniť... tak skrytú vadu ani nie je možné preukázať, nakoľko na elektronických súčiastkach nie je vidieť stav opotrebenia ako napríklad na pneumatikách... preto sa väčšinou v každom článku odporúčajúcom kúpu auta píše, že auto kupujte tak, aby vám cca zostalo 10 - 15 % na prípadné opravy... jazdené auto nie je nové... a predávajúci ho predáva spravidla preto, že očakáva nejaké tie poruchy...