crosk
20.12.13,13:38
Dobry den,

Chcel by som sa poradit ohladom rekonstrukcie komina. Na jar planujeme rekonstrukciu interieru domu a vramci nej by sme chceli do obyvacky dat aj kachle. Dom je starsi a v strede je komin, ktory pravdepodobne sluzil este predtym ako bolo urobene centralne kurenie, teda uz dlhe roky nebol pouzivany. Otvor do kominu je z dvoch velkych izieb (predne dve izby - detska a spalna), ale nie v miestnosti (obyvacke), kam by sme chceli dat kachle. Je z klasickej cervenej palenej tehly a ma asi 6.5metra a na povale je zakriveny. Vnutorny rozmer je 13x 13cm a celkom cisty. Nad strechou je prevetrany a v dost zlom stave, takze ta cast by sa urcite musela zburat a postavit na novo). Povodne sme chceli dat nadstresnu cast zburat a dat postavit na novo, dat cely komin vyfrezovat, vyvlozkovat a dat urobit otvor z obyvacky + dvierka. Kachle, ktore chceme kupit maju priemer dymovodu 150mm. Moje otazky su:

- aky je potrebny priemer komina pre 150mm kachle? Krb sa nam tam nezmesti a neplanujeme ich menit v blizkej buducnosti
- je v takomto pripade lepsie frezovanie s buranim polovicky komina, alebo zburat ho komplet a postavit novy?
- je lepsie dat na nadstresnu cast murivo alebo sa moze dat aj izovolana nerezova rura? Nema to vplyv na tah?
- na internete je vela firiem, ktore robia rekonstrukcie aj frezovanie, ale skoro vsetky su zo severu, a ziadnu som nenasiel v okrese DS/GA, vedel by mi niekto odporucit takuto firmu.
- s akym rozpoctom pocitat?

Vopred dakujem

Ivan
arizona
20.12.13,13:45
Buranie,nadstavovanie, frezovanie,vyvlozkovania atd....kup si nejaku stavebnicu a radsej postav novy, mas pokoj a mozno ta to vyjde lacnejsie a rychlejsie
crosk
04.01.14,11:22
nebude problem, ak je komin sucastou nosnych stien? nenarusi zburanie komina statiku nosnej steny?
Co je lepsie - trojvrstvovy nerezovy komin, alebo stavebnica? Akeho vyrobcu by ste odporucili?